Myśliwi polowaniami płoszyli chronione gatunki ptaków. "Dawno nie spotkaliśmy takiej buty i arogancji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Myśliwi polowaniami płoszyli chronione gatunki ptaków. "Dawno nie spotkaliśmy takiej buty i arogancji"
Myśliwi polowaniami płoszyli chronione gatunki ptaków. "Dawno nie spotkaliśmy takiej buty i arogancji"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Myśliwi polowaniami płoszyli chronione gatunki ptaków. "Dawno nie spotkaliśmy takiej buty i arogancji"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Nierówna walka pomiędzy przyrodnikami a myśliwymi. Skutki polowań na rozlewiskach dolnej Odry w okolicach Starego Kostrzynka to setki zabitych i ranionych dzikich gęsi oraz tysiące chronionych ptaków często bezpowrotnie spłoszonych ze swoich lęgowisk. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie uchylenie decyzji o powstaniu tam rezerwatu.

Lokalni przyrodnicy dziennikarzowi "Uwagi" TVN mnożą przykłady okrucieństwa wobec zwierząt w okolicach Starego Kostrzynka. - Polowanie trwa godzinę, dwie, więc ten myśliwy stoi, powtarza te strzały. A trzeba wiedzieć, że jeden strzał to chmura ołowiu, która jednego ptaka zabije, dwa-trzy dookoła porani, a reszta śrutu spadnie do wody - wyjaśnia Piotr Chara, przyrodnik i fotograf związany z Fundacją Zielonej Doliny Odry i Warty.

W polowaniach - jak się okazało - uczestniczą lokalni, wpływowi politycy. Z jednej strony mamy przyrodników i ornitologów, którzy walczą o cenne dla nas tereny oraz myśliwych i urzędników, którzy powinni sprawiedliwie działać, ale dochodzi do patologicznej sytuacji, że urzędnicy są jednocześnie myśliwymi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Setki zabitych i ranionych gęsi. Komu przeszkadza rezerwat przyrody?

Miejsce atrakcyjne dla myśliwych

Rozlewiska dolnej Odry to niezwykle cenne przyrodniczo w skali kraju i Europy miejsce. Obecnych jest tam kilkadziesiąt gatunków ptaków chronionych. Niestety - ze względu na występowanie gęsi - to teren również atrakcyjny dla myśliwych.

- Najczęściej jeszcze przed świtem rozpoczyna się polowanie. Aby przyspieszyć je, bardzo często gęsi są płoszone. Wszystko dzieje się w zupełnych ciemnościach. (...) Nie sposób rozpoznać gatunków łownych od chronionych - zaznacza Piotr Chara. Na jednym z nagrań zarejestrowano, jak w ciągu 8,5 minuty padają 63 strzały. - Strzały słyszeliśmy tutaj sześć dni w tygodniu. Rano i wieczorem. Tysiące tych ptaków się podrywa i w panice ucieka. To są nie tylko te gatunki łowne, ale też większość tych gatunków chronionych. Spadki niektórych gatunków są do zera - podkreśla Arkadiusz Oleksiuk, przyrodnik.

Władze wojewódzkie reagują

W lipcu 2023 roku problem wydawał się być rozwiązany. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska utworzyła na tym obszarze nowy rezerwat przyrody o nazwie Gęsi Bastion. Tę decyzje po pół roku skutecznie zaskarżył burmistrz Cedyni. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił postanowienie o powołaniu rezerwatu. - Nie mogę pozwolić sobie, żeby ktoś mi tutaj narzucał bez uzgodnienia, bez konsultacji, swoje widzimisię. Ja już za dużo chleba zjadłem w swoim życiu i na takie numery i cwaniactwa się nie nabiorę. Reprezentuję mieszkańców gminy i dla mnie człowiek jest ważniejszy od rechotu żab - podkreśla Adam Zarzycki, burmistrz Cedyni. Jak się okazało - burmistrz jest myśliwym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dyrektor instytucji publicznej powinien zachować standardy". Minister i urząd marszałkowski reagują na reportaż Uwagi!

Kluczowy wpływ na decyzję sądu miała negatywna opinia dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Ryszarda Mićko. Negatywna opinia urzędnika, który co do zasady powinien dbać o przyrodę, mogłaby dziwić, jeśli nie fakt, że prywatnie, w wolnym czasie, też jest myśliwym.

- Dawno nie spotkaliśmy takiej buty i arogancji ze strony urzędników. Oni byli tak przekonani do tych swoich racji, że nawet nie szukali specjalnie jakiś wyszukanych argumentów. Argument był taki, że "ja jestem dyrektorem, więc ja mam rację" - mówi dziennikarz "Uwagi" TVN Michał Fuja..

Były już dyrektor Mićko uważał, że powstanie rezerwatu mogłoby zaszkodzić ruchowi turystycznemu w regionie. 23 lutego przeszedł na emeryturę.

- Nie ma żadnych rzeczowych argumentów na to, żeby ten rezerwat tu nie powstał. To jest tylko wola wąskiego lobby, które jest lobby trzymającym władzę akurat w tym miejscu i tylko jemu służy - mówi Arkadiusz Oleksiuk, przyrodnik.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego po materiale "Uwagi" TVN powołał specjalny zespół do zbadania ujawnionych w materiale faktów. - Innej decyzji nie mogło być po materiale, który został wyemitowany. Należy te sprawę dokładnie zbadać. Oczywiście problem nie jest nam totalnie nieznany, bo ten temat wcześniej również był jakoś dyskutowany i parki również były wcześniej kontrolowane, tylko w trochę innym zakresie. Teraz trzeba dokładnie zbadać kwestię tego rozlewiska, kwestię tego, co się rzeczywiście tam działo z ptakami - wyjaśnia Gabriela Wiatr, rzeczniczka marszałka województwa zachodniopomorskiego.

Autorka/Autor:Stefania Kulik

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne Piotra Chary

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS