Eksperci opracowali wytyczne w sprawie przerywania ciąży. Dokument trafił do ministerstwa

Źródło:
Fakty TVN
Eksperci opracowali wytyczne w sprawie przerywania ciąż. Dokument trafił do ministerstwa
Eksperci opracowali wytyczne w sprawie przerywania ciąż. Dokument trafił do ministerstwa
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Eksperci opracowali wytyczne w sprawie przerywania ciąż. Dokument trafił do ministerstwaKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Są nowe wytyczne w sprawie terminacji ciąży. Przygotowane przez ekspertów wskazówki dla lekarzy mają obowiązywać w trosce o bezpieczeństwo pacjentek. To kobieta ma być w centrum uwagi i to jej prawa - a nie przekonania personelu - są tu ważniejsze. A szpitale - jak chce resort zdrowia - nie mają prawa tego podważać.

Ministerstwo Zdrowia przekazuje do konsultacji społecznych nowe warunki umów porodówek z NFZ, a w nich kary za odmowę terminacji ciąży. - (Szpital - przyp. red.) może otrzymać karę, która wynosi dwa procent całego kontraktu lub stracić ten kontrakt - informuje Izabela Leszczyna, ministra zdrowia. Potrzeby są jednak znacznie większe. - Postawić pacjentkę w centrum. Jej potrzeby, jej zdrowie, jej prawa człowieka - zaznacza Natalia Broniarczyk, współautorka rekomendacji z grupy Aborcyjny Dream Team.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aborcja dzieli koalicję rządzącą. "W miejscu, w którym Trzecia Droga się znalazła, długo być nie można"

Po to powstały kompleksowe rekomendacje aborcyjne - przygotowane właśnie przez Polskie Towarzystwo Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego wraz z ekspertkami od prawa, medycyny i socjologii. - To nie jest procedura ładna, to nie jest procedura przyjemna, natomiast jest to procedura medyczna. I to, co powtarzamy, cytując WHO: "abortion is healthcare" - to jest służba i ochrona zdrowia - podkreśla Milena Kabatnik, ginekolożka i współautorka rekomendacji z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego.

Kluzik-Rostkowska: bardzo bym chciała, żebyśmy historię pod tytułem "legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży" już zakończyli
Kluzik-Rostkowska: bardzo bym chciała, żebyśmy historię pod tytułem "legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży" już zakończyli TVN24

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Aby Polki miały opiekę na światowym poziomie, rekomendacje bazują na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. - Oparte są przede wszystkim o tak zwaną IBM, czyli medycynę opartą o wyniki badań, nie o światopogląd, nie o przekonania - mówi Antonina Lewandowska z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "Federa", współautorka rekomendacji. W rekomendacjach czytamy: "Aborcja jest powszechną procedurą - sześć na dziesięć niezamierzonych ciąż kończy się aborcją".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kotula o Hołowni: Przyszedł smutny pan i powiedział, że nie teraz. Mam dla niego smutną wiadomość

Stąd postulat czterech modeli opieki aborcyjnej: to aborcja chirurgiczna w szpitalu i aborcja farmakologiczna - w warunkach ambulatoryjnych, przy udziale telemedycyny lub samodzielna aborcja w domu. - Jeżeli dojdzie do liberalizacji, to my nie będziemy w stanie pomieścić tych terminacji w szpitalach. Wiemy, że aborcje mogą się odbywać bezpiecznie w domach - dodaje doktor Michalina Drejza, ginekolożka z Polskiego Towarzystwa Zdrowia Seksualnego i Reprodukcyjnego, współautorka rekomendacji.

Jest pani za aborcją do 12. tygodnia? Pawłowska: tak
Jest pani za aborcją do 12. tygodnia? Pawłowska: tak

Wiele do zrobienia

Ma być bezpiecznie, stąd szczegółowe protokoły postępowania - nowoczesne i jak najmniej inwazyjnie dla kobiet. Ale rekomendacje to jedno, drugie to rzeczywistość na wielu polskich oddziałach ginekologicznych. - Wydają się bardziej skupiać na prawach płodu niż rzeczywiście prawach pacjentek - podkreśla Sabrina Mana-Walasek z organizacji Prawniczki Pro Abo i współautorka rekomendacji.

Nawet jeśli zmieni się prawo aborcyjne, do zmiany jest jeszcze praktyka i mentalność. - Niewątpliwie będziemy potrzebować wsparcia pani minister Leszczyny - mówi Natalia Broniarczyk. Wytyczne do ministry dotarły i zostały przekazane do "właściwego departamentu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w prawie aborcyjnym. Co jest w projektach KO, Lewicy i Trzeciej Drogi

Do zrobienia jest mnóstwo. W Polsce dostępna jest tylko jedna z dwóch substancji do aborcji farmakologicznej, a w szpitalach nie ma sprzętu do nowoczesnej aborcji chirurgicznej, której zresztą polscy lekarze często nie potrafią wykonywać. - Polski system kształcenia nie był przystosowany do tego, by lekarze byli prawidłowo przeszkoleni, jak terminować ciąże - zaznacza ginekolożka Milena Kabatnik.

Bo też i żaden system w tej kwestii po prostu nie istnieje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS