Sytuacja w Strefie Gazy pogarsza się z dnia na dzień. "Ludzie umierają z głodu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Netanjahu i jego sposób prowadzenia wojny z Hamasem bardziej Izraelowi szkodzi niż pomaga - uważa prezydent Stanów Zjednoczonych. Premier Izraela w wywiadzie dla Politico odpowiada, że Joe Biden się myli. Benjamin Netanjahu dodaje, że ma poparcie wśród obywateli. Twierdzi tak, choć w weekend w Izraelu odbyły się kolejne antyrządowe protesty. Izraelczycy chcą powrotu zakładników, zmiany władzy i zawieszenia broni. Na przerwę w walkach liczą zmęczeni wojną mieszkańcy Strefy Gazy.

Kiedy muzułmanie na całym świecie rozpoczynają Ramadan, mieszkańcy Strefy Gazy zastanawiają się, czy i jak przeżyją kolejny dzień. - Nasze możliwości są ograniczone. Nie mamy jedzenia, mięso jest niedostępne. Ramadan będzie dla nas trudny. Niech Bóg pomoże nam przez to przejść - mówi Emad Al-Najjar, mieszkaniec Strefy Gazy. Rozmowy dotyczące zawieszenia broni utknęły w martwym punkcie. Izrael wielokrotnie ostrzegał, że jeśli zakładnicy nie zostaną uwolnieni do rozpoczęcia Ramadanu, izraelska armia wejdzie do Rafah.

W niedzielę premier Benjamin Netanjahu zapewnił, że do ofensywy dojdzie. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Stwierdził jedynie, że operacja potrwa nie dłużej niż dwa miesiące. - Zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby przywrócić bezpieczeństwo i umożliwić naszym obywatelom powrót do domów. Jeśli będzie trzeba - użyjemy do tego wojska. Jeśli się da, wykorzystamy środki dyplomatyczne. Ale tak czy inaczej osiągniemy cel - podkreślił premier Izraela.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sekretarz generalny ONZ: stoimy w obliczu dramatycznego podziału geopolitycznego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w wywiadzie dla kanału MSNBC News przyznał, że Izrael ma prawo się bronić, ale musi poświęcać więcej uwagi Palestyńczykom, którzy giną w wyniku działań izraelskiej armii. Skrytykował też izraelskiego premiera. - Moim zdaniem Netanjahu bardziej szkodzi Izraelowi, niż mu pomaga. Na całym świecie pogarsza się opinia na temat Izraela. Działania Netanjahu to ogromny błąd - stwierdził Joe Biden. W rozmowie z Politico premier Izraela ocenił, że Joe Biden się myli.

Niepopularne działania

Benjamin Netanjahu uważa, że przytłaczająca większość Izraelczyków popiera jego politykę. Ale trudno w to uwierzyć. W Izraelu regularnie odbywają się antyrządowe protesty. W weekend na ulicę Tel Awiwu wyszło kilka tysięcy ludzi, którzy domagali się przedterminowych wyborów i sprowadzenia do domów około 130 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. - Domagamy się natychmiastowego końca wojny i wymiany więźniów. Oczywiście potrzebujemy też nowego rządu. Ktokolwiek będzie rządził naszym krajem, musi w pierwszej kolejności powstrzymać rozlew krwi - uważa Cindy Cohen, mieszkanka stolicy Izraela.

Humanitarny dramat

Wojna trwa już szósty miesiąc. Według kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia - od 7 października w Strefie Gazy zginęło ponad 31 tysięcy ludzi, a około 73 tysięcy zostało rannych. W niedzielę grupa dzieci została przewieziona na leczenie do placówek we Włoszech.

Sytuacja w Strefie Gazy pogarsza się z godziny na godzinę. - Ludzie umierają z głodu, ale można to w łatwy sposób zatrzymać. Każda organizacja pozarządowa powie to samo. Trzeba zalać Strefę Gazy pomocą, dostarczyć ludziom żywność, otworzyć wszystkie porty i nie zabijać kogoś, kto próbuje zdobyć worek mąki - mówi doktor Thaer Ahmad, który w Strefie Gazy spędził trzy tygodnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: BBC: Izrael ukończył budowę drogi przez Strefę Gazy. "To część długoterminowej strategii"

Według ONZ jedna czwarta mieszkańców Strefy Gazy jest na skraju głodu. Dzieci umierają z powodu niedożywienia i odwodnienia. Stany Zjednoczone we współpracy z innymi państwami przeprowadziły kilka zrzutów pomocy humanitarnej. W weekend z Cypru miał wypłynąć statek przewożący 200 ton żywności, ale według lokalnych mediów - transport został opóźniony z "powodów technicznych".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS