Sytuacja w Strefie Gazy pogarsza się z dnia na dzień. "Ludzie umierają z głodu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Netanjahu i jego sposób prowadzenia wojny z Hamasem bardziej Izraelowi szkodzi niż pomaga - uważa prezydent Stanów Zjednoczonych. Premier Izraela w wywiadzie dla Politico odpowiada, że Joe Biden się myli. Benjamin Netanjahu dodaje, że ma poparcie wśród obywateli. Twierdzi tak, choć w weekend w Izraelu odbyły się kolejne antyrządowe protesty. Izraelczycy chcą powrotu zakładników, zmiany władzy i zawieszenia broni. Na przerwę w walkach liczą zmęczeni wojną mieszkańcy Strefy Gazy.

Kiedy muzułmanie na całym świecie rozpoczynają Ramadan, mieszkańcy Strefy Gazy zastanawiają się, czy i jak przeżyją kolejny dzień. - Nasze możliwości są ograniczone. Nie mamy jedzenia, mięso jest niedostępne. Ramadan będzie dla nas trudny. Niech Bóg pomoże nam przez to przejść - mówi Emad Al-Najjar, mieszkaniec Strefy Gazy. Rozmowy dotyczące zawieszenia broni utknęły w martwym punkcie. Izrael wielokrotnie ostrzegał, że jeśli zakładnicy nie zostaną uwolnieni do rozpoczęcia Ramadanu, izraelska armia wejdzie do Rafah.

W niedzielę premier Benjamin Netanjahu zapewnił, że do ofensywy dojdzie. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Stwierdził jedynie, że operacja potrwa nie dłużej niż dwa miesiące. - Zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby przywrócić bezpieczeństwo i umożliwić naszym obywatelom powrót do domów. Jeśli będzie trzeba - użyjemy do tego wojska. Jeśli się da, wykorzystamy środki dyplomatyczne. Ale tak czy inaczej osiągniemy cel - podkreślił premier Izraela.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sekretarz generalny ONZ: stoimy w obliczu dramatycznego podziału geopolitycznego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w wywiadzie dla kanału MSNBC News przyznał, że Izrael ma prawo się bronić, ale musi poświęcać więcej uwagi Palestyńczykom, którzy giną w wyniku działań izraelskiej armii. Skrytykował też izraelskiego premiera. - Moim zdaniem Netanjahu bardziej szkodzi Izraelowi, niż mu pomaga. Na całym świecie pogarsza się opinia na temat Izraela. Działania Netanjahu to ogromny błąd - stwierdził Joe Biden. W rozmowie z Politico premier Izraela ocenił, że Joe Biden się myli.

Niepopularne działania

Benjamin Netanjahu uważa, że przytłaczająca większość Izraelczyków popiera jego politykę. Ale trudno w to uwierzyć. W Izraelu regularnie odbywają się antyrządowe protesty. W weekend na ulicę Tel Awiwu wyszło kilka tysięcy ludzi, którzy domagali się przedterminowych wyborów i sprowadzenia do domów około 130 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. - Domagamy się natychmiastowego końca wojny i wymiany więźniów. Oczywiście potrzebujemy też nowego rządu. Ktokolwiek będzie rządził naszym krajem, musi w pierwszej kolejności powstrzymać rozlew krwi - uważa Cindy Cohen, mieszkanka stolicy Izraela.

Humanitarny dramat

Wojna trwa już szósty miesiąc. Według kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia - od 7 października w Strefie Gazy zginęło ponad 31 tysięcy ludzi, a około 73 tysięcy zostało rannych. W niedzielę grupa dzieci została przewieziona na leczenie do placówek we Włoszech.

Sytuacja w Strefie Gazy pogarsza się z godziny na godzinę. - Ludzie umierają z głodu, ale można to w łatwy sposób zatrzymać. Każda organizacja pozarządowa powie to samo. Trzeba zalać Strefę Gazy pomocą, dostarczyć ludziom żywność, otworzyć wszystkie porty i nie zabijać kogoś, kto próbuje zdobyć worek mąki - mówi doktor Thaer Ahmad, który w Strefie Gazy spędził trzy tygodnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: BBC: Izrael ukończył budowę drogi przez Strefę Gazy. "To część długoterminowej strategii"

Według ONZ jedna czwarta mieszkańców Strefy Gazy jest na skraju głodu. Dzieci umierają z powodu niedożywienia i odwodnienia. Stany Zjednoczone we współpracy z innymi państwami przeprowadziły kilka zrzutów pomocy humanitarnej. W weekend z Cypru miał wypłynąć statek przewożący 200 ton żywności, ale według lokalnych mediów - transport został opóźniony z "powodów technicznych".

Autorka/Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS