Sytuacja w Strefie Gazy pogarsza się z dnia na dzień. "Ludzie umierają z głodu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Netanjahu i jego sposób prowadzenia wojny z Hamasem bardziej Izraelowi szkodzi niż pomaga - uważa prezydent Stanów Zjednoczonych. Premier Izraela w wywiadzie dla Politico odpowiada, że Joe Biden się myli. Benjamin Netanjahu dodaje, że ma poparcie wśród obywateli. Twierdzi tak, choć w weekend w Izraelu odbyły się kolejne antyrządowe protesty. Izraelczycy chcą powrotu zakładników, zmiany władzy i zawieszenia broni. Na przerwę w walkach liczą zmęczeni wojną mieszkańcy Strefy Gazy.

Kiedy muzułmanie na całym świecie rozpoczynają Ramadan, mieszkańcy Strefy Gazy zastanawiają się, czy i jak przeżyją kolejny dzień. - Nasze możliwości są ograniczone. Nie mamy jedzenia, mięso jest niedostępne. Ramadan będzie dla nas trudny. Niech Bóg pomoże nam przez to przejść - mówi Emad Al-Najjar, mieszkaniec Strefy Gazy. Rozmowy dotyczące zawieszenia broni utknęły w martwym punkcie. Izrael wielokrotnie ostrzegał, że jeśli zakładnicy nie zostaną uwolnieni do rozpoczęcia Ramadanu, izraelska armia wejdzie do Rafah.

W niedzielę premier Benjamin Netanjahu zapewnił, że do ofensywy dojdzie. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Stwierdził jedynie, że operacja potrwa nie dłużej niż dwa miesiące. - Zrobimy wszystko, co będzie konieczne, aby przywrócić bezpieczeństwo i umożliwić naszym obywatelom powrót do domów. Jeśli będzie trzeba - użyjemy do tego wojska. Jeśli się da, wykorzystamy środki dyplomatyczne. Ale tak czy inaczej osiągniemy cel - podkreślił premier Izraela.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sekretarz generalny ONZ: stoimy w obliczu dramatycznego podziału geopolitycznego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w wywiadzie dla kanału MSNBC News przyznał, że Izrael ma prawo się bronić, ale musi poświęcać więcej uwagi Palestyńczykom, którzy giną w wyniku działań izraelskiej armii. Skrytykował też izraelskiego premiera. - Moim zdaniem Netanjahu bardziej szkodzi Izraelowi, niż mu pomaga. Na całym świecie pogarsza się opinia na temat Izraela. Działania Netanjahu to ogromny błąd - stwierdził Joe Biden. W rozmowie z Politico premier Izraela ocenił, że Joe Biden się myli.

Niepopularne działania

Benjamin Netanjahu uważa, że przytłaczająca większość Izraelczyków popiera jego politykę. Ale trudno w to uwierzyć. W Izraelu regularnie odbywają się antyrządowe protesty. W weekend na ulicę Tel Awiwu wyszło kilka tysięcy ludzi, którzy domagali się przedterminowych wyborów i sprowadzenia do domów około 130 zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. - Domagamy się natychmiastowego końca wojny i wymiany więźniów. Oczywiście potrzebujemy też nowego rządu. Ktokolwiek będzie rządził naszym krajem, musi w pierwszej kolejności powstrzymać rozlew krwi - uważa Cindy Cohen, mieszkanka stolicy Izraela.

Humanitarny dramat

Wojna trwa już szósty miesiąc. Według kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia - od 7 października w Strefie Gazy zginęło ponad 31 tysięcy ludzi, a około 73 tysięcy zostało rannych. W niedzielę grupa dzieci została przewieziona na leczenie do placówek we Włoszech.

Sytuacja w Strefie Gazy pogarsza się z godziny na godzinę. - Ludzie umierają z głodu, ale można to w łatwy sposób zatrzymać. Każda organizacja pozarządowa powie to samo. Trzeba zalać Strefę Gazy pomocą, dostarczyć ludziom żywność, otworzyć wszystkie porty i nie zabijać kogoś, kto próbuje zdobyć worek mąki - mówi doktor Thaer Ahmad, który w Strefie Gazy spędził trzy tygodnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: BBC: Izrael ukończył budowę drogi przez Strefę Gazy. "To część długoterminowej strategii"

Według ONZ jedna czwarta mieszkańców Strefy Gazy jest na skraju głodu. Dzieci umierają z powodu niedożywienia i odwodnienia. Stany Zjednoczone we współpracy z innymi państwami przeprowadziły kilka zrzutów pomocy humanitarnej. W weekend z Cypru miał wypłynąć statek przewożący 200 ton żywności, ale według lokalnych mediów - transport został opóźniony z "powodów technicznych".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS