Budują zrobotyzowane statki. "Uważamy, że pomoże to w ewolucji i cyfryzacji żeglugi"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Budują zrobotyzowane statki. "Uważamy, że pomoże to w ewolucji i cyfryzacji żeglugi"
Budują zrobotyzowane statki. "Uważamy, że pomoże to w ewolucji i cyfryzacji żeglugi"
Hubert Kijek/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Budują zrobotyzowane statki. "Uważamy, że pomoże to w ewolucji i cyfryzacji żeglugi"Hubert Kijek/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Okręty przewożące towary i badające oceany bez załogi na pokładzie - ta wizja przyszłości nadchodzi. I to szybciej, niż mogłoby się wydawać. Brytyjsko-amerykańska firma buduje właśnie najnowocześniejszą na świecie flotę statków badawczych, które mają odmienić żeglugę. Z przedstawicielami firmy porozmawiał reporter TVN24 BiŚ.

Limonkowo-zielony statek na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od podobnych jednostek. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej, ujrzymy prawdziwą, technologiczną rewolucję. - Wyjątkowość naszych statków polega na tym, że od samego początku projektowaliśmy je z myślą, żeby były zrobotyzowane - tłumaczy Colin Field, dyrektor ds. systemów zdalnych w Ocean Infinity.

78-metrowy statek naszpikowany jest kamerami, mikrofonami, radarami, czujnikami GPS i systemami łączności satelitarnej. Wszystko po to, żeby ludzie siedzący w specjalnych centrach, mogli sterować statkiem.

- Statki nie mogą działać bez naszych lądowych centrów operacyjnych, a ja siedzę teraz w jednym z nich. Są to miejsca, w których mamy personel nawigacyjny, inżynieryjny i badawczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu ktoś, kto chce nadal pracować w tej branży, ale nie jest już zainteresowany długimi morskimi rejsami, może nadal to robić. Różnica jest taka, że teraz każdy wieczór może spędzić z rodziną - wyjaśnia Field.

Zobacz też: Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"

Czy to oznacza, że ten statek jest całkowicie bezzałogowy? Nie, bo według przepisów na pokładzie musi być kapitan, ale firma Ocena Infinity podkreśla, że liczebność załogi zredukowano do minimum.

- Optymalna liczba załogi na naszym statku to od ośmiu do dziesięciu osób. Nasze jednostki wykonują pracę, za którą normalnie odpowiedzialne byłyby większe statki, a te większe okręty mogą mieć na pokładzie 40 lub nawet 50 osób, więc już teraz zredukowaliśmy liczbę załogi o dwie trzecie - informuje dyrektor ds. systemów zdalnych w Ocean Infinity.

Chcą pomagać przy akcjach ratunkowych i poszukiwawczych

Pływający u wybrzeży Norwegii robo-statek jest właśnie testowany i ma być częścią floty o nazwie "Armada", składającej się z 23 jednostek. Wypuszczane z ich pokładów mniejsze, autonomiczne pojazdy będą przeprowadzać inspekcję podwodnych kabli transoceanicznych, gazociągów, a także farm wiatrowych.

- Będziemy wykorzystywać naszą flotę robotów także do przeprowadzania akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Jesteśmy w stanie bardzo wydajnie mapować bardzo duże obszary dna morskiego, dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem możemy odnaleźć zaginioną jednostkę - wskazuje Field.

W ostatnich latach firma odnalazła między innymi wraki argentyńskiego okrętu podwodnego San Juan i koreańskiego statku handlowego Stellar Daisy. Ocean Infinity chce także rozwiązać jedną z najbardziej zagadkowych katastrof lotniczych. - Prowadziliśmy poszukiwania malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH370. Rząd Malezji ogłosił niedawno, że chciałby wznowić poszukiwania tego samolotu, a nasza firma złożyła propozycję wzięcia udziału w tej akcji - przekazuje Field.

Czytaj także: Tajemnica MH370. 10 lat temu malezyjski boeing zniknął z radarów

Eksperymenty w zakresie robotyzacji żeglugi są już prowadzone na całym świecie. W Norwegii pomiędzy jedną z fabryk produkujących nawozy, a lokalnym portem kursuje 80-metrowy pierwszy bezzałogowy statek towarowy o napędzie elektrycznym. W Japonii działają już autonomiczne promy, a podwodny robot firmy Sea-Kit zbadał niedawno erupcję podwodnego wulkanu Tonga na Oceanie Spokojnym.

- Opracujemy technologię i narzędzia, które pomogą tym zespołom pracować wydajniej. Uważamy, że pomoże to w ewolucji i cyfryzacji żeglugi - mówi dyrektor ds. systemów zdalnych w Ocean Infinity.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Ocean Infinity

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS