Pytania o stan koalicji rządowej. "Nie ma co obrzucać się błotem. Trzeba dyskutować"

Źródło:
Fakty TVN
Pytania o stan koalicji rządowej. "Nie ma co obrzucać się błotem. Trzeba dyskutować"
Pytania o stan koalicji rządowej. "Nie ma co obrzucać się błotem. Trzeba dyskutować"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Pytania o stan koalicji rządowej. "Nie ma co obrzucać się błotem. Trzeba dyskutować"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Jaka jest kondycja koalicji rządowej? Spór o aborcję pozostaje wciąż nieugaszonym punktem zapalnym. Natomiast kampania wyborcza raczej nie sprzyja wyciszeniu kampanii wzajemnych oskarżeń. Pojawiają się więc i epitety, i pytania o to, co dalej.

- Nie ma co przeklinać, nie ma co obrzucać się błotem. Trzeba dyskutować - mówi ministra zdrowia Izabela Leszczyna pytana o ostatnie napięcie w koalicji rządowej dotyczące aborcji. Adresatką apelu ministry jest przede wszystkim szefowa klubu Lewicy. Anna Maria Żukowska w ramach coraz ostrzejszej dyskusji wokół prawa aborcyjnego tym razem sięgnęła po mało parlamentarny, wręcz wulgarny język, odpowiadając na słowa marszałka Sejmu, który wzywał do spokoju i zachowania cierpliwości.

ZOBACZ TEŻ: Wulgarny wpis Anny Marii Żukowskiej. Jest "reprymenda" od liderów

Posłanka Lewicy napisała w serwisie X (dawniej Twitter): "W********aj z tym spokojem". Posłanka Lewicy twierdzi, że zabiera głos w imieniu kobiet, które nie chcą już dłużej czekać na rozpoczęcie prac nad zmianą prawa aborcyjnego. - To są słowa wykraczające poza debatę parlamentarną - komentuje Katarzyna Ueberhan, posłanka Nowej Lewicy. - Jak jest się szefową klubu, to obowiązuje pewien standard i ten standard został przekroczony, ale wyraziła słowa, które wielu się cisną na usta - dodaje Robert Biedroń.

Kluzik-Rostkowska: bardzo bym chciała, żebyśmy historię pod tytułem "legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży" już zakończyli
Kluzik-Rostkowska: bardzo bym chciała, żebyśmy historię pod tytułem "legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży" już zakończyli TVN24

Część posłów i posłanek koalicji rządowej uważa, że tak radykalny język nie tylko nie służy sprawie praw kobiet, ale że sprowadzanie dyskusji na taki poziom utrudni liderom i politykom koalicji rządowej wypracowanie porozumień w innych sprawach w przyszłości, bo to, że koalicja będzie się spierać i różnić, dla każdego polityka jest oczywiste. - Chciałabym żebyśmy rozmawiali o rzeczach poważnych. Poważnymi tematami są prawa kobiet, to że Polki boją się mieć dzieci, natomiast rozmowa o twittach i słowach nie wnosi niczego dobrego - mówi ministra edukacji Barbara Nowacka.

ZOBACZ TEŻ: Aborcja dzieli koalicję rządzącą. "W miejscu, w którym Trzecia Droga się znalazła, długo być nie można"

Pytania o współpracę

W dyskusji między czterema koalicyjnymi partiami od kilku dni nie chodzi już wyłącznie o ustawy aborcyjne. To dyskusja o tym, jak będą wyglądać cztery lata ich wspólnych rządów, gdy każdy ma swój polityczny interes, swoje priorytety i swoje sprawy, które będzie chciał stawiać na ostrzu noża. W szczególności że po wyborach 7 kwietnia prezydent już zapowiedział kolejne na 9 czerwca - wybory do Parlamentu Europejskiego.

Na poniedziałkowej konwencji Lewicy Włodzimierz Czarzasty chwalił Żukowską, mówiąc, że "to jest ta, która mówi to, co myśli każda kobieta, ale używa słów, których nie każda kobieta używa".

Czy koalicyjni politycy będą wyjaśniać między sobą sprawę wpisu Żukowskiej? - Myślę, że to najlepiej milczeniem zareagować na takie słowa. Polecam refleksji pani przewodniczącej Żukowskiej to, że to jest dawanie paliwa, pretekstu naszym konkurentom politycznym - ocenia Krzysztof Paszyk z PSL.

Czarzasty: Konfederacja z Trzecią Drogą zablokowały procedowanie ustaw. Hołownia odpowiada
Czarzasty: Konfederacja z Trzecią Drogą zablokowały procedowanie ustaw. Hołownia odpowiadaTVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS