Spór wokół generała Jarosława Kraszewskiego. "To jest nieprawdopodobny skandal"

10.08.2017 | Spór wokół generała Jarosława Kraszewskiego. "To jest nieprawdopodobny skandal"
10.08.2017 | Spór wokół generała Jarosława Kraszewskiego. "To jest nieprawdopodobny skandal"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.08.2017 | Spór wokół generała Jarosława Kraszewskiego. "To jest nieprawdopodobny skandal"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rośnie napięcie między Pałacem Prezydenckim a resortem obrony. Kontrwywiad uderzył w najważniejszego w Pałacu generała, ale nikt nie wie, dlaczego Jarosława Kraszewskiego pozbawiono dostępu do informacji niejawnych.

Minister obrony narodowej miał w czwartek okazję, by odnieść się do sprawy generała Jarosława Kraszewskiego i odpowiedzieć na formułowane przez prezydenta zarzuty. - Pozwólcie, że ten czas będzie poświęcony nowym oficerom - mówił dziennikarzom Antoni Macierewicz, który brał udział w uroczystości nadania pierwszego stopnia oficerskiego absolwentom Wojskowej Akademii Technicznej.

Podległa ministrowi Służba Kontrwywiadu Wojskowego ponad miesiąc temu czasowo odebrała dostęp do informacji niejawnych najważniejszemu wojskowemu u boku prezydenta, generałowi Jarosławowi Kraszewskiemu, dyrektorowi Departamentu Zwierzchnictwa Nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Mimo to minister nie tłumaczy sprawy ani publicznie, ani prezydentowi.

- To budzi zdziwienie i niepokój. Podobna sytuacja zdarzyła się mnie, kiedy wszczęto postępowanie kontrolne. Oczywiście zawiadomiłem o tym prokuraturę, ponieważ jestem na sto procent pewny, że nie było żadnych podstaw - mówił generał Piotr Pytel, były szef SKW.

- Byłaby to rzecz nieprawdopodobna, gdyby istniały jakieś rzeczywiste powody dla cofnięcia dostępu do tajemnicy wojskowej zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. To jest nieprawdopodobny skandal - skomentował Bronisław Komorowski, były prezydent.

Cios wymierzony w prezydenta

Z punktu widzenia tego sporu, kluczowe jest to, że kilkanaście dni temu premier Beata Szydło spotkała się z prezydentem w kwestii zablokowania nominacji generalskich. W czwartek rzecznik rządu w jej imieniu opublikowała oświadczenie. Można w nim przeczytać: "W opinii premier to postępowanie (wobec generała Kraszewskiego - red.) nie powinno mieć wpływu na procedurę dotyczącą awansów generalskich, która leży w gestii prezydenta". Premier dodała jednak, że od ministra Antoniego Macierewicza oczekuje, że zakończy się ono bez zbędnej zwłoki.

- Ten człowiek, który wiele lat służy w armii, którego życiorys nie budzi żadnych wątpliwości, nagle zostaje poddany takim sprawdzeniom - mówił o Kraszewskim generał Roman Polko.

Generał Polko współpracował z nim w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i mówi, że to "żołnierz ambitny". Generał Waldemar Skrzypczak był przez lata jego dowódcą i mówi, że to "jeden z lepszych oficerów Wojska Polskiego".

Zdaniem Skrzypczaka uderzenie w wojskowe otoczenie prezydenta wynika z poważnej różnicy zdań wokół reformy armii. - To, co się dzieje wokół generała Kraszewskiego, jest wykorzystywaniem służb, które są narzędziem w rękach polityków, do dyskredytowania ludzi - uważa generał.

10 sierpnia, w dniu szczególnym dla mianowanych oficerów na Placu Piłsudskiego, minister Antoni Macierewicz, kreśląc nowe cele, niezmiennie podkreślał wagę przygotowywanych przez MON zmian w dowództwie polskiej armii. - Dziś musimy mieć świadomość, że to armia właśnie jest największym i jedynym gwarantem bezpieczeństwa narodu polskiego - mówił minister.

Najważniejszym skutkiem sporu na linii prezydent-minister obrony będzie Święto Wojska Polskiego bez generalskich nominacji.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN