Aukcja "Pride of Poland" w cieniu zeszłorocznego skandalu


Od piątku w Janowie Podlaskim trwają prezentacje koni czystej krwi arabskiej. W niedzielę po południu rozpoczęła się aukcja.

Stawką tegorocznej aukcji były nie tylko konie, ale i wizerunek oraz to, jak z wizerunkowym kryzysem, wywołanym w ubiegłym roku, poradziły sobie władze stadniny. - Trudno powiedzieć, czy on jest zażegnany, czy nie. Tegoroczna aukcja w jakiś sposób to wskaże - mówił przed licytacją były prezes stadniny koni w Michałowie Jerzy Białobok.

Aukcja zaczęła się od skromnych kwot. - Jest duże zainteresowanie, uważamy, że kupcy będą zadowoleni z naszej oferty - mówił prezes stadniny w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak.

Odwiedzający są jednak znacznie mniej zadowoleni. - Jest pusto. Kiedyś było więcej straganów, więcej ludzi - ocenił jeden z uczestników "Pride of Poland".

Kupcy z Chin

W porównaniu do tego, jak w Janowie Podlaskim było w latach ubiegłych, w tym roku nie dopisała nie tylko pogoda.

Tegoroczna aukcja "Pride of Poland" odbyła się w cieniu skandalu ubiegłorocznej edycji, gdy tego samego konia zlicytowano dwukrotnie w nietypowych okolicznościach i wielkim zamieszaniu.

Presja w niedzielę była więc podwójna, dlatego wprowadzono elektroniczny system licytacji i notariusza. Wszystko to dla absolutnej pewności i przejrzystości tego kto, kiedy i za jaką kwotę wylicytował jakiego konia. - W ogóle nie przewidujemy błędów - zapewniał Sławomir Pietrzak.

Wśród kupców, obok tych z krajów arabskich, tym razem pojawili się też Chińczycy, także z grubymi portfelami, choć skąpym doświadczeniem. - To nowy rynek w Chinach, ale coraz więcej ludzi zaczyna interesować się końmi arabskimi - mówi hodowca koni z Chin Eric Xu.

Chińczycy w Janowie są tak samo egzotyczni, jak w świecie hodowców koni. - Jeżeli nawet kupią konie, to u siebie nie będą mieli gdzie ich zarejestrować i nie będą one mogły być nigdzie pokazywane - podkreśla Alina Sobieszak z kwartalnika "Araby Magazine".

Ministerstwo Rolnictwa liczy, że janowskie araby uczynią z Polski i Chin dwa bratnie narody. - Rząd Chińskiej Republiki Ludowej popiera współpracę z Polską - twierdzi Bai Xu, przewodniczący Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Końskiego.

Sąd swoje, prokuratura swoje

Obecne władze stadniny nie popierają współpracy z poprzednimi. Niektórych ich przedstawicieli wykreśliły nawet z listy gości, mimo, że zarzuty pod ich adresem są odrzucane. - Za złodziejstwo zwolniłem, nie za niefachowość - mówił w kwietniu 2016 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Umorzono śledztwo w sprawie śmierci dwóch klaczy żony perkusisty The Rolling Stones Shirley Watts. Stwierdzono, że padły one naturalnie, a nie, jak chciał minister Jurgiel, zostały zabite. Prokuratura prawdopodobnie umorzy też postępowanie w sprawie byłego prezesa Marka Treli. W ekspertyzie za sto tysięcy złotych nie dopatrzono się jego niegospodarności.

- To wszystko niestety było budowane na pomówieniach - ocenia sytuację wokół byłego prezesa stadniny w Janowie Jerzy Białobok. Marka Treli na niedzielnej aukcji nie było.

Janowska stadnina w 2017 roku świętuje okrągły jubileusz 200 lat od założenia.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS