Ziobro mówił o "nadzwyczajnych działaniach", postępów brak. "To jest granda"

11.08.2017 | Ziobro mówił o "nadzwyczajnych działaniach", postępów brak. "To jest granda"
11.08.2017 | Ziobro mówił o "nadzwyczajnych działaniach", postępów brak. "To jest granda"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
11.08.2017 | Ziobro mówił o "nadzwyczajnych działaniach", postępów brak. "To jest granda"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Mijają miesiące a w sprawie nic się nie dzieje - strona egipska nie współpracuje z Polakami i nie przekazuje materiałów. Rodzina Magdy Żuk, która zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach w Egipcie, prosi o pomoc ministra Zbigniewa Ziobrę. I przypomina jego deklaracje.

Dramatyczną historią Magdaleny Żuk kilka miesięcy temu żyła cala Polska. W trakcie ostatniej rozmowy z chłopakiem prosiła go, by zabrał ją z Egiptu. Kilka godzin później 27-latka wyskoczyła ze szpitalnego okna w Egipcie. Od jej śmierci minęły trzy miesiące. Ale śledztwo, które na początku nabrało tempa, teraz stanęło w miejscu. - Nie ma współpracy z Egiptem. Żadne dokumenty istotne dla tej sprawy nie spłynęły do naszych organów ścigania. W tej chwili tak naprawdę mamy w śledztwie pat - mówi pełnomocnik rodziny Magdaleny Żuk Sebastian Duliniec. Stad apel rodziny do ministra sprawiedliwości. W wydanym oświadczeniu piszą: "Jesteśmy zawiedzeni i zaniepokojeni faktem, że śledztwo stoi w miejscu z powodu postawy strony egipskiej (...) Zwracamy się z prośbą do prokuratora generalnego o nawiązanie ponownego kontaktu z prokuratorem w Egipcie i wyjaśnienie dlaczego nie przekazywane są żadne materiały".

Chodzi między innymi o protokoły z przesłuchań świadków, zabezpieczony monitoring i - co najważniejsze - wyniki pierwszej sekcji zwłok, która przeprowadzono w Egipcie. To właśnie tam zaraz po śmierci kobiety zrobiono tez pierwsze badania toksykologiczne.

Brak komentarza

- Rodzina martwi się, że ta sprawa zostanie zapomniana. Że te wszystkie obietnice, które były im składane, nie zostaną dotrzymane - mówi Duliniec.

Pełnomocnik rodziny Magdaleny Żuk nawiązuje między innymi do zapewnień, które padły w trakcie konferencji prasowej prokuratora generalnego 18 maja. - Polska prokuratura podjęła niestandardowe, nadzwyczajne działania. To pokazuje nasze zaangażowanie, zaangażowanie prokuratury, i profesjonalne podejście do prowadzenia tego postępowania - mówił wtedy Zbigniew Ziobro.

W piątek w ministerstwie sprawiedliwości próbowaliśmy zapytać na jakim etapie jest polskie śledztwo i jak resort zareaguje na prośbę rodziny Magdaleny Żuk. Odesłano nas do Prokuratury Krajowej. Ta zasugerowała, by o sprawę pytać prokuraturę w Jeleniej Górze, która prowadzi śledztwo. Tam natomiast kategorycznie odmówiono komentarza. Nadal nie wiadomo co w sprawie śmierci Magdaleny Żuk zrobiła strona egipska i czy w ogóle przesłuchała świadków. - Nie ma żadnego protokołu, żadnego dokumentu urzędowego. To jest, moim zdaniem, granda- ocenia pełnomocnik rodziny.

Kilak dni temu jeleniogórska prokuratura wydala oświadczenie, z którego wynika, że w Polsce przesłuchano ponad stu świadków, a śledztwo przedłużono do końca października. Prokuratorzy przyznają też, że nadal czekają na dokumenty z Egiptu.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS