Antoni Macierewicz przypomina o niemieckich zbrodniach, ale starań o reparacje nie ma


Kwoty są coraz wyższe, a retoryka ostrzejsza - o 6 milionach wymordowanych Polaków, tylko w kwestii prawnej nie dzieje się właściwie nic. W sprawie reparacji wojennych od Niemiec, premier i ministrowie tylko mówią. To, co podoba się niektórym w Polsce, może bardzo zaszkodzić za granicą.

- Polska, Sulejów, Warszawa, Wizna, Wieluń, wsie Zamojszczyzny i powiatu piotrkowskiego, które były pacyfikowane i niszczone, mają prawo do rekompensaty finansowej - tak w poniedziałek minister Antoni Macierewicz domagał się reparacji od Niemiec.

- To jest walka z UE. Pokazuje się złych Niemców, złą Unię, bo przecież minister Waszczykowski już paręnaście miesięcy temu powiedział, że Polacy mają zbyt dobrą opinię o UE, więc trzeba to zdanie trochę popsuć - uważa Sławomir Neumann z PO.

W przemówieniu Antoniego Macierewicza, Unia Europejska, broniąca pokoju w Europie i wspierająca gospodarczo Polskę, jest opisywana tak: - Gdzieś w historii Europy, Unii Europejskiej, Niemiec, w historii innych państw nie istnieje sześć milionów wymordowanych Polaków - zaznaczył Macierewicz.

- To jest gra na emocjach i temat wzmacniający twardy elektorat PiS. Myślę, że na to te działania są obliczone - komentuje Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Brak realnych starań o reparacje

Opozycja podejrzewa, że rząd PiS nie przygotuje nawet formalnych wniosków i analiz, które miałyby być podstawą do ubiegania się o reparacje za drugą wojnę światową.

- Na razie nie ma takich decyzji, aby jakąkolwiek instytucję państwową upoważnić, żeby to zrobić (wystąpić o reparacje - przyp. red.) - mówił w poniedziałek szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

W odpowiedzi na interpelację poselską, wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski zapewniał, w dokumencie z 8 sierpnia, że Polska zrzekła się reparacji, a polskie stanowisko w tej sprawie nie zmieniło się od trzynastu lat. Teraz ten sam wiceminister ucieka od odpowiedzi na pytanie co się zmieniło, skoro nie zmieniły się traktaty, a nie ma analiz i dokumentów.

W dodatku polskiemu ambasadorowi Andrzejowi Przyłębskiemu w Niemczech "nic nie wiadomo" o staraniach o reparacje.

"Mogą być sankcje"

Mimo, że nie ma żadnych działań polskiego rządu, który tylko mówi o reparacjach, a nie przygotował w tej sprawie żadnych dokumentów i analiz, to antyniemiecka kampania może Polsce zaszkodzić. O polityce polskich władz krytycznie wypowiadają się zarówno obecna kanclerz Angela Merkel, jak i jej konkurent w wyborach Martin Schulz. Mogą do nich dotrzeć takie wypowiedzi, jak ta szefa MSWiA.

- I choć wielu się to nie podoba, jesteśmy konsekwentni. Same straty materialne wynoszą blisko bilion amerykańskich dolarów - mówił w sobotę w TV Trwam minister Mariusz Błaszczak.

- Mogą być sankcje, które uderzą w najbiedniejszych ludzi. Pączusie w maśle z PiS czują się fantastycznie. Oni potem powiedzą, że to przez Niemców, bo zażądaliśmy reparacji - skomentował Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

W dniu, gdy minister obrony krytykował Unię Europejską i w przemówieniu atakował Niemcy, wiceminister obrony z dumą obserwował, jak polscy żołnierze prezentują niemieckie czołgi Leopardy w polskiej służbie.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS