Jeśli posłowie PiS chcieliby odrzucić prezydenckie weta do ustaw sądowych, to odpowiedni wniosek już jest w Sejmie. O wymaganą większość będzie trudno. Zdaniem polityków PO Jarosław Kaczyński nawet nie podejmie takiej próby, bo w głosowaniu nie poparłaby go nie tylko opozycja, ale nawet niektórzy posłowie Zjednoczonej Prawicy.
Prezydenckie weta zgodnie z regulaminem Sejmu trafiły właśnie do komisji sprawiedliwości. - Jestem dobrej myśli jeżeli chodzi o weta - mówi marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Dobra myśl to oczywiście odrzucenie prezydenckich wet do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Bo zdaniem PiS-u zmiana wymiaru sprawiedliwości była dobra i oczekiwana.
Arytmetyka jest bezwzględna
PiS nie ma większości trzech piątych do odrzucenia prezydenckiego weta. A opozycja zapowiada, że staje murem za prezydentem. - Zrobimy wszystko, żeby te weta zostały przez Sejm przyjęte - zapewnia Grzegorz Schetyna z PO.
PiS może próbować przeciągnąć na swoją stronę pojedynczych posłów z innych klubów, ale szanse na to są małe. W Kukiz'15 też pełna mobilizacja, by głosować za podtrzymaniem prezydenckich wet. - Jesteśmy zdecydowanie po stronie prezydenta - zapewnia Piotr Apel.
Co więcej, PiS nie może liczyć na wszystkich swoich posłów. Jarosław Gowin przeżywał, że musi głosować za ustawami, których nie popierał. Ale po wetach najwyraźniej uznał, że teraz może już popierać prezydenta wbrew PiS-owi.
Próba sił
Pytanie, czy w tej sytuacji PiS w ogóle zdecyduje się na głosowanie nad odrzuceniem wet prezydenta? Patria Jarosława Kaczyńskiego wcale nie musi się spieszyć. Prawo nie określa żadnego terminu i Sejm nie musi zajmować się tą sprawą.
Platforma Obywatelska uważa, że tak właśnie będzie. - Nie sądzę, żeby Jarosław Kaczyński w tej sprawie chciał okazać słabość - komentuje Cezary Tomczyk z PO. - Te weta trafią ad acta - dodaje.
W Nowoczesnej inne przewidywania. - Wszystko wskazuje na to, że będą chcieli iść walcem tutaj i iść na wojnę z panem prezydentem. Mam nadzieję, że prezydent Andrzej Duda to wytrzyma - uważa Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.
PiS nie ujawnia swojej strategii. Oficjalnie partia rządząca czeka na zapowiadane przez prezydenta projekty ustaw reformujących sądownictwo. Samo podjęcie próby obalenia prezydenckiego weta byłoby rozpoczęciem totalnej wojny na górze.
Prezydent ma przedstawić swoje projekty ustaw we wrześniu.
Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN