Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"

28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"
28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"
Maciej Knapik | Fakty TVN
28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"Maciej Knapik | Fakty TVN

"Dostawić szubienice i powiesić całe PO" - tak pisze radny PiS i nie on jeden się nie hamuje. Incydent z narodowcami w Katowicach, którzy na symbolicznych szubienicach powiesili zdjęcia europosłów z Platformy, to kolejny w ostatnich dniach przykład nienawiści.

"Faszyzm nie był wrogiem polski". To wersja historii w ulotkach rozrzuconych na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci - w reakcji - powołują komitet antyfaszystowski. - Doktryny neofaszystowskich grup godzą w dobre imię nauki, podają nieprawdziwe dane - podkreśliła Gabriela Filipowicz, studentka UW.

To przykład z wtorku. A dzień wcześniej rozbite szyby w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej. Policja bada sprawę. - My jesteśmy zagrożeni. Ja ostatnio też otrzymałem wiele gróźb osobistych, również śmierci. Chcą zabijać moje dzieci - nie ukrywał Youssef Chadid, przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej.

Rasistowskie hasła padały też na Marszu Niepodległości, pod flagami Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Pod tymi samymi symbolami w weekend powieszono portrety europosłów PO.

- Zawsze musimy pytać o naszą postawę, czy w nas jest postawa miłosierdzia i przebaczenia - podkreślił abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Hierarchowie pytani o to, cytowali Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. - Nikt mnie nie skłoni do tego, bym nienawidził moich wrogów, był wobec nich niechętny. Idę do nich z opłatkiem i za nich się modlę - zapewniał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. A szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani pyta czy posłowie w Polsce są bezpieczni.

Prowokacje i fake news

Politycy partii rządzącej starają się studzić emocje. - Pan przewodniczący Tajani ulega fake newsom, fałszywej propagandzie, kłamstwom kierowanym do niego przez totalną opozycję - mówił na antenie radiowej Jedynki Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA mówi o prowokacjach. - Wszystko wskazuje na to, że na Marszu Niepodległości była prowokacja. I głupim jest zachowanie tych, którzy w Katowicach, którzy zrobili to co zrobili. Niestety wpisują się w to, co jest przeciwko Polsce - dodał Mariusz Błaszczak.

Pytanie więc, czemu policja pozwoliła na przeprowadzenie tych obu szkodliwych akcji. - Policja nie jest od oceny tego, czy dane działania są sprzeczne z prawem, czy też nie - odpowiadał w poniedziałek szef MSWiA.

Opozycja dostrzega zbyt słabą reakcję rządzących na prowokacje narodowców. - Daje parasol ochronny tym ludziom i tłumaczy w Europie, że nic takiego się nie wydarzyło. A wydarzyło się - wskazuje Sławomir Neumann, szef klubu PO.

Prokurator w środę zdecyduje, czy w ogóle zajmie się sprawą. - Ja mam wrażenie, że u nas się nie chce z tym walczyć - mówił w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych.

Walczący z hejtem w sieci były polityk stawia zarzut, że PiS celowo przyzwala na takie ekscesy. - Pozwala rządzącym konstruować argument, że w "porównaniu z nimi to my nie jesteśmy radykalni, my jesteśmy centrum tak naprawdę" - wyjaśniał Radosław Sikorski.

Kontrowersyjni radni

Ale i PiS bywa radykalny. To internetowy komentarz jednego z podlaskich radnych PiS, Karola Wyszyńskiego: "Dostawić szubienice i powiesić całe PO". Wpis zniknął, ale Platformą sprawę kieruje do prokuratury. - Radny jest osobą publiczną i od takiej osoby wymaga się szczególnej postawy - zaznacza Piotr Serdyński, radny Łomży z klubu PO.

Na tym tle już tylko "niefortunną" można nazwać wypowiedź radnego PiS ze Świdnicy, który występy Kenijczyków w lokalnych maratonach skomentował: "Taka sytuacja powoli zaczyna przypominać podobieństwo do cyrku wędrownego ze zwierzętami". Radnego oburza, że uznano tę wypowiedź za rasistowską.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z glejakiem taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS