Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"

28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"
28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"
Maciej Knapik | Fakty TVN
28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"Maciej Knapik | Fakty TVN

"Dostawić szubienice i powiesić całe PO" - tak pisze radny PiS i nie on jeden się nie hamuje. Incydent z narodowcami w Katowicach, którzy na symbolicznych szubienicach powiesili zdjęcia europosłów z Platformy, to kolejny w ostatnich dniach przykład nienawiści.

"Faszyzm nie był wrogiem polski". To wersja historii w ulotkach rozrzuconych na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci - w reakcji - powołują komitet antyfaszystowski. - Doktryny neofaszystowskich grup godzą w dobre imię nauki, podają nieprawdziwe dane - podkreśliła Gabriela Filipowicz, studentka UW.

To przykład z wtorku. A dzień wcześniej rozbite szyby w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej. Policja bada sprawę. - My jesteśmy zagrożeni. Ja ostatnio też otrzymałem wiele gróźb osobistych, również śmierci. Chcą zabijać moje dzieci - nie ukrywał Youssef Chadid, przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej.

Rasistowskie hasła padały też na Marszu Niepodległości, pod flagami Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Pod tymi samymi symbolami w weekend powieszono portrety europosłów PO.

- Zawsze musimy pytać o naszą postawę, czy w nas jest postawa miłosierdzia i przebaczenia - podkreślił abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Hierarchowie pytani o to, cytowali Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. - Nikt mnie nie skłoni do tego, bym nienawidził moich wrogów, był wobec nich niechętny. Idę do nich z opłatkiem i za nich się modlę - zapewniał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. A szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani pyta czy posłowie w Polsce są bezpieczni.

Prowokacje i fake news

Politycy partii rządzącej starają się studzić emocje. - Pan przewodniczący Tajani ulega fake newsom, fałszywej propagandzie, kłamstwom kierowanym do niego przez totalną opozycję - mówił na antenie radiowej Jedynki Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA mówi o prowokacjach. - Wszystko wskazuje na to, że na Marszu Niepodległości była prowokacja. I głupim jest zachowanie tych, którzy w Katowicach, którzy zrobili to co zrobili. Niestety wpisują się w to, co jest przeciwko Polsce - dodał Mariusz Błaszczak.

Pytanie więc, czemu policja pozwoliła na przeprowadzenie tych obu szkodliwych akcji. - Policja nie jest od oceny tego, czy dane działania są sprzeczne z prawem, czy też nie - odpowiadał w poniedziałek szef MSWiA.

Opozycja dostrzega zbyt słabą reakcję rządzących na prowokacje narodowców. - Daje parasol ochronny tym ludziom i tłumaczy w Europie, że nic takiego się nie wydarzyło. A wydarzyło się - wskazuje Sławomir Neumann, szef klubu PO.

Prokurator w środę zdecyduje, czy w ogóle zajmie się sprawą. - Ja mam wrażenie, że u nas się nie chce z tym walczyć - mówił w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych.

Walczący z hejtem w sieci były polityk stawia zarzut, że PiS celowo przyzwala na takie ekscesy. - Pozwala rządzącym konstruować argument, że w "porównaniu z nimi to my nie jesteśmy radykalni, my jesteśmy centrum tak naprawdę" - wyjaśniał Radosław Sikorski.

Kontrowersyjni radni

Ale i PiS bywa radykalny. To internetowy komentarz jednego z podlaskich radnych PiS, Karola Wyszyńskiego: "Dostawić szubienice i powiesić całe PO". Wpis zniknął, ale Platformą sprawę kieruje do prokuratury. - Radny jest osobą publiczną i od takiej osoby wymaga się szczególnej postawy - zaznacza Piotr Serdyński, radny Łomży z klubu PO.

Na tym tle już tylko "niefortunną" można nazwać wypowiedź radnego PiS ze Świdnicy, który występy Kenijczyków w lokalnych maratonach skomentował: "Taka sytuacja powoli zaczyna przypominać podobieństwo do cyrku wędrownego ze zwierzętami". Radnego oburza, że uznano tę wypowiedź za rasistowską.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pracowali przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu i zostali bez pieniędzy, ubezpieczenia, dokumentów i bez pozwolenia na pracę. Libin i Balu - dwaj pracownicy z Indii - opowiedzieli, jak wyglądało ich zatrudnienie przy budowie zakładu petrochemicznego za 25 miliardów złotych.

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Pracownicy z Indii byli nieludzko traktowani na budowie kompleksu Orlenu. "Nie mieści się w głowie"

Źródło:
Fakty TVN

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

- Jest ogromną rolą państwa polskiego, by przygotować Polskę na to, że zacznie być płatnikiem netto do budżetu Unii Europejskiej, a nie tylko będzie korzystać z funduszy unijnych - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska. Jak dodała, "Unia Europejska to nie są tylko fundusze".

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Profesor Pisarska: Unia Europejska to nie tylko fundusze

Źródło:
TVN24

To będzie wielka impreza, ale, niestety, tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS