"Wybory mogą już nie mieć sensu". Projekt zmian w ordynacji niepokoi opozycję i ekspertów

28.11.2017 | "Wybory mogą już nie mieć sensu". Projekt zmian w ordynacji niepokoi opozycję i ekspertów
28.11.2017 | "Wybory mogą już nie mieć sensu". Projekt zmian w ordynacji niepokoi opozycję i ekspertów
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
28.11.2017 | "Wybory mogą już nie mieć sensu". Projekt zmian w ordynacji niepokoi opozycję i ekspertówKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Opozycja obawia się, że PiS zbyt radykalnie zmienia ordynację wyborczą. Nawet Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega przed kompletnym chaosem podczas wskazywania za rok nowych burmistrzów, radnych i członków sejmików. Granice okręgów można zmienić, powołać nowych komisarzy i przy okazji podziękować obecnym członkom PKW.

W znaczniej spokojniejszej atmosferze nadzwyczajna komisja sejmowa rozpoczęła prace nad zmianami w ordynacji wyborczej, ale według opozycji propozycje są równie groźne, jak zmiany w sądach.

- Wy chcecie tym projektem zmian w kodeksie wyborczym ustawić wybory - mówił Marek Sowa, poseł Nowoczesnej, na wtorkowej obradach komisji sejmowej.

Wolne wybory to jedno z największych osiągnięć demokracji. Ordynacja może to zmienić. - Może doprowadzić do tego, że niedługo właściwie nie będzie sensu organizować tych wyborów. Dlatego, że ordynacja, okręgi i osoby, które nad nimi czuwają to wszystko będzie sterowane politycznie - ostrzegał w "Kropce nad i" prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Politycy partii rządzącej zupełnie inaczej patrzą na całą sprawę. - To projekt, który wprowadza szereg dobrych zmian - mówi Łukasz Schreiber, poseł PiS.

Skład PKW już teraz do wymiany?

PiS odpowiada, że chodzi wyłącznie o to, żeby usprawnić proces wyborczy. A na zarzuty, że nie było żadnych konsultacji i żadnych ekspertyz, partia ma jedną odpowiedź. - Odbywa się cały czas debata publiczna za pośrednictwem zarówno środków masowego przekazu, jak i nie tylko - wskazuje Marcin Horała, poseł PiS.

W tej debacie najgłośniej alarmuje Państwowa Komisja Wyborcza. Szefowie instytucji przestrzegają, że tak szybkie i rozległe zmiany mogą zdestabilizować przebieg wyborów.

PiS chce, aby zamiast dotychczasowych 51 komisarzy wyborczych było ich 8 razy więcej, czyli 396 - bez gwarancji apolityczności. I to nie sędziów, ale osób, dla których jedynym wymogiem będzie posiadanie wyższego wykształcenia prawniczego.

- Te osoby trzeba przeszkolić. Powinny one się zaznajomić z nowymi przepisami, ale to musi trwać - komentuje Beata Tokaj, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

PiS zapewnia, że zastrzeżenia PKW bierze pod uwagę. Bezustannie daje też do zrozumienia, że organ ten po prostu nie chce żadnych zmian. Dlatego w czasie posiedzenia komisji, bliski partii rządzącej Ruch Kontroli Wyborów zgłosił propozycję, aby skład PKW wymienić już teraz, a nie po wyborach. - Nic o tym nie wiem. Nie ma takich planów - zapewnia poseł PiS Łukasz Schreiber.

Problem z niedoświadczonymi komisarzami jest jeszcze taki, że to oni mają wyznaczać nowe okręgi wyborcze. I mogą to zrobić tak, że będą jak najbardziej korzystne dla PiS. - Wyznaczanie okręgów jest najczęstszym na świecie metodą manipulacji wynikami wyborów - komentuje prof. Matczak.

Opozycja nie unika porównań z krajami autorytarnymi - Erdogan, kiedy nie mógł sobie poradzić w wyborach samorządowych w Stambule i dużych miastach, zmieniał okręgi wyborcze - wskazuje Grzegorz Schetyna, lider PO. Okręgi będą krojone w zależności od mapy poparcia PiS w danych regionie.

- Trzymandatowy okręg wyborczy to jest próg na poziomie 20 proc. Żaden mały komitet lokalny i mała partia nie jest w stanie takiego progu przekroczyć. To jest działanie tylko dla dużej partii, którą jest PiS - przewiduje Sławomir Neumann, szef klubu poselskiego PO.

Partia rządząca uważa zupełnie inaczej. - Okręgi się zmieniają i zaręczam, że byłoby tak także wówczas, gdyby tej zmiany nie było - dodaje poseł Łukasz Schreiber.

"Intencja wnioskodawców jest dosyć jasna"

Eksperci alarmują także w inne sprawie. - Samorządowcy, którzy dwa razy zostali wybrani na urząd prezydenta nie będą mogli kandydować. Ta zmiana wejdzie od razu - analizuje prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

To byłoby wbrew deklaracjom PiS, ale eksperci wczytują się dokładnie w sam projekt. Stanowi, że kandydatem na wójta nie może być osoba wybrana dwukrotnie na tę funkcję w wyborach powszechnych.

W przepisach przejściowych jest zastrzeżenie, że ograniczenie kadencji do dwóch zaczyna się od wyborów samorządowych z 2014 roku. - To jest po prostu normalne oszustwo. Przepis jest niejasny i skomplikowany i nie każdy go odczyta bezpośrednio - komentuje Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

PiS odpowiada, że ograniczenie kadencji do dwóch ma nie obowiązywać wstecz. - Intencja wnioskodawców jest dosyć jasna i wątpliwości są tworzone sztucznie - zapewnia poseł Horała.

Eksperci jednak są pełni obaw. - Nie będą brane pod uwagę intencje projektodawców, tylko literalne brzmienie przepisu - wskazuje prof. Chmaj. Opozycja alarmuje, że PiS, otwierając pole do interpretacji, może faktycznie zakazać długoletnim samorządowcom kandydowania.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS