Najnowsze

Najnowsze

Kancelaria prezentuje dokonania, opozycja pyta o przyszłość. Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

Mijają dwa lata od zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy. Dotychczasowe dokonania prezydenta podsumowali na konferencji prasowej szefowa KPRP Halina Szymańska i szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski. Politycy - zwłaszcza z opozycji - zastanawiają się jednak jak będą wyglądały kolejne trzy lata kadencji Andrzeja Dudy. Zwłaszcza po dwóch kluczowych wetach dotyczących ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Prognoza pogody na wtorek 8 sierpnia

We wtorek na ogół słonecznie. Miejscami trochę chmur kłębiastych. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 30 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W zachodniej części kraju możliwe porywy wiatru do 60 km/h. Ciśnienie spada, w południe 1008 hPa.

Prognoza pogody na poniedziałek 7 sierpnia

W poniedziałek na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie okresami opady deszczu. Poza tym słonecznie. Temperatura maksymalna w dzień od 22 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 27 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

Dwa postępowania w sprawie ustawki na A1

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie bójki pseudokibiców przy autostradzie A1. Chuligani dwóch drużyn starli się na parkingu Krzyżanów Wschód w Łódzkiem. Ranne zostały 3 osoby, policja nikogo nie zatrzymała, a trasa nad morze była zablokowana przez wiele godzin. Prokuratura ustala dlaczego kibicowskie autokary dwóch drużyn zatrzymały się w tym samym miejscu i w tym samym czasie.

Bójka kibiców na A1. Droga zablokowana, trzy osoby ranne

Bitwa na autostradzie w drodze na mecz. Na parking przy A1 zjechały autokary pełne kibiców i okazało się, że nie wszyscy się lubią. Fani drużyn ze Stalowej Woli i z Zabrza tak bardzo dali się ponieść emocjom, że trzy osoby zostały ranne, a jezdnia w stronę Gdańska została zablokowana.

Trwa głosowanie na projekty nowego polskiego paszportu. Litwa i Ukraina oburzone

Polski paszport i zagraniczne spięcie. MSWiA ogłasza konkurs, głosowanie trwa, tylko projekt jest jak dyplomatyczna mina. Grafika ma być patriotyczna, ale pomysły są co najmniej dziwne. Litwa pyta: skąd wzięła się wśród nich nasza Ostra Brama? Ukraina dziwi się: czemu na liście jest nasz Cmentarz Orląt? Dla sąsiadów to policzek, dla dyplomatów powód do interwencji. Finał konkursu odbędzie się we wrześniu.

Prognoza pogody na niedzielę 6 sierpnia

W niedzielę w województwach wschodnich, południowych i częściowo w centralnych przelotny deszcz stopniowo zanikający. Na pozostałym obszarze pogodnie. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Pomorzu Gdańskim do 27 stopni Celsjusza Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie rośnie, w południe 1005 hPa.

"PiS robi dużo, by zdeprecjonować UE w oczach Polaków"

- Co najwyżej mogą się sprawdzić słowa ministra Witolda Waszczykowskiego sprzed wielu miesięcy, który zapowiedział operacje obniżania zaufania do Unii Europejskiej, które się oczywiście dzieją - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej", komentując możliwe scenariusze dotyczące pozycji Polski w UE. Zdaniem dziennikarza, "mocy zaufania Polaków do Unii obniżyć się nie da". - Sprawę uchodźców udało się połączyć z kwestią bezpieczeństwa w dosyć populistyczny sposób - podkreślił Kolanko. Jak dodał, z dalszym obniżaniem poparcia Polaków do UE "będzie znacznie trudniej". Z tym zdaniem zgodził się drugi gość, Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", który jednak dodał, że "kropla drąży skałę". - PiS robi dużo, by zdeprecjonować UE w oczach Polaków - mówił i dodał, że sprzyjać temu może fakt, iż "Unia przestała być sakiewką" i Polska będzie musiała dopłacać do obecności w UE . Jego zdaniem, "nastroje społeczne nie muszą się przechylić, żeby do polexitu doszło", zwłaszcza, że Polska, jako pierwszy kraj UE, nie wykonała zalecenia unijnego Trybunału. Zdaniem Imielskiego, spycha to Polskę na peryferie europejskiej polityki.

Marek Jurek: demokratyczna polityka nie powinna być przedmiotem ingerencji zewnętrznych

Zdaniem eurodeputowanego Marka Jurka, ze wszystkich sporów między Polską a Unią Europejską, takich jak reelekcja Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, Trybunał Konstytucyjny, sądy, czy Puszcza Białowieska, tylko sprawa wyboru szefa RE miała prawo być rozstrzygana na arenie międzynarodowej. - Inne sprawy to ataki na Polskę ze strony władz Unii, które bardzo często odgrywają niezwykle destrukcyjną rolę, jeżeli chodzi o polską debatę publiczną - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowany z Prawicy Rzeczpospolitej. Jego zdaniem, w tej sytuacji jedyne co może zrobić Komisja Europejska, to złożyć wniosek do Rady Europejskiej. - I w tym momencie KE powinna zamilknąć. Komentowanie, czy wywieranie presji na RE to tak, jakby policja wywierała presję na działalność sądów - uważa Jurek. - Demokratyczna polityka nie powinna być przedmiotem ingerencji zewnętrznych - ocenił były marszałek Sejmu.

We Francji topiącym się pomogą drony

Jedno urządzenie, a tyle możliwości. Drony teraz mogą ratować topiących się. Mogą dotrzeć do nich szybciej niż ratownik i zrzucić z góry koło ratunkowe lub kapok. Materiał „Faktów z zagranicy” TVN24 BiS.

"Wycinka jest niezbędna, by chronić puszczę". Polsce grożą wysokie kary

Polska odpisuje Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej: zatrzymanie wycinki oznacza szkody i to wyjątkowo cenne, bo na ponad 3 miliardy złotych. Ministerstwo Środowiska nie pisze w swoim piśmie o szkodach, które już powstały, podkreśla za to, że Komisja Europejska nie ma argumentów, tylko hipotezy, a Polska dalej będzie robić swoje.