Najnowsze

Najnowsze

Zasiłek zależny od kosztów utrzymania? "To bardzo dyskusyjna rzecz"

To jest bardzo dyskusyjna rzecz. Do tej pory raczej tego typu rzeczy nie przechodziły - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Witold Orłowski, komentując pomysł uzależnienia wysokości zasiłku dla dzieci osób pracujących w Niemczech od kosztów utrzymania w danym kraju. Zdaniem głównego ekonomisty PricewaterhouseCoopers "może się zdarzyć sytuacja, że Niemcy zdołają przekonać inne kraje UE do tego pomysłu pod nieobecność Polski" w trakcie szczytu. - Musimy się liczyć z tym, że kraj, który ma słabą pozycję w Unii w wielu teoretycznie drobnych sprawach, w których się głosuje większością, może przegrywać - stwierdził gość programu.

Rosati: PiS robi krok do tyłu. Bardzo dobrze, bo sprawa robi się poważna

Naruszanie praworządności w krajach Europy Środkowej jest najważniejszym problemem UE - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europoseł Dariusz Rosati i dodał, że "jeśli ktoś naiwnie wierzy, że Komisja polską sprawę odłoży na bok, to się grubo myli". Jak dodał, takie naruszenia mają "daleko idące konsekwencje" m.in. biznesowe. - W PiS-ie nie ma pomysłu, czy my chcemy zmierzać gdziekolwiek razem z Europą. W PiS-ie panuje przekonanie, że Europa stanowi dla nas zagrożenie - stwierdził gość programu. Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych "bardzo dobrze, że PiS w końcu robi krok do tyłu (ws. praworządności - przyp. red.), dlatego że sprawa robi się bardzo poważna", choć "są to zmiany dość kosmetyczne", bo co najmniej 25 państw zadeklarowało gotowość poparcia procedury art. 7.1.

"Fakty" nieoficjalnie: Morawiecki wymógł ogłoszenie zmian w sądownictwie przed szczytem

Niespodzianka w Sejmie i zwrot w PiS. Prawo i Sprawiedliwość chce poprawić ustawy o sądach tak, żeby minister sprawiedliwości musiał zasięgać opinii kolegium sądu i Krajowej Rady Sądownictwa przed odwołaniem prezesa lub wiceprezesa sądu. Ma to być wyjście naprzeciw i sędziom, i wyborcom, i Unii Europejskiej. W Brukseli premier Morawiecki sam mógł usłyszeć, co Unia na to.

Prokurator Generalny kwestionuje przepisy ustawy o IPN. Politycy PiS nabrali wody w usta

"Polska nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa" - pisze do Trybunału Konstytucyjnego o ustawie o IPN Prokurator Generalny. Nowe prawo, w Polsce i Izraelu już zdążyło rozpalić nowe pożary, ale teraz Zbigniew Ziobro gasi je jednym zdaniem. "Ta ustawa może podważyć autorytet polskiego państwa" - podkreśla. Projekt powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wcześniej Zbigniew Ziobro nie zgłaszał do niego uwag.

Sejmowe spięcie o rządowe nagrody. Szydło: należały się

Beata Szydło wchodzi na mównicę i osobiście broni nagród dla ministrów. Te pieniądze się im po prostu należały - mówi była premier i od PiS-u dostaje owacje na stojąco. Sama też dostała nagrodę, od siebie. I to, co w Sejmie jest dziś powodem do dumy, według Najwyższej Izby Kontroli jest powodem do kontroli.

Podbiła serca widzów i wygrała milion. "Lubię myśleć"

Jest główna wygrana w "Milionerach". Pani Maria Romanek rozbiła bank, ale sobie zostawi tylko 10 procent. Do miliona szła jak burza przez pytania o aortę, amiszów i bierki. A na koniec pokazała, że zna się nie tylko na języku polskim, ale także na matematyce. O tym jak była polonistka skradła serca i wygrała fortunę.

Sposób na lepszy sen? Pies w łóżku

Najlepszy sposób na sen ma ogon i cztery łapy. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że pies w łóżku to same korzyści dla obu stron. I pies i człowiek śpią razem lepiej, głębiej i zdrowiej.

Prognoza pogody na piątek 23 marca

Piątek będzie pochmurny, deszczowy i z opadami śniegu. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu możliwe przejaśnienia. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopnia Celsjusza na Śląsku. Wiatr słaby, zmienny. Ciśnienie spada, w południe 994 hPa.

Kierowca autobusu zignorował opadające szlabany i czerwone światło. "Musiał je widzieć"

Kierowca autobusu miejskiego wjechał na przejazd kolejowy, ignorując czerwone światło oraz opuszczane właśnie rogatki. Do zdarzenia doszło kilka dni temu w Wodzisławiu Śląskim. Jak mówi Marta Pydych z komendy miejskiej, kierowca musiał widzieć nadawane sygnały ostrzegawcze, a mimo to zdecydował się wjechać. Naraził życie swoje i pasażerów. Za popełnione wykroczenia kierowcy grożą kary aresztu i grzywny. Urząd miasta zażądał odsunięcia kierowcy od obsługi linii.

Nocna prohibicja w Krakowie? "W nocy nie musi być wódki"

Większość mieszkańców Krakowa i rad dzielnicowych chce nocnej prohibicji. Mieszkańcom przeszkadza zakłócanie ciszy w pobliżu całodobowych sklepów z alkoholem. Dzięki nowej ustawie o wychowaniu w trzeźwości, miasto może ograniczyć sprzedaż między godziną dwudziestą drugą a szóstą. Czy wkrótce ze stolicy Małopolski znikną całodobowe sklepy alkoholowe, czy - jak podejrzewają niektórzy - handel alkoholem w nocy przeniesie się do melin?

Posłowie PiS pod lupą organizacji pro-life

Tempo sejmowych prac nad projektem "Zatrzymaj aborcję" wyraźnie wyhamowuje, a to niepokoi inicjatorów zaostrzenia przepisów i duchownych. Z kolei na wtorek w Warszawie zapowiadane są kolejne protesty przeciwników zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych.

Nie tylko ministrowie i premier. Nagrody dla członków gabinetów politycznych

Ekstra pieniądze nie tylko dla ministrów i premier Szydło. Szeroki strumień nagród spłynął także na konta członków gabinetów politycznych. Tylko w MSZ współpracownicy Witolda Waszczykowskiego dostali ponad 115 tysięcy złotych. Do ministrów o oddanie pieniędzy apelowała opozycja. Szef resortu energii pieniędzy zwracać nie zamierza. Mówi o swoim "olbrzymim sukcesie". Sprawą tak zwanych nagród ma zająć się Najwyższa Izba Kontroli.

Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

Być może to zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn, komentując przemówienie szefa MSZ w Sejmie. Były marszałek Sejmu sprecyzował, że"Niemcy zostały, jeśli chodzi o UE, określone jako główny, nie tylko gospodarczy partner, ale także polityczny partner Polski". - Po raz pierwszy został dany subtelny sygnał w kwestii praworządności. Rząd być może pójdzie węgierską drogą - ocenił Dorn dodając, że powoli "zaczynamy grać w szachy" z Brukselą. - Jak na obóz dobrej zmiany to i tak bardzo dużo, więc się cieszmy - stwierdził Dorn.

"To ostatnie takie zgromadzenie"

Nowe prawo, nowe porządki. Sąd Najwyższy odzyska swój autorytet - zapewnia prezydent. Sąd Najwyższy straci konstytucyjny ustrój - ostrzega pierwsza prezes. - To ostatnie takie zgromadzenie - dodała Małgorzata Gersdorf.

Historyczny wyczyn Polaków. Pierwsi opłynęli lodowy kontynent

Polska pętla wokół Antarktydy i pierwszy taki wyczyn w historii. Załoga jachtu Katharsis II płynąc non stop przez ponad dwa miesiące okrążyła lodowy kontynent. Żadnemu żeglarzowi to się dotychczas nie udało, bo sztormy są tam śmiertelnie groźne, a jacht może dosłownie zamarznąć.

Prognoza pogody na czwartek 22 marca

Na północy i zachodzie wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W pozostałych regionach kraju będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 3 stopni Celsjusza na Mazurach i Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny. Jego prędkość w porywach może osiągnąć do 45km/h.

Oferują mieszkanie i specjalne stypendia. Wciąż nie mają chętnych do pracy

W szpitalu w Świnoujściu jak w soczewce widać trudności kadrowe, z jakimi boryka się większość szpitali w całym kraju. Placówka zdecydowała się wyjść z kuszącą ofertą mieszkania i stypendium dla studentek lub studentów pielęgniarstwa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, jeśli tylko po ukończeniu studiów zdecydują się przepracować w Świnoujściu trzy lata. Ale ze Świnoujścia jest tylko rzut kamieniem do Niemiec, a tam stawki za tę samą prace są wyższe. Dlatego chętnych wciąż nie ma.

"Lilka z Sejn" zdjęta z cokołu. "Może podarujemy ją Putinowi"

Matka Polka do dekomunizacji. Najbardziej charakterystyczny dla Sejn pomnik zniknął z krajobrazu miasta. Dziesięciometrowy monument został rozebrany, bo na jego cokole widniały elementy wychwalające Armię Czerwoną. Dla jednych figura, zwana przez mieszkańców "Lilką", była niechlubnym symbolem Polski Ludowej, dla innych zwykłym miejscem spotkań

Odwołane posiedzenia komisji obrony. PO: PiS ma problem z "ustaleniami" Macierewicza

We wtorek miały się odbyć dwa posiedzenia komisji obrony narodowej poświęcone katastrofie smoleńskiej. Posłowie chcieli poznać efekty pracy działającej przy MON od dwóch lat podkomisji smoleńskiej, dowiedzieć się od ministra sprawiedliwości i prokuratury, jakie dowody i materiały przekazała służbom podkomisja oraz spytać, czy prokuratura ma już wszystkie opinie biegłych. Posiedzenia jednak zostały odwołane. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przekonuje, że decyzję o przełożeniu posiedzeń podjął przewodniczący komisji. Zdaniem opozycji nie ma wątpliwości , że to dowód na to, że PiS nie chce podpisywać się pod teoriami Antoniego Macierewicza dotyczącymi katastrofy smoleńskiej.

"Nic nie wskazuje na to, by władze polskie były gotowe się wycofać"

- Dyplomacja uśmiechów, rozmawiania nie wystarczy. Potrzebne są konkretne odpowiedzi na zarzuty. A ich nie ma. Odpowiedzią mogłaby być zapowiedź wycofania się ze zmian - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując polską odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski w sprawie reform w sądownictwie. - Nic nie wskazuje na to, by władze polskie były gotowe się wycofać - dodał gość programu.

Kto odpowiada za wypadek autonomicznego samochodu? Prawnik: potencjalnych sprawców może być wielu

- Nie ma przepisów, które by regulowały kto i jak za to odpowiada. W tej sytuacji zasada winy byłaby bardzo trudna do weryfikacji. Kto ma odpowiadać za pojazd? Producent? Serwisant? Osoba, która nadzoruje samochód? Potencjalnych sprawców wypadku może być wielu, nie wyłączając osoby, która wpadła pod samochód - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS adwokat Zbigniew Roman, dyskutując kwestię odpowiedzialności za wypadki powodowane przez pojazdy autonomiczne. - Ta odpowiedzialność za wypadek auta autonomicznego jest za bardzo rozmyta - ocenił drugi gość programu, pilot rajdowy Maciej Wisławski. Zdaniem Wisławskiego, nawet najlepsze systemy "nie są w stanie przewidzieć reakcji drugiego uczestnika ruchu drogowego".