"Celem PiS była walka o historyczną prawdę". Argumenty Morawieckiego

28.06.2018 | "Celem PiS była walka o historyczną prawdę". Argumenty Morawieckiego
28.06.2018 | "Celem PiS była walka o historyczną prawdę". Argumenty Morawieckiego
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
28.06.2018 | "Celem PiS była walka o historyczną prawdę". Argumenty MorawieckiegoKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Niemcy już dawno wzięli odpowiedzialność za II wojnę światową, a po drzewach w ogrodzie Yad Vashem, już od dawna widać, jak wielu Polaków ratowało Żydów. Ustawa PiS, sprzed pół roku, nie ma z tym nic wspólnego. PiS chciał walczyć o historyczną prawdę i premier ma na to swoje argumenty.

Wycofując się z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy o IPN premier tłumaczył, że sama ustawa była pewnego rodzaju prowokacją.

- Przez ostatnie dwa i pół roku nasz rząd zdziałał więcej dla odbudowania prawdziwej polityki historycznej i opowieści o bohaterskiej Polsce i Polakach. Ta ustawa rozpoczęła proces przekształcania świadomości o losach Polaków - stwierdził Premier Mateusz Morawiecki.

Ustawa miała przypomnieć światu o polskiej ofierze w czasach II wojny światowej. Według premiera, ustawa była celowo kontrowersyjna, bo tylko w ten sposób można skutecznie walczyć z antypolonizmem.

- Antypolonizm istnieje, tak jak i antysemityzm i antyamerykanizm, ale nie na tym polega problem - tłumaczył profesor Norman Davies.

Brak świadomości historycznej

Problem wynika z ignorancji i braku wiedzy, ale przede wszystkim z nikłego zainteresowania historią we współczesnym świecie. - Ludzie niewiele wiedzą o historii Polski, tak jak Polacy niewiele wiedzą o historii Korei czy Argentyny - mówił Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

Profesor Norman Davies dziś otrzymał od Królowej Elżbiety Drugiej medal za propagowanie historii. A nikt tak jak on nie propagował historii Polski na świecie. To właśnie on, wbrew temu co mówi premier, opowiadał o polskim heroizmie i bohaterstwie. To on opowiedział światu o powstaniu warszawskim, bo wcześniej kojarzono je wyłącznie z powstaniem w Getcie Warszawskim. Ale uważa, że opowiadanie o historii tak, jak chce premier, Polsce nie pomoże.

- Historia nie jest tak prosta; w każdym narodzie są święci i kryminaliści, nie wolno niczego udawać - tłumaczył Norman Davies.

Sprawiedliwi wśród narodów

Premier nie tylko przedstawia wizję wyłącznie bohaterskiej Polski, ale i bohaterskiego PiS-u, który wywalczył niemożliwe.

- Bez tej ustawy kanclerz Niemiec nie powiedziałaby, że Niemcy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za II wojnę światową - powiedział Mateusz Morawiecki.

Już przed Trybunałem w Norymberdze odpowiedzialność przywódców nazistowskich Niemiec została bezapelacyjnie stwierdzona. Późniejsze Niemcy nigdy się tego nie wypierały.

- Fundamentem niemieckiej racji stanu, jest wzięcie pełnej odpowiedzialności za zbrodnie Holokaustu oraz za zbrodnie z okresu II wojny światowej. Tak było, jest i mam nadzieję, że będzie przez najbliższe 1000 lat - stwierdził profesor Adam Sakson.

Jako symboliczne i zarazem publiczne wyznanie winy i przyjęcie moralnej odpowiedzialności Niemiec za Holocaust i wojnę, uznawany jest ten gest Kanclerza Niemiec Willy'ego Brandta. Gdy tu, w Warszawie, klękał przed pomnikiem Bohaterów Getta.

"W Polsce prawo już nie jest prawem"

Premier dowodzi też, że ustawa była potrzebna, bo w świecie zaczęło się przebijać przekonanie, że Polska jest współodpowiedzialna za Holocaust. A prawda jest zupełnie inna.

- Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej jest sformułowanie, jak wielu Polaków ratowało Żydów - powiedział Mateusz Morawiecki.

W ogrodzie w Yad Vashem najwięcej drzewek Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest z Polski. Nie są zapomniani. Od czasu otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w 2016 roku odwiedziło je już około 100 tysięcy osób.

Premier twierdzi też, że nikt już na świecie nie będzie używał sformułowań "polskie obozy śmierci". Według danych sprzed ustawy, to sformułowanie pojawiało się średnio 100 razy w roku. Po ustawie zainteresowanie znacznie się zwiększyło. A w Polsce ustawa wydobyła nowe zjawisko. Zmiana ustawy została doceniona, ale wątpliwości pozostały.

- W Polsce prawo już nie jest prawem. Już się nie bierze Polski na poważnie, bo jest system autorytarny - mówił Norman Davies.

Premier z pewnością nie zrezygnuje ze swojej godnościowej retoryki, mimo mijania się z faktami. Elektorat PiS bardzo docenia podkreślanie wielkości Polski i Polaków.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS