Żywienie polskich pacjentów jest fatalne. Nawet tych najbardziej chorych

30.06.2018 | Żywienie polskich pacjentów jest fatalne. Nawet tych najbardziej chorych
30.06.2018 | Żywienie polskich pacjentów jest fatalne. Nawet tych najbardziej chorych
Marek Nowicki | Fakty TVN
30.06.2018 | Żywienie polskich pacjentów jest fatalne. Nawet tych najbardziej chorychMarek Nowicki | Fakty TVN

Polscy pacjenci, w szpitalach, są źle karmieni - alarmują NIK i eksperci. Chodzi nie tylko o ilość, ale także o jakość. I nie tylko o to, co na talerzu, ale też o karmienie dojelitowe. Powodem są oszczędności. Większe niż w więzieniach.

Kolacja, w zakładzie karnym numer jeden w Łodzi jest skromna, ale z porządną porcją chleba. W polskich szpitalach jest dużo gorzej. Nikt nie jest w stanie policzyć, ilu pacjentów będzie głodnych. Z obiadami też różnie bywa.

W polskich szpitalach pacjenci są źle odżywiani. I ci, którzy mogą jeść normalnie z talerza, i ci, którzy muszą jeść dożylnie lub dojelitowo. - W szpitalu, w którym leżałem, po prostu byłem zagłodzony - mówi jeden z pacjentów.

Jedzenia jest za mało i jest fatalnej jakości. W Pabianicach, jak podaje w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli, pacjenci byli karmieni polędwicą drobiową, w której było 54 procent mięsa. Reszta to woda i mąka ziemniaczana. W pabianickim szpitalu zapewniają jednak, że to już przeszłość.

- Bardzo często wybieramy teraz produkty mięsne, w których widać strukturę mięsa - zapewnia Przemysław Stano, kierownik działu żywienia w Pabianickim Centrum Medycznym.

Jedzenie zmiksowane w kuchni

Mylą się jednak ci, którzy uważają, że w workach dla osób karmionych dożylnie i dojelitowo - ciężko chorych pacjentów - jest pełnowartościowa, zdrowa żywność. Nic podobnego. W środku jest pulpa. To potwierdza raport Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (PTŻPDiM), który został ogłoszony.

- Większość pacjentów, zamiast żywienia dojelitowego, dostawało miksy, czyli zmiksowane jedzenie w kuchni, które nie wiadomo jakie ma właściwości odżywcze - podkreśla doktor Kinga Szczepanek z PTŻPDiM.

Jest źle, bo dyrektorzy szpitali cały czas nie mają obowiązku zatrudniać dietetyków i sami ustalają dzienne stawki żywieniowe dla chorych. Nie ma też minimalnych stawek ogólnopolskich , tak jak na przykład w zakładach karnych. Po trzecie lekarze są w tym względzie - mówiąc wprost - niedouczeni.

- To mnie przeraża. Lekarze siedzą w dyżurkach, jedzą trzy posiłki dziennie, a nawet więcej, jeżeli mają czas, a obok leży chory, który przez kilka dni nie je nic. Ja tego w ogóle nie mogę zrozumieć - mówi profesor Stanisław Kłęk, prezes PTŻPDiM.

Eksperci podkreślają, że głodzenie chorych - świadome i nieświadome - przez lekarzy i dyrektorów szpitali, pogarsza wyniki terapii i zwiększa jej koszty. Powoduje większe zużycie leków i wydłuża leczenie wielu chorób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS