Najnowsze

Najnowsze

Burzliwa dyskusja o Polsce w Parlamencie Europejskim. Legutko: To jakaś antypolska orgia

Przed głosowaniem w sprawie przyjęcia rezolucji wobec Polski, w Parlamencie Europejskim odbyła się gorąca debata o stanie praworządności w Polsce. Bez udziału polskiego rządu, a jedynie z europosłami PiS. Jednak do czasu głosowania, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości opuścili salę. "Antypolska histeria", "orwellowski seans nienawiści" i "przykład kolonialnych nawyków" - tak europoseł PiS prof. Ryszard Legutko skomentował debatę w Strasburgu i działania Komisji Europejskiej. Wiceszef Komisji Frans Timmermans ripostował: "Szkoda, że prof. Legutko mówił 7 minut, a nie odpowiedział na żadne pytanie o niezależność sądów". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

W Berlinie ma stanąć pomnik polskich ofiar niemieckiej okupacji

W Berlinie w ramach gestu pojednania ma stanąć pomnik polskich ofiar niemieckiej okupacji. Inicjatorem jest niemiecki architekt. Florian Mausbach chce w ten sposób poprawić sąsiedzkie relacje. O pomyśle poinformował ponad 70 osób i organizacji - w tym polityków Bundestagu. Na razie są chęci i konkretne miejsce, w którym pomnik miałby stanąć. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Duma przyjęła ustawę o mediach. "Zagranicznych agentów" kontrolować ma ministerstwo

Niższa izba rosyjskiego parlamentu poparła w środę zmiany w ustawodawstwie, które umożliwiają uznanie mediów zagranicznych w tym kraju za "zagranicznych agentów". "Wprowadzane w Rosji restrykcje można postrzegać jako sukces telewizji RT, która zetknęła się w USA z wymogiem zarejestrowania się jako zagraniczny agent" - oceniła w środowej publikacji niezależna "Nowaja Gazieta". Projekt ustawy zostanie niezwłocznie skierowany do Rady Federacji (wyższej izby parlamentu). Będzie wymagał także podpisu prezydenta Władimira Putina. Uchwalone w Dumie przepisy nie wymieniają konkretnych mediów. O tym, która z redakcji otrzyma w Rosji status "zagranicznego agenta", decydować będzie ministerstwo sprawiedliwości. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Migalski: w rezolucji Parlamentu Europejskiego są rzeczy sensowne i bezsensowne

- W tej rezolucji są rzeczy sensowne i bezsensowne - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany Marek Migalski, komentując środową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski. Za bezsensowne uznał oskarżenie Polski o łamanie praw kobiet z powodu braku powszechności aborcji oraz wzywanie polskiego rządu do potępienia demonstracji z 11 listopada. W ocenie Migalskiego, polski rząd już potępił rasizm. Z kolei zdaniem Marka Ostrowskiego z "Polityki", drugiego gościa programu, politycy PiS nie tyle potępili, co "zdystansowali się od niektórych haseł". - W takich sytuacja władza nie może sobie pozwolić na niejasności, to musi być klarowne stanowisko - przekonywał Ostrowski.

"Jarosław Kaczyński wie, że w Parlamencie Europejskim nie ma szans"

- Kwestia Trybunału Konstytucyjnego w Europie mało kogo podnieca. A z perspektywy przeciwników PiS, przedstawienie rządu jako broniących faszystów i neonazistów, jest świetnym posunięciem. To dzisiaj doprowadziło większość europosłów białej gorączki - ocenił w "Faktach z Zagranicy" komentator TVN24 BiS Jan Rokita. - Jarosław Kaczyński wie, że w Parlamencie Europejskim nie ma szans. To odwrócenie sytuacji w stosunku do tej w parlamencie polskim. W Polsce ma tyle szabel, że może przeprowadzić wszystko, w PE - nic - dodał, podkreślając, że błędem PiS było wyjście z Europejskiej Partii Ludowej. - Możliwości oddziaływania na PE przez Kaczyńskiego byłyby większe, gdyby jego partia tam pozostała - ocenił.

Rząd podsumowuje dwulecie. "Jesteśmy wierni zobowiązaniom"

Ministrowie chwalą się sukcesami. Jest seria konferencji i plejada gwiazd. Najjaśniej świeci Mateusz Morawiecki - występuje jako pierwszy i w najbliższych latach to on ma być numerem jeden. Choć w promocyjnych filmach PiS, wszystko przysłania twarz prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Prognoza pogody na czwartek 16 listopada

W czwartek rano miejscami mgły i zamglenia. W ciągu dnia pochmurno z rozpogodzeniami na południu i południowym zachodzie kraju. Na Pomorzu słabe opady deszczu do 3 mm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 7 stopni Celsjusza w centrum kraju do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni i południowy, słaby i umiarkowany.

Ministrowie podsumowują 2 lata urzędowania

Podsumowanie na półmetku prac. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy. We wtorek na wspólnej konferencji sukcesami chwalili się prezes Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło. W środę pałeczkę przejmują poszczególni ministrowie. Ekspresowy przegląd resortów otworzył, ten który nazywany jest trzonem tego gabinetu - wicepremier Mateusz Morawiecki.

Hasła rasistowskie wracają na salony. Europa ma problem z radykałami

II wojna światowa to największy taki konflikt w dziejach historii. Uczestniczyło w nim w sumie ponad półtora miliarda ludzi. Według różnych szacunków w trakcie wojny zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Po najstraszniejszej z wojen wydawało się, że nikt nie ośmieli się nawet choćby powtarzać niektórych haseł, w imię których mordowano. Okazuje się, że tak nie jest. W Europie są organizacje, które utożsamiają się z hasłami nazistowskimi. Część z nich tworzy partie, a niektóre wchodzą nawet do parlamentów.

"Państwa Międzymorza nie mają wspólnych interesów"

- Gdybyśmy się zgodzili na przyjmowanie "kwotowe", to przegralibyśmy całą politykę imigracyjną - chwaliła politykę zagraniczną rządu PiS była szefowa gabinetu politycznego Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak, która była gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Na szczęście Polska się zgodziła, na nieszczęście rząd Kaczyńskiego tego nie zrobił - oponował drugi gość programu Ryszard Kalisz. O ile zdaniem Elżbiety Jakubiak Polska realizuje wspólne interesy z takimi krajami jak Norwegia czy państwa bałtyckie, o tyle w opinii Ryszarda Kalisza rząd PiS nie jest w stanie zbudować żadnych sojuszy w Europie. - Państwa Międzymorza nie mają wspólnych interesów - ocenił.

Marsz narodowców "to klęska 25 lat pracy dyplomatycznej dla Polski"

- Trzeba o tym mówić, a nawet głośno, bo mamy do czynienia z przyzwoleniem na to - mówił o rasistowskich sloganach na Marszu Niepodległości były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Zdaniem dyplomaty hasła, które pojawiły się na sobotniej manifestacji bardzo zaszkodziły wizerunkowi Polski. - Miałem poczucie, że to klęska 25 lat mojej pracy dyplomatycznej dla Polski - ocenił.

Gigantyczna akcja CBA. Zatrzymano ponad 70 osób

Największa od lat akcja Centralnego Biura Antykorupcyjnego. We wtorek w całej Polsce zatrzymano ponad 70 osób z wołomińskiego SK Banku i firmy deweloperskiej Dolcan. Z upadłego banku mieli wyprowadzić ponad półtora miliarda złotych. Wśród zatrzymanych jest prezes, wiceprezes, członkowie zarządu i niemal cała dyrekcja. Łączna liczba zarzutów to ponad tysiąc.

Prognoza pogody na środę 15 listopada

W środę na północy Polski opady deszczu, a na Suwalszczyźnie deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju dość pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 4 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Jest wina, kary nie będzie. Sąd oddalił kasację w sprawie śmierci córki Bartłomieja Bonka

Jest wina, ale za śmierć 15 miesięcznej Julii, córki polskiego sztangisty Bartłomieja Bonka, kary nie ma. We wtorek Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację wyroku dla lekarki, która odbierała poród. W ubiegłym roku Sad Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył sprawę na okres dwóch lat. Uzasadniając, że lekarka ma wzorowa opinie. Dziewczynka podczas naturalnego porodu zaczęła się dusić. Nie przeprowadzono cesarskiego cięcia. Zmarła z powodu obustronnego zapalenia płuc. Biegli stwierdzili, że to skutek powikłań po źle przeprowadzonym porodzie.

Symbol Rzeszowa do likwidacji? IPN za, mieszkańcy przeciw

Dla jednych - niechlubny relikt przeszłości, dla pozostałych to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Rzeszowski Pomnik Czynu Rewolucyjnego od lat budzi kontrowersje, a teraz grozi mu wyburzenie. Instytut Pamięci Narodowej jest za. Zupełnie innego zdania są mieszkańcy i lokalne władze. Prezydent miasta Tadeusz Ferenc chce nawet wpisania monument na listę zabytków.

Jeden na 30 milionów. 9-latek pilnie potrzebuje genetycznego bliźniaka

9-letni Karol ze Środy Sląskiej walczy z białaczką. I w tej walce potrzebuje wsparcia. Ma bardzo rzadki genotyp. Wśród ponad 30 milionów zarejestrowanych na całym świecie dawców szpiku nie znalazł się nikt, kto pasowałby idealnie. Być może jego genetyczny bliźniak kryje się wśród osób, którzy dopiero myślą o zgłoszeniu się do bazy potencjalnych dawców. Ta procedura jest prosta, a może uratować życie nie tylko Karolowi.