Strzegą zwierząt w Cyganówce. "Te dziki spokojnie mogą sobie tam żyć"

31.07.2018 | Strzegą zwierząt w Cyganówce. "Te dziki spokojnie mogą sobie tam żyć"
31.07.2018 | Strzegą zwierząt w Cyganówce. "Te dziki spokojnie mogą sobie tam żyć"
Fakty TVN
31.07.2018 | Strzegą zwierząt w Cyganówce. "Te dziki spokojnie mogą sobie tam żyć"Fakty TVN

Pilnują stada dzień i noc. W azylu w Cyganówce obrońcy zwierząt organizują warty i zbierają podpisy pod apelem do starosty o wstrzymanie odstrzału dzików. Chcą też, by minister rolnictwa wycofał się z pomysłu odstrzału tysięcy dzików w całej Polsce.

Stała warta, a pod telefonami kilkadziesiąt osób, które gotowe są stanąć w obronie azylu w Cyganówce. Żaden myśliwy i żaden weterynarz, który ma nakaz odstrzału, się tu nie przeciśnie.

- Zrobimy petycję na skalę krajową żeby tego zaprzestać i prowadzić działania tak, jak jest zapisane w dyrektywach unijnych. Można robić badania, a nie zabijać - twierdzi Dariusz Fabijański z fundacji Animal Rescue Polska.

Wolontariusze z fundacji "Animal Rescue Polska" zbierają podpisy w obronie dzików. Muszą chronić hodowlę przed prewencyjnym odstrzałem. W miejscach takich jak Cyganówka dziki hodowlane mogłyby zarazić się ASF tylko od dzikiego dzika i to tylko wtedy, gdyby ten sforsował wcześniej podwójne ogrodzenie.

- Tutaj jest kwestia dobrego nadzoru i dobrego zabezpieczenia. Te dziki spokojnie mogą sobie tam żyć i nie być narażone na chorobę - mówił Michał Łukaszewicz z nadleśnictwa Supraśl.

"Dziki siedzą w kukurydzy i się śmieją"

Jednak we wszystkich podobnych miejscach powiało trwogą, bo po Ranczu Kupały w Hajnówce, gdzie na polecenie weterynarza myśliwy wybił świnio-dziki i po Cyganówce, gdzie taki zamiar na razie udało się powstrzymać, na celowniku może się znaleźć każde miejsce, w którym jest choć jeden dzik lub jakiekolwiek inne dzikie zwierzę do dzika podobne.

W okolicach Cyganówki nie ma ani jednej świni hodowlanej. Najbliższe ognisko ASF stwierdzono 30 km dalej. Mimo to urzędnicy już się zasadzili.

Jest problem, bo nie ma woli do działania. Oficjalnie do nagonki na dziki nikt się nie przyznaje, ale minister rolnictwa ponownie pogonił myśliwych do wybicia dzików w całej Polsce.

- Apeluje do myśliwych, żeby rozpoczęli skuteczny odstrzał dzików. Przegapili wiele miesięcy, kiedy nie było kukurydzy na polach. Teraz znowu się pojawiła kukurydza i znowu jest problem, bo dziki siedzą w kukurydzy i się śmieją - stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Środowisko obrońców praw zwierząt jest przerażone, bo wykorzenienie z Polski całego gatunku zaburzy ekosystemem i zachęci do zajęcia miejsca przez te naprawdę groźne zza wschodniej granicy.

"Nie chcą strzelać do dzików"

- Dzik jest inżynierem lasu. On tak naprawdę odbudowuje las, sprzyja odnowieniom naturalnym, przeciwdziała rozwojowi gatunków, które uznawane są za szkodliwe odmiany owadów i pędraków - tłumaczył Paweł Średziński z fundacji "Dziedzictwo Przyrodnicze".

Minister służy myśliwym od zaraz i nie tylko amunicją.

- Minister środowiska wyraził zgodę na stosowanie celowników optycznych, termicznych, termowizji, jakiejś noktowizji, ale jeśli myśliwi nie chcą strzelać to nikt nie jest w stanie tego zrobić. Wojsko się do tego nie nadaje. Wojsko jest do innych celów powołane niż do tego, żeby chodzić po lasach i strzelać do dzików - mówi minister Ardanowski.

W Polsce żyje około 200 tysięcy dzików. Polski Związek Łowiecki w oświadczył, że nie będzie wchodzić z ministrem w polemikę.

- Nie chcą strzelać do dzików. Nie wiem, czy to jest obraza na rząd, czy niechęć do polowania - zastanawiał się minister Ardanowski.

Może po prostu nie chcą uczestniczyć w jatce.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS