Pozew Brejzy przeciwko Kaczyńskiemu. "Tryb covidowy został użyty jako wytrych, prawnicza sztuczka"

Krzysztof Brejza kontra Jarosław Kaczyński i sprawa o ochronę dóbr osobistych bez ciągu dalszego, bo bydgoski są na posiedzeniu niejawnym oddalił pozew senatora Koalicji Obywatelskiej przeciwko prezesowi PiS. Rzecznik sądu tłumaczy: zastosowano tryb covidowy. Pełnomocniczka senatora, prywatnie jego żona, uważa, że to tylko prawnicza sztuczka, zwłaszcza, że stan epidemii od ponad miesiąca jest zniesiony.

Tragiczny bilans długiego weekendu nad wodą. Utonęło 21 osób

Sezon nad wodą dopiero startuje, a bilans długiego weekendu już jest tragiczny i niepokojący. Łącznie od środy utonęło 21 osób. Wypadki łodzi, brak rozwagi podczas kąpieli - to główne przyczyny informują ratownicy i przypominają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Ziobro odpowiada Morawieckiemu. "Ustępstwa rodzą tylko wilczy apetyt UE"

Podczas spotkania z klubami "Gazety Polskiej" premier Mateusz Morawiecki powiedział, że 99 procent kamieni milowych jest w interesie Polski, a pozostały 1 proc. dotyczy wymiaru sprawiedliwości, za który "nie chce umierać”. Te słowa wyraźnie nie spodobały się ministrowi sprawiedliwości. - Wraz z odejściem Beaty Szydło skończyło się zielone światło dla zmian w sądownictwie - napisał w mediach społecznościowych Zbigniew Ziobro.

Pijani jeździli hulajnogami elektrycznymi po Wałbrzychu. Zostali ukarani mandatami

Pijani kierowcy na hulajnogach w Wałbrzychu. Policja zatrzymała w sumie cztery nietrzeźwe osoby. Rekordzista miał w wydychanym powietrzu blisko dwa promile alkoholu. Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2,5 tysiąca złotych. Od początku tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Znajdują się w nim także przepisy dotyczące jazdy na hulajnogach. Kary grożą między innymi za zbyt szybką jazdę, poruszanie się po chodniku i nieprawidłowe parkowanie. Szczególnie dotkliwe kary są za jazdę po alkoholu.

Łomża Vive Kielce w finale Ligi Mistrzów. Szczypiorniści zmierzą się z FC Barceloną

W niedzielę o godzinie 18 odbędzie się finał Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. O tytuł powalczą FC Barcelona i Łomża Vive Kielce. Polacy od lat należą do europejskiej czołówki w tej dyscyplinie sportu, ale tym razem czeka ich wyjątkowo trudne zadanie. FC Barcelona Ligę Mistrzów wygrywała już dziewięć razy i broni trofeum wywalczonego przed rokiem. Mecz odbędzie się w Kolonii.

Afrykański upał przetacza się przez Polskę

Afrykański upał w Polsce i na całym kontynencie. Pierwsza fala upałów jest w tym roku wyjątkowo intensywna i bardzo wczesna. Eksperci alarmują, że to efekt zmian klimatycznych i ostrzegają, że takie anomalie pogodowe będą zdarzać się coraz częściej.

Tragiczny finał poszukiwań 8-latki

Tragicznie zakończyły się poszukiwania 8-letniej dziewczynki, która wraz z innymi osobami w sobotę wypadła z łodzi na jeziorze Tałty na Mazurach. Jej ciało po wielu godzinach poszukiwań nurkowie znaleźli w kabinie zatopionej motorówki. Wszystkie pozostałe osoby udało się uratować. Według ratowników żadna z osób znajdujących się na łodzi nie miała na sobie kamizelki ratunkowej. Tragicznych wypadków nad wodą w czasie kończącego się długiego weekendu było znacznie więcej.

Pozew Brejzy przeciw Kaczyńskiemu oddalony

Bydgoski sąd okręgowy oddalił powództwo przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiego, które złożył senator Krzysztof Brejza - poinformowała w mediach społecznościowych Dorota Brejza, żona polityka i jego adwokatka. Zwróciła uwagę na jej zdaniem "błyskawiczne procedowanie sądu", bez przeprowadzenia "ani jednej rozprawy". - Zastosowano jakąś specjalną procedurę dla Kaczyńskiego - ocenił sam Krzysztof Brejza i zapowiedział apelację. Sprawa dotyczy wypowiedzi prezesa PiS na temat inwigilacji Pegasusem.

Kurator Nowak zabrała głos w sprawie Jordanowa

Sprawa DPS-u w Jordanowie, w którym miało dochodzić do znęcania się nad dziećmi z niepełnosprawnościami, cały czas budzi ogromne emocje. Do doniesień odniosła się między innymi małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Stwierdziła, że "uczniowie z DPS w szkole nie wykazywali lęku, czy negatywnych emocji" i jednocześnie dodała, że "dzieci o specjalnych potrzebach z DPS nie potrafią zakłamywać emocji".

Kończy się czas na złożenie ważnej deklaracji. Za jej brak będą kary

Niespełna dwa tygodnie - tyle czasu właścicielom domów i zarządcom budynków zostało, by zgłosić czym je ogrzewają. Ci, którzy tego nie zrobią do 30 czerwca, będą musieli się liczyć z finansowymi karami. Jak na razie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków wypełniona jest w około 80 procentach. Są jednak miejsca w kraju, gdzie rubryki świeca pustkami.

Fala upałów w Europie. Wysoki indeks UV w niemal całej Polsce

Fala afrykańskich upałów zalewa Europę, dotarła też do Polski. W sobotę najmocniej odczuwalna jest na zachodzie kraju. W niedzielę prognozowane są jeszcze wyższe temperatury, co może oznaczać kłopoty, bo do żaru i słońca dochodzi jeszcze indeks promieniowania UV określany jako niebezpieczny dla zdrowia.

Premier o "kamieniach milowych": nie chciałbym umierać za wymiar sprawiedliwości

99 procent kamieni milowych jest w interesie Polski - mówił na zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" premier Mateusz Morawiecki. Ten jeden problematyczny procent dotyczy wymiaru sprawiedliwości właśnie, za który szef rządu - jak mówi - "nie chciałby umierać". Szkoda, że problem dostrzega dopiero, kiedy na szali zawisły miliardy euro z Brukseli - kwituje opozycja.

Wojewoda Małopolski reaguje w sprawie DPS-u w Jordanowie

Wojewoda Małopolski chce, by dom pomocy społecznej w Jordanowie został jak najszybciej przejęty od sióstr zakonnych. W tej chwili w ośrodku pracuje tylko kadra świecka. W tym domu dla dziewcząt i kobiet niepełnosprawnych intelektualnie przez lata dochodziło do przemocy. Podopieczne były bite, zamykane w klatkach czy przywiązywane do łóżek. Dwie siostry, w tym dyrektorka placówki, już usłyszały zarzuty.

Opozycja chce wyjaśnień w sprawie oświadczeń majątkowych premiera

Opozycja chce, by premier Mateusz Morawiecki wreszcie publicznie wyjaśnił wszystkie wątpliwości dotyczące jego oświadczeń majątkowych. Chodzi przede wszystkim o obligacje, na które premier przeznaczył ponad 4,5 miliona złotych, ale również o akcje banku Santander (dawniej BZ WBK). W ubiegłorocznym oświadczeniu majątkowym premier wpisał dwa rodzaje uprawnień do akcji Santandera. W tegorocznym oświadczeniu tego wpisu zabrakło. Skoro ich nie ma, Mateusz Morawiecki musiał je sprzedać.

Kantar: 69 procent Polaków jest zdania, że nasza gospodarka pogrąża się w kryzysie

65 procent Polaków źle ocenia kierunek zmian w naszym kraju, dobrze tylko 17 procent - wynika z najnowszego sondażu firmy Kantar. Aż 69 procent jest zdania, że nasza gospodarka pogrąża się w kryzysie. Blisko 14-procentowa inflacja też stawia nas w czołówce Europy - ceny idą w górę szybciej tylko w Bułgarii, Czechach i państwach bałtyckich. Od 16 czerwca obawiać się też mogą frankowicze, bo Szwajcaria po raz pierwszy od 15 lat podniosła stopy procentowe. Po tej decyzji kurs franka mocno poszedł w górę.

Siostry zakonne zrzekły się prowadzenia DPS-u w Jordanowie

Siostry zakonne w Jordanowie zrzekły się prowadzenia Domu Pomocy Społecznej dla dziewcząt i kobiet niepełnosprawnych intelektualnie. O tym, kto dalej zajmie się placówką, zdecydują władze powiatowe. W domu opieki przez lata dochodziło do przemocy wobec podopiecznych. Bicie, zamykanie w klatce, czy przywiązywanie do łóżek to tylko niektóre kary stosowane przez siostry. Dwie z nich już usłyszały zarzuty.

Rzecznik rządu: premier obligacje kupił w grudniu 2021 roku

Rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wszystkie swoje obligacje za ponad 4,5 miliona złotych kupił w grudniu 2021 roku, a więc dwa miesiące przed agresją Rosji na Ukrainę. Przypomnijmy, że amerykański wywiad już w październiku miał informować sojuszników o zbliżającej się wojnie. Premier w listopadzie przyjmował w Warszawie szefową wywiadu Stanów Zjednoczonych. Rozmowy miały dotyczyć między innymi kwestii bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie sędziego Waldemara Żurka

Polska naruszyła prawo dostępu do sądu oraz wolności wypowiedzi sędziego Waldemara Żurka - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał zasądził na rzecz sędziego łącznie 25 tysięcy euro tytułem zadośćuczynienia. Tym wyrokiem ETPCz potwierdził, że kiedy praworządność jest zagrożona, sędziowie maja nie tylko prawo, ale i obowiązek wyrażania krytyki i zabierania głosu.

Większość Polaków wybiera się na wakacje pomimo drożyzny

Coraz wyższe ceny weryfikują urlopowe wyjazdy wielu Polaków. Nawet na przedłużony weekend, bo drogie jest wszystko - paliwa, usługi, żywność. Chociaż prognozy inflacyjne nie napawają optymizmem, to Polacy chcą wypoczywać. Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że na wakacje w tym roku chce wyjechać 65 procent osób. Prawie 3/4 planuje wypoczynek w kraju.

Ziobro uderza w Morawieckiego w sprawie KPO. Proponuje zakład o butelkę śliwowicy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzuca premierowi, że nie konsultował "kamieni milowych" zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy z Solidarną Polską. Mateusz Morawicki odpowiada, że KPO został przyjęty przez całą Radę Ministrów 30 kwietnia ubiegłego oku. Zbigniew Ziobro pokazał dziennikarzom dwa dokumenty - ten zatwierdzony przez rząd i ten wysłany do Brukseli. Są w nich różnice, jak dodana propozycja opodatkowania samochodów spalinowych. Minister sprawiedliwości zaproponował premierowi zakład o butelkę śliwowicy.