PGNiG ma połączyć się z Orlenem. Pozycja Daniela Obajtka się umacnia

Energetyczny gigant - Orlen - rośnie w siłę. Rośnie w siłę też prezes koncernu. Daniel Obajtek - z chwilą formalnego dopięcia fuzji Orlenu i Lotosu - ogłasza przyspieszenie kolejnego przejęcia. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wkrótce dołączy do imperium Orlenu. Obajtek wyrasta na jedną z najbardziej wpływowych osób w obozie PiS i nie waha się z tej pozycji korzystać.

Orlen i Lotos oficjalnie połączone

Fuzja Orlenu z Lotosem stała się faktem. Prezes państwowego koncernu Daniel Obajtek twierdzi, że to wielki dzień dla polskiej gospodarki. Opozycja i eksperci natomiast punktują zagrożenia, jakie mogą wynikać z połączenia.

Glapiński ostrzega przed "niemieckim planem obalenia rządu"

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński udzielił wywiadu dla tygodnika "Sieci". Mówi w nim między innymi o "niemieckim planie" mającym na celu obalenie rządów PiS. Ponadto Glapiński twierdzi, że dlatego do Polski został wysłany Donald Tusk. Jednocześnie politycy opozycji przypominają, że prezes NBP zgodnie z Konstytucją nie może być zaangażowany politycznie i mają obiekcje co do postawy Glapińskiego.

"Środowiska narodowe zawsze były przeciwko Powstaniu Warszawskiemu"

Są kontrowersje i pytania o marsz narodowców w rocznicę Powstania Warszawskiego. Sąd orzekł, że nie będzie to wydarzenie cykliczne, ale mimo to szef stowarzyszenia narodowców - Robert Bąkiewicz - zapowiedział, że marsz się odbędzie, bo został zgłoszony w trybie normalnym. Sprzeciwiają się temu powstańcy, a dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego dodaje: to nie jest moment na organizowanie wieców politycznych.

78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

1 sierpnia przypada 78. rocznica Powstania Warszawskiego. Uroczystości poświęcone powstaniu odbywają się w stolicy, ale też w innych miastach Polski. Punktualnie o godzinie "W" zawyją syreny, by upamiętnić ofiary zrywu. Tymczasem żyjący powstańcy wspominają wydarzenia sprzed 78 lat. Mają też przesłanie dla Ukrainy walczącej.

Właściciele punktów gastronomicznych w Zakopanem liczą straty

Górale podsumowują pierwszy miesiąc wakacji. O ile hotelarze i operatorzy turystyczni w Zakopanem są zadowoleni z frekwencji, o tyle właściciele restauracji i punktów gastronomicznych powodów do zadowolenia mają mniej. Chociaż na Krupówkach jest gwarno, a w restauracjach i karczmach dominują zajęte stoliki, to nie przekłada się to wprost na zarobki w tej strefie obsługi turystów. Tatrzańska Izba Gospodarcza wskazuje, że z każdego stolika restauratorzy notują mniejsze utargi w porównaniu z latami poprzednimi.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co z marszem narodowców?

1 sierpnia 2022 roku będzie miała miejsce 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O 17:00 w Warszawie zawyją syreny. Wtedy każdy powinien się zatrzymać. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego na decyzję sądu w sprawie marszu narodowców w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Narodowcy mówią, że marsz i tak się odbędzie.

Niemal co piąty Polak rozważa emigrację zarobkową

Już niemal co piąty Polak rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Rośnie odsetek niezdecydowanych. Eksperci tłumaczą to rosnącą inflacją, zwiększeniem kosztów utrzymania i ogólnym poczuciem braku stabilności. Ten rok może też być rekordowy pod względem wyjazdów lekarzy za granicę. Trend jest niepokojący.

Kaczyński przerywa objazd po kraju. Opozycja mówi o zderzeniu z rzeczywistością

Prezes Jarosław Kaczyński idzie na urlop i kończy objazd po kraju. Politycy opozycji widzą to inaczej. Mówią, że prezes PiS zderzył się z rzeczywistością. Bez względu na plany, na pytania o drożyznę partia rządząca odpowiadać musi. Inflacja jest najwyższa od ćwierć wieku. W lipcu trochę przyhamowała, ale to marne pocieszenie, bo i tak przekroczyła 15 procent. Politycy muszą tłumaczyć się nie tylko z drożyzny, ale także z pomysłu podwyżki pensji dla nich samych - z prezydentem, premierem i ministrami na czele.

3-latek wypadł z okna. Jest w ciężkim stanie w szpitalu

3-letni chłopczyk jest w ciężkim stanie. Wypadł z okna z wysokości trzeciego piętra. Doszło do tego w jednym z bloków w Jastrzębiu-Zdroju. Ma wiele obrażeń, jest w szpitalu szpitalu na OIOM-ie. Lekarze mówią, że na szczęście jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Ojciec chłopca i jego partnerka są w rękach policji. W momencie zatrzymania byli pod wpływem alkoholu.

Rozpoczęły się obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

W poniedziałek o 17:00 Warszawa zatrzyma się na chwilę, by oddać hołd powstańcom warszawskim, ale oficjalnie obchody już się rozpoczęły. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda dziękował tym, którzy wtedy walczyli. Wręczył im odznaczenia. Prezydent Warszawy powiedział, że bez powstańców nich Polska droga do wolności byłaby dłuższa. Sami powstańcy wspominali swoją walkę i odnosili się do walki Ukrainy.

Duże zainteresowanie wakacjami kredytowymi

Mają przynieść ulgę zwłaszcza tym, których, oprócz drożyzny, przygniotły coraz wyższe raty kredytów. Ale chętnych na kilkumiesięczne wakacje kredytowe od spłaty będzie zdecydowanie więcej, bo nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Pauza w zobowiązaniu wobec banku może zacząć się już w sierpniu i takich pauz do końca 2023 roku może być łącznie osiem.

Morawiecki zgodził się z Kaczyńskim. Podwyżek dla polityków nie będzie

Krok wstecz w sprawie podwyżek dla polityków. Najpierw ministerialny pomysł krytykowała opozycja, a w końcu głos zabrał prezes PiS. Jarosław Kaczyński wyraził sprzeciw wobec podwyżek dla parlamentarzystów, ministrów i prezydenta. Dodał, że nie sądzi, aby premier miał inne zdanie. Kilka godzin później stało się jasne: premier innego zdania nie ma. Wyższych pensji nie będzie.

Polskie służby zupełnie ignorowały Andrzeja Izdebskiego. Handlarz żył i rzekomo zmarł w Albanii

List gończy za handlarzem bronią wystawiono już po jego śmierci, a akt zgonu polskie służby dostały dziesięć dni po kremacji. To ustalenia "Rzeczpospolitej". Andrzej Izdebski dostał zlecenie od Ministerstwa Zdrowia na dostawę respiratorów. Wziął miliony złotych i nie wywiązał się z kontraktu. Uciekł do Albanii - tam żył i prowadził interesy. Według albańskich służb miał umrzeć na zawał serca.

Ruszył proces składania wniosków o wakacje kredytowe

Ustawowe wakacje kredytowe weszły w życie. Każdy, kto ma kredyt w złotych, może odetchnąć. O przerwę w płaceniu można wnioskować cztery razy w 2022 roku i cztery razy w 2023. Wakacje od raty można mieć już w sierpniu. Wnioski można składać od północy - przez konta internetowe, albo w oddziale banku.

Nie milkną pytania o podwyżki dla polityków

Czy będą podwyżki dla polityków? Zakładam, że nie - deklaruje rzecznik rządu. Wcześniej resort finansów rekomendował podwyższenie pensji. Więcej mieliby zarabiać parlamentarzyści, ministrowie i prezydent. To w czasie szalejącej drożyzny - kiedy wszyscy mierzą się z najwyższą od ćwierć wieku inflacją.

Polskie służby pomagają w gaszeniu pożaru w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria

Sytuacja się nie pogarsza, ale ogień wciąż nie został opanowany. Wciąż trwa walka z największym w historii Czech pożarem. Płonie Park Narodowy Czeska Szwajcaria. W morzu ognia jest blisko 1000 hektarów najcenniejszego przyrodniczego skarbu naszych sąsiadów. Czechom w akcji gaśniczej - z ziemi i powietrza - pomagają także strażacy i policjanci z Polski.

W liceum w Tomaszowie Mazowieckim nikt nie zdał matury

O Katolickim Liceum w Tomaszowie Mazowieckim głośno zrobiło się po tym, jak okazało się, że nikt nie zdał w nim matury. Nie po raz pierwszy egzamin poszedł tam fatalnie, tymczasem szkoła działa nadal i to częściowo z publicznych pieniędzy.

Pytania o działania służb w sprawie Andrzeja Izdebskiego

Andrzej Izdebski, który dostał z Ministerstwa Zdrowia zlecenie na respiratory za kilkadziesiąt milionów złotych, uciekł w kraju. Żył, mieszkał i robił interesy w Albanii. I wszystko wskazuje na to, że nikt go nie szukał. Nikogo ze służb nie było także w czasie kremacji jego ciała.

"Polski" Bayraktar trafi do Ukrainy za darmo. Pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane na cele humanitarne

To już 155. dzień wojny w Ukrainie. Dla ukraińskiej armii celem numer jeden - poza obroną - jest kontrofensywa na południu. Wsparcie tymczasem nadlatuje z Polski - od Polek i Polaków, którzy zrzucili się na Bayraktara - bojowego drona. Udało się zebrać ponad 22 miliony złotych. Ostatecznie turecka firma przekaże go za darmo, a pieniądze ze zbiórki trafią na cele humanitarne.