Minister Michał Cieślak podał się do dymisji. Ma to związek ze sprawą naczelniczki poczty z Pacanowa

Nie było słowa przepraszam, ale jest dymisja. Minister Michał Cieślak do dymisji podał się sam, ale dopiero po tym, jak od Jarosława Kaczyńskiego usłyszał, że i tak nie ma innego wyjścia. Ma to związek ze sprawą naczelniczki poczty z Pacanowa, która w obecności Cieślaka narzekała na drożyznę w kraju. Po skardze polityka miała stracić pracę. Ostatecznie jednak Poczta Polska oświadczyła, że nie wyciągnie wobec niej konsekwencji służbowych.

Stopy procentowe znowu w górę. To już dziewiąta podwyżka z rzędu

O 75 punktów bazowych Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w środę stopy procentowe. Dla kredytobiorców oznacza to kolejny wzrost rat. Będą musieli zapłacić prawie dwa razy więcej w porównaniu do września ubiegłego roku, a to - jak twierdzą ekonomiści - z pewnością jeszcze nie koniec podwyżek stóp.

Mnożą się pytania o obligacje kupione przez premiera Morawieckiego

Z oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że zainwestował on ponad 4,5 miliona złotych w obligacje. Opozycja pyta, czy w ten sposób uchronił się przed inflacją. Wciąż też nie wiadomo, jaki rodzaj obligacji kupił i na jaki termin, choć rzecznik rządu zapewnia, że premier nie ma nic do ukrycia.

Ursula von der Leyen w ogniu krytyki. Chodzi o akceptację polskiego KPO

Europosłowie z różnych frakcji wzywają Komisję Europejską i jej przewodniczącą, by nie ufała rządowi PiS-u i najpierw wyegzekwowała w Polsce przestrzeganie prawa, a dopiero potem wypłacała unijne pieniądze. Ursula von der Leyen podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim zapewniała, że tak właśnie będzie.

Nowelizacja ustawy o SN. PiS zapowiada odrzucenie poprawek Senatu

Prawo i Sprawiedliwość planuje odrzucenie w Sejmie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej. Opozycja argumentuje, że poprawki były niezbędne, jeśli Polska chce zastosować się do orzeczeń TSUE i spełnić unijne warunki wypłacenia środków z funduszu odbudowy.

Orły 2022 przyznane. "Aida" Jasmili Žbanić najlepszym filmem

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2022 zostały wręczone. Nagrodę w najważniejszej kategorii, czyli za najlepszy film, otrzymała "Aida" w reżyserii Jasmili Žbanić. Statuetkę za osiągnięcia życia przyznano Jerzemu Skolimowskiemu. Podczas gali nawiązywano również do wojny w Ukrainie.

Polska w obliczu kryzysu węglowego. Jaki plan ma rząd?

Węgla dla polskich gospodarstw domowych nie zabraknie - obiecuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Ze składów i sklepów PGE surowiec ma trafić prosto do prywatnych odbiorców. To pomysł rządu na trwający kryzys węglowy. Składy opału prawie w całej Polsce są albo puste, albo mają wywindowane ceny. Powodem takiej sytuacji jest brak surowca na rynku, bo nie sprowadzamy go już z Rosji.

Drożyzna uderza w organizacje pozarządowe. "Zaskakuje nas każdy rachunek, który otrzymujemy"

Z drożyzną zmagają się także organizacje pomocowe oraz fundacje. Ten rok jest dla nich bardzo trudny. Jak mówi przedstawicielka Fundacji "Ku Dobrej Nadziei", która ma pod swoją opieką osoby zmagające się z problemem bezdomności, są w kiepskiej sytuacji. Otrzymują dotacje z różnych źródeł - od samorządu, ministerialne, od firm i osób prywatnych, ale pieniędzy brakuje teraz bardziej niż wcześniej.

Ceny paliwa i węgla regularnie idą w górę

Nieuchronnie zbliżamy się do czasu, kiedy za litr paliwa będziemy płacić dziewięć złotych. Nie widać też szans na szybką poprawę sytuacji na rynku węgla, który nie dość, że też jest coraz droższy, to na dodatek zwyczajnie go brakuje. W sobotę prezes PiS zapowiedział, że ceny węgla będą regulowane. Konkretów nie podał.

Opozycja krytykuje rząd za pomysł wprowadzenia rejestru ciąż

Narzędzie kontroli, represji, politycznego wpływu i zastraszania kobiet - opozycja nie szczędzi ostrych słów, bo tak zwany rejestr ciąż wywołuje sporo kontrowersji i jeszcze więcej pytań. Przede wszystkim o cel. Po co rozszerzać katalog danych medycznych pacjenta o informację dotyczącą ciąży? Resort zdrowia zapewnia, że to żaden rejestr, a jedynie poprawa raportowania i to zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. Pytanie - kogo to przekonuje?

Smoki opanowały Kraków. Wszystko z okazji "Parady Smoków"

Wyjątkowy pokaz pod Wawelem. Z okazji "Parady Smoków" Wisłą spłynęły kolorowe smoki stworzone przez artystów krakowskiego Teatru Groteska. Nocny pokaz uzupełniły fajerwerki, muzyka i pokazy świateł. W drugim dniu smoczego święta wielobarwny marsz smoków przeszedł na krakowski rynek.

Tylko w Małopolsce w ostatnich dniach znaleziono kilka niewybuchów

Dużo pracy mają w ostatnich dniach saperzy. Tylko w Małopolsce w ostatnich dniach znaleziono kilka niewybuchów. W Tarnowie niewybuch do domu przyniósł mały chłopiec. Również na Śląsku dzieci znalazły w zaroślach niebezpieczny przedmiot. Saperzy apelują, żeby zawsze informować o takich znaleziskach, ale nigdy nie podejmować działań na własną rękę.

Pytania o szczegóły rozwiązań zapisanych w KPO. PSL chce rewizji planu

Choć polski KPO został zaakceptowany przez Brukselę, to do wypłaty unijnych pieniędzy konieczne jest w spełnienie określonych warunków dotyczących systemu sprawiedliwości, ale nie tylko. Sama nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to za mało, by do Polski popłynęły dziesiątki miliardów złotych z Funduszu Odbudowy.