"Były polowania na kosmyki jego włosów, szturmowano garderoby"

Kolekcjonował sztukę Dalekiego Wschodu, był ulubieńcem kobiet, znakomitym dyplomatą i jednym z ojców polskiej niepodległości. W 100-lecie jej odzyskania postać Ignacego Jana Paderewskiego znów fascynuje. A to za sprawą wystawy, która pokazuje, że Paderewski był nie tylko wielkim kompozytorem.

Jej powstanie było koniecznością. Nowa baza GOPR w Beskidach

Nowa baza GOPR w Beskidach już jest. Dzięki niej ratownicy górscy do poszkodowanych pod Baranią Górą dotrą kilka razy szybciej niż dotychczas. Powstanie bazy było koniecznością, ponieważ turystów z roku na rok jest coraz więcej, a co za tym idzie, więcej jest też wypadków. W tym roku pod tym względem już padł rekord.

Minister nie chce karania aktywistów. Zaprasza ich też do specjalnego zespołu

Nie będzie kar dla obrońców Puszczy Białowieskiej. Minister Środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział wycofanie wniosków o ukaranie aktywistów, którzy bronili Puszczy przed masową wycinką. I zaprasza ich do prac w nowym, ministerialnym zespole ekspertów do spraw Puszczy. Aktywiści zapowiadają, że do zespołu nie dołączą dopóki w jego składzie będą osoby, które wycinkę Puszczy zalecały.

Koniec pewnej epoki. Gianluigi Buffon "rozwodzi się" ze Starą Damą

Płakał, kiedy Włochom nie udało się zakwalifikować na mundial. Ze łzami w oczach schodził z boiska, kiedy ważyły się losy awansu Juventusu Turyn w Lidze Mistrzów. Dziś cały piłkarski świat znowu zobaczył łzy w oczach Gianluigiego Buffona, który ostatecznie odchodzi z Juventusu, przez kibiców nazywanego "Starą Damą".

Bójka na środku ulicy. Bo pieszy wtargnął na jezdnię

Pieszy przeszedł przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, więc kierowca postanowił go tego oduczyć. Doszło do bójki na środku ulicy. Podobnych nagrań drogowej agresji jest mnóstwo. Zajeżdżanie drogi, wyprzedzanie na linii ciągłej, parkowanie na przystankach... Lista drogowych grzechów pieczołowicie dokumentowana jest przez kierowcę miejskiego autobusu ze Szczecina. Pan Maciej publikuje nagrania - ku przestrodze.

Ścieki w Motławie wciąż płyną. W wodzie bakterie E. coli

Ścieki w Motławie wciąż płyną, choć od awarii przepompowni w Gdańsku upłynęła kolejna doba. Wstępne wyniki badań wskazują, że w wodzie przekroczone są ilości bakterii E. coli. Utrzymany zostaje zatem prewencyjny zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej. Jak długo - nie wiadomo. Nie wiadomo też co spowodowało awarię. Tym problemem zajmuje się już prokuratura.

"Ciekawe, co powie Zbigniew Ziobro". Echa wydarzeń z Uniwersytetu Szczecińskiego

Policjanci weszli na teren ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego w piątek podczas konferencji "Karol Marks 1818-2018", organizowanej przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego i redakcję czasopisma filozoficznego "Nowa Krytyka" w ośrodku Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie. Pojawiają się pytania o to, jakim prawem na uniwersytet wchodzą służby i jakie prawo na Uniwersytecie służy nauce.

Wypadek w Częstochowie. Troje rowerzystów w szpitalu

Rowerzyści w szpitalu po serii niefortunnych zdarzeń w Częstochowie. Najpierw auto osobowe zahaczyło o samochód ciężarowy. Później z impetem wjechało w sygnalizator. Ten przewrócił się na troje rowerzystów, którzy akurat czekali na zielone światło. Wszyscy trafili do szpitala. Jedna mężczyzna jest w stanie ciężkim.

Policyjni związkowcy wyrażają żal wobec bliskich 36-latka z Pobiedzisk

Policjanci przepraszają. "Nie mieli prawa się tak zachować" - piszą związkowcy z woj. wielkopolskiego o interwencji dwójki funkcjonariuszy z Pobiedzisk. Pojechali oni do pijanego mężczyzny i, zamiast zawieźć go do izby wytrzeźwień, zostawili w lesie. 36-latek zmarł. Do jego bliskich policjanci kierują słowa żalu.

Tragedia nad Odrą i prokuratorskie śledztwo

Nie żyje jedna kobieta, druga jest w szpitalu. Obie wpadły do rzeki. Nie jest jasne, w jakich okolicznościach i dlaczego znalazły się w wodzie. Śledczy wyjaśniają, czy do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie.

Żonkilowe kwesty dla dzieci chorych na raka. Pomagają aktorzy, tancerze i harcerze

"Pola nadziei" i żółte żonkile w Białymstoku. Te kwiaty - rozdawane przez wolontariuszy - mają zachęcać do pomagania. Żonkilową kwestę organizuje Fundacja "Pomóż im", która na co dzień wspiera dzieci walczące z rakiem. Wolontariusze mają nie tylko wielkie serca, ale i niezwykłe talenty - są wśród nich aktorzy, tancerze i zawodnicy futbolu amerykańskiego.

Była tak pijana, że zabrakło skali na alkomacie. Odwoziła córkę do szkoły

42-letnia mieszkanka Łodzi odwoziła dziecko do szkoły pod wpływem alkoholu. Gdyby nie natychmiastowa reakcja świadka zdarzenia, który zabrał jej kluczyki i wezwał policję, mogło dojść od tragedii. Kobieta, która kierowała BMW, po tym jak wysadziła córkę z auta, chciała jechać dalej. Po przewiezieniu na komendę okazało się, że miała 4,1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Teraz może grozić jej nie tylko kara więzienia, ale również sprawa w sądzie rodzinnym.

Były wiceminister Michał K. usłyszał zarzut

Zarzut prania brudnych pieniędzy w celu osiągnięcia znacznej korzyści majątkowej dla byłego wiceministra sprawiedliwości. Michałowi K. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Patryk Jaki przekonywał wcześniej, że sprawa zatrzymania Michał K. nie ma podłoża politycznego.