Protesty w wielu miastach w Polsce. "Czas karnawału się kończy"

Senat, po wielogodzinnej dyskusji w nocy z wtorku na środę przyjął bez poprawek nowelizację ustaw między innymi o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. W trakcie obrad Senatu przed budynkiem Izby i w miastach w całej Polsce trwały protesty środowisk opozycyjnych, w tym Obywateli RP i Komitetu Obrony Demokracji. Nie tak liczne jak przed rokiem. Ale ciągle w tej samej sprawie- praworządności.

Łódzka policja ostrzega przed tabletkami gwałtu. Ruszyła specjalna kampania

Uważaj na drinka - ostrzegają policjanci z Łodzi i rozpoczynają kampanię, która ma uświadomić potencjalne zagrożenie związane z tabletkami gwałtu. Łódzcy dzielnicowi instruują kelnerów i barmanów jak rozpoznać działanie takich środków psychoaktywnych, a w restauracjach, pubach i dyskotekach zawisną specjalne plakaty.

Żar leje się z nieba. Nad Polskę z dwóch kierunków nadciąga fala upałów

Afrykański żar w Skandynawii. Temperatura za kołem podbiegunowym wyniosła 30 stopni Celsjusza, a w okolicach Tokio 41 stopni. W całej Japonii jest co najmniej 65 ofiar śmiertelnych upałów i tysiące osób z udarami. Europa sucha jak pieprz. Płoną lasy nie tylko w Szwecji. Skwar w Polsce cieszy tylko urlopowiczów. Na dłuższą metę może być jednak nie do zniesienia. A szybko nie odpuści. Nad Polskę nadciągają upały, i to z dwóch kierunków - znad Afryki i znad Bliskiego Wschodu - ostrzegają meteorolodzy.

PO wycofuje poparcie dla Ujazdowskiego. Nowego kandydata wskaże Nowoczesna

Kandydat bez poparcia - i na razie bez deklaracji co dalej... Platforma Obywatelska rezygnuje z Kazimierza Michała Ujazdowskiego w wyścigu o fotel prezydenta Wrocławia. Po trzech miesiącach. Powodem mają być kiepskie sondaże. Nowe nazwisko wspólnego kandydata poda Nowoczesna. Obie partie zacieśniają sojusz. Celem ma być koalicja krajowa.

Strażak wypala. Tworzy dzieła i pomaga

Strażak i artysta z powołania. Krzysztof Skubik w czasie wolnym od pracy nie gasi, a wypala - obrazy, portrety, artystyczne zegary, blaty i deski kuchenne. Swoje dzieła tworzy w drewnie metodą pirografii. Talent wykorzystuje także w działalności charytatywnej. Prowadzi warsztaty dla dzieci cierpiących na autyzm i zespół Downa oraz starszych osób.

Mały pacjent jak mały kangurek. Stresu w karetce od razu mniej

Brzuch kangura na piersi matki, w środku chory niemowlak - wszystko po to, by w drodze do szpitala oszczędzić stresu i ratownikom, i matce, i w końcu małemu choremu. Kangoofix to specjalna torba i szelki do transportu karetką dzieci do pierwszego roku życia. Na razie korzystać z nich mogą pacjenci w Poznaniu.

Zakaz wodowania kajaków - by chronić przyrodę

Zakaz wodowania kajaków wprowadzono na półtorakilometrowym odcinku rezerwatu Mazurskiego Parku Krajobrazowego, bo turyści - często nieświadomie - płoszyli zwierzynę, niszczyli roślinność i linię brzegową, a z rzeki Krutyni zrobili sobie śmietnik.

Nowy trop w poszukiwaniach pytona

Jest nowy trop w poszukiwaniach pytona. Zwierzę, który grasuje nad Wisłą pod Warszawą, wciąż jest nieuchwytne. Służby szukają go już od blisko dwóch tygodni, w piątek obecność gada w rejonie rzeki "wywąchał" pies tropiący. Pyton najwyraźniej dobrze się ukrywa - na dodatek, to nie jedyny wąż, który znalazł się w nieodpowiednim miejscu. W Jastrzębiu-Zdroju, w piwnicy jednego z bloków mieszkańcy natknęli się na dwumetrowego boa dusiciela.

Decyzja dotycząca referendum "będzie trudna"

10 referendalnych pytań prezydenta i jedno zasadnicze - co na to Prawo i Sprawiedliwość. Wszystko w rękach senatorów - odpowiedź we wtorek lub środę - wtedy odbyć się ma debata i głosowanie nad prezydenckim wnioskiem. Sceptycyzm i krytyka płynie nie tylko z ław opozycyjnych, ale i dawnego zaplecza Andrzeja Dudy, a to rzadko spotykana polityczna jedność myśli.

Na wsi jak w kosmosie. Wyjątkowa inicjatywa w Beskidach

W Sopotni Wielkiej - małej wsi Beskidzie Żywieckim - jest niezwykłe miejsce stworzone przez pasjonatów astronomii - model jednego z modułów międzynarodowej stacji kosmicznej. W specjalnie przystosowanych do misji kosmicznych pomieszczeniach można sprawdzić, jak czuje się astronauta, który leci w kosmos.

Ustawodawca przeoczył przypadek jednego z sędziów SN? "Nie można mnie zwolnić z urzędu"

Sędzia Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka uważa, że nie może przejść w stan spoczynku pomimo tego, że 28 lipca kończy 65 rok życia. Nie może bowiem złożyć do prezydenta wniosku o zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska. Należy ją złożyć najpóźniej na 6 miesięcy przed ukończeniem 65 roku życia, ale ustawa obowiązuje od 3 kwietnia. Przepisy przejściowe zaś dotyczą tylko tych sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia przed wejściem w życie ustawy lub w ciągu trzech miesięcy od jej wejścia w życie.

Dowódca amerykańskich nurków: liczyliśmy się ze śmiercią pięciu chłopców

Jeszcze trzy dni i chłopcy będą mogli opuścić szpital. Dzikie Dziki i ich trener czują się coraz lepiej. Na tyle dobrze, że mogą poznać kolejne szczegóły akcji ratunkowej. Także dramatyczne. Członkowie tej wyjątkowej ekipy nurków wyznają, że nie mogli dać po sobie poznać, że liczą się z tym, iż w akcji może zginąć nawet pięciu chłopców.

KE wyjaśnia niedyspozycję Junckera

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas szczytu NATO w Brukseli miał wyraźne problemy z przemieszczaniem się, a pomocy udzielało mu wielu uczestników szczytu. Nagranie wzbudziło niemałe kontrowersje i spekulacje na temat stanu jego zdrowia. Teraz pojawiło się oficjalne wyjaśnienie. Powodem trudności z chodzeniem, a nawet staniem, jest rwa kulszowa - wyjaśnia Komisja Europejska.

Dron, fotopułapki i amatorzy. Wielkie poszukiwania pytona

Węża wciąż nie ma, jest za to całe grono tych, którzy chcą go szukać na własną rękę. Ale to nie zabawa, przypominają służby, i w akcji poszukiwawczej sięgają po kolejną broń: fotopułapki i wsparcie drona. Czy dzięki tym wynalazkom pyton tygrysi grasujący nad Wisłą stanie się wreszcie pytonem schwytanym?

Kto dalej może orzekać? Nowa KRS zaczyna debatować

- Nie ma dziś I prezesa Sądu Najwyższego - mówi szef kancelarii premiera. Tymczasem profesor Małgorzata Gersdorf ma kalendarz pełen spotkań. Nowa KRS, wybrana przez polityków, właśnie zaczyna debatować nad tym, kto z sędziów Sądu Najwyższego może dalej orzekać.

"Trzy główne zagrożenia" czyhające na uratowanych chłopców

Są trzy główne zagrożenia, jakie istnieją wobec uratowanych z jaskini chłopców - powiedział w "Faktach po Południu" doktor Bartosz Rykaczewski - neurochirurg i specjalista medycyny ratunkowej, pytany o to, co czeka teraz chłopców i trenera, którzy zostali uratowani z jaskini Tham Luang w Tajlandii.