Ceny prądu wzrosną lub nie. Z rządu płyną sprzeczne informacje

Bałagan pod napięciem. - Nie będzie podwyżek cen energii - mówi premier, ale z tego, co mówi minister energii, wynika coś zupełnie innego. A z pism, które już dostają samorządy, wynikają same kłopoty. Dla prezydenta, wójta, lub burmistrza cena prądu wyższa o 70 procent oznacza, że w mieście lub gminie podrożeć może wszystko. Co na to rząd i dlaczego nie mówi jednym głosem?

Senatorowie PO chcą odwołania Biereckiego

Cud niepamięci i kręta do prawdy, czyli senator Grzegorz Bierecki o przesłuchaniu w sprawie SKOK-u Wołomin. Najpierw mówi "nie", ale potem nagle sobie przypomina. Prokurator Krajowy odświeża mu pamięć, a "skoro Prokurator Krajowy tak mówi, to pewnie tak jest". Dlaczego tak ważne są te szczegóły i dlaczego w Senacie leży wniosek o odwołanie Biereckiego z fotela szefa komisji budżetu?

Zima zjawiła się w górach. Duże utrudnienia na szlakach

Na górskich szlakach warunki są trudne, a Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło drugi stopień zagrożenia lawinowego. We wtorek z powodu opadów śniegu Republika Czeska zamknęła przejście graniczne dla samochodów ciężarowych nieopodal Jakuszyc.

Będą podwyżki cen prądu? Zamieszanie po wypowiedziach członków rządu

Minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonuje, że na rekompensaty podwyżek cen energii i inwestycje związane z efektywnością energetyczną zbierze w sumie pięć miliardów złotych. Kilka godzin później premier zapewnia, że podwyżek nie będzie. Czy czekają nas podwyżki opłat za energię i czy da się ich uniknąć?

Bertold Kittel Dziennikarzem Roku. Nagrody Grand Press dla TVN i TVN24

Bertold Kittel został uznany za Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press miesięcznika "Press". Wraz z Anną Sobolewską i Piotrem Wacowskim otrzymał także nagrodę za reportaż "Polscy Neonaziści". Wśród laureatów znalazł się Grzegorz Głuszak. Za nami już 22. edycja jednego z najbardziej prestiżowych dziennikarskich konkursów. W tym roku podczas rozdania nagród szczególnie często padały słowa "niezależność" i "wolność".

Co dalej ze sprawą Marka Chrzanowskiego? "Zaufajmy prokuratorom"

Pierwsze zawiadomienie do prokuratury w sprawie Marka Chrzanowskiego wpłynęło 7 listopada. Niemal po tygodniu "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że ówczesny szef KNF miał złożyć propozycję korupcyjną Leszkowi Czarneckiemu. Dzień później Chrzanowski formalnie przestał być szefem KNF. 19 listopada w katowickiej prokuraturze zeznania składał Czarnecki. Zatrzymanie Marka Chrzanowskiego nastąpiło po 8 dniach. 29 listopada został aresztowany na dwa miesiące. Co teraz dzieje się ze śledztwem?

Bronił Kasy Krajowej, krytykował KNF. Bierecki o SKOK-u Wołomin

- To nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego - oświadczył senator PiS Grzegorz Bierecki, jeden z założycieli SKOK-ów. Skomentował tak napad w 2014 roku na ówczesnego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Atak na zlecenie kierownictwa SKOK Wołomin. Skrytykował nadzór nad SKOK-iem Wołomin, jaki sprawowała KNF, bronił natomiast wcześniejszego nadzoru Kasy Krajowej SKOK.

Rolnicy zablokowali autostradę A2. Przedstawili 10 postulatów

W czasie, gdy premier przemawiał przed Sejmem, spotkania z nim domagali się rolnicy, którzy zablokowali przejazd autostradą A2 w rejonie Brwinowa. Mówią, że zdecydowali się na tę radykalną formę protestu, bo minister rolnictwa ich oszukuje. Sam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przyjechał do nich. Protestujący przedstawili mu swoje żądania i dali rządowi 2 tygodnie na przygotowanie odpowiedzi.

Pochwały, podziękowania i obietnice. Premier wystąpił o wotum zaufania

Mateusz Morawiecki nie czekał na piątkową debatę nad zgłoszonym przez opozycję wnioskiem o wotum nieufności dla rządu. Wystąpił już w środę z wnioskiem o wotum zaufania. W przypadku wotum nieufności debata zaczęłaby się od uzasadnienia ze strony wnioskodawcy. W tym przypadku to premier zaczął od godzinnej opowieści o swoich sukcesach. Następnie marszałek dał posłom po minucie czasu na zadawanie pytań.

"Perfidne metody manipulacji". Koc nie był przypadkowym towarem do sprzedaży

"Na koc" - to nowa metoda oszustów, którzy okradają starsze osoby. Policja w Kaliszu opublikowała film, z wizerunkiem dwóch kobiet, które pod pretekstem sprzedaży koca, miały wynieść z mieszkania 80latki pieniądze i biżuterię. Do kradzieży doszło na terenie gminy Blizanów w Wielkopolsce ponad miesiąc temu. Policja prosi o kontakt osoby, które rozpoznają kobiety z nagrania, bądź mają jakiekolwiek informacje na ich temat.

Podejrzany o zabójstwo uciekł z konwoju. Policjanci nie usłyszą zarzutów

Brak prokuratorskich zarzutów dla policjantów z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy pozwolili uciec z konwoju mężczyźnie podejrzanemu o zabójstwo 78-letniej kobiety. Śledczy złamania prawa się nie dopatrzyli pomimo tego, iż mieszkańcy przez 12 godzin żyli ze świadomością, że po ulicach może biegać potencjalny zabójca. Konsekwencji służbowych funkcjonariusze jednak nie uniknęli.

Odwołane rozprawy w wielu sądach. Pracownicy rozpoczęli strajk

Odwołane sprawy, sparaliżowana praca w wielu sądach - taki efekt ma protest pracowników administracyjnych sądów. Domagali się podwyżek, ale ministerstwo odmówiło rozmów ze związkami zawodowymi. Resort sprawiedliwości zakomunikował, że podwyżek nie będzie. Jest więc protest i duży problem.

Prezydent Gdańska podjął decyzję o usunięciu pomnika prałata Jankowskiego

Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego - deklaruje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Ma to związek z oskarżeniami o molestowanie dzieci przez kapelana "Solidarności". Głos zabiera także Archidiecezja Gdańska, która przekonuje, że nie może wszcząć postępowania w tej sprawie wyłącznie na podstawie doniesień prasowych.

Wojewoda "przyjmuje do wiadomości" wyrok w sprawie dekomunizacji ulic

Wyrok przyjmuję do wiadomości, mimo że fundamentalnie się z nim nie zgadzam - skomentował orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Sąd przekreślił dekomunizację 44 nazw ulic w Warszawie, której dokonał wojewoda. Temat wróci na najbliższej Radzie Warszawy. Na razie wracają stare nazwy ulic.

Bitwa na raporty i pochwała prac. Były minister przed komisją

Jest nieprawdą, że tolerowano oszustwa VAT-owskie - mówi przed sejmową komisją śledczą Jacek Rostowski. Były minister finansów w rządzie PO-PSL zeznaje jako świadek. Posłowie sprawdzają, czy w instytucjach publicznych za poprzedniej władzy były zaniedbania, które naraziły na straty Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń podatku VAT. W tle zawiadomienie do prokuratury i słowa Jarosława Kaczyńskiego o "politycznej odpowiedzialności poprzedników".

"Próba przykrycia własnej afery". Opozycja żąda wyjaśnień w sprawie SKOK-ów

Platforma Obywatelska żąda wyjaśnień od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w sprawie działań, jakie podejmowała prokuratura za jego rządów wobec nieprawidłowości w SKOK-ach. Opozycja uważa, że trzeba baczniej przyjrzeć się temu co zrobił Grzegorz Bierecki, żeby zapobiec wyprowadzaniu pieniędzy ze SKOK-ów. Jednak jak na razie prokuratura postawiła zarzuty byłym urzędnikom KNF, którzy nieprawidłowości w SKOK-u Wołomin wykryli.

Brak reakcji na słowa Ziobry. "PiS powinno skarcić ministra"

Jedni politycy PiS milczą, a inni tłumaczą, że szeroko komentowanych słów Zbigniewa Ziobry nie znają. Opozycja nie kryje oburzenia nie tylko komentarzem ministra sprawiedliwości na temat pobicia byłego wiceszefa KNF, które miało być, efektem "rozzuchwalania przestępców", ale także brakiem stanowczej reakcji PiS-u na opinie prokuratora generalnego.

Jak polscy dyplomaci fałszowali paszporty dla Żydów. Historia Grupy Berneńskiej

Z okazji zbliżających się obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chile odbyła się w Warszawie dyskusja o wysiłkach polskich i chilijskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą. Polski ambasador w Szwajcarii przypomniał historię Grupy Berneńskiej - polskich dyplomatów, którzy w czasie II Wojny Światowej podrabiali paszporty państw latynoamerykańskich, krajów neutralnych podczas wojny. Paszporty przemycane były między innymi do Getta Warszawskiego. Nie dawały możliwości wyjazdu z okupowanego kraju, ale polepszały warunki życia na miejscu i dawały szansę na przeżycie wojny. Ambasador przedstawił nowe fakty, dokumenty i nazwiska.

Wynalazca samolotu na energię słoneczną doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Udowodnił, że energię odnawialną można wykorzystać nawet do ekstremalnie śmiałych celów. Bertrand Piccard samolotem napędzanym energią słoneczną przeleciał dookoła świata. Politechnika Śląska jako pierwsza polska uczelnia uhonorowała go tytułem doktora honoris causa. Szwajcar opowiedział przy okazji o swoim wyczynie sprzed dwóch lat, oraz o wykorzystaniu w praktyce nowoczesnych i czystych technologii.

25 tysięcy ludzi ewakuowanych w Policach. Powód: niewybuch z czasów wojny

W Policach w niedzielę rano trwała ewakuacja mieszkańców miasta z powodu akcji wydobycia bomby lotniczej z drugiej wojny światowej. Ewakuowano 25 tysięcy mieszkańców, pracowników i pacjentów szpitala, zamknięto hotel, pobliskie zakłady, wstrzymany był ruch, nie jeździła komunikacja miejska. To największa tego typu operacja nie tylko w historii Polic, ale całego Pomorza Zachodniego. Bomba ważyła 250 kilogramów. Po kilkugodzinnej akcji została wydobyta i przewieziona do Drawska Pomorskiego, gdzie zostanie zdetonowana.

"Zabrakło rozumu i serca". Kierowca nie ustąpił karetce z organem dla dziecka

Karetka transplantacyjna pędzi A4, by na lotnisko dowieźć serce dla dziecka, czekającego na przeszczep. Na drodze staje jednak kierowca busa, który, mimo że ma możliwość, nie decyduje się, by zmienić pas. Z roku na rok jest coraz gorzej - gorzko kwituje Pan Bogusław - ratownik medyczny i kierowca karetki z piętnastoletnim stażem - który nagranie przesłał na Kontakt24.

Opozycja oburzona słowami ministra sprawiedliwości o pobiciu Wojciecha Kwaśniaka

Kiedyś za działania w sprawie SKOK Wołomin nieomal przypłacił życiem, dziś dostaje zarzuty i komentarz ministra sprawiedliwości. - Byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka brutalnie pobito, bo może KNF rozzuchwalała przestępców - mówi w TVP prokurator generalny Zbigniew Ziobro, czym budzi zdumienie i oburzenie. To pierwszy w historii polski minister sprawiedliwości i prokurator generalny, który usprawiedliwia bandytów - mówi opozycja i dodaje: "to przekroczenie granicy partyjniactwa i niegodziwości".