Archeolodzy wyjaśnili tajemnicę kręgów w zbożu na polu w Żelichowie

Kręgi w zbożu w Żelichowie to nie ślady sił nadprzyrodzonych, a osady sprzed niemal 7 tysięcy lat. Potwierdziły to badania znalezionych podczas wykopalisk kości i innych obiektów. Kręgi na polu - w jęczmieniu i pszenicy - jako pierwsi wypatrzyli paralotniarze, którzy dali znać właścicielowi pola, a ten zawiadomił archeologów.

"Nie wycinajcie mnie!" Drzewa "zabrały głos" w dyskusji o poszerzeniu drogi

Najnowsza dyskusja toczy się w Puszczykowie, malowniczo położonym mieście pod Poznaniem. Tam drzewa drzewa zabrały głos. "Też chcę żyć, nie wycinajcie mnie!" - takie hasła na tabliczkach mogą przeczytać rowerzyści, korzystający ze ścieżki rowerowej. Za rok tych drzew ma już nie być. Droga zostanie rozszerzona o pół metra. Całkiem niepotrzebnie - twierdzą mieszkańcy Puszczykowa, ale drogowcy uważają inaczej.

Archeologiczna sensacja. Na Podlasiu odkryto ślady osady z epoki brązu

Na Podlasiu odnaleziono ślady osady obronnej z epoki brązu. Odkrycie zaszokowało archeologów, bo podobne znaleziska zwykle dotyczyły zachodniej Polski. Osada z okolic dzisiejszej Suchowoli powstała między ósmym, a szóstym wiekiem przed naszą erą, co czyni ją porównywalnie starą, jak ta w Biskupinie.

Rok więzienia dla 25-latka, który w lombardzie sprzedawał dopalacze

Rok więzienia za sprzedaż jednego grama dopalaczy i próbę wprowadzenia na rynek większej ilości. To kara jaką sąd wymierzył 25-latkowi z Łodzi. Oskarżony handlował groźnymi substancjami w jednym z łódzkich lombardów. Kara byłaby dużo surowsza, gdyby sąd mógł zastosować przepisy, które obowiązują od wtorku.

"Niestety bez pożegnania". Przedwczesna emigracja bocianów

Ornitolodzy nie pamiętają, by bociany odlatywały tak wcześnie. Część ptaków już odfrunęła, część zbiera się do lotu, choć zazwyczaj gniazda opuszczały dopiero pod koniec sierpnia. Tymczasem już pod koniec lipca wiele bocianów pożegnało Polskę. Teraz odlatują już stadami. Jak mówią ornitolodzy, jedną z przyczyn wcześniejszych odlotów może być pogoda.

Rolnicy protestują: "rząd nie reaguje na suszę". PiS winną obarcza poprzedników

Pola suche jak pieprz. Rolnicy bezradni i wściekli. Straty spowodowane przez tegoroczną suszę wynoszą już ponad 2 miliardy złotych, a szacowanie jeszcze się nie zakończyło. Koniec marzeń o dobrych zbiorach. A to oznacza kolejne kłopoty - dla wszystkich, bo zdrożeje żywność. Rząd obiecuje pomoc, a rolnicy czekają na konkrety.

Remont dla przedszkolaków. Dla byłych więźniów - szansa

Malują, kładą tynk i łatają dziury - byli więźniowie remontują przedszkole w Zabrzu. Razem z Fundacją Pomost odnawiają sale i korytarze. Wszystko z myślą o najmłodszych. Dzięki takim akcjom byli osadzeni mają szansę zdobyć nowe umiejętności, na nowo funkcjonować w społeczeństwie i zrobić coś dla innych.

Kontrola NIK na kąpieliskach. Brak standardów jest standardem

Brak odpowiedniego sprzętu ratowniczego, leków, a nawet stałej obecności ratowników. Brak standardów jest standardem - to wynik kontroli Najwyższej Izby Kontroli na większości kąpielisk w województwie lubuskim. NIK rozszerza więc kontrole na cały kraj.

Anastacia i Blue Café. Drugi dzień festiwalu Top of the Top w Sopocie

Roztańczona Opera Leśna - na scenie najpopularniejsi polscy artyści i zagraniczne gwiazdy, w tym amerykańska wokalistka Anastacia. Drugi dzień festiwalu w Sopocie Top of The Top upłynął w rytmie tanecznych hitów. Była też konkursowa walka o bursztynowego słowika i jubileusz zespołu Blue Café.

3 dni zabawy, ponad 60 artystów. Rusza Top Of The Top Festiwal

Przebój za przebojem i plejada muzycznych gwiazd - czyli Top Of The Top Sopot Festiwal. Zacznie się od koncertu "Forever Young". W ciągu trzech dni, na scenie Opery Leśnej pojawi się ponad 60 artystów. Będą najnowsze hity i te, które na listach przebojów królowały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Zwłoki 77-latka wyłowiono z rzeki w walizce. Jego "opiekun" usłyszał wyrok

Miał opiekować się starszym mężczyzną, ale udusił go torebką foliową, a następnie włożył ciało do walizki i wrzucił do rzeki. Jest wyrok za te zbrodnię. 55-letni mężczyzna ma spędzić 25 lat za kratami. Skazany do winy się nie przyznawał. Twierdził, że wrzucił zwłoki do wody, bo taka była ostatnia wola zmarłego.

Apele Erodgana nie pomagają. Amerykańskie cła uderzyły w Turcję

Turecka lira leci na łeb, na szyję. Giełda nurkuje, gospodarka traci. Prezydent stara się zakneblować opozycję i media, nasyła służby, stale zwiększa swoją władzę i nasila propagandę, ale to nie pomaga - zagraniczni inwestorzy uciekają, a Waszyngton podwaja cła na turecką stal i aluminium. Apele władz do Turków, by zawierzyli Allachowi i, wyzbywając się dolarów, wsparli rodzimą walutę, przekonują niewielu.

Wytańczyć marzenia. Fundacja zorganizowała wyjątkowe warsztaty tańca

Mimo niepełnosprawności, spełniają swoje marzenia. A ich marzeniem jest taniec. W Łodzi zakończyły się warsztaty tańca dla niepełnosprawnych dzieci na wózkach. Pomysłodawcą jest Fundacja "Dom w Łodzi", która prowadzi dom dziecka dla chorych, niepełnosprawnych dzieci. A impulsem do zorganizowania warsztatów była jedna z podopiecznych fundacji, 8-letnia Julia. Dzięki niej spełniło się marzenie innych dziewczynek.

Pokazy w Warszawie, aukcja w Janowie. Spada prestiż Pride of Poland

40 lat tradycji Pride of Poland do zmiany. Pokazy i prezentacja odbędą się w sobotę w Warszawie, a aukcja w niedzielę w Janowie. Środowisko związane z hodowlą koni arabskich nie kryje zaskoczenia. Rosną długi, spada prestiż i liczba wystawianych na aukcji koni. PiS zmienił prezesów, a teraz nowe władze zmieniają legendarną aukcję.

Policja walczy z blokowaniem lewych pasów jezdni przez ciężarówki

Nie dla "wyścigów słoni" na drogach. Trwa akcja "Tir". Policja w całym kraju zaledwie w ciągu tygodnia zatrzymała ponad 650 kierowców ciężarówek, którzy wyprzedzali inne tiry w miejscu niedozwolonym lub tamowali ruch na autostradach i drogach ekspresowych. Zdaniem funkcjonariuszy drogówki zatory na trasach szybkiego ruchu najczęściej spowodowane są przez blokowanie lewego pasa przez samochody ciężarowe. Szczególnie w okresie wakacji. Dlatego działania policji prowadzone będą nawet do września.

W Bolesławcu praca wre. Agenci CIA czekają na talerze

Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu zaprojektowała i wyprodukowała unikatowe zamówienie dla agencji CIA w Stanach Zjednoczonych. Kilka miesięcy trwało dopasowanie kolorów i wzorów do loga - bo wszystkie talerze, dzbanki i filiżanki je posiadają. I nawet logo agencji jest za każdym razem malowane ręcznie.

Wątpliwości prezydenta w sprawie ordynacji. Ostateczna decyzja w czwartek

W sprawie zmian w ordynacji do europarlamentu Andrzej Duda ma wątpliwości. W piątek mówili o nich jego ministrowie. Nowe zasady dają większe szanse większym partiom, małe partie skazują na niebyt. I to jest nie do przyjęcia już nie tylko dla opozycji. Ostro reaguje też Episkopat. Decyzja prezydenta Dudy ma być najpóźniej w czwartek.