Pochwały, podziękowania i obietnice. Premier wystąpił o wotum zaufania

Mateusz Morawiecki nie czekał na piątkową debatę nad zgłoszonym przez opozycję wnioskiem o wotum nieufności dla rządu. Wystąpił już w środę z wnioskiem o wotum zaufania. W przypadku wotum nieufności debata zaczęłaby się od uzasadnienia ze strony wnioskodawcy. W tym przypadku to premier zaczął od godzinnej opowieści o swoich sukcesach. Następnie marszałek dał posłom po minucie czasu na zadawanie pytań.

"Perfidne metody manipulacji". Koc nie był przypadkowym towarem do sprzedaży

"Na koc" - to nowa metoda oszustów, którzy okradają starsze osoby. Policja w Kaliszu opublikowała film, z wizerunkiem dwóch kobiet, które pod pretekstem sprzedaży koca, miały wynieść z mieszkania 80latki pieniądze i biżuterię. Do kradzieży doszło na terenie gminy Blizanów w Wielkopolsce ponad miesiąc temu. Policja prosi o kontakt osoby, które rozpoznają kobiety z nagrania, bądź mają jakiekolwiek informacje na ich temat.

Podejrzany o zabójstwo uciekł z konwoju. Policjanci nie usłyszą zarzutów

Brak prokuratorskich zarzutów dla policjantów z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy pozwolili uciec z konwoju mężczyźnie podejrzanemu o zabójstwo 78-letniej kobiety. Śledczy złamania prawa się nie dopatrzyli pomimo tego, iż mieszkańcy przez 12 godzin żyli ze świadomością, że po ulicach może biegać potencjalny zabójca. Konsekwencji służbowych funkcjonariusze jednak nie uniknęli.

Odwołane rozprawy w wielu sądach. Pracownicy rozpoczęli strajk

Odwołane sprawy, sparaliżowana praca w wielu sądach - taki efekt ma protest pracowników administracyjnych sądów. Domagali się podwyżek, ale ministerstwo odmówiło rozmów ze związkami zawodowymi. Resort sprawiedliwości zakomunikował, że podwyżek nie będzie. Jest więc protest i duży problem.

Prezydent Gdańska podjął decyzję o usunięciu pomnika prałata Jankowskiego

Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego - deklaruje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Ma to związek z oskarżeniami o molestowanie dzieci przez kapelana "Solidarności". Głos zabiera także Archidiecezja Gdańska, która przekonuje, że nie może wszcząć postępowania w tej sprawie wyłącznie na podstawie doniesień prasowych.

Wojewoda "przyjmuje do wiadomości" wyrok w sprawie dekomunizacji ulic

Wyrok przyjmuję do wiadomości, mimo że fundamentalnie się z nim nie zgadzam - skomentował orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Sąd przekreślił dekomunizację 44 nazw ulic w Warszawie, której dokonał wojewoda. Temat wróci na najbliższej Radzie Warszawy. Na razie wracają stare nazwy ulic.

Bitwa na raporty i pochwała prac. Były minister przed komisją

Jest nieprawdą, że tolerowano oszustwa VAT-owskie - mówi przed sejmową komisją śledczą Jacek Rostowski. Były minister finansów w rządzie PO-PSL zeznaje jako świadek. Posłowie sprawdzają, czy w instytucjach publicznych za poprzedniej władzy były zaniedbania, które naraziły na straty Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń podatku VAT. W tle zawiadomienie do prokuratury i słowa Jarosława Kaczyńskiego o "politycznej odpowiedzialności poprzedników".

"Próba przykrycia własnej afery". Opozycja żąda wyjaśnień w sprawie SKOK-ów

Platforma Obywatelska żąda wyjaśnień od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w sprawie działań, jakie podejmowała prokuratura za jego rządów wobec nieprawidłowości w SKOK-ach. Opozycja uważa, że trzeba baczniej przyjrzeć się temu co zrobił Grzegorz Bierecki, żeby zapobiec wyprowadzaniu pieniędzy ze SKOK-ów. Jednak jak na razie prokuratura postawiła zarzuty byłym urzędnikom KNF, którzy nieprawidłowości w SKOK-u Wołomin wykryli.

Brak reakcji na słowa Ziobry. "PiS powinno skarcić ministra"

Jedni politycy PiS milczą, a inni tłumaczą, że szeroko komentowanych słów Zbigniewa Ziobry nie znają. Opozycja nie kryje oburzenia nie tylko komentarzem ministra sprawiedliwości na temat pobicia byłego wiceszefa KNF, które miało być, efektem "rozzuchwalania przestępców", ale także brakiem stanowczej reakcji PiS-u na opinie prokuratora generalnego.

Jak polscy dyplomaci fałszowali paszporty dla Żydów. Historia Grupy Berneńskiej

Z okazji zbliżających się obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chile odbyła się w Warszawie dyskusja o wysiłkach polskich i chilijskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą. Polski ambasador w Szwajcarii przypomniał historię Grupy Berneńskiej - polskich dyplomatów, którzy w czasie II Wojny Światowej podrabiali paszporty państw latynoamerykańskich, krajów neutralnych podczas wojny. Paszporty przemycane były między innymi do Getta Warszawskiego. Nie dawały możliwości wyjazdu z okupowanego kraju, ale polepszały warunki życia na miejscu i dawały szansę na przeżycie wojny. Ambasador przedstawił nowe fakty, dokumenty i nazwiska.

Wynalazca samolotu na energię słoneczną doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Udowodnił, że energię odnawialną można wykorzystać nawet do ekstremalnie śmiałych celów. Bertrand Piccard samolotem napędzanym energią słoneczną przeleciał dookoła świata. Politechnika Śląska jako pierwsza polska uczelnia uhonorowała go tytułem doktora honoris causa. Szwajcar opowiedział przy okazji o swoim wyczynie sprzed dwóch lat, oraz o wykorzystaniu w praktyce nowoczesnych i czystych technologii.

25 tysięcy ludzi ewakuowanych w Policach. Powód: niewybuch z czasów wojny

W Policach w niedzielę rano trwała ewakuacja mieszkańców miasta z powodu akcji wydobycia bomby lotniczej z drugiej wojny światowej. Ewakuowano 25 tysięcy mieszkańców, pracowników i pacjentów szpitala, zamknięto hotel, pobliskie zakłady, wstrzymany był ruch, nie jeździła komunikacja miejska. To największa tego typu operacja nie tylko w historii Polic, ale całego Pomorza Zachodniego. Bomba ważyła 250 kilogramów. Po kilkugodzinnej akcji została wydobyta i przewieziona do Drawska Pomorskiego, gdzie zostanie zdetonowana.

"Zabrakło rozumu i serca". Kierowca nie ustąpił karetce z organem dla dziecka

Karetka transplantacyjna pędzi A4, by na lotnisko dowieźć serce dla dziecka, czekającego na przeszczep. Na drodze staje jednak kierowca busa, który, mimo że ma możliwość, nie decyduje się, by zmienić pas. Z roku na rok jest coraz gorzej - gorzko kwituje Pan Bogusław - ratownik medyczny i kierowca karetki z piętnastoletnim stażem - który nagranie przesłał na Kontakt24.

Opozycja oburzona słowami ministra sprawiedliwości o pobiciu Wojciecha Kwaśniaka

Kiedyś za działania w sprawie SKOK Wołomin nieomal przypłacił życiem, dziś dostaje zarzuty i komentarz ministra sprawiedliwości. - Byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka brutalnie pobito, bo może KNF rozzuchwalała przestępców - mówi w TVP prokurator generalny Zbigniew Ziobro, czym budzi zdumienie i oburzenie. To pierwszy w historii polski minister sprawiedliwości i prokurator generalny, który usprawiedliwia bandytów - mówi opozycja i dodaje: "to przekroczenie granicy partyjniactwa i niegodziwości".

Dzień pełen pozytywnej energii. Uśmiech potrafią wywołać buty czy paczka cukru

"Weekend cudów", czyli wielki finał Szlachetnej Paczki. Wolontariusze od rana rozwożą prezenty. Obdarowanych zostanie 17 tysięcy rodzin. Każda dostanie to, o co prosiła i czego najbardziej potrzebuje. Niektórzy prosili o nową pralkę czy lodówkę, a u innych paczka cukru czy torba słodyczy wywołała uśmiech na twarzy. Listę marzeń spełniali darczyńcy, a wśród nich byli aktorzy, sportowcy, piosenkarze, politycy i naukowcy.

To miało być ważne wystąpienie. Padły oskarżenia i zapowiedź ukarania Tuska

PiS w Jachrance podsumowuje trzy lata rządów, ostatnie wybory i zapowiada wielką mobilizację na nadchodzący rok wyborczy. Jarosław Kaczyński wracał do tematu rządów i afer koalicji PO-PSL. Zapewniał, że to nie PiS łamie konstytucję, a działa zgodnie z prawem. Były też oskarżenia wobec Donalda Tuska i zapowiedzi, że poniesie odpowiedzialność karną.

Gorzkie słowa byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka o zatrzymaniu

Moja utrata zdrowia i przelana krew zostały tym postępowaniem podważone - mówi w TVN24 były szef KNF Wojciech Kwaśniak. To jego, wraz z byłym szefem KNF i pięcioma innymi osobami, CBA zatrzymało w czwartkowy poranek. Wszystkim po przesłuchaniach prokuratura postawiła zarzuty, wszystkich wypuściła na wolność. Opozycja mówi, że prokuratura pod rządami Ziobry odwraca kota ogonem w sprawie KNF i zapowiada kampanię informacyjną w sieci o aferach korupcyjnych PiS.

W mieszkaniu matki składował materiały wybuchowe. Rusza proces

Policjantowi bomba urwała palce, a strażak ma problemy ze wzrokiem i słuchem. W Łodzi ruszył proces 40-latka, który w mieszkaniu swojej matki składował materiały wybuchowe. Mężczyzna oskarżony jest o narażenie funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, o wytwarzanie substancji wybuchowych oraz o posiadanie amunicji bez zezwolenia. Do zdarzenia doszło 15 grudnia 2017 roku na jednym z łódzkich osiedli. Strażacy w asyście policjantów przyjechali, żeby pomóc matce oskarżonego wydostać się z mieszkania. Kobieta od kilku dni leżała ze złamanym obojczykiem na podłodze. Kiedy szukali dokumentów nastąpił wybuch. W sumie zostały ranne 3 osoby.

"Partia nie może przejąć zobowiązań". Spór o finanse Nowoczesnej

Na sejmowych korytarzach wieje chłodem. Nowoczesna stała się kołem, Kamila Gasiuk-Pihowicz zdrajcą, a Koalicja Obywatelska "pożeraczem". Grzegorz Schetyna jest dobrej myśli, ale dobrych wiadomości jest jak na lekarstwo. W Nowoczesnej trwa pranie finansowych brudów, a w powietrzu unosi się polityczny ferment.

Koniec sporu o wykopany kabel. "Porozumienie zostało podpisane"

Rolnik spod Torunia jednak nie będzie musiał płacić za uszkodzony kabel. Kiedy pracował na swoim polu, uszkodził pługiem kabel niskiego napięcia, który należał do Energi. I to Energa zażądała zapłaty za straty. Kabel miał być głęboko w ziemi i nikomu nie przeszkadzać. Stało się jednak inaczej.

Po latach świadkowie zaczęli mówić. Co dalej ze sprawą prałata Jankowskiego?

To było wiele razy, to było ciało o ciało - to tylko fragment wstrząsających wspomnień kobiety ze spotkań z księdzem Jankowskim. Wtedy miała 12 lat, a teraz opowiedziała "Faktom", co zapamiętała. Nawet bliscy księdzu ludzie mówią o jego jasnej i ciemnej stronie. Władze Gdańska zapowiadają, że jeśli te zarzuty się potwierdzą, w mieście zajdą duże zmiany.