W Sejmie nie będzie informacji o "układzie radomskim", bo... "nie ma powodu"?

Prezes PiS chciał wyjaśnień w sprawie układu radomskiego. Po emisji reportażu "Superwizjera" TVN Jarosław Kaczyński miał pytać o szczegóły ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Chciała je poznać także opozycja - ale już wiadomo, że taki punkt nie pojawi się na posiedzeniu Sejmu. Oficjalne stanowisko partii brzmi: nie ma żadnego układu. A przebieg trasy S12 nie jest jeszcze wytyczony.

Sasin: to opozycja wprowadziła zamęt w umysłach kilku sędziów w Europie

Niektórzy sędziowie, którzy czują się bardziej politykami - jak chociażby sędzia Igor Tuleya - odchodzą od sądzenia groźnych przestępców, kierując zapytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Wprowadziliście zamęt w umysłach kilku sędziów w Europie - dodał. - Nie ma praworządności w Polsce, zachwiana jest niezawisłość sędziowska, nominacje mają charakter polityczny. To powoduje, że jest znak zapytania nad polskim wymiarem sprawiedliwości - ocenił poseł PO Andrzej Halicki. Gośćmi pierwszej części programu byli Paweł Papke i Krzysztof Ignaczak.

Każdy kilometr to wsparcie. "Widać było, że wszyscy biegną ze zdwojoną motywacją"

Szósty finał T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami i kolejny milion na koncie fundacji TVN Nie Jesteś Sam. Zakończyła się akcja zbierania kilometrów - a każdy kilometr to finansowe wsparcie dla potrzebujących. Czek trafił już do fundacji. Ambasadorka akcji Maja Włoszczowska opowiada, że atmosfera była "nieziemska". - Mnóstwo, mnóstwo energii. Widać było, że wszyscy biegną w tym biegu ze zdwojoną motywacją, po to, aby zbierać kilometry i dołączyć się do akcji - mówi ambasadorka akcji w rozmowie z Adrianem Mielnikiem.

Pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego do TSUE zostaną wycofane? "To prawdopodobne"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wycofał zażalenie, na kanwie którego Sąd Najwyższy skierował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesił stosowanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. - Cofnięcie skargi powoduje umorzenie postępowania. Umorzenie postępowania może także spowodować wycofanie pytań z Trybunału Sprawiedliwości - stwierdził rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Mobilizacja przed wyborami. Politycy w terenie

Pełna mobilizacja przed wyborami i politycy w terenie. Prezes PiS w Łodzi zagrzewał do walki i pracy. Koalicja Obywatelska jest w Opolu, tam Grzegorz Schetyna apelował, by obronić samorząd przed PiS-em. A w Krakowie konwencję zorganizowało SLD.

"Cztery łapy, cztery lata". Bajkowy happening w Będzinie

W Będzinie walkę na obietnice wyborcze z prawdziwymi politykami toczą... postacie z bajek. "Cztery łapy, cztery lata" czy "ostre zęby, ostre serce" - to hasła wyborcze kandydatów ugrupowań takich jak Jutro Będzie Futro czy Prawo Wilka. Przed teatrem lalkowym takie plakaty-żarty zawisły obok prawdziwych. Kto stoi za tą akcją i skąd się wziął pomysł?

Odnaleziono niepublikowane zapiski Karola Wojtyły

Odnaleziono niepublikowany dotąd tekst Karola Wojtyły To rozważania ówczesnego księdza o kazaniu św. Pawła na Areopagu. Tekst na początku października trafi do księgarń, a w Krakowie mówił o tym odkryciu kardynał Stanisław Dziwisz.

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o wyprawkę dla niepełnosprawnych dzieci

Przed pierwszym dzwonkiem nie mieli szans, a teraz to już ostatni dzwonek, by złożyć wniosek o wyprawkę szkolną dla niepełnosprawnego dziecka. W wielu miejscach Polski w piątek mija ostateczny termin. Rodzice mają prawo do takiego dodatku od lat. Ale w tym roku w związku z programem 300 plus pojawiło się proceduralne i informacyjne zamieszanie. Specjalne rozporządzenie rząd przyjął dopiero 17 września.

"Mimo wszystko" wspięli się na swoje "K2" - Kopiec Kościuszki

Są niepełnosprawni, ale to nie znaczy, że obawiają się wyzwań. W środę zdobyli swoje własne "K2". Kilkunastu podopiecznych fundacji "Mimo wszystko" wspięło się na szczyt krakowskiego Kopca Kościuszki. Towarzyszyli im himalaiści. Założona przez Annę Dymną fundacja działa już 15 lat.

Sąd zakazał strajku w LOT

Strajku w Locie na razie nie będzie, bo zakazał go sąd - do czasu, aż nie stwierdzi, czy referendum strajkowe sprzed pół roku odbyło się zgodnie z prawem. Negocjacje stoją więc w martwym punkcie. Od trzech lat pracownicy LOT-u domagają się poprawy warunków pracy. Zarząd tłumaczy, że strajk oznaczałby za duże straty dla przewoźnika.

KRS przeanalizuje wypowiedź Kaczyńskiego o ojkofobii sędziów

Czy Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się słowami prezesa PiS o ojkofobii? Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej w Olsztynie mówił o chorobie niechęci do własnej ojczyzny, która dotknęła części sędziów w Polsce. Przewodniczący KRS Leszek Mazur podkreśla, że sędziowie też muszą liczyć się z krytyką, a Maciej Mitera - rzecznik KRS - zapowiedział, że prezydium KRS przeanalizuje wypowiedź prezesa PiS.

Fałszywe podpisy poparcia na listach. "Prowokacja przeciwko Kornelowi Morawieckiemu"

Martwe dusze na listach wyborczych partii Kornela Morawieckiego i donos do prokuratury. Kornel Morawiecki jest za to pełen podejrzeń, że ktoś jego partii chciał zaszkodzić. Na warszawskich listach poparcia Wolnych i Solidarnych miały znaleźć się podpisy osób nieżyjących, nieprawdziwe numery PESEL i sfałszowany podpis. Osoby, które listy zanosiły, chciały je złożyć po godzinach pracy ratusza.

Szef KRS o sędziach SN: myśmy ich nie wysłali na emeryturę

W przypadku niektórych sędziów ich dalsza praca po 65. roku życia nie jest zgodna z interesem wymiaru sprawiedliwości - tak nową granicę wieku dla sędziów Sądu Najwyższego uzasadnia przewodniczący nowej KRS. Dla sędziego Mazura to nic, że stoją za starszymi sędziami lata doświadczenia, a Komisja Europejska uważa, że przymusowe przenoszenie w stan spoczynku to pogwałcenie unijnego prawa, w tym zasady nieusuwalności sędziów.

Gigantyczna kara za złe zarządzanie odpadami. Firma ma naprawić nieprawidłowości

Są nieprawidłowości, jest gigantyczna kara. Na ten moment firma zarządzająca składowiskiem i sortownią śmieci w Studziankach w województwie podlaskim zapłacić musi ponad 20 milionów złotych. A jeśli nie usunie uchybień i nie zacznie działać zgodnie z wydanym pozwoleniem - każdego dnia rachunek wzrastał będzie o niemal 90 tysięcy złotych. Kara to efekt kontroli przeprowadzonej po czerwcowym pożarze sortowni.

W "bastionie Prawa i Sprawiedliwości" bez list PiS

Jasło. Miasto nazywane bastionem Prawa i Sprawiedliwości. Ale to właśnie tu PiS ma poważny problem. Miejska Komisja Wyborcza w Jaśle odmówiła komitetowi wyborczemu PiS zarejestrowania list kandydatów do rady miasta. Liczba podpisów poparcia przekraczała wyznaczony limit, ale - jak mówi Kamil Janiec, komisarz wyborczy w Krośnie - w toku weryfikacji Miejska Komisja Wyborcza w Jaśle stwierdziła, że niektóre z tych podpisów nie mogą być uznane za niewadliwe. Błędy dotyczyły między innymi numerów PESEL, imion lub nazwisk oraz adresów. Komitet się odwołał, ale komisarz odwołania oddalił. Na złożenie odwołania do PKW Prawo i Sprawiedliwość ma dwa dni - i zapowiada, że to zrobi.

"Zawiodła rutyna". Śledztwo w sprawie działań policji z Mrągowa

Bała się i prosiła o pomoc policję. Zginęła dwa dni po tym, jak wszczęto dochodzenie. 50-latka, która w ubiegłym tygodniu została zastrzelona we własnym mieszkaniu w Mrągowie kilkukrotnie zgłaszała, że Cezary F. jej grozi. 50-letni mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa, a prokuratura dodatkowo wszczęła śledztwo w sprawie ewentualnego niedopełnienia obowiązków przez policję w Mrągowie.

Cisza przed burzą. Kto zgarnie Złote Lwy?

Poziom jest wysoki i bardzo wyrównany, a jury będzie musiało podjąć trudną decyzję - komu należą się Złote Lwy? Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dobiega końca. W Konkursie Głównym znalazły się produkcje między innymi: Pawła Pawlikowskiego, Małgorzaty Szumowskiej, Krzysztofa Zanussiego, Wojciecha Smarzowskiego i Filipa Bajona.

Tatry z lotu ptaka. Niezwykłe zdjęcia z pokładu szybowca

Nic nie robi takiego wrażenia jak tatrzańskie szczyty. Zwłaszcza z perspektywy nawet 2300 metrów nad poziomem morza. Takie widoki można podziwiać dzięki wielokrotnemu mistrzowi świata Sebastianowi Kawie, który na pokład swojego szybowca zabrał reportera TVN24.