"Nikt nie chce się do niej przyznać". Debata w Senacie nad tajemniczą poprawką

W Senacie w środę odbyła się debata na temat zmian w prawie, które mają ułatwić przejmowanie banków. Poseł, który zgłosił poprawkę, nie chciał jej uzasadniać. Tłumaczył tylko, że zgłosił, bo miał zgłosić. Opozycja łączy ją z aferą KNF i "planem Zdzisława", o którym mowa w nagranej rozmowie byłego już szefa KNF z bankierem Leszkiem Czarneckim.

Sądowy koniec głośnej sprawy mechanika. Wyrok prawomocny

Sąd w Olsztynie uznał za prawomocny wyrok w głośnej sprawie mechanika, który nie wydał paragonu na dziesięć złotych. Mężczyzna, chcąc pomóc dwóm kobietom, wymienił żarówkę, gdy warsztat był już zamykany. Sąd rejonowy uznał mężczyznę winnym, ale jednocześnie odstąpił od wymierzenia kary. Teraz sąd uznał, że apelacja skarbówki, która już została wycofana, pozostanie nierozpoznana. To oznacza, że wyrok sądu rejonowego jest prawomocny.

Eksplodujące fajerwerki spadły na widzów

Birma i eksplozja w powietrzu. Podczas święta z okazji końca pory deszczowej wybuchł balon wypełniony fajerwerkami. Rannych zostało co najmniej 9 osób. Bezzałogowe balony wypełnione fajerwerkami to tradycja tego święta. Miejscowi buddyści wierzą, że wraz z nimi do nieba ulatują ich grzechy. Niestety często zdarza się, że sztuczne ognie wybuchają zbyt wcześnie i eksplodujące fajerwerki spadają w tłum.

Ulotki w urzędach, pisma w szkołach. Sanepid ostrzega przed odrą

Od stycznia do listopada tego roku do naszego urzędu ponad 60 tysięcy cudzoziemców przyszło, żeby załatwić swoje sprawy związane z pobytem i z pozwoleniem na pracę. Część z nich przyjeżdża do Polski z państw, w których nie ma obowiązku szczepień. Dlatego zachodniopomorski sanepid ruszył z akcją i o skutkach wywoływanych przez odrę informuje w trzech językach. Z kolei do szkół zostały skierowane pisma, które mają być przekazywane rodzicom uczniów.

Zjednoczenie opozycji? Nowa partia Petru komplikuje układankę

Są znane nazwiska, są ogólne hasła, jasno określony polityczny oponent. Jest też pytanie: po co to wszystko? Po co teraz zakładać kolejną partię opozycyjną, nie różniącą się znacząco od innych? Tu konkretów już brak. Na tle podziałów pojawia się pytanie o wspólną listę wyborczą.

Widzisz kogoś, kto śpi na mrozie? Powiadom straż miejską lub policję

Do kalendarzowej zimy jeszcze ponad miesiąc, ale pierwsze mroźne noce już za nami. Dlatego instytucje i organizacje zajmujące się pomocą bezdomnym apelują, żeby szczególnie w tym okresie nie być obojętnym. Jeśli widzimy kogoś, kto próbuje spędzić noc pod gołym niebem albo w prowizorycznych warunkach, powinniśmy to zgłosić straży miejskiej lub policji.

Dzień pamięci ofiar wypadków drogowych. Oto ich historie

Co roku na polskich drogach ginie prawie trzy tysiące osób, rannych zostaje niecałe 40 tysięcy. 18 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. To materiał o tym, jak wygląda życie tych, którzy znaleźli się pod kołami samochodu i cudem przeżyli.

"Szczepimy, bo myślimy". Coraz więcej podpisów pod obywatelską ustawą

Jest coraz większa świadomość społeczna, a w konsekwencji coraz więcej podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Szczepimy, bo myślimy". Inicjatywa wprowadza konieczność zaszczepienia, jako kryterium jako kryterium przyjęcia dziecka do przedszkoli i żłobków. Aby projekt trafił do Sejmu, potrzeba 100 tysięcy ważnych podpisów. Można je składać między innymi w siedzibach okręgowych izb lekarskich na terenie całego kraju.

Mogą ważyć tyle, co paczka cukru, nazywani są wojownikami. Dziś ich święto

Co dziesiąte dziecko, które rodzi się na świecie, to wcześniak. W Polsce rocznie przychodzi ich na świat ponad 20 tysięcy. Lekarze nazywają ich wojownikami. 17 listopada mają swoje święto, ale to też święto pediatrów, neonatologów i rodziców. Bo opieka nad zbyt wcześnie urodzonym dzieckiem wymaga ogromnego poświecenia i zaangażowania. Nie tylko od strony medycznej.

Dwaj mężczyźni napoili wódką dwuletnie dziecko. To nie był "nieszczęśliwy przypadek"

Dwuletnie dziecko miało 1,8 promila alkoholu w organizmie. Musiało spożyć najprawdopodobniej około 3 kieliszki wódki. Zostało do tego zmuszone przez dwóch dorosłych mężczyzn. Mieszkańcy Kamieńska, 29-latek i 36-latek, już usłyszeli zarzuty. Grozi im kara do 3 lat więzienia. Dziecko było pod opieką dziadka, który w tym czasie obsługiwał klientów sklepu. Chłopiec natychmiast trafił do szpitala. Teraz dwulatek jest już w domu, czuje się dobrze, ale mogło się skończyć tragicznie.

Wszedł do przypadkowego domu i pobił niemowlę. Motywy nieznane

Wtargnął do obcego domu, po czym dotkliwie pobił dziesięciomiesięczne dziecko. Niemowlę jest już w stabilnym stanie, a jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Do zdarzenia doszło w miejscowości Kadłub w województwie opolskim. Napastnik został natychmiast zatrzymany. Dom miał wybrać przypadkowo, jego motywy są nieznane. Prokuratorzy postawili mu już zarzut.

Policjanci przebrani za SOP przed domem Zielińskiego. Trwa kontrola

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński w trybie pilnym domaga się wyjaśnień od swojego zastępcy. Suwalscy policjanci poskarżyli się, że od trzech lat muszą pilnować domu wiceministra Zielińskiego. Siedzą w radiowozie, czasami udają Służbę Ochrony Państwa. W Komendzie Powiatowej Policji w Suwałkach trwa kontrola.

Wygrał wybory zza krat. Przedłużono areszt dla wójta

Wójt gminy Daszyna, Zbigniew Wojtera, wygrał wybory zza krat i za kratami pozostanie przez kolejne 3 miesiące. Tak zdecydował we wtorek sąd. A przedłużenie aresztu oznacza, że Wojtera nie będzie mógł złożyć ślubowania przed radą gminy.

Pacjentom pomagają do końca. Teraz sami potrzebują pomocy

Przy pacjentach z chorobami onkologicznymi są do ostatnich chwil życia, ale dziś sami potrzebują pomocy. Hospicjum dla dorosłych Świętego Krzysztofa w Warszawie apeluje do mieszkańców o wsparcie materialne. Potrzebne są podkłady, pampersy, środki higieniczne, opatrunki, materace, czy pościel. Tego wszystkiego brakuje prawe co miesiąc, bo Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa zaledwie 70 procent wydatków placówki.