Na żadnym nagraniu z Konina nie widać momentu postrzelenia 21-latka

Są nowe ustalenia w sprawie śmiertelnego postrzelenia 21-latka w Koninie. Wprawdzie policyjny pościg zarejestrowały trzy kamery, ale na żadnym nagraniu nie widać momentu strzału. Zapowiada się więc skomplikowane śledztwo, żeby wyjaśnić, co dokładnie wydarzyło się dwa tygodnie temu na jednym z konińskich osiedli.

Politycy PiS o oświadczeniu Mariana Banasia. "Nie słuchałem"

W środę Marian Banaś odczytał w Sejmie oświadczenie. Zapewniał, że zarzuty formułowane wobec niego są nieprawdziwe, jego finanse są w porządku, a pokoje na godziny w hotelu to normalna praktyka. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki nie chciał się do tego odnieść. Powiedział, że oświadczenia nie słuchał. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Banaś będzie musiał odejść, jeśli zarzuty się potwierdzą.

Organizacje sędziowskie występują w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna wydał Kancelarii Sejmu RP nakaz, by udostępnić listy poparcia kandydatów na sędziów członków KRS. Kancelaria Sejmu RP zasłania się decyzją PUODO i list jeszcze nie ujawniła. Za to sędzia, który wydał nakaz, został decyzją resortu sprawiedliwości cofnięty z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Organizacje sędziowskie wystąpiły w obronie sędziego z Olsztyna.

Fotografie europosłów na szubienicach. Prokuratura w Katowicach umorzyła śledztwo

Katowicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie manifestacji z listopada 2017 roku, której uczestnicy powiesili na symbolicznych szubienicach fotografie europosłów głosujących za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce. W opinii śledczych, uczestnicy zorganizowanego przez środowiska narodowe zgromadzenia nie dopuścili się przestępstwa.

Politycy PO złożyli zawiadomienie w sprawie Mariana Banasia

Politycy Platformy Obywatelskiej zgłosili zawiadomienie do prokuratury o możliwym popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia. Przestępstwo miało polegać na zaniżaniu czynszu w kamienicy, której właścicielem był prezes NIK. We wtorek w tej sprawie zeznawał rzecznik Platformy Jan Grabiec.

Sądy odmawiają współpracy z KRS. "Naturalna konsekwencja tego orzeczenia"

Kolejne sądy odmawiają współpracy z Krajową Radą Sądownictwa. Nie chcą wydawać opinii na temat kandydatów na nowych sędziów. Związane jest to z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wątpliwościami co do niezależności powołanej przez polityków KRS. Na razie sędziowskie "nie" słychać z Poznania, Gdańska, Wrocławia i Białegostoku - ale współpracy może odmówić więcej sądów.

Wyszedł na wolność i ponownie zgwałcił dziecko. Jest wyrok

Sąd Rejonowy w Świdnicy skazał we wtorek na 12 lat więzienia Tomasza Ł. za zgwałcenie i molestowanie 5-letniego chłopca. Mężczyzna był już w przeszłości skazany za gwałt na nieletnim. Wyszedł na wolność, bo biegli uznali, że jego stan zdrowia nie pozwala na dalsza odsiadkę.

Rząd przyjął projekt ustawy o OFE. To "ma załatać budżet"

Kolejna emerytalna rewolucja i rząd, który właśnie ją przybliża. Gabinet Mateusza Morawieckiego zajmuje się projektem o przeniesieniu pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. To w sumie 160 miliardów złotych, z czego rząd chce potrącić 15 procent. Ustawa ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku, ale sam transfer środków ma być zrealizowany w połowie 2020 roku.

"Krzyki, wrzaski, policja: stój bo strzelam". Pościg w Szczecinie

Pościg za autem, uciekającym na wstecznym biegu. Wszystko działo się przed dworcem kolejowym w Szczecinie. Policjanci ścigali mężczyznę, który był poszukiwany listem gończym. Podczas próby ucieczki samochodem, podejrzewany staranował kilka aut. Dopiero policyjne strzały okazały się skuteczne.

Zapytał o listy poparcia do KRS. Sędziemu z Olsztyna cofnięto delegację

Sędziowie nie mogą bać się polityków - mówi Paweł Juszczyszyn, sędzia z Olsztyna, który, powołując się na ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, domaga się ujawnienia list z poparciem kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Choć wyrok w tej sprawie jest prawomocny to Kancelaria Sejmu go nie wykonuje. W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości odwołało sędziego z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Część uratowanych tygrysów ma trafić do azylu w Hiszpanii

Dobre informacje z poznańskiego zoo. Część tygrysów pojedzie do azylu w Hiszpanii. O problemach z transportem zwierząt dyrektor zoo w Poznaniu informowała w piątek. W odpowiedzi wójt Terespola wydał oświadczenie, a prokuratura stawia zarzuty granicznemu lekarzowi weterynarii.

Protest armatorów na Bałtyku. Chcą pomocy od rządu

Kilka zablokowanych portów i jasne przesłanie do rządu - pomóżcie nam, bo sami nie damy rady. Armatorzy, organizujący morskie rejsy dla wędkarzy, protestowali, bo chcą finansowego wsparcia z budżetu państwa. To pokłosie unijnej dyrektywy, która od nowego roku niemal całkowicie zabrania połowów dorsza we wschodniej części Bałtyku. Właściciele statków zostaną praktycznie bez środków do życia.

Ranił nożem matkę, babcię i brata. 18-latek z zarzutem usiłowania zabójstwa

Zarzut potrójnego usiłowania zabójstwa usłyszał 18-latek z Jaworzna. Mężczyzna ranił nożem swoją matkę, babcię i młodszego brata. Ciosy zadawał w domu. Od kolejnych ataków powstrzymali go ojciec i dziadek. Nastolatek był pijany. Śledczy sprawdzają, czy nie był też pod wpływem środków odurzających. 18-latkowi grozi nawet dożywocie.