Zamaskowani i z atrapami broni weszli do szkoły. Dyrektorka straciła posadę

Wydawało się, że w rękach mają broń. Wydawało się, że to terroryści i dlatego dzieci ze szkoły w Barczewie pod Olsztynem wpadły w panikę. Jeden z uczniów wyskoczył przez okno. Okazało się, że atak był symulowany. Pozwoliła na to dyrektorka szkoły, która właśnie straciła posadę. Niektóre dzieci ciągle walczą z traumą.

55 zarzutów dyscyplinarnych Krystiana Markiewicza. "Metody państw totalitarnych"

Władza wprowadza wobec sędziów metody państw totalitarnych - to komentarz opozycji po kolejnym postępowaniu dyscyplinarnym wobec szefa największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce. Sędzia Krystian Markiewicz znów z dyscyplinarką i tym razem z ponad pięćdziesięcioma zarzutami - między innymi za udział w manifestacjach w obronie praworządności.

"Wojna na górze"? Banaś mówi o "brutalnej grze politycznej"

Marian Banaś przed kamerą, a PiS przed coraz poważniejszym dylematem. Bo szef Najwyższej Izby Kontroli oświadcza, że nie zamierza podawać się do dymisji. Tym bardziej, że jego zdaniem jest obiektem brutalnej gry politycznej - w domyśle: ze strony Prawa i Sprawiedliwości. W tle jest dokument z dymisją Banasia - podpisany przez niego, ale zaraz potem wycofany. Sytuacja jest coraz bardziej zagmatwana. Opozycja komentuje - tak wygląda ostra walka na górze.

Sędziowie okręgu olsztyńskiego chcą odwołania Macieja Nawackiego

Maciejowi Nawackiemu mówią "nie". Sędziowie okręgu olsztyńskiego chcą natychmiastowego odwołania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. To on zdecydował o karze dla Pawła Juszczyszyna. Zawiesił go w obowiązkach po tym, jak sędzia zażądał list poparcia do nowej KRS. To nie jedyny zarzut pod adresem Nawackiego.

Sędziowie z Olsztyna chcą natychmiastowego przywrócenia Pawła Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna znalazł się na sztandarach walki o wolne sądy. To on zażądał list poparcia do nowej KRS. Został za to ukarany degradacją, zawieszeniem i zarzutami dyscyplinarnymi. Koledzy z okręgu olsztyńskiego staja za nim murem. Żądają jego natychmiastowego przywrócenia i odwołania prezesa Sądu Rejonowego Macieja Nawackiego. Kancelaria Sejmu nie wyda list poparcia.

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Banasia

Marian Banaś trwa na stanowisku, a PiS wciąż liczy na to, że jednak uda się go odwołać. Trwa polityczny pat. Reaguje za to białostocka prokuratura. Stanowczo i szybko. We wtorek zostało wszczęte śledztwo w prawie oświadczeń majątkowych szefa NIK.

Aktywiści alarmują: znęcanie się nad zwierzętami wciąż łagodnie karane

Przepisy są, określone w nich kary też, ze stosowaniem bywa różnie. Większość sprawców znęcania się nad zwierzętami nawet nie staje przed sądem, a jeśli już, to - jak alarmuje Fundacja Czarna Owca Pana Kota - aż 80 procent takich postępowań kończy się umorzeniem. Obrońcy praw zwierząt wracają do tych statystyk po wyroku szczecińskiego sądu, który skazał na bezwzględne więzienie 19-latka, który między innymi zakatował psa i kota na śmierć. Wyraźnie dał jednak do zrozumienia, że w jego przypadku o wiele poważniejszym czynem była kradzież dwóch telefonów i wystraszenie 13-latków.

Małgorzata Gersdorf i Krzysztof Rączka pozwali Stanisława Piotrowicza. Ruszył proces

Chcą przeprosin, bo słowa o "sędziach złodziejach" ich obraziły. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i jeden z sędziów SN Krzysztof Rączka postanowili sprawiedliwości dochodzić w sądzie. Pozwali Stanisława Piotrowicza i właśnie ruszył proces. Były poseł w sądzie się nie stawił. Szykuje się do ślubowania na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie domagają się nie tylko przeprosin od Stanisława Piotrowicza, ale też 50 tysięcy złotych na cel charytatywny.

Opozycja chce poznać kalendarium działań służb w sprawie Mariana Banasia

Opozycja żąda ujawniania pełnego kalendarium działań służb specjalnych w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia. Także politycy obozu rządzącego nie są do końca przekonani o tym, że służby zrobiły, co mogły i co powinny w sprawie prześwietlenia byłego ministra finansów. Z kolei Lewica zapowiedziała, że poprze wniosek o postawienie Mariana Banasia przed Trybunałem Stanu, jeśli taki się pojawi.

Matka przyznała się do zabójstwa 10-letniego syna

Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem z motywacji zasługującej na szczególne potępienie dla matki 10-latka, którego ciało odnaleziono w hostelu w Lublinie. Grozi jej dożywocie. Kobieta przyznała się do uduszenia syna, na trzy miesiące trafiła do aresztu.

Protesty w obronie niezależności sędziów w ponad 100 miastach

"Tak" dla niezależności trzeciej władzy, "tak" dla niezawisłości sędziów i wyraźne "nie" dla politycznych nacisków i represji. W ponad stu polskich miastach odbyły się masowe demonstracje w obronie wolnych sądów. Resort sprawiedliwości potwierdza, że trwają przymiarki do wprowadzenia ustawy dyscyplinującej sędziów.

Opozycja chce dymisji ministra Kamińskiego. "Odpowiada za służby od czterech lat"

PiS wciąż liczy na to, że prezes NIK Marian Banaś poda się do dymisji. Rządzący coraz głośniej mówią o "planie B". Do zmiany prawa umożliwiającej odwołanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli namawiają opozycję, chcą ponadpartyjnej współpracy. W odpowiedzi słyszą, że to ich człowiek i ich problem. Opozycja mówi także, że do dymisji powinien podać się koordynator służb specjalnych.

"To przestępstwa wymierzone przeciwko naszym dzieciom i wnukom"

Prokuratury regionalne wyznaczyły koordynatorów do walki z mafiami śmieciowymi. Takich składowisk najwięcej jest w Małopolsce, na Śląsku i na Dolnym Śląsku. Proceder wygląda tak, że śmieci, nierzadko toksyczne odpady, składuje się po dach w opuszczonych budynkach. - To przestępstwa wymierzone przeciwko naszym dzieciom i wnukom - mówi prokurator Konrad Rogowski, który został wyznaczony na koordynatora w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach.

W nocy tygrysy z Poznania ruszą do Hiszpanii

Merida Waleczna, Toph, Softi, Samson i Aqua ruszają w drogę do Hiszpanii. Po tygrysy, które do poznańskiego zoo trafiły po zatrzymaniu ich na granicy polsko-białoruskiej, przyjechali weterynarze z hiszpańskiego azylu dla dzikich kotów. W nocy ma się rozpocząć ich transport.

Marian Banaś nie rezygnuje. "Walczy o to, by to swoje życie obronić"

Kierownictwo PiS nakłania go do rezygnacji z urzędu prezesa NIK, ale Marian Banaś do dymisji się nie podaje. Czy szef NIK, którego oświadczenie majątkowe budzi tyle wątpliwości, że CBA zawiadomiło prokuraturę, jest nieusuwalny? Jeśli apele nie poskutkują, to rząd ma plan B. Opozycja też ma swoje scenariusze.

Podkrakowskie gminy szykują się do wielkiej wymiany kopciuchów

Trwają przygotowania do programu "Stop Smog". Urzędnicy z Niepołomic policzyli stare paleniska, które w dużej mierze odpowiadają za toksyczny smog. Z wyliczeń wynika, że na wymianę czeka ponad trzy tysiące pieców węglowych. Podobną inwentaryzację przeprowadzają urzędnicy z Wieliczki.

Sędzia Paweł Juszczyszyn zawieszony. "Pan premier grozi sędziom"

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki zawiesił w wykonywaniu czynności służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna. Przed tygodniem sędzia zwrócił się do kancelarii Sejmu o przekazanie list poparcia kandydatów do nowej KRS. Wobec sędziego Juszczyszyna wszczęto także postępowanie dyscyplinarne.