"Nie byliście na głosowaniu. Możemy dzięki temu spokojnie procedować ten projekt"

Zgłosimy wniosek formalny o wyłączenie z porządku obrad tej ustawy - zapowiada Krzysztof Gawkowski. Tyle, że ten pomysł Lewicy może być trudny do zrealizowania. W przeciwieństwie do czwartkowego poranka, kiedy, korzystając z nieobecności ponad 30 posłów PiS-u, opozycja mogłaby przegłosować taki wniosek i spowolnić sejmowy ekspres, wprowadzający w życie ustawę dyscyplinującą sędziów. 

Zabójstwo Jaroszewiczów. W sprawie jest akt oskarżenia

Zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji to była jedna z najgłośniejszych zbrodni lat dziewięćdziesiątych. Przez blisko trzy dekady nie udało się ani znaleźć sprawców, ani ich osądzić. Aż do teraz. Jest akt oskarżenia przeciwko trzem członkom gangu "karateków". Dwaj z nich przyznali się do zarzucanych im czynów.  

"Nie dawaj tamtym posłom, nie dawaj tamtym". Mikrofon był włączony

Niemal 10 godzin obrad, ponad sto głosowań. Przyjęte zostały poprawki PiS, a odrzucone wszystkie te zgłoszone przez opozycję. Już niemal świtało, kiedy sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka kończyła posiedzenie. Projekt przeszedł. Wprawdzie bez kilku kontrowersyjnych zapisów, ale o złagodzeniu nie ma mowy. Wręcz przeciwnie.

Komisja Europejska "zachęca do skonsultowania projektu z Komisją Wenecką"

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny alarmuje - przyjęcie tego projektu to droga do prawniczego polexitu. Nie on jeden i nie tylko przed takimi konsekwencjami ostrzega. Mimo to prace nad ustawą dyscyplinującą sędziów nie ustają. Cała noc w komisji, krótka przerwa, drugie czytanie, a wkrótce głosowanie. Legislacyjne pendolino pędzi dalej. Stop - apeluje Komisja Europejska i sugeruje wstrzymanie procedowania. Przynajmniej do czasu przeprowadzenia wszystkich konsultacji. W odpowiedzi słyszy, że apel jest nietrafiony.

PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN

41 procent badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów - wynika z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 procent ankietowanych. Łącznie w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań.

Krewni, przyjaciele i mieszkańcy pożegnali ofiary tragedii w Szczyrku

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Szczyrku pożegnali w czwartek osiem ofiar wybuchu gazu, do którego doszło 4 grudnia. Prokuratura tymczasem zatrzymała trzech mężczyzn podejrzewanych o przyczynienie się do tragedii. To prezes firmy, która zleciła przewiert gazociągu nieopodal budynku i dwaj pracownicy firmy, która zlecenie wykonywała. Wszyscy usłyszeli zarzuty.

Nowe wytyczne Prokuratora Krajowego dla prokuratorów

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski doprecyzował swoją wcześniejszą prośbę do prokuratorów w sprawie sędziów. Wnioski w sprawie kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych prokuratorzy powinni kierować bezpośrednio do prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Choć "ustawa represjonująca" sędziów nie weszła jeszcze w życie, to dyscyplinowanie sędziów trwa.

Protesty nie tylko w Warszawie. "To nasz obywatelski obowiązek"

W środę wieczorem nie tylko w największych miastach, ale także w mniejszych miejscowości odbyły się protesty. W Białej Podlaskiej, Legnicy, Łomży zbierali się mieszkańcy, solidarni z sędziami, dla których projekt "ustawy represyjnej" mija się z wolnością.

Czego mają dotyczyć przepisy "ustawy represyjnej"?

Co takiego jest w projekcie "ustawy represyjnej", że prawnicy z Biura Analiz Sejmowych mówią o możliwym naruszeniu unijnego prawa, a Sąd Najwyższy nawet o polexicie. Dlaczego gremia sędziowskie, adwokackie i prokuratorskie jednym głosem mówią o ustawie kneblującej usta i likwidującej sędziowską niezależność? Nowe przepisy mają zakazać podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczpospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów.

"Będziemy walczyć z nimi do końca". Protesty w całym kraju

W środę w ponad stu sześćdziesięciu miejscach w Polsce i na kilka dni przed świętami, tłumy osób wyszły na ulice. Obywatele w ten sposób chcą okazać swoje wsparcie dla sędziów, bo jak mówią chcą sprawiedliwego wyroku od niezawisłego sędziego, a projekt posłów z klubu PiS może im to zabrać.

Marcin Warchoł pełnomocnikiem rządu do spraw praw człowieka

We wtorek Marcin Warchoł został powołany na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw praw człowieka. Nowe obowiązki będzie łączył z funkcją sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Tworzenie takiej funkcji to według opozycji próba kontestowania stanowiska Adama Bodnara.

"To jest kolejny etap rozmontowywania porządku konstytucyjnego"

Krytycznie o projekcie tak zwanej ustawy dyscyplinującej sędziów wypowiada się Biuro Analiz Sejmowych i Sąd Najwyższy. Z kolei sędziowie mówią o nakładaniu im kagańca. Opinie Sądu Najwyższego cytują zagraniczne media i zastanawiają się, czy Polska może opuścić Unię Europejską. Jednocześnie Donald Tusk podkreśla, że rząd PiS zamaszystym krokiem opuszcza Wspólnotę już od kilku lat.

"Donoszenie na sędziów przez prokuratorów nie mieści się w zadaniach"

Prokurator Krzysztof Parchimowicz jasno i zdecydowanie mówi, że nie wykona polecenia Prokuratora Krajowego i nie będzie działał przeciwko sędziom. Chodzi o poniedziałkowy komunikat Prokuratury Krajowej, w którym zalecono prokuratorom, aby reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. - Donoszenie na sędziów przez prokuratorów nie mieści się w zadaniach prokuratorów - podkreśla Parchimowicz.

Sędzia uchylił wniosek o areszt. Został odwołany z delegacji

Sędzia Krzysztof Ptasiewicz oddalił wniosek prokuratury o zastosowanie aresztu w sprawie karnej. Uznał, że uzasadnienie nie było wytaczające. Tuż po jego decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości, które zawierało cofnięcie Ptasiewiczowi delegacji. To nie pierwszy przypadek, w którym ministerstwo sięga po taką możliwość nie podając żadnego uzasadnienia. Eksperci mówią, że w ten sposób można wywierać presję na sędziów i naruszać ich niezawisłość.

"Biuro Analiz Sejmowych ma odwagę powiedzieć, że to jest projekt druzgocący wymiar sprawiedliwości"

Biuro Analiz Sejmowych wydało opinie w sprawie projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w sądownictwie. Sejmowi prawnicy uznali, że nowelizacja ustaw sądowych może być sprzeczna z prawem europejskim i polskim. Politycy PiS nie rezygnują i zapowiadają, że projektem w czwartek zajmie się Sejm. Porozumienie Jarosława Gowina zapowiada złożenie poprawek. Z kolei opozycja uważa, że cały projekt jest skandaliczny i zmierza do odebrania niezawisłości sędziom.

Premiera filmu "Pan T.", gwiazdy na czerwonym dywanie

Film "Pan T." Marcina Krzyształowicza to komediodramat, który opowiada historię pisarza mieszkającego w Warszawie w 1953 roku. Jego życie nabiera tempa, gdy po lupę bierze go Urząd Bezpieczeństwa, podejrzewając go o zamiar wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki w powietrze. Oficjalna premiera obyła się w poniedziałek w Warszawie. Od 25 grudnia "Pana T." będzie można zobaczyć w kinach w całej Polsce.

Współlokator zginął w płomieniach. Prokuratura nie uwierzyła 49-latce

Twierdzi, że przypadkowo zaprószyła ogień, ale jednak usłyszała zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Policja zatrzymała 49-letnią współlokatorkę 40-letniego mężczyzny, który zginął w pożarze mieszkania w Łodzi. Przyczyną pojawienia się ognia było nieprawidłowe użytkowanie piecyka, jednak prokuratura uważa, że sposób zachowanie kobiety w czasie pożaru nie wskazuje, jakoby zamierzała pomóc współlokatorowi.

Marian Banaś przed Trybunał Stanu? Lewica już zbiera podpisy

Lewica zaczęła zbierać podpisy pod wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Podpisać się musi co najmniej 115 posłów - znacznie więcej niż liczba posłów Lewicy. Kluby opozycyjne podchodzą ostrożnie do tej inicjatywy.

RPO wysłał list do Ziobry. Chodzi o sprawę sędziego Juszczyszyna

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar napisał do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o swoim niepokoju z powodu kar dla sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia zwrócił się do kancelarii Sejmu o ujawnienie list poparcia dla kandydatów na członków sędziów KRS. Sędzia z Olsztyna od ponad dwóch tygodni nie orzeka - zawiesił go prezes sądu rejonowego. Wcześniej minister sprawiedliwości cofnął mu delegację do sądu okręgowego.