Noszenie maseczek, by chronić się przed SARS-CoV-2? "To jest największa głupota, jaką można zrobić"

Noszenie maseczek, by chronić się przed SARS-CoV-2? "To jest największa głupota, jaką można zrobić"
Noszenie maseczek, by chronić się przed SARS-CoV-2? "To jest największa głupota, jaką można zrobić"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Noszenie maseczek, by chronić się przed SARS-CoV-2? "To jest największa głupota, jaką można zrobić"Marta Kolbus | Fakty po południu

Zagrożenie koronawirusem SARS-CoV-2 powoduje że maseczki - chirurgiczne, antysmogowe, ochronne - znikają z półek aptek i sklepów. Ich ceny wzrosły z kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych. Farmaceuci i lekarze nie mają wątpliwości, że Polaków ogarnął wirus paniki, bo samo zakrycie ust czy nosa nie zabezpieczy w sposób wystarczający przed zagrożeniem.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

Od trzech tygodni sytuacja związana z zaopatrzeniem maseczek chirurgicznych w aptekach nie zmienia się. Produkty szybko znikają, nie tylko z hurtowni i aptek.

- Zaczęliśmy obserwować masowe kradzieże na oddziałach wystawionych masek. Nie wiadomo, kto to robi, być może pacjenci, rodziny, które odwiedzają. Mamy z tym pewne problemy. Zablokowaliśmy w tej chwili maseczki. Są pod kontrolą naszą i pielęgniarek - mówi prof. Krzysztof Simon, wirusolog, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego.

Widok osób w maseczkach coraz mniej dziwi, ale lekarzy i farmaceutów niepokoi.

- Jeżeli ludzie kupują maseczki i są chorzy, to robią słusznie, bo w ten sposób zabezpieczają innych ludzi przed zachorowaniem. Natomiast jeśli kupują i nakładają je, żeby nie zachorować, to robią głupotę. Mogą sobie zrobić więcej szkody niż pożytku - tłumaczy dr n. med. Dariusz Kuć, internista, lekarz rodzinny.

Do czego przeznaczone są maseczki?

Na rynku występują różne rodzaje maseczek medycznych. Najczęściej kupowane są najtańsze - chirurgiczne. Zakładane są one przez lekarzy podczas operacji albo odwiedzin chorych w szpitalach. Te droższe, również jednorazowe, chronią lepiej, ale żeby były skuteczne, to muszą być właściwie stosowane.

- Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają zwykłe maseczki papierowe po to, żeby nie rozprzestrzeniać tego wirusa, nie po to, żeby się uchronić przed wirusem - zaznacza dr n. med. Dariusz Kuć, internista, lekarz rodzinny. - Wirus drogą kropelkową może dostać się przez oczy, więc ochrona samych ust, samego nosa, nic nie pomoże - dodaje Łukasz Konka, pracownik z apteki w Łodzi.

Jednocześnie lekarze podkreślają, że noszenie jednorazowej maseczki dłużej niż 20 minut może spowodować większe problemy ze zdrowiem, bo to nie są produkty przeznaczone do wielokrotnego użytku.

- Można się tylko śmiać, bo to jest największa głupota, jaką można zrobić: używać długo maseczki i to jeszcze w intencji takiej, żeby się nie zarazić. To głupota - mówi dr n. med. Dariusz Kuć.

Maseczki antysmogowe w przypadku koronawirusa też na niewiele się zdają.

"Wzrost cen"

Farmaceuci twierdzą, że brak wiedzy i strach przed koronawirusem powodują, że na półkach w aptekach brakuje maseczek, a ich ceny od początku roku wzrosły z kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych za sztukę.

- Słyszeliśmy, że nawet do 70 złotych za zwykłą maseczkę trzeba zapłacić w niektórych miejscach. I niestety pacjenci je kupowali- opowiada Łukasz Konka, pracownik z apteki w Łodzi.

- Ta wygórowana cena jest na poziomie hurtowni farmaceutycznej i samego producenta. To hurtownie i producenci zawyżają ceny masek - dodaje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Taniej i skuteczniej, zdaniem lekarzy, jest po prostu dbać o higienę.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS