Noszenie maseczek, by chronić się przed SARS-CoV-2? "To jest największa głupota, jaką można zrobić"

Noszenie maseczek, by chronić się przed SARS-CoV-2? "To jest największa głupota, jaką można zrobić"
Noszenie maseczek, by chronić się przed SARS-CoV-2? "To jest największa głupota, jaką można zrobić"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Noszenie maseczek, by chronić się przed SARS-CoV-2? "To jest największa głupota, jaką można zrobić"Marta Kolbus | Fakty po południu

Zagrożenie koronawirusem SARS-CoV-2 powoduje że maseczki - chirurgiczne, antysmogowe, ochronne - znikają z półek aptek i sklepów. Ich ceny wzrosły z kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych. Farmaceuci i lekarze nie mają wątpliwości, że Polaków ogarnął wirus paniki, bo samo zakrycie ust czy nosa nie zabezpieczy w sposób wystarczający przed zagrożeniem.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

Od trzech tygodni sytuacja związana z zaopatrzeniem maseczek chirurgicznych w aptekach nie zmienia się. Produkty szybko znikają, nie tylko z hurtowni i aptek.

- Zaczęliśmy obserwować masowe kradzieże na oddziałach wystawionych masek. Nie wiadomo, kto to robi, być może pacjenci, rodziny, które odwiedzają. Mamy z tym pewne problemy. Zablokowaliśmy w tej chwili maseczki. Są pod kontrolą naszą i pielęgniarek - mówi prof. Krzysztof Simon, wirusolog, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego.

Widok osób w maseczkach coraz mniej dziwi, ale lekarzy i farmaceutów niepokoi.

- Jeżeli ludzie kupują maseczki i są chorzy, to robią słusznie, bo w ten sposób zabezpieczają innych ludzi przed zachorowaniem. Natomiast jeśli kupują i nakładają je, żeby nie zachorować, to robią głupotę. Mogą sobie zrobić więcej szkody niż pożytku - tłumaczy dr n. med. Dariusz Kuć, internista, lekarz rodzinny.

Do czego przeznaczone są maseczki?

Na rynku występują różne rodzaje maseczek medycznych. Najczęściej kupowane są najtańsze - chirurgiczne. Zakładane są one przez lekarzy podczas operacji albo odwiedzin chorych w szpitalach. Te droższe, również jednorazowe, chronią lepiej, ale żeby były skuteczne, to muszą być właściwie stosowane.

- Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają zwykłe maseczki papierowe po to, żeby nie rozprzestrzeniać tego wirusa, nie po to, żeby się uchronić przed wirusem - zaznacza dr n. med. Dariusz Kuć, internista, lekarz rodzinny. - Wirus drogą kropelkową może dostać się przez oczy, więc ochrona samych ust, samego nosa, nic nie pomoże - dodaje Łukasz Konka, pracownik z apteki w Łodzi.

Jednocześnie lekarze podkreślają, że noszenie jednorazowej maseczki dłużej niż 20 minut może spowodować większe problemy ze zdrowiem, bo to nie są produkty przeznaczone do wielokrotnego użytku.

- Można się tylko śmiać, bo to jest największa głupota, jaką można zrobić: używać długo maseczki i to jeszcze w intencji takiej, żeby się nie zarazić. To głupota - mówi dr n. med. Dariusz Kuć.

Maseczki antysmogowe w przypadku koronawirusa też na niewiele się zdają.

"Wzrost cen"

Farmaceuci twierdzą, że brak wiedzy i strach przed koronawirusem powodują, że na półkach w aptekach brakuje maseczek, a ich ceny od początku roku wzrosły z kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych za sztukę.

- Słyszeliśmy, że nawet do 70 złotych za zwykłą maseczkę trzeba zapłacić w niektórych miejscach. I niestety pacjenci je kupowali- opowiada Łukasz Konka, pracownik z apteki w Łodzi.

- Ta wygórowana cena jest na poziomie hurtowni farmaceutycznej i samego producenta. To hurtownie i producenci zawyżają ceny masek - dodaje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Taniej i skuteczniej, zdaniem lekarzy, jest po prostu dbać o higienę.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN