"Alicja w Krainie Zmysłów". We Wrocławiu powstał ogród sensoryczny dla dzieci

"Alicja w Krainie Zmysłów" to ogród sensoryczny dla niewidomych i słabowidzących dzieci z Dolnego Śląska. Miejsce, w którym za pomocą zmysłów zapachu, słuchu, smaku czy dotyku będą poznawać świat. To ma być nie tylko nauka, ale też zabawa. Projekt kosztował ponad 250 tysięcy złotych i powstał na terenie dolnośląskiego specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego we Wrocławiu.

4-latek i 9-latek zaprószyli ogień. Spłonęły dwa samochody

Za zabawę ogniem zapłacą rodzice. Pozostawione bez opieki dzieci - 9-latek i jego 4-letni kolega - zaprószyły ogień w opuszczonym samochodzie zaparkowanym na jednym z parkingów w Tczewie. Dzieciom na szczęście nic się nie stało. Pożar zniszczył też drugie auto. W sumie szkody oszacowano na 20 tysięcy złotych.

Koalicja Obywatelska wybiera nowego szefa klubu

Koalicja Obywatelska wybiera w piątek nowego szefa swojego klubu parlamentarnego. Koalicyjnych partii jest cztery, czterech jest też kandydatów, choć wszyscy są z Platformy Obywatelskiej - to Urszula Augustyn, Cezary Tomczyk, Arkadiusz Myrcha i Sławomir Neumann. Do tej pory Borys Budka był jednocześnie przewodniczącym PO i szefem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Krakowski sanepid ostrzega, że epidemia to już nie tylko ogniska

Ponad półtora tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w całej Polsce odnotowało w piątek Ministerstwo Zdrowia, najwięcej na Mazowszu i w Małopolsce. To już nie są ogniska - alarmuje sanepid. Zarażamy się w parkach, kinach czy restauracjach. W samym Krakowie przybyło w ciągu doby kilkadziesiąt nowych przypadków.

Poczta Polska wystąpi o rekompensatę za przygotowania do wyborów. "Mamy do tego prawo"

Była decyzja premiera, 70 milionów złotych zostało wydane, wyborów korespondencyjnych nie było, ale będzie wniosek o rekompensatę, bo Poczta Polska chce odzyskać wydane pieniądze. Spółka zapowiada, że zwróci się zwrot poniesionych kosztów do Krajowego Biura Wyborczego. O tym, że koszty niezorganizowanych wyborów ostatecznie pokryją podatnicy, opozycja mówiła od początku.

Wyrok w sprawie zbrodni miłoszyckiej. Dwóch skazanych

Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłosił w piątek wyrok w sprawie tak zwanej zbrodni miłoszyckiej. Za gwałt i zabójstwo sprzed ponad dwóch dekad skazani na 25 lat więzienia zostali dwaj mężczyźni. Obaj nie przyznają się do winy. Wyrok jest nieprawomocny. Wcześniej za tę zbrodnię niesłusznie skazano Tomasza Komendę.

Ponad półtora tysiąca nowych przypadków ostatniej doby. "To jest wynik naszego powrotu do normalności"

1587 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Polsce w piątek. Resort zdrowia zapowiada wprowadzanie nowych obostrzeń w strefach czerwonych i żółtych, a także niezmiennie apeluje o to, by nie ignorować tych już istniejących. Dopóki nie ma szczepionki i skutecznego leku, jedynym sposobem na ochronę przed zakażeniem jest noszenie maseczki, częste mycie rąk i zachowywanie dystansu.

Młodzieżowy strajk klimatyczny na ulicach polskich miast

Obecne zmiany klimatyczne wynikają z ludzkiej działalności i głośno na ulicach mówią o tym młodzi ludzie. Młodzież strajkowała w piątek na całym świecie, także w Polsce. Uczestnicy demonstracji mówią o sprawiedliwości społecznej i klimatycznej, o rozczarowaniu postawą i biernością polityków. Domagają się od rządzących realizacji polityki na rzecz ochrony środowiska. Protestów nie ułatwia pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia.

Pożar w szkole przyklasztornej w Lublińcu. Nikt nie ucierpiał

W Lublińcu na Śląsku w czwartek o godzinie 6 rano zapalił się budynek szkoły należącej do zakonu oblatów. To, czego nie zniszczyły płomienie, zniszczyła woda. Walka z ogniem trwała 4 godziny, a dogaszanie może przeciągnąć się nawet do piątku. Na szczęście w szkole nie było jeszcze ani dzieci, ani nauczycieli. Nikt nie ucierpiał. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

1500 kilometrów w kajaku. Wyprawa to manifest przeciwko nierównemu traktowaniu

Pan Włodzimierz Zimnowłodzki i jego niepełnosprawny syn Mariusz przepłynęli prawie całą Polskę na kajakach. Swoją podróż zaczęli koło Przemyśla, a zakończą nad morzem. W czwartek zatrzymali się w Szczecinie. Cała wyprawa to manifest przeciwko nierównemu traktowaniu osób niepełnosprawnych przez pracodawców. Mariusz nie słyszy i niedowidzi. Po skończeniu szkoły, nikt nie chciał go zatrudnić, mimo że nie brakowało ofert dla osób niepełnosprawnych.

Wejście Kaczyńskiego do rządu. "Będzie się zajmował kontrolą spójności koalicji"

Ostatecznego porozumienia jeszcze nie ma, ale wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu jest niemal pewne. Prezes PiS w rządzie Mateusza Morawieckiego miałby zostać wicepremierem, a także szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, któremu miałyby podlegać trzy kluczowe resorty: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. To zrodziłoby sytuację, w której Jarosław Kaczyński jest formalnie podwładnym Mateusza Morawieckiego.

Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 1136 osób, a także że zmarło 25 kolejnych zakażonych osób. Nigdy przedtem nie potwierdzono w Polsce tylu nowych zakażeń w ciągu doby. To, jak wyjaśniają epidemiolodzy, efekt tego, że teraz testowane są głównie osoby z objawami. To podnosi wskaźnik wykrywalności, choć liczba wykonywanych testów pozostaje na podobnym poziomie.

Prezes PiS ma wejść do rządu i nadzorować trzy ministerstwa

Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu. Będzie uczestniczył w posiedzeniach Rady Ministrów, zostanie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, MON oraz MSWiA. Wciąż jednak nie ma ostatecznego porozumienia między koalicjantami w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Tajemniczy "audyt polityczny" w spółkach Skarbu Państwa. "Na pewno był sporządzony"

W Zjednoczonej Prawicy gorącym tematem jest "audyt" w spółkach Skarbu Państwa, który przedstawia, kto z jakiego nadania politycznego się w nich znalazł. Nie wiadomo, kto "audyt" zlecił, ani kto go napisał, nie jest też on jawny. Wiadomo, że dyskutowane są stanowiska osób powiązanych z Solidarną Polską. Brat Zbigniewa Ziobry - Witold - ma posadę w państwowym banku. Żona - Patrycja Kotecka - zasiada w zarządzie firmy ubezpieczeniowej, która należy do PZU.

CBA w szpitalu, w którym pracował Tomasz Grodzki

Agenci CBA weszli do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, placówki, w której pracował kiedyś obecny marszałek Senatu Tomasz Grodzki, i do kilkudziesięciu innych miejsc. Akcja ma związek ze śledztwem w sprawie przyjmowanie łapówek przez tamtejszych lekarzy w 2009 roku. Jednym ze skorumpowanych lekarzy miał być Tomasz Grodzki. On sam zaprzecza zarzutom, a w jego obronie stają również jego byli pacjenci.

Politycy PiS nie szczędzą gorzkich słów Zbigniewowi Ziobrze

Od niemal tygodnia Zbigniew Ziobro i cała Solidarna Polska wysłuchują cierpkich uwag ze strony polityków PiS, swojego koalicjanta. Posłowie PiS chcą, "żeby ogon przestał machać psem". Jednocześnie krążą nazwiska osób, które mogłyby zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości.

Stan epidemii w Polsce. "Zmieniła się struktura zakażonych"

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę 974 kolejnych zakażeń koronawirusem, a także śmierć kolejnych 28 zakażonych. Polscy naukowcy chcą przetestować lek zawierający przeciwciała osób, które przechorowały COVID-19. Zakończyła się produkcja jego pierwszej partii.

Miało być szybciej i sprawniej. Jak zmieniły się sądy za ministra Zbigniewa Ziobry?

Miało być szybciej, sprawniej i przyjaźniej dla obywatela. Zbigniew Ziobro wszedł do rządu Zjednoczonej Prawicy z hasłami uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości. Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że średni czas postępowania wciąż się wydłuża. Danych z 2019 roku, nie mówiąc o pierwszej połowie 2020 roku, ministerstwo na swojej stronie ciągle nie podało. Do tego dochodzą problemy z ekstradycją podejrzanych z krajów Unii Europejskiej.

Happening przed parlamentem, rolnicy w Senacie

Senacka Komisja Ustawodawcza rozpoczęła w środę posiedzenie w formule konsultacji społecznych w sprawie tak zwanej "piątki dla zwierząt", która wprowadza między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Senatorowie wysłuchali argumentów zarówno rolników, jak i organizacji broniących praw zwierząt. W środę rano działacze AGROunii przynieśli przed parlament 356 główek kapusty. Każda kapusta jest podpisana imieniem i nazwiskiem posła, który głosował za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.

Co się stanie, jeśli Zbigniew Ziobro odejdzie z rządu? Możliwe scenariusze

Zanim przy Nowogrodzkiej pojawili się najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości, w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości naradzali się już politycy Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro miał już usłyszeć od Jarosława Kaczyńskiego warunki, jakie ma spełnić, by pozostać w rządzie. Jeżeli Zbigniew Ziobro odejdzie z rządu, to możliwe są różne scenariusze na przyszłość - od rządu mniejszościowego po przedterminowe wybory.