Ciąg dalszy prac nad kontrowersyjną ustawą. "Poprawki są wątpliwe"

W czwartek Sejm może przegłosować projekt nowelizacji ustawy covidowej, którą opozycja nazywa ustawą o "bezkarności plus". Przepisy zaproponowane w projekcie ustawy mają wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne ze względu na zapobieganie oraz zwalczanie pandemii COVID-19. Według opozycji może chodzić między innymi o zlecenie przez premiera Mateusza Morawieckiego Poczcie Polskiej majowych wyborów prezydenckich, albo nietrafione zakupy Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie politycy opozycji pytają, kto konkretnie z rządu weźmie odpowiedzialność za tą ustawę odpowiedzialność, ale rząd milczy.

PiS chce wprowadzić bezkarność dla urzędników? Jest poprawka do kontrowersyjnego projektu

Bezkarność plus - tak o tej ustawie mówi opozycja i pyta, za jakie przestępstwa PiS nie chce odpowiadać przed sądem. Posłowie kontynuują prace nad przepisami, które mają wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne z uwagi na zwalczanie skutków pandemii COVID-19. Także politycy Solidarnej Polski i Porozumienia mają zastrzeżenia. Aby uciszyć krytyków, posłowie PiS zaproponowali poprawkę, zgodnie z którą wyjątkiem nie byłyby objęte czyny podjęte w celu osiągnięcia korzyści materialnej.

Kradli luksusowe auta za granicą i sprzedawali w Polsce. 12 osób zatrzymanych

Poznańscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która kradła samochody i luksusowe kampery. Proceder kwitł na terenie Niemiec, Austrii i Czech, ale auta trafiały na polski rynek. Zatrzymano w sumie 12 osób, w tym domniemanych szefów gangu. W Grudziądzu do akcji wkroczyli antyterroryści, którzy zatrzymali dwóch mężczyzn. Liczba skradzionych aut w Polsce z roku na rok maleje, ale wykrywalność sprawców nie rośnie.

600 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

Z powodu zagrożenia ze strony koronawirusa rozszerzona została lista krajów, do których z Polski nie polecimy - są na niej między innymi tak popularne kierunki turystyczne jak USA, Francja i Hiszpania. Coraz więcej Polaków pyta w aptekach o szczepionki na grypę, ale ich brakuje. W środę Ministerstwo Zdrowia odnotowało 600 nowych zakażeń koronawirusem, a także 10 kolejnych zgonów zakażonych osób.

Ratownicy medyczni odwieszają protest. Co to oznacza?

- Odwieszamy protest w związku z tym, że praktycznie żadne postulaty z naszego porozumienia z ubiegłego roku i z poprzednich lat nie zostały zrealizowane poza postulatem wypłaty dodatków do ratowników medycznych - oświadczył Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. Nie podał jednak, jak będzie przebiegał protest. - Są narzędzia, które mogą spowodować może nawet brak dostępności karetki. To będzie kroczące działanie - ocenił. - Na pewno będzie nas widać, na pewno będzie słychać, że ratownicy protestują - dodał.

Kolejna runda rozmów w sprawie rekonstrukcji. "Troszkę ruszyliśmy z miejsca"

Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki stwierdził w środę, że Zjednoczona Prawica "troszkę ruszyła z miejsca" w sprawie rekonstrukcji rządu. PiS i koalicjanci dyskutują nie tylko o zmniejszeniu liczby resortów, ale dopinana jest też nowa umowa koalicyjna. Solidarna Polska sprzeciwia się zniesieniu odpowiedzialności za niektóre działania poczynione w związku ze zwalczaniem pandemii, a także zakazowi hodowania zwierząt futerkowych.

Nie obsłużyła klientki bez maseczki. Sąd wydał wyrok

Ekspedientka, która nie obsłużyła klientki bez maseczki w sklepie w Suwałkach, nie zapłaci grzywny - orzekł sąd. Sędzia uznał, że nałożenie stuzłotowej grzywny, którą w trybie nakazowym ukarana została sprzedawczyni za to, że w połowie lipca nie chciała obsłużyć klientki bez maseczki, było błędem. Sąd Rejonowy w Suwałkach uznał, że przepisy dotyczące obostrzeń sanitarnych na czas pandemii COVID-19 są niedoskonałe.

Ostry spór o "piątkę dla zwierząt". Rolnicy zostawili list w siedzibie PiS

Zdaniem rolników PiS zdradza wieś, przestaje być jej obrońcą - tak twierdzi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, krytyczny wobec projektu zakazania między innymi hodowli zwierząt futerkowych, który jest częścią tak zwanej "piątki dla zwierząt". Przypomina, że to zwłaszcza dzięki wyborcom ze wsi PiS wygrywał ostatnie wybory. W środę rolnicy próbowali wejść do otoczonej kordonem policji siedziby PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Do budynku wpuszczono kilku przedstawicieli organizacji rolniczych razem z posłami Konfederacji i Renatą Beger. Z nikim nie porozmawiali, ale zostawili list do prezesa. Branża futerkowa informuje, że zatrudnia nawet 50 tysięcy osób w całym kraju.

Koronawirus zmusza szkoły do przechodzenia na nauczanie zdalne. Przykładów nie brakuje

18 pracowników Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie w Świętokrzyskiem zakażonych jest koronawirusem. Zajęcia dla 700 uczniów odbywają się zdalnie. Zdalnie uczą się też dzieci z dziewiętnastu szkół w województwie pomorskim. Zakażonych jest tam siedemdziesięciu pięciu uczniów. W Baranowie pod Poznaniem do szkoły chodzą tylko uczniowie trzeciej klasy. W Ostrowie Wielkopolskim na nauczanie zdalne w jednej ze szkół zgodził się już sanepid. Zakażone są trzy osoby. To tylko niektóre przykłady tego, jak epidemia COVID-19 wpływa na polskie szkoły i nauczanie.

Mieszkanka Krakowa całe życie gromadziła cenne obrazy i pamiątki. Teraz trafiły w ręce miasta

Cenny spadek dla Krakowa - miasto odziedziczyło majątek po zmarłej 86-latce. Kobieta była pasjonatką i kolekcjonerką sztuki. Wartość samych nabytych w spadku obrazów to ponad 700 tysięcy złotych. Są wśród nich między innymi dzieła Malczewskiego, Kossaka czy Chełmońskiego. Mieszkanka Krakowa w swojej kolekcji miała również srebra, porcelanę i meble. Część zbiorów może trafić pod młotek, ale obrazy, z uwagi na wartość kolekcjonerską i historyczną, po renowacji będzie można zobaczyć w Muzeum Krakowa.

Epidemia COVID-19 w Polsce znów zaczęła zwalniać. "Testujmy mniej"

Od początku września widać tendencję spadkową w liczbie nowych zakażeń koronawirusem odnotowywanych w Polsce z dnia na dzień. W drugiej połowie sierpnia w Polsce według danych Ministerstwa Zdrowia przybywało codziennie 700-900 zakażonych SARS-CoV-2. Od paru tygodni te liczby kształtują się w granicach 400-700. W szpitalach obowiązują nowe zasady postępowania z osobami, u których istnieje podejrzenie zakażenia koronawirusem.

NIK alarmuje: psychiatria dziecięca jest w stanie katastrofalnym

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, w psychiatrii dziecięcej brakuje wszystkiego: profilaktyki, łóżek szpitalnych, lekarzy i wolnych terminów. Na korytarzach oddziałów psychiatrii dziecięcej w Gdańsku i Warszawie pacjenci leżą na korytarzach. Ministerstwo Zdrowia miało pomysł, jak ratować psychiatrię dziecięcą, ale realizacja została wstrzymana przez pandemię.

CBA zabezpieczyło majątek Sławomira Nowaka. Miał ponad 4 miliony złotych w gotówce

Centralne Biuro Antykorupcyjne zabezpieczyło należące do Sławomira Nowaka drogi samochód marki Land Rover i gotówkę o wartości ponad cztery miliony złotych, głównie w obcej walucie. Według CBA majątek miał pochodzić z działalności przestępczej. Były minister transportu w rządzie Donalda Tuska usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy, gdy był szefem państwowej agencji drogowej na Ukrainie.

"Nasi koalicjanci muszą się z nami dogadać". Negocjacje trwają, ale PiS traci cierpliwość

Rząd nadal przed rekonstrukcją. We wtorek w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej znowu zjechali się liderzy Zjednoczonej Prawicy. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki pogania koalicjantów, bo jego zdaniem rekonstrukcja nie może być wciąż odkładana w czasie. Jedno w sprawie rekonstrukcji wydaje się przesądzone - będzie mniej ministerstw. To oznacza, że mniej będą ich mieć koalicjanci. Najprawdopodobniej do rządu wróci lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Wybory korespondencyjne 10 maja nielegalne. WSA nie zostawił suchej nitki na decyzji premiera

Decyzja o korespondencyjnych wyborach nie tylko rażąco naruszyła istniejące prawo, ale nie miała żadnych podstaw prawnych - to nieprawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w poniedziałek uchylił decyzję o organizacji wyborów prezydenckich 10 maja przez Pocztę Polską. Premier Matusz Morawiecki czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. Tymczasem w Trybunale Konstytucyjnym jest wniosek premiera, by zbadać konstytucyjność przepisów ustanawiających odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie organu władzy publicznej.

Ku pamięci wymordowanych sąsiadów. Wyjątkowe obchody w Brzesku

Kaligrafia hebrajska, muzyka klezmerska, koszerna kuchnia, a przede wszystkim - pamięć. Pamięć o sąsiadach, których już nie ma. Podczas wojny niemieckie władze okupacyjne ulokowały w getcie brzeskim kilka tysięcy Żydów z całego powiatu. Niemal wszyscy padli ofiarą ludobójstwa. Po wojnie do Brzeska wróciło kilkudziesięciu Żydów. Mieszkańcy Brzeska w Małopolsce wraz z ambasadorem Izraela oddali hołd Żydom wymordowanym podczas Holokaustu. Obchody miały też część poświęconą kulturze żydowskiej.

Na wniosek Ordo Iuris studenci UŚ znów są przesłuchiwani w sprawie skargi na wykładowczynię

Ruszyła kolejna runda przesłuchań studentów Uniwersytetu Śląskiego. Studenci socjologii skierowali do władz uczelni skargę na treść wykładów profesor Ewy Budzyńskiej, twierdząc, że są pełne treści ksenofobicznych, homofobicznych, rasistowskich i sprzecznych z wiedzą naukową. Najpierw na przesłuchania byli wzywani studenci związani ze skargą. Teraz wezwania otrzymali studenci, którzy dotąd nie byli przesłuchiwani. Wykładowczyni sama zwolniła się z pracy, a śledztwo dotyczy tego, czy studenci "nie tworzyli fałszywych dowodów". Prokuratura wznowiła postępowanie na wniosek Ordo Iuris.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych napotyka na opór. "Rolnik nic innego nie potrafi"

Jest mocne wsparcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości, ale jedności w rządzie nie ma. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt dzieli polityków prawicy. Po jednej stronie są minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i hodowcy zwierząt futerkowych, a po drugiej: prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Kością niezgody jest zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Szpitale, DPS-y, szkoły. To właśnie w tych miejscach rozprzestrzeniania się koronawirus

W szpitalu wojewódzkim we Włocławku z powodu koronawirusa została sparaliżowana praca na 3 oddziałach. Przyjęcia pacjentów wstrzymano po tym, jak zakażenie stwierdzono u 46 osób, w tym u 22 pracowników. W powiecie Gostyńskim w dwóch domach pomocy społecznej wykryto zakażenie. Między innymi w miejscowości Chumiętki. Nauczanie zdalne w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie w Świętokrzyskiem trwa już od 9 września, po tym, jak u dwóch księży i katechetki testy na koronawirusa dały wynik pozytywny.

Ojciec i syn pobili policjantów w Pastuchowie. Już po przesłuchaniu

Brutalnie i bez skrupułów. Dwóch mężczyzn pobiło policjanta i policjantkę, gdy przyjechali na interwencję. Do zdarzenia doszło w Pastuchowie na Dolnym Śląsku. Policjanci nie zaczęli nawet wyjaśniać sprawy, do której zostali wezwani, gdy zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn: 47-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego i jego 25-letniego syna. Napastnicy byli pijani. Prokuratura w Świdnicy już ich przesłuchała i ma złożyć wniosek o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn.

Z 20 do 14 ministerstw? Zjednoczona Prawica coraz bliżej porozumienia

Toczące się w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości negocjacje przyniosły pierwsze ustalenia. Ma być mniej ministerstw, prawdopodobnie 14. To może oznaczać, że Porozumienie i Solidarna Polska stracą po jednym resorcie i zostanie im po jednym. Rząd ma działać sprawniej dzięki zmniejszeniu liczby ministerstw, obecnie jest ich 20. Mateusz Morawiecki ma ogłosić zmiany na przełomie września i października.