Uzasadnienie wyroku w sprawie "wyborów kopertowych" już znane

Działania premiera miały postać "rażącego naruszenia prawa" - ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku, który w piątek ujawniła "Gazeta Wyborcza". Sędziowie wskazują, że premier złamał konstytucję dwukrotnie. Wyrok WSA w sprawie organizacji wyborów prezydenckich, które miały się odbyć 10 maja w trybie korespondencyjnym, zapadł w połowie września. Do tej pory nie było znane pisemne uzasadnienie wyroku. Sąd uznał, że kwietniowa decyzja Morawieckiego o powierzeniu Poczcie Polskiej organizacji tak zwanych wyborów kopertowych "została wydana bez podstawy prawnej”. PiS zapowiada kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Liczba zakażonych w Polsce przekroczyła sto tysięcy

Z każdym dniem zajętych jest więcej COVID-owych łóżek, z każdym dniem przybywa pacjentów pod respiratorami. Koronawirus nie odpuszcza. W niedzielę potwierdzono 1934 nowe zakażenia. Tym samym ogólna liczba wszystkich potwierdzonych zakażeń zakażonych od początku pandemii w Polsce przekroczyła sto tysięcy. Od soboty dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach. 17 z nich jest w strefie czerwonej, 34 w żółtej.

"Szkoła nie może dzielić, szkoła musi łączyć". Protest przeciw nominacji nowego ministra edukacji

W przeddzień zaprzysiężenia zrekonstruowanego rządu odbyły się protesty przeciwko nominacji Przemysława Czarnka. Zdaniem protestujących - urzędowanie nowego ministra doprowadzi do dyskryminacji i prześladowań w szkole. Przemysław Czarnek zasłynął całą serią skrajnie konserwatywnych wypowiedzi. Znany jest z wrogości wobec osób LGBT. Zapowiedź jego nominacji to najbardziej kontrowersyjna decyzja dotycząca zmian w rządzie.

"Piątka dla piątki" w poznańskim zoo

Piątka dla piątki, czyli pięciokilometrowy bieg w ramach poparcia dla ustawy o ochronie zwierząt w poznańskim zoo. Pięć kilometrów wokół ogrodu zoologicznego ma zwrócić uwagę na ważny problem. Losy ustawy ważą się teraz w Senacie.

Nie milkną komentarze na temat przyszłych ministrów

Wraz z przedstawieniem nowego składu rządu pojawia się nowy problem. Choć ministrowie jeszcze nie są zaprzysiężeni, to już są mocno krytykowani. Przemysław Czarnek za poglądy na temat roli kobiet, wychowania dzieci i osób LGBT. Ale nie tylko wypowiedzi z niedawnej przeszłości przyszłego szef resortu edukacji i nauki są kłopotliwie. Jarosław Gowin nie podoba się szefowi Solidarności.

Muzyczny pokaz solidarności z Białorusią

Białostocki koncert "Sercem z Białorusią" był gestem solidarności z protestującymi za wschodnią granicą. Znów można było usłyszeć "Mury" Jacka Kaczmarskiego - utwór, który stał się hymnem protestującej Białorusi. Po sfałszowanych wyborach trwają protesty i represje wobec opozycji.

Dwie dziewczynki wypadły z piątego piętra

Dramat na osiedlu w Krakowie. Z piątego piętra wypadły dwie dwuletnie dziewczynki. W mieszkaniu byli rodzice. Dzieci trafiły do szpitala. Pomógł w tym między innymi śmigłowiec ratowniczy. Bliźniaczki żyją. Lekarze mówią, że są w stanie stabilnym, ale ciężkim.

Opublikowano uzasadnienie wyroku WSA w sprawie wyborów korespondencyjnych

Nie milknie dyskusja po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ocenił, że premier Mateusz Morawiecki zlecając Poczcie Polskiej przeprowadzenie majowych "rażąco naruszył prawo". Niespełna trzy tygodnie po ogłoszeniu wyroku na stronie internetowej sądu pojawiło się jego uzasadnienie. W uzasadnieniu możemy przeczytać też o roli Jacka Sasina.

List otwarty członków "Iustitii" do szefowej Komisji Europejskiej

Mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nadal orzeka, a do tego stwierdza, że takie wyroki jej nie dotyczą. Dlatego Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" pisze list otwarty do szefowej Komisji Europejskiej i apeluje, żeby od słów przejść do czynów, bo polski rząd dotychczasowe działania i ostrzeżenia po prostu ignoruje.

Przybywa zakażonych, w szpitalach brakuje łóżek

Nie ma już ognisk w dużych zakładach pracy, jest za to dużo rozproszonych źródeł zakażeń. Szpital w Grudziądzu, jedyny w województwie szpital specjalistyczny dla pacjentów z COVID-19, wstrzymuje przyjęcia, w tym te na SOR. Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie ma już wolnych łóżek dla zakażonych koronawirusem. Na ulicach, w komunikacji miejskiej czy w tłumie - powinniśmy mieć maseczkę, bo sytuacja w kraju robi się poważna.

Czterech mieszkańców Wrześni zmarło z powodu zatrucia grzybami

Tylko w tym tygodniu czterech mieszkańców Wrześni zmarło z powodu zatrucia grzybami. Sprawę wyjaśnia prokuratura, bo najprawdopodobniej wszystkie osoby kupiły lub dostały grzyby z tego samego źródła. Miały to być kanie. Okazało się, że to muchomor sromotnikowy. Jesień to czas grzybobrania, dlatego toksykolodzy ostrzegają, żeby uważać i na to co zbieramy i na to gdzie kupujemy grzyby.

Lekarze usunęli z ciała 25-latki guz, który ważył prawie 30 kilogramów

Prawie 30-kilogramowy guz w jamie brzusznej 25-latki. Lekarze ze szpitala w Oświęcimiu, którzy przeprowadzili operację, byli zaskoczeni, że tak młoda kobieta ma tak ogromną zmianę. Pacjentka zgłosiła się do lekarza dopiero wtedy, kiedy przez powiększający się brzuch nie mogła swobodnie siedzieć i wyprostować pleców.

W katastrofie lotniczej zginęło 11 osób. Prokuratura umorzyła śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie umorzyła śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej, do której doszło 6 lat temu w Topolowie koło Częstochowy. Zginęło wówczas 11 osób. Zdaniem śledczych bezpośrednią przyczyną katastrofy było uszkodzenie sprzęgła prawego silnika. Śledczy jako winnych wskazali właściciela szkoły spadochronowej i pilota samolotu. Obydwaj w katastrofie zginęli.