Pożar w szkole przyklasztornej w Lublińcu. Nikt nie ucierpiał

W Lublińcu na Śląsku w czwartek o godzinie 6 rano zapalił się budynek szkoły należącej do zakonu oblatów. To, czego nie zniszczyły płomienie, zniszczyła woda. Walka z ogniem trwała 4 godziny, a dogaszanie może przeciągnąć się nawet do piątku. Na szczęście w szkole nie było jeszcze ani dzieci, ani nauczycieli. Nikt nie ucierpiał. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

1500 kilometrów w kajaku. Wyprawa to manifest przeciwko nierównemu traktowaniu

Pan Włodzimierz Zimnowłodzki i jego niepełnosprawny syn Mariusz przepłynęli prawie całą Polskę na kajakach. Swoją podróż zaczęli koło Przemyśla, a zakończą nad morzem. W czwartek zatrzymali się w Szczecinie. Cała wyprawa to manifest przeciwko nierównemu traktowaniu osób niepełnosprawnych przez pracodawców. Mariusz nie słyszy i niedowidzi. Po skończeniu szkoły, nikt nie chciał go zatrudnić, mimo że nie brakowało ofert dla osób niepełnosprawnych.

Wejście Kaczyńskiego do rządu. "Będzie się zajmował kontrolą spójności koalicji"

Ostatecznego porozumienia jeszcze nie ma, ale wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu jest niemal pewne. Prezes PiS w rządzie Mateusza Morawieckiego miałby zostać wicepremierem, a także szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, któremu miałyby podlegać trzy kluczowe resorty: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. To zrodziłoby sytuację, w której Jarosław Kaczyński jest formalnie podwładnym Mateusza Morawieckiego.

Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 1136 osób, a także że zmarło 25 kolejnych zakażonych osób. Nigdy przedtem nie potwierdzono w Polsce tylu nowych zakażeń w ciągu doby. To, jak wyjaśniają epidemiolodzy, efekt tego, że teraz testowane są głównie osoby z objawami. To podnosi wskaźnik wykrywalności, choć liczba wykonywanych testów pozostaje na podobnym poziomie.

Prezes PiS ma wejść do rządu i nadzorować trzy ministerstwa

Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu. Będzie uczestniczył w posiedzeniach Rady Ministrów, zostanie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, MON oraz MSWiA. Wciąż jednak nie ma ostatecznego porozumienia między koalicjantami w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Tajemniczy "audyt polityczny" w spółkach Skarbu Państwa. "Na pewno był sporządzony"

W Zjednoczonej Prawicy gorącym tematem jest "audyt" w spółkach Skarbu Państwa, który przedstawia, kto z jakiego nadania politycznego się w nich znalazł. Nie wiadomo, kto "audyt" zlecił, ani kto go napisał, nie jest też on jawny. Wiadomo, że dyskutowane są stanowiska osób powiązanych z Solidarną Polską. Brat Zbigniewa Ziobry - Witold - ma posadę w państwowym banku. Żona - Patrycja Kotecka - zasiada w zarządzie firmy ubezpieczeniowej, która należy do PZU.

CBA w szpitalu, w którym pracował Tomasz Grodzki

Agenci CBA weszli do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, placówki, w której pracował kiedyś obecny marszałek Senatu Tomasz Grodzki, i do kilkudziesięciu innych miejsc. Akcja ma związek ze śledztwem w sprawie przyjmowanie łapówek przez tamtejszych lekarzy w 2009 roku. Jednym ze skorumpowanych lekarzy miał być Tomasz Grodzki. On sam zaprzecza zarzutom, a w jego obronie stają również jego byli pacjenci.

Politycy PiS nie szczędzą gorzkich słów Zbigniewowi Ziobrze

Od niemal tygodnia Zbigniew Ziobro i cała Solidarna Polska wysłuchują cierpkich uwag ze strony polityków PiS, swojego koalicjanta. Posłowie PiS chcą, "żeby ogon przestał machać psem". Jednocześnie krążą nazwiska osób, które mogłyby zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości.

Stan epidemii w Polsce. "Zmieniła się struktura zakażonych"

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę 974 kolejnych zakażeń koronawirusem, a także śmierć kolejnych 28 zakażonych. Polscy naukowcy chcą przetestować lek zawierający przeciwciała osób, które przechorowały COVID-19. Zakończyła się produkcja jego pierwszej partii.

Miało być szybciej i sprawniej. Jak zmieniły się sądy za ministra Zbigniewa Ziobry?

Miało być szybciej, sprawniej i przyjaźniej dla obywatela. Zbigniew Ziobro wszedł do rządu Zjednoczonej Prawicy z hasłami uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości. Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że średni czas postępowania wciąż się wydłuża. Danych z 2019 roku, nie mówiąc o pierwszej połowie 2020 roku, ministerstwo na swojej stronie ciągle nie podało. Do tego dochodzą problemy z ekstradycją podejrzanych z krajów Unii Europejskiej.

Happening przed parlamentem, rolnicy w Senacie

Senacka Komisja Ustawodawcza rozpoczęła w środę posiedzenie w formule konsultacji społecznych w sprawie tak zwanej "piątki dla zwierząt", która wprowadza między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Senatorowie wysłuchali argumentów zarówno rolników, jak i organizacji broniących praw zwierząt. W środę rano działacze AGROunii przynieśli przed parlament 356 główek kapusty. Każda kapusta jest podpisana imieniem i nazwiskiem posła, który głosował za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.

Co się stanie, jeśli Zbigniew Ziobro odejdzie z rządu? Możliwe scenariusze

Zanim przy Nowogrodzkiej pojawili się najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości, w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości naradzali się już politycy Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro miał już usłyszeć od Jarosława Kaczyńskiego warunki, jakie ma spełnić, by pozostać w rządzie. Jeżeli Zbigniew Ziobro odejdzie z rządu, to możliwe są różne scenariusze na przyszłość - od rządu mniejszościowego po przedterminowe wybory.

Wątpliwości i pytania w sprawie Sądu Najwyższego

Kolejne wątpliwości w sprawie sędziów nowych izb Sądu Najwyższego i pytania kierowane do Trybunału w Luksemburgu. Czy sędziowie nowych izb Sądu Najwyższego są sędziami? Czy można nazwać sądem niezawisłym sąd, w którego jednoosobowym składzie zasiada osoba powołana z rażącym naruszeniem reguł? Pytania zadaje sam Sąd Najwyższy, a odpowiedzi potrzebuje, by móc rozstrzygnąć sprawy dwóch sędziów sądów powszechnych - sędzi Moniki Frąckowiak i sędziego Waldemara Żurka.

Wypadek MIG-a pod Pasłękiem. Prokuratura potwierdza doniesienia na temat przyczyn

Prokuratura potwierdza doniesienia na temat przyczyn wypadku MIG-a-29 pod Pasłękiem w lipcu 2018 roku. Doświadczony pilot katapultował się z niesprawnego samolotu, jednak w wyniku awarii jednego z elementów fotela nie uruchomił się spadochron i mężczyzna zginął w wyniku uderzenia o ziemię. Zarzuty w tej sprawie postawiono trzem pracownikom Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Zjednoczona Prawica na zakręcie. Jarosław Kaczyński spotkał się ze Zbigniewem Ziobrą

Nie jest tajemnicą, że w Zjednoczonej Prawicy od wielu dni trzeszczy. Ale choć jest zapowiedź zdecydowanych rozstrzygnięć, na razie tajemnicą pozostają ich szczegóły. Po kilkugodzinnym spotkaniu kierownictwa PiS, późnym wieczorem spotkali się prezes z prezesem. Jednak tam warunki stawiał już tylko jeden. Zbigniew Ziobro od Jarosława Kaczyńskiego miał usłyszeć, na jakich warunkach mógłby pozostać w koalicji rządzącej. Poniedziałek był dniem politycznego sądu, choć wciąż bez wyroku. W materiale wykorzystano zdjęcia opublikowane przez fakt.pl.

Od banicji po koalicję. Polityczna droga Zbigniewa Ziobry

Zbigniew Ziobro przed laty dopuścił się ostrej krytyki prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Został z partii wyrzucony i założył Solidarną Polskę. Po kilkunastu miesiącach prezes Kaczyński apelował "wracajcie", ale to nastąpiło dopiero w 2014 roku.

Ważą się losy Zjednoczonej Prawicy. Władze spotkały się na Nowogrodzkiej

W poniedziałek, w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej, została zwołana pilna narada kierownictwa partii z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Przed rozpoczęciem rozmów, na specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro przekonywał, że Zjednoczona Prawica "przyniosła wiele dobrego Polsce" i warto, by trwała.

Rekonstrukcja rządu, walka o wpływy i spór o ustawy

Punktem kulminacyjnym kryzysu koalicji w Zjednoczonej Prawicy miało być głosowanie nad "piątką dla zwierząt". Prawo i Sprawiedliwość głosowało wówczas bez swoich koalicjantów. Wcześniej przepadł projekt nowelizacji ustawy covidowej, który miał wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne ze względu na zapobieganie oraz zwalczanie epidemii COVID-19. Jednak pojawiają się informacje, że ciśnienie w kręgu władzy rosło już od tygodni.