Czy środowisko medyczne ma być zbiorowym kozłem ofiarnym? Szef Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja ostro o słowach wicepremiera Jacka Sasina, który we wtorek w wywiadzie dla Polskiego Radia stwierdził, że jednym z problemów w walce z pandemią jest niedostateczne zaangażowanie personelu medycznego. Sasin wprawdzie zaznaczył, że chodzi tylko o część środowiska, ale dotknięci mogli poczuć się wszyscy medycy.
Epidemia rozwija się błyskawicznie. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Obecnie zajętych jest ponad sześć tysięcy łóżek w szpitalach przez osoby, u których potwierdzono zakażenie. Wykorzystywanych jest 467 respiratorów. Resort zdrowia w środę również przekazał informację o śmierci 116 zakażonych osób. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Dlatego coraz częściej pojawiają się pytania o wydolność systemu polskiej ochrony zdrowia.
Centrum krwiodawstwa na Pomorzu prosi o osocze od ozdrowieńców. Jest ono niezwykle cenne dla osób, które ciężko przechodzą zakażenie, a przetoczenie go jest jedną z niewielu metod pomocy. Niestety, osocza brakuje. Wynika to z początkowo małej liczby zakażonych osób na Pomorzu. Po wakacjach gwałtownie się to zmieniło.
W Zakopanem jest biało, a w górach niebezpiecznie. Sypnęło śniegiem, a warunki w Tatrach są bardzo trudne. Dwanaście godzin trwała akcja ratunkowa niemieckich turystów, którzy utknęli na Rysach. Do wyprawy byli kompletnie nieprzygotowani. Ze szczytu sprowadzili ich ratownicy TOPR-u.
Jeśli poniedziałkowa konferencja miała ugasić pożar, to nic z tego. Raczej dolała oliwy do ognia. Premier i minister rolnictwa zaproponowali zmiany w tak zwanej "piątce dla zwierząt", ale rolnicy wciąż mówią ustawie "nie". Chcą jej odrzucenia w całości. We wtorek zorganizowali protest w Warszawie. W kolejnym tygodniu chcą sparaliżować kraj, o ile ich żądanie nie będzie spełnione. Nie cofniemy się przed niczym, nie ma miejsca na ustępstwa - mówili po spotkaniu z marszałkiem Senatu. Nad projektem pracują w tej chwili senackie komisje.
Posiedzenie się przeciągało. Decyzja zapadła późnym wieczorem. Adam Tomczyński - w imieniu nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej - wydał postanowienie o uchyleniu immunitetu sędzi Beacie Morawiec. To nie wszystko. Zawiesił ją w czynnościach służbowych i o połowę obniżył wynagrodzenie. Prokuratura Krajowa chce jej postawić zarzuty. Między innymi korupcyjne. Sędzia je odpiera. Mówi o działaniu politycznym. Sędziowskie stowarzyszenia mówią dodatkowo wprost o wendecie za krytykę zmian w sądownictwie i co ważniejsze o tym, że Izba Dyscyplinarna w ogóle nie powinna orzekać, bo nie jest niezależnym sądem.
Mateusz Morawiecki przebywa na kwarantannie. W miniony piątek miał kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. On sam czeka na wynik testu. Jednocześnie zapewnia, że rząd pracuje normalnie, choć zdalnie. W takim samym trybie odbyła się wideokonferencja z opozycją.
Kolejni chorzy w szpitalach, kolejni w stanie ciężkim, wymagający wsparcia respiratorów. Bilans pandemii jest wciąż alarmująco wysoki. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5068 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły 63 osoby. Wśród nich 20-stoletni Michał, uczeń jednej z bydgoskich szkół.
W Bolesławcu powstaje innowacyjny szpital modułowy dla zakażonych koronawirusem. Nawet 65 pacjentów będzie mogło znaleźć pomoc w placówce. Prace wykończeniowe zbliżają się ku końcowi.
Ewakuacja mieszkańców, zamknięta przeprawa promowa i zakaz ruchu statków - te wyjątkowe środki ostrożności towarzyszą akcji w Świnoujściu. Saperzy mierzą się tam z nie lada wyzwaniem, bo Tallboy to jedna z największych bomb z czasów II wojny światowej.
Pacjentka czuła się nieźle tylko brzuch się powiększał, ale zrzucała to na karb wieku i zamiłowania do jedzenia. Okazało się, że ma w brzuchu guza, który osiągnął aż 17 kilogramów. To było kolejne, ciężkie medyczne wyzwanie dla lekarzy z Tarnowskich Gór i kolejna okazja, by przypomnieć o tym, jak ważne są badania profilaktyczne.
Iga Świątek w pierwszej dwudziestce rankingu WTA. Zwycięstwo w wielkoszlemowym French Open pozwoliło 19-latce awansować z 54. miejsca na 17. Polką, która podbiła paryskie korty, zachwyca się teraz cały tenisowy świat.
W Czechach i na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy. - W Polsce na razie nie ma powodu, by to rozważać - mówi wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jednocześnie polityk zastrzega, że gdyby sytuacja bardzo się pogarszała, to może pojawić się konieczność wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Na razie pojawiły się wnioski Koalicji Obywatelskiej o pilne posiedzenie Sejmu w sprawie strategii walki z epidemią COVID-19. Opozycja wytyka rządzącym cały szereg błędów, mówi o nieudolności i zmarnowanym czasie. Z kolei premier Mateusz Morawiecki namawia do współpracy i polityków opozycji zaprasza na wideokonferencję.
Epidemia w Polsce nie zwalnia tempa. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z przekazanych przez resort danych wynika również, że obecnie zajętych jest ponad pięć tysięcy łóżek w szpitalach przez osoby, u których potwierdzono zakażenie, a 404 są pod respiratorami. Kwarantanną objętych jest obecnie ćwierć miliona Polaków.
Pula szpitalnych miejsc na wyczerpaniu, lekarze na skraju wytrzymałości a personelu miejscami już brakuje. Czy system opieki zdrowotnej wytrzyma napór pacjentów z koronawirusem i jak długo będą sprawdzały się doraźne rozwiązania? Nawet wsparcie rezydentów w trakcie specjalizacji z anestezjologii może nie wystarczyć.
Będę potrzebowała kilku dni, żeby poukładać sobie w głowie to, co się stało - mówi Iga Świątek i trzeba jej wierzyć, bo przecież to, czego dokonała, to wielka rzecz, wielki sukces, wielki triumf. 19-latka zwyciężyła w wielkoszlemowym French Open.
Dwanaście finalistek konkursu "Zostań Panią Ambasador" spędzi jeden dzień w zagranicznych ambasadach w Polsce i z bliska przyjrzy się pracy ambasadorów. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającego na 11 października Międzynarodowego Dnia Dziewcząt.
Otyłość to problem, który dotyka co piątego Polaka. Jednym ze sposób walki z otyłością jest zmniejszenie żołądka. Tę ścieżkę wybrał poseł Lewicy, który teraz chce, żeby nad problemem otyłości pochylili się parlamentarzyści.
Sukcesem Igi Świątek żyje cała Polska, a cały świat zadaje sobie pytanie: w jaki sposób tego dokonała. Polka ma dopiero 19 lat.
O początkach krokach Igi na korcie opowiedział jej pierwszy trener - Artur Szostaczko.
Kolejne wprowadzane obostrzenia powodują, że właściciele firm z branży gastronomicznej, turystycznej czy rozrywkowej nie wiedzą na czym stoją. Powoli toną, a o dalszej pomocy dla nich, przedsiębiorstw, nic nie słyszą.
Domy pomocy społecznej to od początku pandemii jedne z największych ognisk koronawirusa. W placówkach nierzadko sytuacja jest dramatyczna. Przykład z Biskupic jest wyjątkowo jaskrawy. Tam poza zdrowiem brakuje również rąk do pracy.
Izolatoria to miejsca dla osób zakażonych koronawirusem, które z różnych względów nie mogą przebywać w swoim domu, i którzy nie mają najostrzejszych objawów choroby COVID-19. W Polsce takich izolatoriów jest 29 i przebywają w nich 384 osoby. Epidemiolodzy zwracają uwagę, że takich miejsc jest za mało, ale rząd deklaruje, że izolatoriów będzie więcej.
4178 potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Jak skutecznie z pandemią może walczyć rząd, skoro nawet minister zdrowia przyznaje, że nie wszystko jest pod kontrolą.
Rząd ogłosił kolejne decyzje w sprawie walki z koronawirusem. Od 15 października wracają godziny dla seniorów - między 10 a 12. Z kolei do DPS-ów ma trafić prawie 40 milionów złotych na zabezpieczenia sanitarne. Rząd apeluje też do najstarszych o pozostanie w domach.
Iga Świątek zwyciężyła w wielkoszlemowym French Open 2020. 19-latka ma jasno sprecyzowany cel, ale też dużo wdzięczności dla kibiców za dopingowanie jej.
Ma dopiero 19 lat i jest na tenisowym szczycie. Iga Świątek ma szansę zostać najszybszą rakieta świata i już staje się idolką młodego pokolenia sportowców. Jaka jest prywatnie zwyciężczyni French Open?
19-letnia Iga Świątek zwyciężyła w finale French Open. Dla tenisistów nie ma lepszej sceny niż wielkoszlemowy turniej. Co prawda trybuny kortów Rolanda Garrosa świecą pustkami z powodu pandemii, ale kibice z zapartym tchem śledzą jej grę i widzą narodziny gwiazdy. Jaką drogę przeszła, by znaleźć się w tym miejscu?
W Polsce wciąż brakuje szczepionek na grypę, więc Polacy szukają ich za granicą. Do leżących przy granicy z Niemcami aptek wydzwaniają co minutę. Niestety, tam również wszystkie zostały wyprzedane. Wykupili je głównie Polacy.
Liczba zajętych łóżek i respiratorów, zaledwie w ciągu tygodnia, zwiększyła się prawie o połowę. Lekarze alarmują, że jeśli epidemia będzie się rozwijać w takim tempie, to zabraknie wolnych miejsc, sprzętu i rąk do pracy. Jak wygląda sytuacja obecnie i jaką receptę na ten czarny scenariusz ma Ministerstwo Zdrowia?
Co ze szkołami? To pytanie, które od kilku dni pojawiło się w związku z rosnącą liczbą zakażeń. Nie ma konieczności wprowadzania nauki w trybie zdalnym - mówi Mateusz Morawiecki. Chociaż odpowiedź się pojawia, to oczekiwania dyrektorów szkól były większe.