Nowe Horyzonty i American Film Festival łączą siły w internecie

Nowe filmy Pedro Almodovara czy Spike’a Lee. Obrazy prosto z festiwali w Wenecji, Berlinie czy Sundance. Wyczekiwane tytuły, których jeszcze długo nie będzie można obejrzeć w polskich kinach. Wystartowała jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu filmowego Nowe Horyzonty razem z jedenastą edycją American Film Festival. W programie jest ponad 170 filmów, które będzie można oglądać w internecie do 15 listopada.

Pierwszy dzień edukacji zdalnej dla najmłodszych uczniów

Zgodnie z decyzją rządu od poniedziałku uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich zostali objęci nauką zdalną. Stacjonarnie będą działać świetlice w placówkach dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z koronawirusem.

Wicepremier Gowin spotkał się z przedstawicielami przedsiębiorców

W poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli branży meblarskiej z kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Celem spotkania miało być wypracowanie takich rozwiązań sanitarnych, które umożliwią ponowne otwarcie sklepów meblowych. Wicepremier Gowin spotkał się także z przedstawicielami przedsiębiorców.

Ponad 21 tysięcy nowych, potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21713 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Przekazano też informację o śmierci 173 osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Z raportu resortu zdrowia wynika także, że ostatniej doby wykonano ponad 43 tysiące testów. To znacznie mniej niż w poprzednich dniach.

Sklepy meblowe jednak zostaną otwarte? Rząd zapowiedział rozmowy z przedstawicielami branży

Od soboty w Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną. Część sklepów w galeriach handlowych została zamknięta. Natomiast otwarte pozostały sklepy z artykułami spożywczymi, drogerie, apteki i punkty usługowe. W ostatniej chwili rzad podjął również decyzję o zamknięciu sklepów meblowych. Według pierwotnych zapowiedzi sklepy tego typu miały zostać otwarte. W poniedziałek przedstawiciele branży meblowej mają negocjować warunki zmiany tej decyzji. Zgodnie z zapowiedziami rządu zmiany będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada.

"Boję się jednej rzeczy, że nie będziemy już w stanie pomagać naszym chorym"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 24785 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 236 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia przekazało także, że w ciągu doby wykonano ponad 61 tysięcy testów. To o 5,8 tysiąca mniej w porównaniu z liczbą testów wykonanych dzień wcześniej.

Jak przebiega budowa szpitala tymczasowego w Katowicach?

W całym kraju budowane są szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Jeden z nich jest przygotowywany na Śląsku, gdzie w sobotę odnotowano 4290 nowych zakażeń koronawirusem. Szpital tymczasowy powstaje na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. W sobotę wizytę tam złożył premier Mateusz Morawiecki.

Blisko 28 tysięcy zakażonych koronawirusem. W całej Polsce powstają szpitale tymczasowe

Pierwsi pacjenci, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem zostali przyjęci w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. Drugi szpital tymczasowy - w Warszawie - powstaje w hangarze bazy lotnictwa na Okęciu. Z kolei w Katowicach taki szpital powstanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że w Polsce wciąż jest duży zapas respiratorów i są one wydawane według zapotrzebowania zgłaszanego przez ochronę zdrowia, a to zapotrzebowanie niezmiennie rośnie.

W Zachodniopomorskiem ruszyły badania przesiewowe

Ruszyły przesiewowe testy na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, na razie tylko w województwie zachodniopomorskim. Z bezpłatnego badania może skorzystać 50 tysięcy osób. Testy mają nie tylko wyłowić zakażonych, ale i dać odpowiedzi na pytania, ile osób przechodzi infekcję bezobjawowo i jaka jest odporność mieszkańców województwa. Program realizowany jest dzięki funduszom unijnym. Jego koszt to 15 milionów złotych.

Wypłaty z UE powiązane z praworządnością? "Na pewno skorzystamy z prawa sprzeciwu"

Jest wstępne porozumienie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE w sprawie mechanizmu powiązania wypłat niektórych funduszy unijnych z przestrzeganiem przez państwa członkowskie zasady praworządności. W proponowanej procedurze z inicjatywą zamrożenia unijnych środków dla jakiegoś państwa wychodziłaby Komisja Europejska, a decydowałaby o tym Rada UE większością kwalifikowaną. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada sprzeciw.

Od soboty nowe obostrzenia. Co się zmieni?

Od soboty zamkniętych będzie większość sklepów w galeriach handlowych. Zakupy będzie można zrobić tylko w aptekach, drogeriach i sklepach spożywczych. Rząd zamknął też muzea, teatry i kina. Premier wystąpił w piątek na konferencji prasowej i obiecał pomoc dla przedsiębiorców. Nowe restrykcje mają obowiązywać przynajmniej do 29 listopada. Do tego czasu też wszyscy uczniowie, również ci najmłodsi, będą uczyć się zdalnie.

Do kin trafi film o życiu i karierze Helmuta Newtona

Gdyby żył, to 31 października skończyłby 100 lat. Jeden z najważniejszych fotografów XX wieku. Legendarny i kontrowersyjny Helmut Newton. W Polsce pierwszy raz można zobaczyć obszerną retrospektywę jego prac. Towarzyszy tegorocznej edycji Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu. Do kin niebawem ma też trafić dokumentalny film kompleksowo pokazujący jego życie i karierę.

Mija 35 lat od pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce

5 listopada 1985 roku Zbigniew Religa po raz pierwszy przeszczepił serce 62-letniemu rolnikowi z Krzepic. Gazety pisały o sukcesie, a ludzie wysyłali telegramy. Religa zrobił z Zabrza najlepszą klinikę transplantacyjną w kraju i czołową w Europie. Właśnie mija 35 lat od pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce.

Kolejny lockdown dla kultury. Niektóre instytucje boją się o przetrwanie

Kina, teatry, filharmonie, opery, muzea czy galerie sztuki od soboty będą zamknięte. Lockdown w świecie kultury i sztuki potrwa na pewno do 29 listopada. Niektóre z instytucji kulturalnych nie podniosły się jeszcze po wiosennym zamknięciu, stąd strach i niepewność, czy jesienne zamrożenie ich branży przetrwają.

"Niekompletne, bez właściwego okablowania". Wraca sprawa respiratorów

Na terenie składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Szepietowie ma znajdować się 200 respiratorów zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia od handlarza bronią. Firma E&K z obiecanych ponad 1200 sztuk sprzętu dostarczyła jedynie 200. Posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy przez ostatnie kilka miesięcy badali sprawę zamówienia, informują, że cześć sprzętu nie nadaje się do użytku.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 143 nowych zakażeniach SARS-CoV-2

Jeśli pandemia nie wyhamuje, czeka nas narodowa kwarantanna. Rząd kreśli czarne scenariusze i właściwie nie ma innego wyjścia, bo warunki niezmiennie dyktuje koronawirus. Niezmiennie jest w natarciu. Ministerstwo poinformowało o ponad 27 tysiącach nowych przypadkach. Zmarło 367 osób. Złego obrazu nie zmienia minimalny spadek zajętych obecnie respiratorów.

Rodzinna tragedia na Podkarpaciu. 15-latek zabił 17-letnią siostrę

15-latek zaatakował pałką i nożem swoją starszą siostrę. 17-latka, mimo reanimacji, zmarła. Do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem w niewielkiej wsi Głowaczowa w powiecie dębickim. Nastolatek najbliższe 3 miesiące spędzi w schronisku dla nieletnich. Może mu grozić poprawczak albo więzienie, sąd zdecyduję o tym w ciągu najbliższych tygodni. Policjantowi 15-latek miał mówić, że słyszał głosy nakazujące popełnienie zbrodni.

Brakowało karetki. Do pacjenta przyjechali strażacy

Nie ma wolnej karetki, pacjentowi trzeba ratować życie, więc do reanimacji dyspozytor wysyła strażaków - tak zdarzyło się w Tarnowie. Kiedy w jednych szpitalach brakuje miejsc dla chorych na COVID-19, a liczba dostępnych respiratorów topnieje w oczach, w innych są i respiratory, i dostępne łóżka, ale nie ma za to lekarzy. Nie pomagają nakazy pracy, bo lekarze też chorują i też mają powikłania. Szpitale w całym kraju borykają się z problemami, a wszystko w dniu, kiedy jest kolejny najwyższy bilans dobowych zakażeń.

Strajk kobiet a edukacja. Minister Czarnek chce kontroli w szkołach, dla ZNP to "zastraszanie"

Nauczyciele mówią, że nie dadzą się zastraszyć, bo jako próbę zastraszania odbierają apele ministra edukacji do kuratorów o monitorowanie nauczycieli, czy nie biorą udziału w strajku kobiet lub do niego nie zachęcają uczniów. Minister Przemysław Czarnek w internecie napisał, że nadzór pedagogiczny to nie jest zastraszanie. Ponadto zapowiedział też konsekwencje wobec uczelni wyższych, których władze ogłosiły dni rektorskie, umożliwiając studentom udział w protestach.

Rafał Trzaskowski zwolnił Pawła Rabieja z ratusza. Powodem miał być niezatwierdzony urlop

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwolnił wiceprezydenta Pawła Rabieja, nazywając jego zachowanie "niepoważnym". Paweł Rabiej wyjechał na wakacje po tym, jak przebył COVID-19. Jednak Rafał Trzaskowski twierdzi, że nie zatwierdził jego wniosku urlopowego. Nadzór nad ochroną zdrowia w Warszawie, który do tej pory pełnił Paweł Rabiej, obejmie wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Polacy unikają szpitali. "Pandemia utrudniła dostęp do lekarzy"

W środę odnotowano śmierć 373 osób zakażonych koronawirusem. To największy dotychczas taki przyrost w ciągu doby w Polsce. Ta statystyka nie oddaje jednak tego, ile osób umiera z innych powodów w sytuacji, kiedy szpitale są przeciążone. Minister zdrowia apeluje, żeby osoby chore na inne choroby niż COVID-19 nie unikały szpitali, jeśli potrzebują pilnej pomocy medycznej.