Z rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odchodzą członkowie. To protest przeciwko powołaniu Szydło

Odchodzą kolejni członkowie rady muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tłumaczą, że to protest przeciwko powołaniu do rady byłej premier Beaty Szydło. Ich zdaniem to upolitycznianie organu, który nadzoruje działalność placówki. Zrezygnowali już profesor Stanisław Krajewski, polski filozof, matematyk i publicysta żydowskiego pochodzenia, a także Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Miasto zawiesza dyrektora szkoły, minister edukacji chce go uhonorować

Dyrektor łódzkiego liceum chciał karać uczniów za używanie znaku błyskawicy - symbolu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Władze miasta go zawiesiły, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek chce go uhonorować i zawiadomić prokuraturę o działaniach miasta. Radni Łodzi stwierdzili, że przy uchwalaniu regulaminu szkoły doszło do nieprawidłowości. Regulamin wciąż jednak obowiązuje, a uczniowie zgłaszają, że za używanie symbolu są karani.

Karetka nie mogła dojechać przez nieodśnieżoną drogę. 56-latek zmarł

56-letni pan Jan w środę przed południem poczuł się źle w swoim domu w miejscowości Podłopień w gminie Tymbark. Sąsiedzi postanowili go zawieźć do szpitala własnym samochodem. Nie zdążyli. Przed domem doszło do zatrzymania akcji serca. Wezwana karetka pogotowia nie była w stanie dotrzeć do pacjenta z powodu śliskiej i nieodśnieżonej drogi. Pomogli dopiero strażacy. 56-latek zmarł.

Policja wyjaśnia sprawę śmierci 65-latka pogryzionego przez mastify tybetańskie

65-letni mieszkaniec powiatu konińskiego został pogryziony przez dwa psy rasy mastif tybetański po tym, jak wszedł na ogrodzony teren prywatny. Jak ustaliła policja, mężczyzna bardzo dobrze znał się z właścicielami zwierząt, ponieważ wykonywał dla nich drobne prace remontowe na terenie ich posesji. Po tym, jak został zaatakowany, 65-latek był jeszcze przytomny i schował się w domu właścicieli. Potem zasłabł w łazience, chociaż jego rany zostały opatrzone. Wezwanym ratownikom medycznym nie udało się go reanimować.

Szczegóły uroczystości pogrzebowej księcia Filipa

Kończą się ostatnie przygotowania do ostatniego pożegnania księcia Filipa. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę na zamku w Windsorze. Rozpoczną się w kaplicy świętego Jerzego o godzinie 17 czasu polskiego. Męża królowej Elżbiety żegnać osobiście będą tylko najbliżsi, a przed telewizorami widzowie na całym świecie.

Nowe dane o epidemii. "Nie ma pola do dalszego luzowania obostrzeń"

Mniejsza jest liczba nowych zakażeń, ale wciąż wysoka jest liczba zgonów osób zakażonych. W piątek rząd odnotował 17847 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a także 595 zgonów osób zakażonych. Jeszcze dwa tygodnie temu nowych zakażeń było odnotowywanych dziennie ponad 30 tysięcy. Ministerstwo Zdrowia mówi o początku trendu spadkowego, o "światełku w tunelu".

Tragedia na S1. Zginęli niemowlę i jego matka

Niedaleko lotniska w Pyrzowicach na trasie S1 w piątek rano zderzyło się 5 aut, w tym dwa ciężarowe i samochód ciągnący przyczepę kempingową. Rannych zostało sześć osób. Zginęło niemowlę, a po godzinnej próbie reanimacji zmarła także jego mama.

Trwają przygotowania do zwiększenia tempa szczepień

Przygotowania do zapowiadanego zwiększenia tempa szczepień trwają. W czwartek został otwarty pierwszy punkt szczepień drive thru w Polsce. Większa liczba szczepionek i łatwiejsza dostępność - to najbliższa strategia rządu na walkę z pandemią. W planach jest zaszczepienie pierwszą dawką stu procent chętnych osób do końca sierpnia.

Trudna sytuacja w szpitalach w Kujawsko-Pomorskiem

Nie ma żadnego wolnego respiratora, jest ogrom ciężko chorych na COVID-19. Sytuacja w szpitalu w Radziejowie jest bardzo trudna. 15 kwietnia pojawiły się tam nowe covidowe łóżka, ale dyrektor placówki alarmuje, że nie da się ich tworzyć w nieskończoność. Problemy mają szpitale w całym województwie kujawsko-pomorskim.

W Poznaniu ruszyła poradnia dla osób z powikłaniami po COVID-19

Zaburzenia mowy, węchu, smaku, niedowłady, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją. Przechorowanie COVID-19 to jedno, czym innym są często odległe i dotkliwe powikłania. W Poznaniu ruszyła specjalna poradnia dla osób, które ze skutkami zakażenia mierzą się przez kolejne miesiące. Zaczęła działać dwa dni temu i na starcie miała komplet pacjentów.

IMGW ostrzega przed przymrozkami i opadami śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w kilku województwach. Małopolscy strażacy też apelują o ostrożność. Na drogach niemal w całym województwie panują trudne warunki. Tylko ostatniej doby strażacy odnotowali blisko 200 zgłoszeń w związku z powalonymi drzewami. Synoptycy prognozują, że przeszywający chłód i temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza utrzyma się co najmniej do piątku.

Co dalej ze sprawą Nowaka? Ziobro odpiera zarzuty o bierność prokuratury

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przekonuje, że w sprawie Sławomira Nowaka prokuratura wcale "nie osiadła na laurach". Były minister opuścił w poniedziałek areszt po 9 miesiącach. Na jakim etapie jest śledztwo w sprawie Nowaka i dlaczego minister publicznie mówi o winie, skoro nie ma wyroku sądu?

Obowiązujące obostrzenia przedłużone. Są jednak wyjątki

Rząd zdecydował się na przedłużenie obostrzeń, choć z wyjątkami. Do 25 kwietnia zamknięte będą szkoły, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne czy galerie handlowe. Żłobki i przedszkola wrócą do stacjonarnego funkcjonowania od poniedziałku 19 kwietnia. Zostaną otwarte też obiekty sportowe na świeżym powietrzu. Natomiast hotele będą zamknięte do 3 maja.

Sąd wstrzymał przejęcie spółki Polska Press przez Orlen

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał wykonanie decyzji Prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. PKN Orlen powinien powstrzymać się od wykonywania praw wynikających z nabycia udziałów - to środek tymczasowy, bo w sądzie jest odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od tej decyzji Prezesa UOKIK. UOKiK twierdzi, że rozważa "wzruszenie postanowienia sądu".

Co dalej z obostrzeniami? Rząd ma ogłosić decyzję w środę

Stan epidemii "ustabilizował się w dość krytycznym, ciężkim momencie" - ocenił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Od początku kwietnia w liczbie nowych zakażeń widać tendencję spadkową, ale sytuacja w szpitalach wciąż jest trudna, wciąż jest wysoka liczba kolejnych zgonów osób zakażonych. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska boi się wzrostu liczby nowych zakażeń w czasie majówki. W środę mają zostać ogłoszone decyzje dotyczące obostrzeń.

W przyszłym tygodniu zostaną otwarte przedszkola? "Jest wielka szansa"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiada, że w poniedziałek 19 kwietnia będą mogły zostać otwarte przedszkola, a w następnych tygodniach do szkół wracaliby uczniowie poszczególnych klas, zaczynając od najmłodszych. Wszystko zależy od tego, czy liczba nowych zakażeń będzie spadać. Jak dobrze pójdzie, to już w maju nauka może wrócić dla wszystkich uczniów do trybu stacjonarnego.