Polacy w czasie pandemii chodzą do sklepu rzadziej, kupują więcej i wiele wyrzucają

Ponad połowa Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić jedzenie. Kupujemy dużo za dużo, nie planujemy zakupów, a efekt jest taki, że większość produktów potem ląduje w koszu. Jak w przedświątecznym szale zakupów uniknąć takiego scenariusza? Lista zakupów to dobry początek, ale warto też pamiętać o tym, żeby najpierw jeść to, co się psuje szybciej.

Pielęgniarki i położne mogą uzyskać wsparcie psychologiczne przez telefon

Na co dzień niosą pomoc, ale same coraz częściej potrzebują wsparcia. Pielęgniarki i położne mogą telefonicznie skonsultować się z psychologami, którzy są dostępni pod numerami telefonów udostępnionymi przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych. Po roku pandemii pielęgniarki są przemęczone, wyczerpane, na granicy wytrzymałości i wypalenia zawodowego. Badania pokazują, że ta praca jest na szczycie listy zawodów najbardziej zagrożonych depresją.

Szczepić będą mogli farmaceuci i studenci. Rząd chce przyspieszyć akcję

Rząd planuje, żeby do końca czerwca zaszczepionych zostało 20 milionów Polaków. Do końca sierpnia - wszyscy chętni. Tylko w kwietniu do Polski ma trafić minimum 5 milionów szczepionek, ale producenci deklarują, że może to być nawet 7 milionów. Uprawnienia do kwalifikowania i wykonywania szczepień zyskali właśnie stomatolodzy, felczerzy, farmaceuci, fizjoterapeuci czy studenci ostatnich lat studiów medycznych. Ma także przybyć samych punktów.

PiS przegrało w Sejmie dwa głosowania. To nie jedyny problem partii

Szymon Hołownia goni PiS. Prawo i Sprawiedliwość ma w sondażu Kantar dla "Polityki" 28 procent, Polska 2050 - 25 procent. Podium zamyka Koalicja Obywatelska z 17-procentowym wynikiem. Oddech politycznej konkurencji na plecach to nie jedyny problem PiS. Kolejny to zgrzyty wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Pokazały to ostatnie głosowania w Sejmie, kiedy PiS przegrywało.

"Prawdziwe afery są w zupełnie innym miejscu". Marian Banaś zapowiada kontrole

W przeszłości agenci CBA wkroczyli do mieszkań Mariana Banasia, teraz on zapowiada rewizytę. Na celowniku Najwyższej Izby Kontroli jest Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, Polska Fundacja Narodowa oraz TVP. Prezes NIK Marian Banaś już teraz zapowiada, że wyniki kontroli odbiją się głośnym echem. Dodaje, że tak zwana afera Banasia to była robota służb specjalnych.

"Jedynym sposobem na życie jest zbieranie śmieci"

Kryzys humanitarny w Syrii trwa. Dekada wojny kosztowała życie nawet pół miliona ludzi. Miliony zostały wysiedlone, ponad połowie Syryjczyków - według ONZ - grozi głód. Brakuje żywności, wody, opieki medycznej. Dzieci, zamiast do szkoły, idą z całymi rodzinami do ciężkiej pracy.

Pobił chłopców metalową pałką, jeden z nich zmarł. 42-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty po tragedii w Kozłowie. Za zabójstwo dziecka odpowie 42-letni Grzegorz P.. Mężczyzna brutalnie pobił metalową pałką 13-letniego syna i jego 10-letniego kolegę. Młodszy chłopiec nie żyje, starszy w ciężkim stanie trafił do szpitala. Sprawca nie był stanie wyjaśnić prokuratorowi, dlaczego zaatakował dzieci. Mówił, że był zazdrosny o byłą partnerkę. Grozi mu dożywocie.

Premier Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Premier pyta Trybunał Konstytucyjny o unijne prawo. Mateusz Morawiecki złożył wniosek w sprawie wyższości konstytucji nad prawem wspólnotowym miesiąc po tym, jak unijny trybunał wydał orzeczenie w sprawie polskiej nowej KRS. Sędzia trybunału profesor Marek Safjan mówi wprost - Polska nie może funkcjonować w Unii, jeśli nie będzie uznawać wyroków TSUE.

Prymas Polski zabrał głos po decyzji papieża Franciszka

To dobry krok. Chcemy oczyszczenia Kościoła - mówi prymas Polski o decyzji Franciszka. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i biskup Edward Janiak zostali ukarani za zaniedbania w sprawach przestępstw seksualnych popełnianych przez księży, a których ofiarami były dzieci. Duchowni mają zamieszkać poza swoimi diecezjami, na ich terenie nie mogą uczestniczyć w żadnych celebracjach religijnych.

Rząd ogłasza duże zmiany w programie szczepień

Rząd zapowiada przyspieszenie programu szczepień. Miesięcznie chcemy szczepić nawet 10 milionów osób. Do sierpnia docelowo mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni - zapowiada premier. W kwietniu do Polski ma trafiać więcej szczepionek. Od 12 kwietnia ruszą zapisy osób urodzonych w roku 1962. W kolejnych dniach będą się mogły zapisywać następne roczniki. Poszerzy się także lista punktów szczepiennych.

Depresja, otyłość, stany lękowe. Niepokojące skutki zdalnej nauki

Pandemia COVID-19 wywróciła system edukacji do góry nogami. Wymusiła przejście na zdalne nauczanie, które wpływa coraz bardziej negatywnie na uczniów. Dyrektorzy szkół alarmują, że zamknięci w domach nastolatkowie mają coraz większe problemy emocjonalne. Skarżą się na depresję, stany lękowe, wady wzroku.

"Najgorsze będą dwa najbliższe tygodnie"

Liczby zachorowań na COVID-19 pną się do góry, a najgorsze dopiero przed nami - alarmują lekarze. Odciążyć placówki mają szpitale tymczasowe. W poniedziałek pierwsi pacjenci trafią do placówki w Ciechocinku, od poniedziałku działa też szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach. Jak pokazuje przykład szpitala na Stadionie Narodowym - nie tylko o wolne łóżka chodzi. Ważny jest personel medyczny.

Masowe testowanie w Szczuczynie. Dotychczasowe wyniki zaskakują

Mieszkańcy Szczuczyna na Podlasiu mogą sprawdzić, czy byli zakażeni koronawirusem i nabyli odporności. Gmina chce przebadać wszystkich chętnych na obecność przeciwciał w organizmie. Dobrowolne badania trwają już od trzech tygodni. Na razie przebadano 500 mieszańców i u ponad połowy wykryto przeciwciała. Część z nich nawet nie wiedziała, że była chora. W gminie mieszka ponad 5 tysięcy osób.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku uruchomiony

Pierwsi pacjenci trafią już w poniedziałek do szpitala tymczasowego w Ciechocinku. Placówka będzie miała 10 respiratorów i dodatkowo 60 łóżek do terapii chorych na COVID-19. Szpital mógłby przyjąć więcej pacjentów niż jest to zaplanowane, ale - jak mówią przedstawiciele placówki - brakuje personelu medycznego.

Pytania o granicę wytrzymałości systemu. "Dochodzimy do skraju wyczerpania fizycznego"

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16965 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Kluczowe będą dwa kolejne tygodnie. To one pokażą, czy system ochrony zdrowia wytrzyma - mówią lekarze. Trwa relokacja pacjentów chorych na COVID-19 ze Śląska. Przewożeni są karetkami pogotowia do województwa opolskiego. Problemem nie są już łóżka, a brak rąk do pracy, dlatego ważny jest program szczepień. W Gliwicach ruszył nowy punkt, ale są miejsca, gdzie szczepienia są przesuwane nawet o kilka tygodni.