NIK przedstawił raport w sprawie wyborów kopertowych

Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała wyniki kontroli przeprowadzonej w związku z przygotowaniem tak zwanych wyborów kopertowych w 2020 roku. Prezes NIK Marian Banaś przekazał, że zdaniem kontrolerów decyzja premiera o ich przygotowaniu "nie miała podstaw prawnych".

Terlecki krytykuje, Ziobro odpowiada

Kolejne napięcia w rządzącej koalicji. Tym razem poszło o zmiany w sądownictwie. Wicemarszałek Terlecki je krytycznie ocenił. Minister Ziobro odpowiedział i uderzył w premiera.

Trwają poszukiwania dwóch nastolatków z Ledna

Trwają poszukiwania dwóch chłopców z Ledna w gminie Trzebiechów. 13-letni Filip i 15-letni Marek wyszli z domu w poniedziałek popołudniu i od tego czasu wszelki ślad po nich zaginął. Policja bierze pod uwagę różne scenariusze. Pomóc może nawet drobny szczegół.

"Sytuacja pielęgniarek polskich jest katastrofalna"

Pandemia spotęgowała problemy pielęgniarek i pielęgniarzy. Tak jak wszystkich zawodów medycznych. Przepracowanie, zmęczenie, stan zagrożenia - to rzeczywistość, z którą musza mierzyć się medycy. Do tego niskie zarobki i brak młodych kadr. Dlatego 12 maja, chodź to dzień ich święta, w mało odświętnych nastrojach pielęgniarki i pielęgniarze wyszli na stołeczne ulice, by przypomnieć, o co walczą.

Szczepienia także do osób powyżej 16. roku życia

Rząd poinformował o planach szczepienia 16-latków i 17-latków. W przypadku tych grup wiekowych konieczna będzie zgoda rodziców bądź opiekunów. Na razie nie wiadomo jeszcze co ze szczepieniami grupy w wieku 12 plus. W ich przypadku najpierw konieczna jest rekomendacja Europejskiej Agencji Leków.

Luzowanie obostrzeń przyspiesza. Premier zapowiedział zmiany

Rząd przyspiesza majowe luzowanie obostrzeń. W przypadku instytucji kultury jest to przyspieszenie znaczące. 21 maja - wciąż w reżimie sanitarnym - można będzie pójść do kina czy teatru. Restauracje także szybciej otworzą się na klientów. W tym przypadku to różnica zaledwie jednego dnia, bo ich otwarcie ma nastąpić 28 maja, a nie jak pierwotnie planowano - 29.

Obok Pustelni Św. Jana z Dukli od wojny był ukryty dzwon. Aż do teraz

Poszukiwacze ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" i Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych odnaleźli dzwon, który został ukryty około 80 lat temu w okolicy Pustelni Świętego Jana z Dukli w Trzcianie w Beskidzie Niskim. Skarb znajdował się pod ziemią, w odległości około jedenastu metrów od kaplicy.

Miał symulować podcięcie gardła kukle przedstawiającej arcybiskupa. Ruszył proces drag queen

Przed sądem w Poznaniu we wtorek ruszył proces Marka M., znanego również jako drag queen Mariolkaa Rebell. Performer podczas występu miał symulować podcięcie gardła kukle przedstawiającej arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Prokuratura oskarża go między innymi o publiczne nawoływanie do popełnienia zbrodni, nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych i znieważenie ze względu na przynależność religijną. Mężczyźnie grozi do trzech lat pozbawienia wolności. On sam do winy się nie przyznaje - wyjaśnia, że jego występ było odpowiedzią na słowa duchownego o tęczowej zarazie.

"40 policjantów, zamiast pilnować bezpieczeństwa Polaków, pilnuje bezpieczeństwa Kaczyńskiego"

Nawet 40 policjantów, na kilku zmianach, i prywatna firma strzegą okolic i domu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Ustalili to i zbadali dziennikarze "Czarno na białym" TVN24. Przez ponad miesiąc obserwowali działania tej służby. Pojawiają się więc pytania, dlaczego za ochronę wicepremiera odpowiadają policjanci i prywatni ochroniarze, a nie tylko agenci Służby Ochrony Państwa. Efekt jest taki, że za bezpieczeństwo wicepremiera i prezesa PiS podatnik płaci potrójnie.

Życzą sobie satysfakcji z pracy i wytrwałości. W środę pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto

Pandemia pokazała, jak ważną grupą zawodową są pielęgniarki. Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie i życie. Zawsze na pierwszym froncie, zawsze blisko chorych, jednak nie zawsze doceniane. W środę 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W przededniu ich święta życzą sobie nawzajem spokojnych dyżurów, satysfakcji z pracy oraz wytrwałości.

"Szczepionek mamy bardzo dużo, a chętnych coraz mniej"

Rząd skraca czas pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionek przeciwko COVID-19. W przypadku Moderny i Pfizera skrócono ten czas z 42 dni do 35 dni, a w przypadku AstraZeneki - z 84 dni do 35 dni. Celem ma być szybsze pełne zaszczepienie jak największej liczby Polaków. Tymczasem w Białymstoku jednemu z punktów szczepień powszechnych grozi zamknięcie, bo nie ma chętnych, a szczepić się można tam od ręki.

"Zastanawiam się, czy reagować"

- Wydaje mi się, że przez wiele lat pan prezydent nie miał większego kłopotu z tym, że jestem Rzecznikiem Praw Obywatelskich - powiedział w TVN24 RPO Adam Bodnar. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta, który 4 maja powiedział, że wypowiedzi Bodnara dla AFP były "antypolskie" i z "punktu widzenia polskiego antypaństwowe".

4-letnia dziewczynka zginęła pod kołami ładowarki. Ojciec usłyszał zarzut

W gminie Karsin w niedzielę pod kołami koparko-ładowarki zginęła 4-letnia dziewczynka. Z obecnych ustaleń wynika, że dziecko siedziało razem z ojcem w maszynie. Prawdopodobnie zsunęło się z siedzenia, wypadło z kabiny i wpadło wprost pod koła. Według policji ojciec był w tamtym momencie nietrzeźwy. Usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Drugie dawki szybciej od 17 maja. Szczepienia na COVID-19 przyspieszają

Rząd zmienia zasady dotyczące czasu oczekiwania na drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Wystarczy poczekać pięć tygodni, zarówno w przypadku Pfizera, jaki i Moderny oraz AstraZeneki - ta zasada ma być obowiązująca od 17 maja. Niedługo szczepienia mogą objąć także 16-latków i 17-latków. Ma też ruszyć kampania zachęcająca do szczepienia.

Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" zawitała do Wejherowa i rusza dalej

Zyskują nowe życie, a poprzedni właściciele pozbywają się kłopotu. Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" to nie tylko lekcja ekologii, ale przede wszystkim sąsiedzkiej pomocy. W ten weekend akcja odbyła się w Wejherowie, ale wkrótce może się odbyć w Redzie i w Gdyni. Pomysłodawczynią akcji jest Henryka Krzywonos-Strycharska, słynna działaczka opozycji w okresie PRL-u.

Lekarze namawiają do profilaktyki onkologicznej. Bezpłatne badania w Łodzi

22 i 29 maja, a także 12 czerwca, w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi będzie można bezpłatnie skorzystać z porad z zakresu nowotworów piersi, jelita grubego, żołądka czy skóry. Kobiety po 50. roku życia będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zadzwonić lub wysłać mejla. Z usług tych mogą skorzystać mieszkańcy województwa łódzkiego. W ten sposób łódzcy onkolodzy chcą zachęcić mieszkańców do badań profilaktycznych, bo przez pandemię coraz więcej chorych do lekarza zgłasza się za późno.

Partie opozycyjne "atakują się w sposób wyniszczający"

Po głosowaniu w Sejmie w sprawie udzielenia zgody na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy niemal wszystkie ugrupowania parlamentarne tłumaczą się ze swoich działań. PiS tłumaczy, dlaczego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie mógł zabrać głosu podczas dyskusji, PO tłumaczy, dlaczego wstrzymali się od głosu, a Lewica wciąż tłumaczy, dlaczego głosowała z PiS-em.

"Głównym wątkiem reportażu jest bardzo tajemnicza afera"

W reportażu "Mafijny boss i Ministerstwo Finansów" Bertold Kittel przedstawił sylwetkę Jana L. - multimilionera, jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców, którego nazwisko przewija się w najgłośniejszych aferach ostatnich lat. To historia wielkiej przestępczej fortuny i niejasnych powiązań ze światem polityki. Dziennikarze dotarli do zeznań, z których wynika, że Jan L. pożyczył pieniądze urzędnikom Ministerstwa Finansów na rozkręcenie karuzeli vatowskiej.

Wszyscy pełnoletni Polacy mają już e-skierowania. Wkrótce mogą je dostać nawet młodsi

Każdy dorosły Polak ma już e-skierowanie i może się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19. Ponad 10 milionów osób dostało na razie tylko pierwszą dawkę szczepionki, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi ponad 3 miliony 600 tysięcy. Rząd rozważa objęcie szczepieniami także 16-latków i 17-latków. Tymczasem z Delhi do Warszawy dotarł samolot z trzema ewakuowanymi z Indii zakażonymi osobami - to czeski dyplomata i polski dyplomata z żoną.

Pod Poznaniem można zasadzić okolicznościowe drzewo. "To powrót do tradycji"

Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych pod Poznaniem to jedyne takie miejsce w Polsce. Mieszkańcy regionu dla upamiętnienia ważnych momentów w życiu - rocznicy ślubu, narodzin dziecka czy na dowód miłości i przyjaźni - mogą zasadzić drzewo na terenie nadleśnictwa Babki. Akcja leśników ruszyła 9 lat temu. Do dzisiaj zasadzono 340 drzew, a po tym weekendzie będzie ich już prawie 450. Każde drzewo ma swój numer i certyfikat. W każdej chwili można podejrzeć w internecie, jak rośnie, albo przyjechać i zobaczyć na własne oczy.

Zaszczepieni na COVID-19 nie liczą się do limitów. Jak to potwierdzić?

Od soboty można organizować imprezy i spotkania do dwudziestu pięciu osób w domach i na świeżym powietrzu. Jednak do tego limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Osoby zaszczepione nie będą też brane pod uwagę przy limitach obowiązujących na weselach, komuniach i innych imprezach. Trzeba mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia - może to być odpowiedni wydruk, albo rekord w aplikacji mObywatel.

Szczepienia w Polsce przyspieszają. Eksperci apelują, by rząd skupił się na zachęcaniu do nich

W Wałbrzychu szczepione przeciw COVID-19 są osoby nawet bez rejestracji. Wałbrzych oferuje szczepionkę AstraZeneki dla każdego, kto ma już e-skierowanie lub urodził się przed 1999 rokiem. Podobnie jest w innych miejscach w Polsce. Dlatego epidemiolodzy apelują, żeby nie tylko zwiększać dostępność do szczepień, co już się dzieje, ale przede wszystkim namawiać tych nieprzekonanych.

Śledczy badają, co dokładnie wydarzyło się w pralni na Gocławiu

73-letni właściciel pralni nie żyje, jego 37-letni syn jest w szpitalu - to rezultat zdarzenia, do którego doszło w piątek na osiedlu Gocław w Warszawie. Po południu policjanci odebrali zgłoszenie, że ktoś w pralni na Gocławiu potrzebuje pomocy, ale drzwi do lokalu były zamknięte. Po tym, jak je wyważyli, w środku znaleźli ciało starszego mężczyzny, a także 37-latka z nożem w ręku. 37-latek zaatakował policjantów, ale został obezwładniony. W czasie akcji padły strzały. Prokuratura weryfikuje, czy mężczyzna w przeszłości leczył się psychiatrycznie. Policja apeluje do świadków o zgłaszanie się do nich.