"W tej chwili nie ma dnia, żeby nie było pogrzebu"

Od początku pandemii w Polsce zmarło już ponad 64 tysiące osób zakażonych koronawirusem. Analizując ubiegłotygodniową liczbę zgonów na sto tysięcy mieszkańców, mamy sytuację gorszą niż w Brazylii. Te liczby to konkretne tragedie.

Punkty szczepień gotowe do działania. Czekają na dostawy preparatów

W kolejnych miejscach powstają masowe punkty szczepień i mają ruszyć lada chwila. Wciąż jednak prawie 1/3 Polaków po 60. roku życia nie jest zaszczepiona. Resort zdrowia zapewnia, że wolne i wcześniejsze terminy są i można się przepisywać. 23 kwietnia ruszyła rejestracja dla 49-latków. W internecie swoje zdjęcie opublikował zarejestrowany już na szczepienie prezydent Andrzej Duda.

Izba Dyscyplinarna ogłosiła decyzję w sprawie sędziego Tulei

Zapadła decyzja w sprawie sędziego Igora Tulei. Izba Dyscyplinarna, której funkcjonowanie kwestionuje Komisja Europejska i Sąd Najwyższy, nie wyraziła zgody na zatrzymanie sędziego i przymusowe doprowadzenie go do prokuratury. Prokuratura Krajowa zapowiada zaskarżenie decyzji. Sędzia mówi o małej wygranej bitwie, ale działania Izby i prokuratury wciąż uznaje za bezprawne.

Szczepienie przeciw COVID-19. O czym należy pamiętać?

W Polsce trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19. Według obowiązującego kalendarza codziennie od 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. W czwartek mogły zapisać się osoby z rocznika 1970. O czym należy pamiętać przed pójściem na szczepienie?

Psychiatria dziecięca na skraju wytrzymałości. Co z rządową reformą?

Pandemia obnażyła wieloletnie zaniedbania w psychiatrii dziecięcej. Szpitalne oddziały są zapełnione. Odciążeniem dla nich miało być powstanie placówek o trzech stopniach referencyjności. Zeszłoroczna reforma zakłada, że podstawą opieki mają być ośrodki psychologiczno-psychoterapeutyczne pierwszego poziomu. Na Pomorzu powstały trzy kolejne takie placówki.

Zachorował na COVID-19, od listopada był w śpiączce. "Byłem w szoku, że tyle czasu przeleżałem"

Marian Wojtyna w listopadzie trafił do szpitala w Bolesławcu. Wcześniej potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem, mężczyzna zachorował na COVID-19. Stan jego płuc był tragiczny. Mężczyzna przez kilka miesięcy nie miał świadomości, był w śpiączce. Pan Marian przeszedł w sumie cztery operacje, a lekarze nie ustawali w walce o jego życie. Ze śpiączki został wybudzony pod koniec marca i przyznaje, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że był tak długo hospitalizowany.

Ruszył proces w sprawie zabójstwa 2-letniego Marcela

W Poznaniu ruszył proces w sprawie zabójstwa 2-letniego Marcela. Martwego chłopca znaleziono rok temu w jednym z mieszkań na terenie Chodzieży w Wielkopolsce. Śledczy o zabójstwo oskarżyli matkę chłopca, a jej partnera o znęcanie się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem. Okazało się, że policja i prokuratura miały już wcześniej informację, że dziecko może być krzywdzone, dlatego padają pytania, czy tragedii można było uniknąć.

Wyciekły dane 20 tysięcy funkcjonariuszy. "Kompromitacja"

Niebezpieczny wyciek danych funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Chodzi o informacje ponad 20 tysięcy funkcjonariuszy policji, służby celnej i skarbowej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa, którzy mieli być zaszczepieni przeciw COVID-19. W sieci znalazły się ich nazwiska, numery pesel, numery telefonów, adresy mailowe i dane jednostek, w których pełnią służbę.

Izba Dyscyplinarna decyduje w sprawie sędziego Tulei. "Nie będę unikał żadnej odpowiedzialności"

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Izba Dyscyplinarna SN ma jeszcze w czwartek wydać postanowienie w sprawie sędziego Igora Tulei. Izba rozpatruje wniosek prokuratury o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego na przesłuchanie. Tuleya w czwartek przeszedł przed Sąd Najwyższy, by pokazać, że się nie ukrywa i niczego się nie boi, ale nie wszedł do środka, bo - jak mówi - zeznając przed Izbą uznałby jej legalność. Z sędzią solidaryzują się osoby ze środowiska prawniczego, które mówią, że przeraża je stan polskiej praworządności.

Komentarze po raporcie WHO. "Pacjenci zgłaszają się zdecydowanie za późno"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 12762 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 694 zakażonych osób. Liczba zgonów kolejny dzień utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Według Światowej Organizacji Zdrowia współczynnik zgonów w przeliczeniu na 100 tys. osób był najwyższy na świecie. Z czego wynika taka sytuacja?

Izba Dyscyplinarna ma zdecydować o zastosowaniu przymusu wobec Igora Tulei

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma zdecydować, czy sędzia Igor Tuleya ma być zatrzymany i przymusowo doprowadzony do prokuratury. Śledczy chcą go przesłuchać, bo wpuścił dziennikarzy na odczytanie uzasadnienia decyzji sądu w sprawie dotyczącej posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej. Na jaw wyszły wtedy zeznania polityków obozu władzy.

Weszło w życie rozporządzenie, które ma zapobiegać marnowaniu szczepionek

Jeżeli jakaś dawka szczepionki przeciw COVID-19 miałaby się zmarnować, to można nią zaszczepić już każdego pełnoletniego chętnego - ta zmiana funkcjonuje od wtorku. Nie wszystkie punkty czekają jednak na chętnych. Na przykład punkt na Stadionie Narodowym zarządza szczepionkami tak, że ich nie marnuje. Rejestracje na szczepienia przyspieszają - uprzywilejowani są ci, którzy w pierwszym kwartale oficjalnie zgłosili chęć zaszczepienia się.

Zostawiła w płonącym mieszkaniu trójkę dzieci. Matka usłyszała zarzuty

Funkcjonariusze zatrzymali mieszkankę Zielonej Góry. W niedzielę w jej mieszkaniu wybuchł pożar. Podczas ewakuacji policjanci pytali kobietę, czy oprócz niej ktoś jeszcze przebywał w środku, twierdziła, że była tam sama. Jednak to nie była prawda - w mieszkaniu przebywała jeszcze trójka dzieci. Kobieta w trakcie zdarzenia była nietrzeźwa, we wtorek postawiono jej zarzuty.

Punkty szczepień gotowe, preparatów wciąż brakuje

Jest nowy harmonogram, są nowe punkty szczepień. Jeden z masowych punktów w poniedziałek otwierał premier Mateusz Morawiecki. Teraz punkt stoi pusty, bo nie ma już szczepionek. Możliwości są większe niż dostępność preparatów, ale nie wszędzie. Władze Łodzi chciały masowo szczepić, ale rząd stwierdził, że samorząd musi jeszcze poczekać.

Głosowanie w sprawie likwidacji OFE odwołane. "W wielu sprawach ten rząd większości już nie ma"

We wtorek w Sejmie miało odbyć się głosowanie nad likwidacją Otwartych Funduszy Emerytalnych, ale głosowania nie będzie - spadło z porządku obrad. Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że już w czerwcu pieniądze z OFE mogłyby trafić na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS-u. Rząd miał na tym zyskać 20 miliardów złotych, ale szanse na to mogą być niewielkie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przeciwna rozwiązaniom ma być koalicyjna Solidarna Polska, której liderem jest Zbigniew Ziobro.

Odmrażanie gospodarki podzielone na regiony? Niedzielski o możliwych scenariuszach

Od liczby zaszczepionych i przestrzegania obostrzeń będzie zależał powolny powrót do względnej normalności - mówią eksperci. Trzecia fala epidemii powoli opada. W ciągu ostatniej doby odnotowano 9246 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 601 osób chorych na COVID-10. Jak prognozy o wychodzeniu z trzeciej fali przełożą się na otwieranie gospodarki?

Zmiany w harmonogramie szczepień. Rząd przedstawił szczegóły

Jest nowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19. Od poniedziałku już nie jeden, a dwa, a potem trzy roczniki dziennie będą mogły się rejestrować na szczepienia. Rząd też zapowiedział, że niewykorzystane szczepionki będzie mógł dostać każdy chętny, ale szczegółów na razie brak.

Powstaje specjalna aplikacja do pomocy zwierzętom

Trwają prace nad Animal Helper, aplikacją na smartfony, która ma działać na podobnej zasadzie co numer alarmowy 112 dla ludzi. To projekt obrońców praw zwierząt z Trójmiasta. Prototyp aplikacji jest już gotowy, na początku ma działać na ternie województwa pomorskiego, ale w przyszłości w całym kraju. Ma za zadanie ujednolicić i uprościć sposób powiadamiania służb, kiedy dojdzie do wypadku z udziałem zwierzęcia lub znęcania się nad zwierzęciem.

"Widać światełko w tunelu". Spada liczba zakażeń i osób hospitalizowanych

W poniedziałek rząd odnotował ponad 7283 nowe zakażenia koronawirusem i 101 zgonów osób zakażonych. Te liczby wciąż są wysokie, ale dowodzą tego, że trend malejący się utrwala. Spada także liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. To, jak krzywa zakażeń będzie wyglądać w przyszłości, zależy od postępów szczepień i przestrzegania obostrzeń, również w nadchodzącą majówkę.

12 dużych europejskich klubów ogłosiło zamiar utworzenia Superligi

Dwanaście europejskich klubów ogłosiło, że ma zamiar stworzyć Superligę - nowe rozgrywki, które mają być alternatywą dla Ligi Mistrzów. W gronie klubów założycieli są tak uznane marki jak FC Barcelona, Real Madryt, Manchester United czy Juventus Turyn. Pomysł krytykują UEFA, Stowarzyszenie Kibiców Piłki Nożnej w Europie (FSE), niektórzy trenerzy, ale też ludzie spoza futbolu - na przykład premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron.