Farmaceuci szkolą się, jak przeprowadzać szczepienia

Rośnie liczba szczepionek przeciw COVID-19 docierających do Polski, dlatego potrzeba więcej osób, które potrafią szczepić. Rząd postanowił rozszerzyć listę tych, którzy mogą podawać szczepionki. Rozpoczęły się intensywne szkolenia.

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie użycia gazu wobec Barbary Nowackiej

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie potraktowania gazem posłanki Barbary Nowackiej, gdy pokazywała policjantowi legitymacje poselską. Prokuratura uznała, że podczas demonstracji Strajku Kobiet policjant mógł się poczuć zagrożony, bo miał ograniczoną widoczność. Barbara Nowacka na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania złożyła już zażalenie do sądu.

Lech Wałęsa szuka dodatkowego zarobku

Były prezydent Lech Wałęsa zamieścił ogłoszenie na portalu dla osób po 50. roku życia, którzy szukają zatrudnienia. Z powodu pandemii Wałęsa nie może latać na płatne wykłady, a ma duże wydatki.

"Polskę należy przemyśleć na nowo"

W sobotę na konwencji Porozumienia Jarosława Gowina twórca tego ugrupowania przekonywał, że po pandemii trzeba od nowa wymyślić świat, Polskę i centroprawicę. Porozumienie ma nadać nowy blask słowu konserwatyzm. Ma być chadeckie, zielone, proeuropejskie i prosamorządowe, a reprezentować zwłaszcza klasę średnią.

Pandemia w opowiadaniach uczniów. "To są tak naprawdę ich przeżycia"

Kosmici, podróże w czasie, groźne stworzenia i wciągająca technologia - to nie opis nowego filmu science fiction, tylko historie napisane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinie. Ich zadaniem było napisanie opowiadań, których akcja dzieje się w czasie epidemii. W czerwcu wszystkie te utwory zostaną zredagowane i wydane w książce pod tytułem "Opowiastki z czasów pandemii".

Przybywa punktów szczepień

Powstają kolejne punkty szczepień. Na mapie Polski jest ich ponad 7 tysięcy. Teraz szczepienia mają przyspieszyć - taki jest plan rządu. Premier spodziewa się ponad 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału, dzięki czemu zbliżylibyśmy się do pułapu odporności zbiorowej.

Z rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odchodzą członkowie. To protest przeciwko powołaniu Szydło

Odchodzą kolejni członkowie rady muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tłumaczą, że to protest przeciwko powołaniu do rady byłej premier Beaty Szydło. Ich zdaniem to upolitycznianie organu, który nadzoruje działalność placówki. Zrezygnowali już profesor Stanisław Krajewski, polski filozof, matematyk i publicysta żydowskiego pochodzenia, a także Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Miasto zawiesza dyrektora szkoły, minister edukacji chce go uhonorować

Dyrektor łódzkiego liceum chciał karać uczniów za używanie znaku błyskawicy - symbolu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Władze miasta go zawiesiły, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek chce go uhonorować i zawiadomić prokuraturę o działaniach miasta. Radni Łodzi stwierdzili, że przy uchwalaniu regulaminu szkoły doszło do nieprawidłowości. Regulamin wciąż jednak obowiązuje, a uczniowie zgłaszają, że za używanie symbolu są karani.

Karetka nie mogła dojechać przez nieodśnieżoną drogę. 56-latek zmarł

56-letni pan Jan w środę przed południem poczuł się źle w swoim domu w miejscowości Podłopień w gminie Tymbark. Sąsiedzi postanowili go zawieźć do szpitala własnym samochodem. Nie zdążyli. Przed domem doszło do zatrzymania akcji serca. Wezwana karetka pogotowia nie była w stanie dotrzeć do pacjenta z powodu śliskiej i nieodśnieżonej drogi. Pomogli dopiero strażacy. 56-latek zmarł.

Policja wyjaśnia sprawę śmierci 65-latka pogryzionego przez mastify tybetańskie

65-letni mieszkaniec powiatu konińskiego został pogryziony przez dwa psy rasy mastif tybetański po tym, jak wszedł na ogrodzony teren prywatny. Jak ustaliła policja, mężczyzna bardzo dobrze znał się z właścicielami zwierząt, ponieważ wykonywał dla nich drobne prace remontowe na terenie ich posesji. Po tym, jak został zaatakowany, 65-latek był jeszcze przytomny i schował się w domu właścicieli. Potem zasłabł w łazience, chociaż jego rany zostały opatrzone. Wezwanym ratownikom medycznym nie udało się go reanimować.

Szczegóły uroczystości pogrzebowej księcia Filipa

Kończą się ostatnie przygotowania do ostatniego pożegnania księcia Filipa. Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę na zamku w Windsorze. Rozpoczną się w kaplicy świętego Jerzego o godzinie 17 czasu polskiego. Męża królowej Elżbiety żegnać osobiście będą tylko najbliżsi, a przed telewizorami widzowie na całym świecie.

Nowe dane o epidemii. "Nie ma pola do dalszego luzowania obostrzeń"

Mniejsza jest liczba nowych zakażeń, ale wciąż wysoka jest liczba zgonów osób zakażonych. W piątek rząd odnotował 17847 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a także 595 zgonów osób zakażonych. Jeszcze dwa tygodnie temu nowych zakażeń było odnotowywanych dziennie ponad 30 tysięcy. Ministerstwo Zdrowia mówi o początku trendu spadkowego, o "światełku w tunelu".

Tragedia na S1. Zginęli niemowlę i jego matka

Niedaleko lotniska w Pyrzowicach na trasie S1 w piątek rano zderzyło się 5 aut, w tym dwa ciężarowe i samochód ciągnący przyczepę kempingową. Rannych zostało sześć osób. Zginęło niemowlę, a po godzinnej próbie reanimacji zmarła także jego mama.

Trwają przygotowania do zwiększenia tempa szczepień

Przygotowania do zapowiadanego zwiększenia tempa szczepień trwają. W czwartek został otwarty pierwszy punkt szczepień drive thru w Polsce. Większa liczba szczepionek i łatwiejsza dostępność - to najbliższa strategia rządu na walkę z pandemią. W planach jest zaszczepienie pierwszą dawką stu procent chętnych osób do końca sierpnia.

Trudna sytuacja w szpitalach w Kujawsko-Pomorskiem

Nie ma żadnego wolnego respiratora, jest ogrom ciężko chorych na COVID-19. Sytuacja w szpitalu w Radziejowie jest bardzo trudna. 15 kwietnia pojawiły się tam nowe covidowe łóżka, ale dyrektor placówki alarmuje, że nie da się ich tworzyć w nieskończoność. Problemy mają szpitale w całym województwie kujawsko-pomorskim.

W Poznaniu ruszyła poradnia dla osób z powikłaniami po COVID-19

Zaburzenia mowy, węchu, smaku, niedowłady, bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją. Przechorowanie COVID-19 to jedno, czym innym są często odległe i dotkliwe powikłania. W Poznaniu ruszyła specjalna poradnia dla osób, które ze skutkami zakażenia mierzą się przez kolejne miesiące. Zaczęła działać dwa dni temu i na starcie miała komplet pacjentów.