"Gdyby było dobrze, to nie pisalibyśmy listów"

Część działaczy Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej napisało list otwarty do kierownictwa PO. Ich zdaniem bez daleko idących zmian PO nie ma szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów. Pod listem podpisali się między innymi były szef PO Grzegorz Schetyna, a także Bartosz Arłukowicz, Sławomir Neumann i Marcin Bosacki.

"Cele polityczne i propagandowe będą jedynym zyskiem tej akcji"

Były terminy, bo były szczepionki. Teraz szczepionek nie ma, a terminy są odwoływane. Chodzi o szczepienia, które miały być wykonane preparatem Johnson & Johnson. To właśnie ta szczepionka sprawiła, że majówkowa akcja szczepień cieszyła się takim powodzeniem. Mimo kolejnych zapewnień o zupełnie innej puli, głosy o propagandowym zabiegu nie milkną.

Powraca temat emerytur stażowych

Temat emerytur stażowych pojawiał się przy okazji kolejnych kampanii prezydenckich. Teraz powraca, a gwarantem jego powodzenia ma być powołana przez prezydenta Rada do spraw Społecznych i obecność w niej prezes ZUS - Gertrudy Uścińskiej.

TVN Grupa Discovery z dziewięcioma nagrodami na World Media Festival

Sześć złotych i trzy srebrne nagrody trafiły do dziennikarzy oraz tytułów TVN Grupa Discovery na World Media Festival w Hamburgu. Podwójnie doceniony został reportaż "Tygrysy na granicy" Katarzyny Górniak - zdobył pierwsze miejsce w kategorii News: Raport śledczy i główną nagrodę w kategorii News, złożonej z 14 subkategorii.

Jak ma działać certyfikat szczepionkowy?

Wakacje coraz bliżej, a Europa szykuje się na powrót do normalności. Pomóc ma w tym certyfikat szczepionkowy. Unia Europejska już nad nim pracuje. Testy mają ruszyć na dniach. Czym jest, jakie będzie zawierał informacje i czy będzie przepustką na zagraniczne wojaże?

Rząd stopniowo luzuje kolejne obostrzenia

Rząd stopniowo luzuje obostrzenia. 8 maja mają otworzyć się hotele, a w następnych etapach restauracje, kina i teatry. Od 8 maja będzie również dozwolona organizacja imprez. Do limitu uczestników nie będziemy musieli wliczać osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Spory na opozycji po głosowaniu w sprawie ratyfikacji funduszu odbudowy

Zgodę na ratyfikację decyzji Rady Unii Europejskiej związanej z funduszem odbudowy wyraziło 290 posłów, w tym posłowie partii Jarosława Kaczyńskiego, Porozumienia, klubu parlamentarnego Lewicy, a także posłowie PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni. Posłowie PO, którzy wstrzymali się od głosu, mają teraz obiekcje do Lewicy. Europoseł PO Radosław Sikorski porozumienie Lewicy z PiS-em porównał do paktu Ribbentrop-Mołotow.

Do sądu wpłynął piąty akt oskarżenia przeciwko Babci Kasi

Znowu ma odpowiadać za atak na policjantów. Jest piąty akt oskarżenia przeciwko aktywistce znanej jako Babcia Kasia. Katarzyna Augustyniak, która stała się swoistym symbolem ulicznych demonstracji, według policji miała naruszyć nietykalność cielesną trzech funkcjonariuszy przez kopanie, szarpanie i znieważanie. Chodzi o incydent sprzed siedziby Telewizji Polskiej z 26 marca.

Policja umorzyła śledztwo w sprawie mszy, na której był Jarosław Kaczyński

Ruch młodzieżowy Unia Młodych zgłosił na policję, że wicepremier Jarosław Kaczyński na chwilę ściągnął maseczkę w kościele podczas mszy w styczniu. Policja uznała, że prezes PiS na mszy w intencji swojej zmarłej matki był służbowo. Unia Młodych się nie poddaje, chce skierować sprawę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Opinia rzecznika generalnego TSUE: polskie przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów są sprzeczne z prawem Unii

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Ewgeni Tanczew wydał w czwartek opinię w sprawie skargi Komisji Europejskiej do TSUE, która dotyczy polskiego systemu dyscyplinowania sędziów. Zdaniem Tanczewa "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem Unii". - Elity w Brukseli próbują ingerować w suwerenność Polski - ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Za maturzystami egzamin z matematyki. "Ostatnie zdanie było trudne i podchwytliwe"

W środę maturzyści mierzyli się z królową nauk - blisko 350 tysięcy abiturientów przystąpiło do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła zawiadomienie na policję o możliwym wycieku jednego z tematów, który pojawił się na maturze z języka polskiego. Odpowiednie służby mają zbadać, czy ktoś z uczniów lub nauczycieli złamał prawo udostępniając arkusz.

26-latka przyznała się do zabójstwa 3-letniej córki

26-latka przyznała się do zabójstwa swojej córki. Trzykrotnie ugodziła 3-latkę kuchennym nożem. Kobieta złożyła obszerne wyjaśnienia, opisując przebieg tragicznego zdarzenia, do którego doszło we wtorek w Poznaniu. 26-latka zeznała, że chciała odebrać sobie życie, ale nie chciała zostawiać dziecka samego, dlatego najpierw je zabiła. Grozi jej dożywocie.

Czy można pić alkohol po szczepieniu przeciw COVID-19? Brytyjscy eksperci wyjaśniają

Z każdym dniem rośnie w Polsce liczba zaszczepionych osób, a tym samym jesteśmy bliżej uzyskania odporności zbiorowej. Pojawiają się pytania, czy picie alkoholu po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19 ma wpływa na jej działanie. Zdaniem brytyjskiego urzędu do spraw regulacji leków obecnie nie ma dowodów na wpływ alkoholu na działanie szczepionek.

Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce. Odnotowano co najmniej 16 przypadków

W Polsce dotychczas odnotowano 16 przypadków indyjskiej mutacji koronawirusa. Wśród zakażonych są siostry zakonne z Katowic. Osoby przybywające z Brazylii, RPA i Indii będą poddawane obowiązkowej kwarantannie. Na razie nie ma dowodów, że indyjski wariant jest bardziej zakaźny niż poprzednie, ale eksperci apelują o zachowanie podwyższonej ostrożności.

Sejm wyraził zgodę na ratyfikację funduszu odbudowy

We wtorek wieczorem Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji, która umożliwia uruchomienie unijnego funduszu odbudowy. Posłowie Lewicy - jak obiecali - zagłosowali za ratyfikacją, choć nie wszyscy. Mimo partyjnej dyscypliny w klubie PiS ugrupowanie Zbigniewa Ziobry wyraziło swój sprzeciw wobec ratyfikacji, co od dawna deklarowało. Pojawiają się więc pytania o konsekwencje wobec posłów Solidarnej Polski, a także o przyszłość równie podzielonej opozycji.

Kto będzie monitorować wydawanie unijnych środków?

Sejm we wtorek odpowiedział się za ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczących funduszu odbudowy. Teraz czas na decyzję Senatu. Jednym z elementów Krajowego Planu Odbudowy, dokumentu związanego z wydawaniem unijnych pieniędzy z funduszu, jest utworzenie Komitetu Monitorującego. Kto ma wchodzić w skład komitetu i jakie są jego cele? Te kwestie budzą wątpliwości wśród części opozycji i dużej części samorządowców.

Stan gry przed głosowaniem w Sejmie

Głosowanie nad udzieleniem zgody na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy to nie tylko kwestia sporna w Zjednoczonej Prawicy, ale też w opozycji. Solidarna Polska jest na nie, więc PiS porozumiał się z Lewicą. Lewica twierdzi, że PiS uwzględnił ich postulaty. We wtorek Sejm ma głosować nad udzieleniem zgody.