Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecieAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

To rzadkie, a nawet bezprecedensowe posunięcie - tak decyzję Węgier o udzieleniu azylu byłemu polskiemu wiceministrowi sprawiedliwości komentuje portal Euronews. O niecodziennej sytuacji z udziałem dwóch unijnych państw piszą też inne zagraniczne media.

"Rzadko się zdarza, by inne państwo europejskie zgodziło się udzielić azylu uciekinierowi poszukiwanemu na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania" - czytamy w Euronews.

Portal podkreśla, że węgierski premier w dużej mierze unikał pytań o tę decyzję, opuszczając w czwartek szczyt Rady Europejskiej. - Nie jestem zaangażowany w tę procedurę prawną. Czy macie inne pytania? - komentował Viktor Orban.

Jak sprawę opisują zagraniczne media?

Portal Euronews przytacza też argumenty wysuwane przez PiS, że nowy polski rząd "wykorzystuje wymiar sprawiedliwości do niesprawiedliwych ataków na opozycję".

"Rząd premiera Donalda Tuska utrzymuje, że otworzył prokuratorom drogę do zbadania nieprawidłowości popełnionych pod rządami poprzedniego nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości, które wcześniej zostałyby zatuszowane" - podaje agencja Reuters, przytaczając stanowisko polskich władz.

"Orban jest bliskim sojusznikiem prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, która została odsunięta od władzy przez proeuropejską koalicję premiera Donalda Tuska" - przypomina portal Euractiv. "To wszystko doprowadziło do rzadkiego sporu prawnego między dwoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej" - podsumowuje portal.

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera
"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohateraMaciej Knapik/Fakty TVN

Media niemieckie piszą o gniewnej reakcji polskich władz na udzielenie przez Węgry azylu Marcinowi Romanowskiemu.

"Polski były wiceminister jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z podejrzeniem o korupcję. Węgry powinny ten nakaz wykonać, ale mężczyzna otrzymał tam azyl. Warszawa postrzega to jako wrogi akt" - czytamy w portalu tygodnika "Der Spiegel".

Politico ocenia wprost - Orban rozwścieczył Warszawę, a jego decyzja doprowadziła do kolejnego już sporu między Polską a Węgrami. "Tusk w piątek potępił decyzję Węgier, porównując rząd w Budapeszcie do dyktatury Aleksandra Łukaszenki na Białorusi" - czytamy w portalu.

TEKST PREMIUM: 12 słów kluczy na 12 miesięcy. Podsumowujemy pierwszy rok rządu

Bloomberg przypomina, jakie stosunki łączyły w przeszłości rządy w Warszawie i w Budapeszcie, i jak zmieniły się one po wyborach 15 października ubiegłego roku.

"Premier Węgier Viktor Orban przez długi czas był sojusznikiem poprzedniego rządu w Polsce, kiedy obydwa kraje były krytykowane przez Unię Europejską za podważanie demokracji" - zauważa Bloomberg.

"Od kiedy Donald Tusk objął władzę, jego rząd pomógł przywrócić Polsce dostęp do miliardów euro pomocy zablokowanej z powodu obaw o łamanie praworządności. Bruksela nadal wstrzymuje 20 miliardów euro funduszy dla Węgier" - czytamy w portalu.

Niemcy popadają w coraz większe kłopoty
Niemcy popadają w coraz większe kłopotyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Węgry po raz kolejny udzielają azylu osobie ściganej za korupcję

"Tusk często krytykował Orbana za przymilanie się do prezydenta Rosji i jego niechęć do udzielenia wojskowego wsparcia Ukrainie" - dodaje Bloomberg. Inny amerykański magazyn o profilu biznesowym - "Barron's" - nadmienia, że to nie pierwszy raz, kiedy Węgry udzielają schronienia zagranicznym sojusznikom Orbana, ściganym w ich własnych krajach.

"W 2018 roku ten środkowoeuropejski kraj udzielił azylu byłemu premierowi Macedonii Północnej Nikoli Gruewskiemu po tym, jak został skazany na dwa lata więzienia za nadużycie władzy. W tym roku były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro w połowie lutego zatrzymał się na dwa dni w ambasadzie Węgier w brazylijskiej stolicy, bo wcześniej policja skonfiskowała jego paszport i aresztowała dwóch współpracowników" - wskazuje "Barron's".

Na początku tego roku na Węgrzech przebywał też były prezes Orlenu Daniel Obajtek, aż został członkiem Parlamentu Europejskiego - przypominają media. Zagraniczne portale podsumowują, że ostatni ruch Węgier w sprawie Marcina Romanowskiego jeszcze bardziej pogłębia rozłam między byłymi już sojusznikami, jak niegdyś określano Budapeszt i Warszawę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS