Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

„Kiedy pilot nie wie, co się dzieje, to po prostu ląduje”

– W interesie linii nie jest to, aby przedłużać dochodzenie – ocenił prezes grupy eSKY i były prezes PLL LOT Sebastian Mikosz, który skomentował dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS awaryjne lądowanie samolotu linii British Airways. Wyraził jednocześnie opinię, że skoro śledczy mają do dyspozycji nieuszkodzoną maszynę, to szybko wyjaśnią przyczyny zdarzenia. – Parę tygodni i będzie jasność – stwierdził.

Amerykanie głosują używając maszyn. Jakie zagrożenia się z tym wiążą?

Donald Trump codziennie krzyczy, że wybory mogą zostać sfałszowane – warto więc z bliska przyjrzeć się temu, jak Amerykanie spełniają swój obywatelski obowiązek. W tym celu reporterka „Faktów z Zagranicy” wybrała się do lokali wyborczych, aby przyjrzeć się maszynom do głosowania. Amerykanie bowiem nie stawiają osławionego krzyżyka – głosują za pomocą maszyny. Jak się okazuje – maszynach, spośród których część jest już mocno przestarzała. Czy tym archaicznym urządzeniom obywatele Stanów Zjednoczonych mogą zaufać?

Kobiety mówią „nie” przemocy. Czarne protesty na świecie

Czy inspirowane polskim demonstracje kobiet w Ameryce Płd. pokazują, że kobiety na świecie mówią „dość” i podejmują się walki o swoje prawa? Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (CitizenGO) i Katarzyna Kądziela (Ogólnopolski Strajk Kobiet, Inicjatywa Feministyczna), goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, rozmawiały na ten temat w programie „Fakty z Zagranicy”.

Ryszard Kalisz: Polska nie wstała z kolan, położyła się płasko

– W Niemczech wciąż pamięta się wywiad Witolda Waszczykowskiego, w którym z dezaprobatą wypowiadał się o cyklistach i wegetarianach – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „obniża się ranga Polski na świecie i w Europie”. – Polska staje się śmieszna – ocenił. – Ten wektor się odczytuje jako prorosyjski, prowschodni – dodawał drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzej Halicki, poseł PO.

Trzaskowski: PiS nie potrafi tańczyć tak jak prawdziwy baletmistrz Viktor Orban

Prezydent Andrzej Duda w miniony weekend wziął udział – jako jedyny zagraniczny przywódca – w uroczystościach 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. Prezydent deklarował ogromną solidarność z Węgrami. Rafał Trzaskowski, polityk PO i były wiceminister spraw zagranicznych, który był gościem programu „Fakty z Zagranicy” zwrócił uwagę, że polski prezydent mówił to wbrew całej Europie. Jego zdaniem „w tym szczególnym dniu miejsce prezydenta jest w Budapeszcie”, ale mimo to podkreślił, że taka forma relacji „nie podoba się także Czechom i Słowakom”. Trzaskowski dodał, że wnętrze Grupy Wyszehradzkiej jest podzielone, ponieważ „podzielone są interesy”, ale to nie znaczy „że to powinni być nasi jedyni sojusznicy”.

Putin na każdy miesiąc. Kalendarz z prezydentem Rosji trafił do kiosków

Do kiosków w Moskwie trafił kalendarz zatytułowany "Cały rok z rosyjskim prezydentem". Na każdej stronie znajduje się inne zdjęcie Władimira Putina. Został on przedstawiony w oficjalnych i mniej oficjalnych sytuacjach – np. w cerkwi, w czasie spotkania z weteranami, podczas zabawy z dziećmi, bądź wypoczywającego na nartach. Do zdjęć dołączone jest przesłanie prezydenta na każdy miesiąc.

Kuźniar: Rosjanie bombardują Aleppo tak samo jak kiedyś Czeczenię. To ich taktyka

W Brukseli po raz kolejny rozmawiano o relacjach z Rosją oraz eskalacji konfliktu w Syrii. Unijni przywódcy nie zdecydowali się jednak na kolejne sankcje. Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w czwartek, że jest zaniepokojony okrętami rosyjskiej floty, które mają płynąć w stronę Syrii. Czy wzmożona aktywność Rosji może być powodem do niepokoju? – Rosjanie mają skłonność do prężenia muskułów, kiedy Stany Zjednoczone są w stanie „między”. Ostatnie tygodnie ustępującego prezydenta, a jeszcze nie ma jego następcy. Próbują stroszyć pióra i dawać sygnał: „Bójcie się nas” – skomentował w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS prof. Roman Kuźniar. Były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego odniósł się także do nieustannych nalotów rosyjskich w samej Syrii. – Rosjanie bombardują Aleppo tak samo, jak kiedyś Czeczenię. To ich taktyka – powiedział prof. Kuźniar.

„Brudna” kampania w USA. Amerykanista: fenomen kampanii polega na tym, że w Ameryce jest dużo hipokryzji

Ostatnia debata przedwyborcza kandydatów ubiegających się o fotel amerykańskiego prezydenta jest uznawana za jedną z najbardziej wyjątkowych i równocześnie "brudnych" w historii tego kraju. - Przełomowość jest przede wszystkim w tym, że Donald Trump był w stanie tak zwieść wyborców, że nie zwracali uwagi na fakt, że nie nadaje się do bycia prezydentem – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka mediów w USA. Zawadka dodała też, że słabość Clinton wynikała głównie z tego, że „ona jedynie może prowokować Donalda Trumpa, żeby pokazał prawdziwą twarz”, ponieważ z Trumpem nie da się „wchodzić w żadną dyskusję”.

„Clinton zasugerowała Trumpowi: jak wygrasz wybory, nie będziesz prezydentem USA”

Podczas trzeciej i ostatniej debaty przedwyborczej Donald Trump wypowiedział jedno zdanie, które zdominowało globalny przekaz na temat starcia kandydatów. Trump, w kwestii uznania ważności wyborów, powiedział, że „potrzyma nas w niepewności”. – Z punktu widzenia propagandowego to zdanie Trumpa można uznać za najważniejsze w tej debacie – powiedział Jan Rokita, który był gościem Piotra Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy”. – Trump w gruncie rzeczy, nie powiedział niczego, co byłoby naganne, moim zdaniem – kontynuował Rokita. Dodał, że Trump ponieważ odwołał się w ten sposób do precedensu z 2000 roku ze stanu Floryda.

Kto wygrał ostatnią debatę? Lewicki: Trump nie pokonał Clinton, co oznacza, że nie chce i nie zostanie prezydentem

Trzecia debata kandydatów na prezydenta USA nie przyniosła – tak jak dwie poprzednie – zdecydowanego zwycięzcy. Czy mimo to starcie będzie miało wpływ na wynik wyborów? – Trump nie pokonał pani Clinton, co oznacza, że nie zostanie prezydentem (…) co utwierdza mnie w przekonaniu, że Trump prezydentem nie chce zostać – powiedział gość "Faktów z Zagranicy" amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. – Trump jest więźniem swoich ambicji, nie ma żadnego systemu wartości, o który chce walczyć w drodze zmagań politycznych – wtórował Lewickiemu na antenie TVN24 BiS Andrzej Jonas, redaktor naczelny „The Warsaw Voice”.

Czy państwo powinno wspierać przemysł zbrojeniowy?

Na ile państwa powinny angażować się we wspieranie ogromnego biznesu, jakim jest przemysł zbrojeniowy? – Dzisiaj połowa albo trzy czwarte dyplomacji to jest dyplomacja ekonomiczna. Jak pan Obama wyjeżdża z wizytą do jakiegoś kraju, to za nim ciągną watahy biznesmenów, a połowa tych spotkań odbywa się na tematy ekonomiczne. To jest normalne – odpowiedział gość Piotra Kraśki, Lejb Fogelman z Kancelarii Prawniczej Greenberg Traurig, na pytanie prowadzącego program „Fakty z Zagranicy”.

Leszek Miller o przetargu na caracale: to mogła być fikcja

– Jeśli prawdą są pogłoski, że Polska miała kupić francuskie caracale w zamian za to, żeby Francja zrezygnowała z dostarczenia Rosji mistrali, to przetarg był fikcją – uważa były premier Leszek Miller, który był gościem „Faktów w Zagranicy” TVN24 BiS.

Le Pen chce wprowadzić zakaz publicznego pokazywania symboli religijnych. „Nie można piętnować jakiejkolwiek religii”

- To, że ktoś jest wierzący, to wcale nie znaczy, że będzie dobrze rządził krajem – powiedział na antenie TVN24 BiS jezuita, ks. Marek Blaza. Przedwyborcze burze podsycane są na całym świecie kwestiami rosnącego w siłę terroryzmu i często wiązanego z nim islamu. Jeszcze większe kontrowersje i emocje w dyskusji, czy państwo powinno być laickie, wzbudziła przodująca w sondażach kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen. Zapowiedziała ona – jeśli wygra wybory – wprowadzenie zakazu pokazywania symboli religijnych w miejscach publicznych.

Olechowski: na Węgrzech "można poharcować", w Polsce nie

- Węgry i Polska. Mały kraj, duży kraj. Tam [na Węgrzech – przyp. red.] można poharcować, tu nie. Wtedy są zawiedzione nadzieje. Trudno jest znaleźć projekty, w których Węgry byłyby kluczowym uczestnikiem w skali całej Unii Europejskiej – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były szef dyplomacji i były minister finansów Andrzej Olechowski, odnosząc się do doniesień medialnych o "kurczącej się przestrzeni wolności" na Węgrzech.

Trump ostrzega swoich wyborców. „Wybory mogą być sfałszowane”

W USA trwa wielkie odliczanie do wyborów prezydenckich. Już teraz jednak Donald Trump ostrzega swoich wyborców, że wybory mogą być sfałszowane. Jednych to oburza, bo to obraźliwe dla amerykańskiej demokracji. Innych zaś to cieszy, bo to dowód na to, że Trump coraz bardziej liczy się z porażką i już teraz szuka dla niej wytłumaczenia. Co ciekawe, amerykański system wyborczy jest fascynujący i czasem rzeczywiście zastanawiający. Zdarzyło się – i to w 2000 roku – że jeden z kandydatów w wyborach faktycznie dostał więcej głosów, ale prezydentem został jego oponent.

Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”

Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – „bo jesteśmy Wspólnotą”, argumentował w „Faktach z Zagranicy” były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską poruszył najważniejsze dziś w Europie kwestie takie jak m.in. projekt, który miałby ustrzec Unię przed kryzysem gazowym, kryzys migracyjny, brak chęci polskiego rządu do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE w kolejnej kadencji oraz sprawy polskie – obraźliwie odebrane przez Komisję Wenecką komentarze polskiego rządu i reformę oświaty.

Siemoniak: by polepszyć wizerunek Polski „wystarczy, żeby niektórzy urzędnicy tego rządu się po prostu nie odzywali”

Zakończenie negocjacji ws. caracali, ogłoszenie chęci zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk oraz niefortunna wypowiedzi wiceszefa MON, który stwierdził, że Francuzi „to ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu” – te wydarzenia sprawiły, że Polska znów znalazła się w centrum zainteresowania mediów zagranicznych. Część z nich określiły całe zamieszanie mianem „forkgate”. Tomasz Siemoniak były wicepremier i minister obrony narodowej ocenił ją jako „kategorię egzotyki” i dodał, że by polepszyć wizerunek Polski „wystarczy, żeby niektórzy urzędnicy tego rządu się po prostu nie odzywali”.

Hołdys: Dylan miał ogromny wpływ na amerykańską kulturę i historię

Pierwszy raz w historii literackiego Nobla otrzymał muzyk. Choć sam laureat preferuje mówić o sobie jako o poecie. – To jest nasz człowiek, który zmieniał świat – tak sylwetkę legendarnego muzyka przedstawił inny muzyk i kompozytor Zbigniew Hołdys. – W Akademii Noblowskiej ludzie też umierają — wreszcie weszło pokolenie, które wie kim on jest (…) wreszcie odeszło wszystko, co hamowało i wreszcie jest nasz człowiek, jest Dylan – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Hołdys.

Komorowski o aferze wokół caracali: polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie

- Najważniejsze w zakupie helikopterów dla polskiego wojska są potrzeby żołnierzy, w drugiej kolejności polskiego przemysłu zbrojeniowego – uważa były prezydent Bronisław Komorowski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dlatego zdaniem byłego prezydenta w całej aferze wokół zerwania negocjacji z Airbusem o dostarczenie caracali najbardziej poszkodowane jest wojsko. – Polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie – ocenił Komorowski.

Cimoszewicz: wielu będzie się zastanawiało, czemu Polacy się tak zachowali

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza przedstawiona w związku z umową na dostarczenie caracali dla polskiego wojska oferta offsetowa Airbusa „była bardzo korzystna dla polskiej gospodarki” . Przyznał, że nie rozumie, dlaczego polski rząd ją odrzucił. – (W Europie – przyp. red.) wielu będzie się zastanawiało, czemu Polacy się tak zachowali – powiedział były premier, gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” TVN24 BiS.

„Gra w kampanii cały czas toczy się o mobilizację przeciwników danego kandydata”

Druga telewizyjna debata Donalda Trumpa i Hillary Clinton ponownie nie przyniosła – według ekspertów – zdecydowanego zwycięzcy. Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” oraz Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, którzy byli gośćmi Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, oceniali nie tylko telewizyjne starcie kandydatów, ale także zastanawiali się nad dalszym przebiegiem kampanii. – Gra się cały czas toczy o mobilizację przeciwników danego kandydata, a nie swoich zwolenników – mówiła Dominika Wielowieyska. – Trump gra na emocjach. Daje rozwiązania, których nie da się wcielić w życie – mówił Łukasz Jasina.

Gen. Koziej o zerwaniu negocjacji ws. Caracali: polska dyplomacja kuleje

Spięcie w relacjach Polski z Francją. Prezydent Francois Hollande odwołał swoją wizytę w przyszłym tygodniu w Polsce – ma to mieć związek z zerwaniem negocjacji ws. Caracali. – Francuzi są może bardziej emocjonalni niż my – ocenił w „Faktach z Zagranicy” gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Do takiej sytuacji nie powinno było w ogóle dojść – mówił Koziej.

Wyjątkowe iPhone’y ze złotą podobizną Putina. Z okazji urodzin prezydenta Rosji

Jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie obchodzi urodziny. Prezydent Władimir Putin skończył w piątek 64 lata. Urodzin nie celebruje, bo czuje się zdecydowanie młodziej, niż wskazywałaby na to metryka, ale za to dostaje prezenty. I to nie byle jakie. Firma Caviar, która specjalizuje się w luksusowym wykończeniu smartfonów, z okazji urodzin prezydenta wypuściła limitowaną partię iPhone’ów 7, ozdobionych złotym wizerunkiem głowy państwa.

Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję

– Jarosław Kaczyński „ewidentnie” przestraszył się polskich kobiet – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem posłowie PiS, którzy w środę zagłosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego aborcji, zrobili to po tym, jak dostali „telefon z Nowogrodzkiej, że trzeba się wycofać na z góry upatrzone pozycje”.