Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Hołdys: Dylan miał ogromny wpływ na amerykańską kulturę i historię

Pierwszy raz w historii literackiego Nobla otrzymał muzyk. Choć sam laureat preferuje mówić o sobie jako o poecie. – To jest nasz człowiek, który zmieniał świat – tak sylwetkę legendarnego muzyka przedstawił inny muzyk i kompozytor Zbigniew Hołdys. – W Akademii Noblowskiej ludzie też umierają — wreszcie weszło pokolenie, które wie kim on jest (…) wreszcie odeszło wszystko, co hamowało i wreszcie jest nasz człowiek, jest Dylan – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Hołdys.

Komorowski o aferze wokół caracali: polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie

- Najważniejsze w zakupie helikopterów dla polskiego wojska są potrzeby żołnierzy, w drugiej kolejności polskiego przemysłu zbrojeniowego – uważa były prezydent Bronisław Komorowski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dlatego zdaniem byłego prezydenta w całej aferze wokół zerwania negocjacji z Airbusem o dostarczenie caracali najbardziej poszkodowane jest wojsko. – Polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie – ocenił Komorowski.

Cimoszewicz: wielu będzie się zastanawiało, czemu Polacy się tak zachowali

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza przedstawiona w związku z umową na dostarczenie caracali dla polskiego wojska oferta offsetowa Airbusa „była bardzo korzystna dla polskiej gospodarki” . Przyznał, że nie rozumie, dlaczego polski rząd ją odrzucił. – (W Europie – przyp. red.) wielu będzie się zastanawiało, czemu Polacy się tak zachowali – powiedział były premier, gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” TVN24 BiS.

„Gra w kampanii cały czas toczy się o mobilizację przeciwników danego kandydata”

Druga telewizyjna debata Donalda Trumpa i Hillary Clinton ponownie nie przyniosła – według ekspertów – zdecydowanego zwycięzcy. Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” oraz Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, którzy byli gośćmi Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, oceniali nie tylko telewizyjne starcie kandydatów, ale także zastanawiali się nad dalszym przebiegiem kampanii. – Gra się cały czas toczy o mobilizację przeciwników danego kandydata, a nie swoich zwolenników – mówiła Dominika Wielowieyska. – Trump gra na emocjach. Daje rozwiązania, których nie da się wcielić w życie – mówił Łukasz Jasina.

Gen. Koziej o zerwaniu negocjacji ws. Caracali: polska dyplomacja kuleje

Spięcie w relacjach Polski z Francją. Prezydent Francois Hollande odwołał swoją wizytę w przyszłym tygodniu w Polsce – ma to mieć związek z zerwaniem negocjacji ws. Caracali. – Francuzi są może bardziej emocjonalni niż my – ocenił w „Faktach z Zagranicy” gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Do takiej sytuacji nie powinno było w ogóle dojść – mówił Koziej.

Wyjątkowe iPhone’y ze złotą podobizną Putina. Z okazji urodzin prezydenta Rosji

Jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie obchodzi urodziny. Prezydent Władimir Putin skończył w piątek 64 lata. Urodzin nie celebruje, bo czuje się zdecydowanie młodziej, niż wskazywałaby na to metryka, ale za to dostaje prezenty. I to nie byle jakie. Firma Caviar, która specjalizuje się w luksusowym wykończeniu smartfonów, z okazji urodzin prezydenta wypuściła limitowaną partię iPhone’ów 7, ozdobionych złotym wizerunkiem głowy państwa.

Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję

– Jarosław Kaczyński „ewidentnie” przestraszył się polskich kobiet – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem posłowie PiS, którzy w środę zagłosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego aborcji, zrobili to po tym, jak dostali „telefon z Nowogrodzkiej, że trzeba się wycofać na z góry upatrzone pozycje”.

Siennicki: prezes PiS doskonale wiedział, co działo się w spółkach Skarbu Państwa

Polski rząd nie udzieli poparcia Donaldowi Tuskowi na drugą kadencję w Radzie Europejskiej? Tak zasugerował Jarosław Kaczyński, który udzielił wywiadu dziennikowi „Polska The Times”. Na te słowa zareagował były premier Polski, który zaprosił prezesa PiS na debatę. Propozycję Kaczyński odrzucił. Goście programu „Fakty z Zagranicy” – dziennikarze Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” i Paweł Siennicki z dziennika „Polska The Times” – na antenie TVN24 BiS dyskutowali o znaczeniu słów szefa Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowo Siennicki, który jest współautorem wywiadu z Kaczyńskim, w rozmowie z Jolantą Pieńkowską zdradził inne szczegóły wywiadu, m.in. na temat wiedzy prezesa PiS o sytuacji w spółkach Skarbu Państwa i zamieszania wokół Bartłomieja Misiewicza.

Zalewski o wywiadzie Kaczyńskiego: to próba odwrócenia uwagi od ustawy aborcyjnej

„Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Polska The Times”, którego fragment został opublikowany we wtorek. – To jest próba przykrycia, przekierowania uwagi opinii publicznej z ustawy aborcyjnej na kwestie związane z Donaldem Tuskiem – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były europoseł PO Paweł Zalewski. Drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Paweł Kowal z PAN, stwierdził, że ta wypowiedź Kaczyńskiego pogłębia złe stosunki z instytucjami europejskimi, ale jest z niej „bardzo łatwo wycofać się”. – On to powiedział z uwarunkowaniem. Jak go znamy, za trzy miesiące może powiedzieć jakąś inną opinię – zauważył politolog.

Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny

Czarny Poniedziałek był kulminacją protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Solidarność Polkom okazano na Wyspach Brytyjskich, we Francji, w Izraelu, Australii, a nawet w Kenii. Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy”, skalę demonstracji określił jako „bardziej imponującą niż mógł oczekiwać”. Były prezydent wskazywał na czynniki, które mogły tę skalę znacznie osłabić, ale to się jednak nie stało. Zdaniem Kwaśniewskiego nieustający deszcz wręcz „pokazał witalność tego protestu”.

Węgry: referendum ws. przyjmowania uchodźców nieważne. Orban po raz pierwszy od dekady przegrał wybory

Aż 98 procent Węgrów zagłosowało przeciwko obowiązkowym kwotom uchodźców, którzy mieliby się osiedlić na terenie ich kraju. I chociaż frekwencja wyniosła 40 procent, co oznacza, że referendum nie jest wiążące, to Viktor Orban triumfuje i zapowiada, że zmieni konstytucję. Chce to zrobić tak, aby wynik referendum miał moc prawną. Czy to tylko początek i podobne referenda odbędą się teraz w kolejnych krajach Unii?

Psycholog: w debacie Trump-Clinton merytoryka w ogóle nie miała znaczenia

Czy debaty pomiędzy Donaldem Trumpem a Hillary Clinton w znaczący sposób wpłyną na wynik wyborów? Zdaniem specjalistów – niekoniecznie. Jak zauważył ekspert ds. wizerunku Mirosław Oczkoś, wybory w USA odbędą się parę tygodni po ostatniej zaplanowanej debacie. – Bardzo często wyborca podejmuje decyzję w ostatnim momencie – mówił. Drugi gość Piotra Kraśko, psycholog Jacek Santorski, poddał w wątpliwość, czy debata ma w ogóle sens dla współczesnych wyborców. Ocenił, że w tych wyborach „merytoryka w ogóle nie ma znaczenia”.

Smolar o karaniu kobiet za aborcję: to są normy, które nie mieszczą się w standardach europejskich

– To jest problem kultury i struktury patriarchalnej, gdzie kobiety ponoszą odpowiedzialność za dramatyczne decyzje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar. Skrytykował w ten sposób obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcji, który przewiduje kary za przerwanie ciąży także dla kobiet. – To są normy, które nie mieszczą się w standardach europejskich – dodał.

Węgry: referendum w sprawie obowiązkowych liczb osiedlania uchodźców

Fala emigrantów zalała Węgry dokładnie rok temu. Teraz mieszkańcy Węgier odniosą się do obowiązkowych kwot osiedlania imigrantów. Wszyscy obywatele będą mogli odpowiedzieć na pytanie, które brzmi. "Czy chcecie, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?". Premier Orban przekonuje, że decyzja o zamknięciu węgierskich granic w zeszłym roku uratowała nie tylko jego kraj, ale całą Europę i przekonuje, że jeśli nie podejmie się jeszcze bardziej stanowczych działań, to europejskiej cywilizacji grozi zagłada.

Czarnoskórzy giną na ulicach USA. „Gniew manifestuje się najczęściej na styku obywatel-policjant”

W USA od pewnego czasu dochodzi do tragicznych w skutkach policyjnych strzelanin, w których giną czarnoskórzy. To zaś powoduje szerokie i gwałtowne protesty społeczne. Jak to możliwe, że za prezydentury pierwszego czarnoskórego prezydenta USA problem jest tak duży? W programie „Fakty z Zagranicy” Piotr Kraśko rozmawiał na ten temat z Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Przyznała, że w sytuacjach dramatycznych „gniew manifestuje się najczęściej na styku obywatel-policjant”.

Jakubiak: nobilitacja kobiet, które dokonały aborcji, nie jest dobrym kierunkiem

W Polsce trwa gorąca dyskusja związana z ewentualnym zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Parlament Europejski przeprowadzi w środę debatę o sytuacji kobiet w Polsce – taką decyzję podjęli w czwartek liderzy większości frakcji w europarlamencie. – To świetny pomysł – uważa Wanda Nowicka, była wicemarszałkini Sejmu, która była gościem w programie „Fakty z Zagranicy”. Aprobatę dla samej dyskusji w PE wyraziła także Elżbieta Jakubiak, była szefowa kancelarii Lecha Kaczyńskiego. – Debaty o kobietach i ich roli w społeczeństwie zawsze są dobre – mówiła.

W hidżabie na okładkę „Playboya”? „To jeden z przykładów adaptowania się”

Muzułmanka w hidżabie na łamach magazynu „Playboy'a”? Niektórych oburza, innych nie wzrusza, a sama zainteresowana – 23-letnia Noor Tagouri – krytyką się nie przejmuje. Dziennikarka, która pracowała m.in. w CBS Radio oraz jako reporterka dla telewizji CTV News i kanału Newsy, w każdym ze swoich materiałów występowała w hidżabie i zamierza pokazać się w chuście również na okładce amerykańskiego „Playboya”.

Marcinkiewicz: rekonstrukcja rządu miała przyćmić afery

Na pytanie prowadzącego program „Fakty z Zagranicy” Piotra Kraśko o to, czy Polska była resortowa i czy należy ją zjednoczyć, jego gość – były premier Kazimierz Marcinkiewicz –odparł, że „to premier rządzi państwem” oraz „decyduje o tym, co jest najważniejsze dla Polski”. Ministrowie, jak zaznaczył Marcinkiewicz, są mu do pomocy.

Rokita: Trump wypadł nie tak źle, jak się spodziewałem

Pierwsza debata kandydatów na prezydenta USA wywołała ogromne emocje na całym świecie. Nie zostało jednak definitywnie rozstrzygnięte, kto został zwycięzcą starcia. – Debata w wersji czytanej jest bez wątpienia wygraną przez Trumpa (…) Trump ma znacznie więcej treści do przekazania, (…) a Hillary Clinton próbuje za nim nadążyć – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Jan Rokita, komentator TVN24 BiS, przyznając, że nie oglądał pierwszej amerykańskiej przedwyborczej debaty na żywo, choć podkreślał, że gdyby ją widział, mógł mieć zupełnie inne odczucia.

Harasimowicz: emocje biorą w amerykańskiej kampanii górę

Starcie kandydatów na prezydenta USA w pierwszej debacie telewizyjnej jest wydarzeniem globalnym, które jednak przede wszystkim może wpłynąć na wyborców w USA. Kto – Trump czy Clinton – będzie lepszy w przedstawianiu swoich racji? Zdaniem scenarzysty i pisarza Cezarego Harasimowicza, który był gościem programu „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, w ekscytujących debatach „merytoryczna dyskusja i wymiana argumentów zejdzie na drugi plan” – Zapamiętamy przede wszystkim wpadki – mówił w rozmowie z Piotrem Kraśko. Dodał także, że to emocje biorą górę w kampanii amerykańskiej.

Pastusiak: mówienie o samych faktach może się obrócić przeciwko Hillary Clinton

Pierwsza wspólna debata kandydatów na prezydenta USA ma ogromne znaczenie dla powodzenia w wyborach. - Po raz pierwszy nominację republikanów otrzymała osoba bez doświadczenia – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS prof. Longin Pastusiak, amerykanista. - On [Trump – przyp. red.] gra na zniechęceniu, żeby nie powiedzieć nienawiści, amerykańskiego społeczeństwa do elit politycznych – dodał Marcin Bosacki były ambasador Polski w Kanadzie. Dodał także, że „Trump w dotychczasowych debatach nie mówił więcej niż 25 min – tutaj będzie mówił dwa razy dłużej (…) i będzie bardziej autentyczny”. Jednak zdaniem amerykanisty Longina Pastusiaka „mówienie o samych faktach może się obrócić przeciwko Hilary Clinton”.

Ewa Ewart: Trump przerósł media

– Kiedy (Donald Trump – przyp. red.) się zorientował, że uszło mu na sucho pierwsze, drugie, trzecie kłamstwo uczynił z tego swoistą strategię wyborczą – oceniła w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dokumentalistka Ewa Ewart. Jej zdaniem prowokacyjny styl oraz retoryka republikańskiego kandydata na prezydenta USA sprawiły, że „media amerykańskie udzieliły nieproporcjonalnie więcej czasu Trumpowi niż Clinton”. – Trump przerósł media, media nie umiały się zmierzyć z nowym fenomenem – stwierdziła Ewart.

Paweł Kowal: Wielka Brytania na końcu zrobi Brexit bez Brexitu

Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział, że na początku przyszłego roku jego kraj rozpocznie procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS powątpiewał jednak, czy do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE faktycznie dojdzie.

Sikorski o Hillary Clinton i Donaldzie Trumpie: proszę mnie nie pytać, z którym z nich sympatyzuję

– Mamy dwóch kandydatów, bardzo różnych – zaznaczył Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych. Jeden z nich, zauważył Sikorski, „chce podtrzymać, a nawet wzmocnić, instytucje, które zapewniły światu pokój i dobrobyt: NATO i Światową Organizację Handlu”. Drugi kandydat to człowiek, który „wypowiada się bardzo ciepło o znanym z demokracji prezydencie Putinie, jest amerykańskim izolacjonistą i chce wznosić bariery handlowe”. – Proszę mnie nie pytać, z którym z nich sympatyzuję – zażartował.

Problemy na linii Warszawa-Wilno. Siemoniak: polityka powinna być oceniania po skutkach

– W NATO jest fatalnie przyjmowane, gdy ktoś próbuje mieszać sprawy bezpieczeństwa i solidarności sojuszniczej z problemami w stosunkach dwustronnych – zauważył gość Piotra Kraśko Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej i wiceminister. Jak zauważył „wiele jest państw NATO, które mają kłopoty z relacjami między sobą” i dlatego „nie jest dopuszczane to, aby ktokolwiek taką kartą grał”. – Polityka powinna być oceniania po skutkach – stwierdził polityk. – Polityka ministra Waszczykowskiego i jego ludzi jest polityką twardych wypowiedzi i obrażania wszystkich dookoła, co jest nieskuteczne – podkreślił były już minister obrony narodowej i wiceminister.

Rokita: tylko Merkel i Kaczyński chcą utrzymania sankcji wobec Rosji

– SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) i CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii) od dawna kwestionują politykę Merkel wobec Rosji – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS komentator i były polityk Jan Rokita. – Jest tylko dwóch przywódców w UE, którzy są zainteresowani utrzymaniem sankcji: Merkel i Kaczyński – ocenił. Jan Rokita zauważył, że to czyni Polskę i „część Niemiec, która aktualnie rządzi” sojusznikami.