Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

„Może się zdarzyć, że Polska znajdzie się w izolacji”

– Może się zdarzyć, że Polska znajdzie się w izolacji – ocenił szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS Jacek Stawiski po wtorkowej debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Stawiski wyraził zdziwienie, że rząd PiS wdaje się w spory z instytucjami europejskimi, zamiast wykorzystać w polityce zagranicznej to, że „debata o imigracji przesunęła się w prawo, na stronę Orbana”. – Jeśli najsilniejsze kraje UE pójdą swoją drogą, to Polski nie będzie nikomu żal – skomentował drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Marek Ostrowski z „Polityki”.

„Amerykanie dowiedzieli się przede wszystkim, że Clinton jest po prostu człowiekiem, który nie wyrabia fizycznie”

Problem zasłabnięcia Hillary Clinton oraz stan jej zdrowia nie przestaje być tematem numer jeden w amerykańskiej kampanii wyborczej. Oficjalnym powodem niedyspozycji, który podaje sztab kandydatki, to zapalenie płuc. –Zasłabnięcie może być stanem normalnym przy tej chorobie – tłumaczył pulmonolog dr Tadeusz Zielonka w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dodał także, że jeśli się spojrzy na ów problem historycznie, to oficjalne komunikaty zawsze mówią o infekcji. – Dzieje się tak, ponieważ zapalenie płuc jest ostrą chorobą, ale wyleczalną – mówił dr Zielonka.

Zbigniew Lewicki o stanie zdrowia Hillary Clinton: jej sztab skrywa poważną tajemnicę

– Unikanie przez 9 miesięcy konferencji prasowej? To jest niespotykane. To się nie zdarzyło żadnemu amerykańskiego politykowi – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Skomentował on kampanię wyborczą kandydatki demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton. Zasugerował, że unikała ona konferencji prasowych ze względu na „poważną tajemnicę zdrowotną”. – Coś jest ukrywane ewidentnie – stwierdził. Lekarze Clinton podają, że zachorowała ona na zapalenie płuc. – Być może okaże się, że miała tydzień-dwa tygodnie choroby, z której wyszła – mówił drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie.

Jak wygląda typowy dzień amerykańskiego prezydenta? Wymaga on końskiego zdrowia

Dlaczego zdrowie kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych ma tak fundamentalne znaczenie? Bo to nie tylko ogromnie prestiżowa, ale przede wszystkim bardzo ciężka i fizycznie wyczerpująca praca. Każdy z prezydentów inaczej układa sobie plan dnia, ale zawsze są w nim podstawowe elementy, takie jak tajny briefing i liczne spotkania z doradcami.

Małgorzata Zawadka o 11 września: poczułam się wtedy obywatelem tego miasta

Polscy dziennikarze Małgorzata Zawadka i Filip Niedenthal w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS wspominali swoje przeżycia z 11 września 2001 roku, kiedy w USA doszło do serii zamachów terrorystycznych. – Poczułam się wtedy obywatelem tego miasta (Nowego Jorku – przyp. red.) – mówiła Małgorzata Zawadka, była korespondentka w USA. – Najważniejsze, że to miasto przetrwało – mówił z kolei Filip Niedenthal, redaktor naczelny „Esquire”.

Marek Ostrowski: krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje

Parlament Europejski w przyszłym tygodniu podejmie debaty. Tematem rozmów ponownie będzie aktualna sytuacja w Polsce. – Krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. Jego zdaniem najpoważniejszym zarzutem wobec Polski jest to, że rząd nie akceptuje wyroków Trybunału Konstytucyjnego. To się nie zdarza, jak określił dziennikarz, „w świecie białego człowieka”.

Smolar: następuje marginalizacja Polski przez UE

Tusk mówi o konsekwencji w kontekście Brexitu, Włosi – o ścisłej integracji państw, które jej rzeczywiście chcą, a premier Węgier – o kontrrewolucji kulturalnej. Sytuację współczesnej Europy komentował w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Gość Jolanty Pieńkowskiej uważa, że borykamy się z „najpoważniejszym kryzysem i widać, że Europa dzieli się na trzy bloki”. Dostrzega jednak w tym kryzysie jasną stronę. Jest nią pozytywne podejście Polaków do Unii Europejskiej, kojarzonej głównie z możliwościami rozwoju cywilizacyjnego. Zauważa jednak i drugą stronę. – Europie jest bardzo trudno – przyznał. – Już teraz następuje marginalizacja Polski przez Unię Europejską – dodał.

Czy Putin boi się niezależnych sondaży? „Jego partia nie jest tak dobrze postrzegana”

- O ile sam Putin i jego poparcie jest na wysokości niebios (…) tyle jego partia nie jest tak dobrze postrzegana – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Andrzej Zaucha, korespondent „Faktów” w Rosji. – Poparcie dla niej spada – podkreślił. Reporter „Faktów”, powołując się na niezależne źródła, stwierdził, że „Putin, jako przywódca, ma ponad 80 proc. poparcia”, między innymi dlatego, że partia jest postrzegana jako elita karierowiczów. Zdaniem gościa Jolanty Pieńkowskiej takie myślenie Rosjan wynika ze świadomości, że w kraju może być gorzej – tak, jak 25 lat temu gdy na sklepowych półkach niczego nie było. Dlatego, zdaniem reportera „Faktów”, wolą stałość urzędu prezydenta.

Echa spotkania Kaczyńskiego i Orbana w Krynicy. „To bardziej show niż poważna polityka”

„W UE potrzebne są zmiany kulturowe” – to jedna z istotniejszych kwestii, w sprawie której zgodzili się Viktor Orban premier Węgier i lider PiS Jarosław Kaczyński. Tę sytuację komentowali publicyści Adam Szostkiewicz „Polityki” i Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. Zgodnie ocenili, że spotkanie obecnego premiera Węgier oraz byłego premiera Polski na Forum Ekonomicznym w Krynicy, było „przede wszystkim świetnym show”.

Francja coraz bardziej cierpi z powodu fali imigrantów. Paryż buduje dwa obozy dla uchodźców

Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się prace przy stawianiu betonowej bariery we francuskim Calais. Mur stanie wzdłuż głównej drogi prowadzącej do portu. Konstrukcja ma chronić ciężarówki przed napadami imigrantów, którzy koczują w tzw. Dżungli. Ale z powodu fali imigrantów cierpi cała Francja. Paryż wprowadza tymczasowe rozwiązanie – dwa obozy dla uchodźców: dla kobiet i dla mężczyzn.

Marcinkiewicz: misja ministrów "wyjazdem propagandowym". Listy prezydenta mało znaczącym "wyjściem przed szereg"

Po atakach na Polaków w Wielkiej Brytanii do Londynu pojechali z wizytą ministrowie Błaszczak i Waszczykowski oraz Komendant Główny Policji. – Myślę, że to taka propagandowa wizyta – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską na antenie TVN24 BiS dodał, że „taki wyjazd na pewno coś wnosi (…) dla rządu” i dla wizerunku samych ministrów, którzy w ocenie Marcinkiewicza „mają dużo za uszami”.

Co jest przyczyną ataków w Harlow? „To nastroje, które kumulowały się w Brytyjczykach od 2004 roku”

W Wielkiej Brytanii ponownie doszło do ataku na Polaków. Nie dość, że miał on miejsce w tym samym miejscu, co poprzedni, to napastnicy zaatakowali niedługo po marszu milczenia i sprzeciwu wobec agresji, zorganizowanym przez mniejszość polską. Czy takie akty przemocy uaktywnił Brexit? – To są nastroje, które kumulowały się w Brytyjczykach od 2004 roku, kiedy premier Tony Blair otworzył rynek pracy dla obywateli Polski i innych nowych krajów członkowskich UE – mówił na antenie TVN24 BiS w programie „Fakty z Zagranicy” Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Rokita: nie zdziwię się, jeśli skutkiem polityki imigracyjnej będą pogromy w Europie

– W Europie narastają tendencje nacjonalistyczne, nie tylko w Wielkiej Brytanii – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były poseł PO Jan Rokita, komentując napaści na Polaków w Harlow w Anglii. Jak ocenił, „lumpen-nacjonalizm w różnych częściach Europy staje się silniejszy” i stosunkowo niezamożne, robotnicze Harlow nie jest tutaj wyjątkiem. – Nie zdziwię się, jeśli efektem imigracji, otwartej europejskiej polityki imigracyjnej w ubiegłym roku, staną się na przykład pogromy w różnych krajach europejskich – dodał.

Syria: dwa skrajne oblicza Aleppo. Świat wojny i świat beztroski egzystują równolegle

Dwa światy w jednym, ogarniętym wojną, syryjskim mieście. Podzielone przez nieustanne walki Aleppo szokuje. Obok ruin, śmierci, głodu i ludzkich dramatów – turyści kąpią się w basenach, opalają na plażach i kupują luksusowe towary. Syryjskie ministerstwo turystyki zachęca do przyjazdów do kraju, który – cytat z oficjalnej reklamówki – „zawsze jest piękny”.

Amerykanista: Clinton drażni wielu mężczyzn. „Jest bardzo inna od tradycyjnej, amerykańskiej żony”

Amerykańskie elity są nie tyle przeciwne Trumpowi, ile podziałowi społecznemu, jaki mogłaby jego prezydentura stworzyć – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Jak wyjaśnił – Trump skupia na sobie poparcie bardzo konserwatywnej części społeczeństwa. Ale nie tylko on jest bardzo polaryzujący, zaznaczył. – Pani Clinton drażni wielu mężczyzn, w Ameryce i nie tylko – zauważył. A drażni, w opinii Lewickiego między innymi tym, że „jest bardzo inna od tradycyjnej, amerykańskiej żony”.

Ostrowski: Putin ma metodę mówienia „jawnej nieprawdy”

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin udzielił wywiadu, w którym ostrzegł przed rewidowaniem wyników II wojny światowej, gdyż „otworzyłoby to puszkę Pandory”, jak to ujął. – Mówi to Putin, wobec którego najcięższy zarzut jest taki, że złamał podstawowe porozumienia dla Europy i świata, że siłą zmieniał granice – kpił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. – Putin ma metodę mówienia jawnej nieprawdy – stwierdził. Prezydent Rosji w wywiadzie nie odpowiedział na pytanie, kogo wolałby jako prezydenta USA. – Mnie to nie dziwi, że Putin nie określił się, czy wołałby Trumpa czy Hillary Clinton. Wcześniej dawał do zrozumienia, że wolałby Trumpa – skomentował drugi gość Piotra Kraśko, wicedyrektor Center for European Policy Analysis Marcin Zaborowski.

Drugiego referendum ws. Brexitu nie będzie. Lewandowski: Anglicy sprawili kłopot przede wszystkim sobie

Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiada, że nie będzie drugiego referendum w sprawie Brexitu. – Anglicy sprawili kłopot przede wszystkim sobie (…) i udają, że to jest problem wyłącznie brytyjski – powiedział w "Faktach z Zagranicy" Janusz Lewandowski, były komisarz UE. Gość Piotra Kraśko przytoczył słowa byłego premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona, który nazwał Brexit "zwycięstwem demokracji" i się z nimi nie zgodził. - Uważam, że jeszcze kilka takich zwycięstw i rozsypie się cała Europa i zmarnowany zostanie dorobek wielu pokoleń, które wyciągały wnioski z II wojny światowej - powiedział na antenie TVN24 BiS.

Biznesowe tournee ministra Morawieckiego. Warszawa będzie nowym londyńskim City?

- Misja ministra Morawieckiego nie przyniesie efektów – powiedział na antenie TVN24 BiS senator Marek Borowski. I dodał, że „obniżanie wieku emerytalnego nie jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia rynku pracy”. Nawiązując do gospodarczych aspektów rozmowy Piotr Kraśko przytoczył słowa brytyjskiej premier Margaret Thatcher, które brzmiały: „jeśli chcemy mieć silną gospodarkę, to musimy mieć sprawnie działające sądy”. Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu z PiS, odpowiedział: „nie przesadzajmy z tym, że inwestorzy będą przejmować się tym, że w Polsce trwa jakiś spór o TK”.

Jak ryzykowna dla Polski byłaby wygrana Donalda Trumpa?

Goście Piotra Kraśko – Maciej Stasiński („Gazeta wyborcza”, komentator TVN24 BiS) i Marcin Bosacki (były ambasador Polski w Kanadzie, były korespondent w Stanach Zjednoczonych) – dyskutowali w programie „Fakty z Zagranicy” na temat potencjalnej wygranej przez Donalda Trumpa oraz związanego z nim, jako ewentualnym prezydentem, ryzyka dla Polski.

Siemoniak: nie jest rolą ministra obrony wydawanie dramatycznych komunikatów

Rosyjskie manewry wojskowe to, w ocenie byłego ministra obrony Tomasza Siemoniaka, „propagandowe działania nakierowane silnie na wewnętrzną opinię publiczną”. Gość Piotra Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy” na kanale TVN24 BiS skrytykował wydanie przez Ministerstwo Obrony Narodowej komunikatu o odprawie wojskowej w tej sprawie. Zaznaczył, że polskie służby „muszą mieć oczy i uszy otwarte na wschód” i dodał, że „nie jest rolą ministra obrony wydawanie takich dramatycznych komunikatów”. .

Brutalny atak na Polaków w Wielkiej Brytanii. „Ksenofobia w Europie umacnia się, to żywy problem”

W miejscowości Harlow na południowym wschodzie Anglii zaatakowanych zostało dwóch Polaków. Grupa nastolatków skopała ich do nieprzytomności. W efekcie ataku 40-latek zginął, a jego 43-letni towarzysz jest ciężko ranny. Policja nie wyklucza, że była to napaść na tle narodowościowym. W programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS goście Piotra Kraśko – prof. Tadeusz Iwiński, z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Paweł Kowal w Polskiej Akademii Nauk – rozmawiali m.in. na temat wzrastającej fali nastrojów ksenofobicznych w Europie.

Sankcje wobec Rosji zostaną zniesione? Sienkiewicz: tak czy inaczej, Rosja straciła

Jeden z niemieckich dzienników napisał, że Słowacja, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii Europejskiej, ma domagać się zniesienia sankcji wobec Rosji. Kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że obecnie nie ma ku temu warunków. – Cokolwiek się stanie w kwestii sankcji, Rosja nieodwołalnie straciła szansę bycia częścią europejskiej rodziny – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Bankowcy z Londynu po Brexicie przeniosą interesy do Warszawy? Na to liczy minister Morawiecki

Wielka Brytania miała być naszym wielkim sojusznikiem w Unii Europejskiej. Teraz wielką szansą dla Polski ma być to, że Brytyjczycy z wychodzą UE. Warszawa zaprasza bankowców z londyńskiego City. Wicepremier Morawiecki poleci nad Tamizę, by namawiać do inwestowania nad Wisłą. Na największe banki raczej liczyć nie możemy, bo nie jesteśmy w strefie euro. Ale część inwestorów do Warszawy rzeczywiście mogłaby się przenieść i mowa o tym była już kilka godzin po ogłoszeniu wyników brexitowego referendum. Zaletą Polski mają być m.in. wspaniali ludzie.

Echa występów Polaków na igrzyskach w Rio. „Polski sport zaczyna być jak kolos na glinianych nogach”

Bilans polskich sportowców na igrzyskach w Rio jest dyskusyjny. Polska zdobyła więcej medali niż w Pekinie oraz Londynie, a jednocześnie jest najniżej w tabeli medalowej państw od prawie pół wieku. – Jedynym pocieszeniem dla nas jest to, że Anita Włodarczyk była największym suwerenem tych igrzysk olimpijskich. Nawet Usain Bolt ani Michael Phelps nie mieli nad rywalami takiej przewagi – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowego”.

USA: Trump chce, aby prokurator zbadał fundację Clinton i jej męża

Takiej kampanii wyborczej w USA nie było od dziesięcioleci – kandydaci walczący o Biały Dom są w wieku emerytalnym. 68 lat ma Hillary Clinton, a 70 lat Donald Trump. Do tego ulubieńcem wielu młodych wyborców był Bernie Sanders, lat 75. Teraz jednak zdrowie kandydatów stało się jednym z głównych tematów kampanii. Są niepokoje o stan zdrowia Hillary Clinton. Trump jakoś tematu unika. O ile pogłoski o złym stanie zdrowia Clinton jest w stanie łatwo obrócić w żart, o tyle znacznie trudniej jest byłej sekretarz stanu wytłumaczyć się z wciąż pojawiających się ze znacznie poważniejszych oskarżeń. Donald Trump wezwał do powołania specjalnego, niezależnego prokuratora do zbadania sprawy kontrowersyjnej fundacji charytatywnej prowadzonej przez Billa i Hillary Clintonów.

Amerykanista: wybór między Trumpem a Clinton to wybór między katastrofą a czymś niesmacznym

Hillary Clinton jest „skompromitowana”, ale Donald Trump wcale nie jest lepszy – uważa amerykanista z UKSW Zbigniew Lewicki. – Wybór między katastrofą, a czymś niesmacznym – stwierdził. Jednocześnie przyznał, że obecnie faworytką wyścigu do Białego Domu jest Clinton, ale ocenił, że Donald Trump „spokojnie czeka, żeby się wystrzelała z pieniędzy i argumentów, i uderzy wtedy, kiedy to będzie naprawdę skuteczne”. – On musi koniecznie rozszerzyć swój elektorat – dodawał drugi gość Piotra Kraśko, Marek Ostrowski z „Polityki”.

Dzieci jako terroryści. Czy Europa powinna się bać nieletnich zamachowców?

W niedzielę w Turcji doszło do zamachu – na weselu zdetonował bombę samobójca, który – według władz – miał nie więcej niż 14 lat. Czy to nowa fala dziecięcych terrorystów? – Nie ma co ukrywać, że szkół kształcących terrorystów nie ma, bo są – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS reporter „Faktów” TVN Dariusz Prosiecki. – Ci młodzi ludzie – nastolatkowie – są w pełni świadomi tego, co robią. Oni są ideologicznie przygotowani do strasznego działania – mówił Dariusz Prosiecki.

Gorący spór o zakaz burkini na plażach. "To jest śmieszne"

Szereg miast we Francji wprowadziło zakaz noszenia burkini. Wywołało to protesty środowisk muzułmańskich, jednak kilka dni temu sąd w Nicei podtrzymał zakaz wydany m.in. w Cannes. Podobne zakazy rozważane są także w Niemczech. – Sąd miał prawo uznać taki zakaż i trzeba to wykonać. Ale to jest śmieszne. (…) Dlaczego ja mam się nie ubrać tak, jak ja chcę? – spytał w „Faktach z Zagranicy” Adham Abd el Aal, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego.