Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Aleksander Smolar: Front Narodowy przejął język lewicy

Front Narodowy broni państwa republikańskiego, ma także program socjalny i "to jest język, który zdobywa część lewicy" - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar. Dodał, że "niezadowolenie z nowej Unii Europejskiej (po powiększeniu o państwa Europy Środkowo-Wschodniej - przyp.red.) można zaobserwować we wszystkich państwach starej Unii".

Kandydatura Jacka Saryusza-Wolskiego "to wrzutka, której nie należy traktować poważnie"

Donald Tusk popełnił błędy, ale innego kandydata na szefa Rady Europejskiej nie ma - uznał poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem nie należy traktować poważnie ewentualnej kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego na to stanowisko, którą według doniesień medialnych rozważa PiS. - To jest wrzutka - stwierdził. Z tym, że nie ma innych kandydatów na funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, nie zgodziła się Róża Thun, europosłanka PO. - Chętnych na to miejsce są dziesiątki, ale pytanie, czy jest ktoś lepszy - oceniła.

Najpierw generał, teraz prokurator. Zięć prezydenta także zapomniał, że kontaktował się z Rosjanami?

Od czasu wstąpienia na tron brytyjskiej królowej minęło 65 lat, a Amerykanie mają już 11. prezydenta. Nawet pełne dwie kadencje, czyli osiem lat, w porównaniu do królowej, to niewiele. Jednak dla niektórych członków administracji nawet i to może być nieosiągalne - generał Flynn musiał ustąpić po miesiącu. W jeszcze coraz trudniejszej sytuacji znalazł się prokurator generalny - także przez zaniki pamięci odnośnie Rosjan. Z powodu swoich kontaktów z rosyjskim ambasadorem, które zataił przed senacką komisją przed którą zeznawał pod przysięgą, musiał wycofać się z nadzorowania śledztwa. Dotyczy ono rosyjskich hakerów, rzekomo ingerujących w bieg amerykańskiej kampanii wyborczej. Kolejną osobą, która najpewniej będzie musiała tłumaczyć się ze swoich rozmów z Rosjanami, jest jeden z najbliższych doradców prezydenta - jego zięć, Jared Kushner.

"Jedno zdanie Financial Times jest w stanie zrobić w Polsce taką burzę, jakiej nie jest w stanie zrobić dobra książka"

- Jedno zdanie Financial Times jest w stanie zrobić w Polsce taką burzę, jakiej nie jest w stanie zrobić dobra książka - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Paweł Kowal z PAN, odnosząc się do zamieszania wokół europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego. - To pokazuje mechanizm zdziecinnienia polityki w Polsce - dodał zaznaczając, że "ta cała sprawa jest oczywiście interesująca, ale na drugą i trzecią stronę. Ale nie tak, żebyśmy trzy dni o tym rozmawiali". Z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn całe zamieszanie wokół Saryusz-Wolskiego nazwał "kreskówką dla dzieci". - Nawet jeżeli intencją tego całego zamieszania jest to, by osłabić szanse Donalda Tuska i by inni, poważni kontrkandydaci się pojawili, to "wujaszek Google" na ten temat milczy - dodał.

Olechowski: Saryusz-Wolski uczestniczy w grze PiS-u jako narzędzie

- To jest dziwaczne, żeby nic nie powiedzieć - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Olechowski odnosząc się do braku komentarza Jacka Saryusz-Wolskiego po doniesieniach Financial Times na temat jego ewentualnego kandydowania na przewodniczącego Rady Europejskiej w miejsce Donalda Tuska. Zdaniem Olechowskiego europoseł Platformy Obywatelskiej "uczestniczy grze", którą prowadzi Prawo i Sprawiedliwość wokół wyboru Tuska na drugą kadencję. - Uczestniczy jako narzędzie - dodał były minister spraw zagranicznych. - Dla mnie to jest koniec wizerunku człowieka, który wydawał się walczyć o pewne cele narodowe: żeby Polska była w UE i żeby się w niej zakorzeniła - ocenił Olechowski.

Trump "absolutnie i całkowicie trzymał się promptera"

- To było najlepsze z dotychczasowych wystąpień Donalda Trumpa - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" Jolanta Pieńkowska, dziennikarka TVN24 BiS, która relacjonowała z Nowego Jorku amerykańską kampanię wyborczą. - Prezydent absolutnie i całkowicie trzymał się promptera - dodała cytując komentarze amerykańskich mediów dotyczące wystąpienia w Kongresie.

Jan Rokita: Jacek Saryusz-Wolski to postać absolutnie wybitna

- Jacek Saryusz-Wolski to człowiek o wyjątkowo mocnej osobowości i bardzo inteligentny - chwalił europosła PO w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były polityk i komentator stacji Jan Maria Rokita. Tłumaczył, że Jacek Saryusz-Wolski ze względu na swoją samodzielność "przez Tuska był traktowany jako przeciwnik - kogoś, kogo należy odsuwać". - Jacek Saryusz-Wolski to postać absolutnie wybitna - stwierdził. W ocenie Rokity, jeśli rząd PiS poprze Saryusza-Wolskiego jako kandydata na szefa Rady Europejskiej, to rozluźni to więzy europosła ze swoją rodzimą partią. Zdaniem komentatora TVN24 BiS, politycy Prawa i Sprawiedliwości, popierając Jacka Saryusza-Wolskiego, "chcą mieć swojego rodzaju alibi", gdyby ktoś im zarzucał, że nie popierają Polaka w staraniach o reelekcję na ważny europejski urząd.

Gen. Koziej: paniczne obawy przed Donaldem Trumpem okazały się niesłuszne

- Prawdą okazało się, że USA to lotniskowiec, który trudno zawrócić z kursu - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef BBN gen. Stanisław Koziej, komentując politykę Donalda Trumpa wobec Rosji. W ocenie Kozieja "reset z Rosją nie udał się, zanim wystartował". - Te paniczne obawy (że Trump dokona koncesji wobec Putina - przyp. red.) okazały się niesłuszne - dodał. Mniej optymistyczny był drugi gość programu, były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak. - Generalny kierunek polityki Trumpa jest chaotyczny. Stwarza niejasność w stosunkach z Rosją - ocenił. Zdaniem Nowaka ostre stanowisko USA wobec Rosji w sprawie Krymu - Biały Dom jest zdania, że Rosja powinna Ukrainie zwrócić władzę na półwyspie - to "rzecz łatwa do odwrócenia".

Wpadka na gali Oscarów. "Jedyny niewyreżyserowany moment tego przedstawienia"

- Wydaje mi się, że bardzo staramy się połączyć format reality show i format programu "Mamy Cię", mnie to nie śmieszy - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS redaktor naczelna "Gali" Anna Ibisz, komentując tegoroczną galę rozdania Oscarów. Drugi gość programu, Kinga Rusin z "Dzień Dobry TVN", stwierdziła, że moment wpadki prowadzących podczas ogłaszania zwycięzcy w kategorii "Najlepszy film" to był "jedyny niewyreżyserowany moment tego przedstawienia".

Ambasador Rosji: wielu w Polsce nie chce zrozumieć przyczyn katastrofy smoleńskiej

- Prawo jest prawem i nic z tym nie zrobimy. Prawo mówi, że dopóki trwa śledztwo, wszelkie materiały dowodowe muszą pozostać w gestii prokuratury - tłumaczył w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, odpowiadając na pytanie, kiedy wrak prezydenckiego tupolewa trafi z powrotem do Polski. - Wielu w Polsce nie chce zrozumieć tego, jakie były przyczyny katastrofy, że nie było innych elementów niż katastrofa powietrzna - dodał. W rozmowie z Piotrem Kraśko poruszył też temat kontrowersji wokół generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego, a także kwestię odpowiedzialności za Hołodomor i wojnę na Ukrainie.

Co roku ok. 2 tys. Japończyków umiera z przepracowania. Władze nakazały skrócenie czasu pracy

"Jeżeli próbuje się regulować takie sytuacje, to tak jak np. we Francji (…) okaże się, że taka inżynieria społeczno-gospodarcza ma swoje gigantyczne konsekwencje", stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Komentował w ten sposób nowy pomysł władz Japonii, które chcą - w ramach walki z pracoholizmem - wprowadzić krótszy czas pracy w ostatni piątek miesiąca.

"Słowa Franciszka budzą oburzenie, bo trafiają w sedno"

- To, że ludzie nie żyją chrześcijańskimi wartościami, odstrasza od Kościoła - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Marek Blaza, jezuita i wykładowca teologii w Collegium Bobolanum. Odniósł się w ten sposób do słów papieża Franciszka, który, w kontekście wyzysku wobec drugiego człowieka, stwierdził, że lepiej być ateistą, niż fałszywym chrześcijaninem.

Polski rząd ma pomysł na UE. "Większa rola państw zamiast silniejszej integracji"

- Być może w przyszłości na czele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej stanie jedna osoba - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Podkreślił, że "nie ma formalnych możliwości zmienić traktat w dwa miesiące", odnosząc się do wizji PiS na "nową" Unię Europejską, o której europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski, mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl. Przedstawił on propozycję Unii, w której byłaby "większa rola państw zamiast silniejszej integracji" oraz zmienione zostałyby kompetencje przewodniczącego Parlamentu i Komisji.

Rosja przyznała się do propagandy. Rotfeld: temu komunikatowi nadano dużą rangę

- To nie jest nowe. Nie tylko w rosyjskiej armii propaganda odgrywa niesłychanie ważną rolę - powiedział w "Faktach z Zagranicy" prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, komentując słowa ministra obrony Rosji. Siergiej Szojgu przyznał, że Rosja dysponuje bardzo silnym oddziałem propagandowym. Zdaniem gościa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej - dobór słów, wypowiadanych podczas obchodów Dnia Obrońców Ojczyzny, nie jest przypadkowy. - Nadano niesłychanie dużą rangę temu komunikatowi - stwierdził na antenie TVN24 BiS.

Odkrycie NASA rozpala wyobraźnię. "Zrobiliśmy wielki krok"

Odkrycie siedmiu nowych, stosunkowo niedaleko znajdujących się, planet działa na wyobraźnię. Naukowcy podejrzewają, że być może na ich powierzchni występuje woda w stanie ciekłym, a nawet - formy życia. ["Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS]

Rosja oficjalnie przyznała się do prowadzenia propagandy. "Mądra, inteligentna i skuteczna"

Historia pokazała wielokrotnie, że propaganda może być bronią silniejszą niż karabiny i czołgi. To nie przypadek, że minister obrony Siergiej Szojgu przyznał, że Rosja dysponuje specjalnym oddziałem - propagandowym wojskiem, które będzie wpływać na losy na świata i forsować rosyjską wizję przyszłości. A sama propaganda, jak mówił Szojgu, musi być inteligentna, kompetentna i efektywna. ["Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS]

"USA są krajem imigrantów, ale nie nielegalnych imigrantów"

- Żaden kraj nie może tolerować tak dużej liczby nielegalnych imigrantów, jaką mają USA - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. - USA są krajem imigrantów, ale nie nielegalnych imigrantów - dodał, komentując starania prezydenta Donalda Trumpa, by ograniczyć imigrację do USA. Drugi gość programu, korespondentka TOK FM w USA Dorota Warakomska, zwróciła uwagę na problemy prawne Trumpa w związku z tymi działaniami. - Gdyby był pewny, że jest to legalne, to skierowałby to (dekret o ograniczeniu imigracji - przyp. red.) do Sądu Najwyższego - stwierdziła.

Piotr "Liroy" Marzec: potrzebne są uprawy marihuany w Polsce

Ugrupowanie Kukiz'15 jest zmartwione tym, że nowa ustawa o marihuanie medycznej, nad którą obecnie pracuje Sejm, nie będzie wystarczająca, by zapewnić polskim pacjentom odpowiedni dostęp do tego leku - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł Kukiz'15 Piotr "Liroy" Marzec. Na obecnym posiedzeniu Sejmu komisja zdrowia odrzuciła poprawki Kukiz'15, by marihuanę mógł uprawiać dla pacjentów Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. - Mam nadzieję, że (politycy PiS - przyp. red.) zrozumieją, że są potrzebne uprawy w kraju - stwierdził poseł Marzec.

"Mamy do czynienia z rządem antynarodowym"

- Polska jest na granicy katastrofy - oświadczył w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS opozycjonista Andrzej Celiński. Jego zdaniem w Polsce "mamy do czynienia z rządem antynarodowym", który może "wypchnąć" Polskę z kręgu krajów zachodnich. Drugi gość programu, ekonomista prof. Ryszard Bugaj, stwierdził, że rząd PiS ma kiepską prasę na Zachodzie. - Mamy opinię w Europie gorsza niż na nią zasługujemy, a obecna ekipa rządowa robi wszystko, żeby ta opinia była jeszcze gorsza - ocenił Bugaj i dodał, że to powoduje, że wpływy Polski w Brukseli spadają.

"Timmermans sprawę polską traktuje w kategoriach prestiżu i honoru osobistego"

Jakimś wyjściem, które umożliwiłoby rozpoczęcie poważnego dialogu (między Polską a KE w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - przyp. red.) byłoby przekazanie tej sprawy ze strony Komisji Europejskiej innemu komisarzowi - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując spór polskiego rządu i KE o zamiany w Trybunale. Zdaniem Millera wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans "sprawę polską traktuje w kategoriach prestiżu i honoru osobistego", a także ma problem wizerunkowy związany z faktem, że pochodzi z Holandii, gdzie sądy nie mogą badać konstytucyjności aktów parlamentu. W ocenie byłego premiera Beata Szydło powinna wyznaczyć specjalnego przedstawiciela do dialogu z Komisją Europejską, a Komisja - innego komisarza, by rozwiązać ten problem.

"To był monolog, który odzwierciedla chaos w głowie prezydenta Trumpa"

Zaskoczyło mnie to, że Donald Trump wpadł do Gabinetu Owalnego rano i mówi: robimy konferencję prasową. Tak się nie robi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Longin Pastusiak, amerykanista z Akademii Vistula, komentując pierwszą konferencję prasową zorganizowaną przez Donalda Trumpa, na której prezydent USA pokłócił się z dziennikarzami. - To było w technice narracji strumienia świadomości jak u Virginii Woolf czy "Ulissesa" Jamesa Joyce'a - stwierdził natomiast Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. - To był monolog, który odzwierciedla chaos w głowie prezydenta Trumpa - dodał.

"Ze smutkiem przyglądam się tej debacie"

Podtrzymuję krytyczną opinię o działaniach polskiego rządu ws. Trybunału Konstytucyjnego, ale mam też rezerwę w sprawie działań komisarza Timmermansa - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł i były członek PiS, komentując kłótnię do jakiej doszło między wiceszefem KE i szefem polskiej dyplomacji na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. - Komisja uzurpuje sobie prawa Rady Unii Europejskiej w tej sprawie, ale odpowiedzialność (za pogorszenie relacji - przyp. red.) jest po stronie kierownictwa PiS-u - dodał. Ujazdowski podkreślił, że "ze smutkiem przygląda się tej debacie, bo Polska ma pełen tytuł historyczny do tego by występować w roli promotora praw człowieka", a nie być oskarżaną o ich łamanie.

Lądowa operacja przeciwko IS? "Arabowie nie są gotowi przyjąć Amerykanów"

Amerykanie przespali sytuację, w której można było powstrzymać rozwój tzw. Państwa Islamskiego w Syrii - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca GROM, komentując informacje CNN o możliwej interwencji lądowej w Syrii i Iraku w celu zlikwidowania tzw. Państwa Islamskiego - Ciężko wrócić do momentu, kiedy ta interwencja mogłaby mieć więcej sensu - dodał Katarzyna Sidło, arabistka i ekonomistka ds. politycznych Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Ambasador Wielkiej Brytanii w TVN24 BiS: nieuczciwe byłoby kazać wyjechać Polakom

- Brexit jest pewny - stwierdził w "Faktach z zagranicy" Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. - Moja premier już mówiła, że mamy zamiar uruchomić art. 50 - dodał. Brytyjski dyplomata podkreślił przy tym, że Brexit nie zagraża Polakom mieszkającym na Wyspach a rząd Theresy May robi wiele, żeby stosunki polsko-brytyjskie były jak najlepsze. Temu ma służyć też Forum Belwederskie, które zostanie zorganizowane na początku marca w Warszawie.

Wspólny budżet strefy euro? Rostowski: Polska by na tym bardzo dużo straciła

Co w sytuacji, gdyby państwa strefy euro miały wspólny budżet? W perspektywie finansowej, która zaczyna się w 2020 roku, "Polska by na tym bardzo dużo straciła", stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister finansów Jacek Rostowski. Gość Piotra Krasko komentował również perspektywę wejścia w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a UE. - Jestem zwolennikiem CETA - oświadczył i wyraził opinię, że Polska dużo zyskała na podobnych umowach od 1989 roku.

Szewach Weiss: nienawiść między Żydami a Palestyńczykami wzrosła od 1993 roku

Aby na Bliskim Wschodzie zapanował pokój, potrzebna jest "atmosfera wiary między stronami" - stwierdził Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i kawaler Orderu Orła Białego, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Ostatni raz się tak zdarzyło w 1993 roku - dodał. Zdaniem Weissa, rząd Izraela najbliżej pokoju z Palestyńczykami był podczas zawierania Porozumień z Oslo, w 1993 roku. W ocenie byłego ambasadora, proces pokojowy nie odniósł sukcesu - m.in. z powodu śmierci Jasira Arafata w 2004 roku i podejścia, prezentowanego przez niektóre partie polityczne w Izraelu. - Tymczasem była intifada (palestyńska - przyp. red.), nienawiść jest głębsza - dodał.

"Teoria o współpracy Trumpa z Rosją nigdy nie była prawdą"

- Gęba filoputinowska Donalda Trumpa została zbudowana w wyniku ostrego sporu ideologicznego między Trumpem, a jego przeciwnikami - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentator programu i były polityk Jan Maria Rokita. Jego zdaniem nie jest prawdą, że Donald Trump prowadzi prorosyjską politykę - prawdą jest natomiast, ze Trump zamierza przywrócić "amerykańską potęgę wojskową". - Teoria o współpracy Trumpa z Rosją nigdy nie była prawdą - stwierdził Rokita.

Zbigniew Lewicki: odejście Flynna nie jest dobre dla Polski

- Jakiś czas temu odbyła się rozmowa Flynna z wysłannikiem prezydenta. To była pierwsza, o ile nie jedyna, taka rozmowa Flynna z przedstawicielem innego państwa na tym poziomie. To było dla Polski wyjątkowe wydarzenie, że udało się do tego doprowadzić. Teraz tej drogi nie ma. To jest dla nas niedobra wiadomość - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Dlatego jego zdaniem "odejście Flynna nie jest dobre dla Polski".