Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Kto wygra wybory w USA? „Myślę, że Clinton rozjedzie Trumpa, bo jest merytoryczna”

- Wierzę w społeczeństwo amerykańskie, które wydaje mi się społeczeństwem mądrym i doświadczonym – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS była korespondentka polskich mediów w USA Małgorzata Zawadka. Wyraziła w ten sposób wiarę, że Amerykanie w listopadzie wybiorą na prezydenta USA Hillary Clinton, a nie Donalda Trumpa. – Myślę, że Clinton rozjedzie Trumpa (w debatach – przyp. red.), bo jest merytoryczna – ocenił drugi gość Piotra Kraśko, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Schetyna: jeśli uchodźcy uciekają do Niemiec, to czy mamy ich zamykać w aresztach?

– Jak można dzisiaj mówić o rozwiązaniu problemu uchodźców przez całą Europę, jeżeli ci wszyscy uchodźcy, którzy pojawią się, znajdą się zaraz w Niemczech? Trzeba by było ich zamykać w aresztach śledczych, pozbawiać wolności, przecież to nie ma sensu – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Jacek Rostowski o ewentualnej wygranej Donalda Trumpa w wyborach

- Elektorat Trumpa jest bardzo patriotyczny (…) trudno mu będzie zaakceptować sympatie rosyjskie – stwierdził Jacek Rostowski, były minister finansów. Gość Jolanty Pieńkowskiej na antenie TVN24 BiS dodał, że w razie wyboru Trumpa na prezydenta USA, powszechne może być zjawisko wyrzutów sumienia po nieudanym zakupu. – Jest obietnica bliżej niezidentyfikowanej zmiany (…) ludzie się bardzo szybko orientują, że dokonali złego wyboru politycznego – skwitował.

„Jeśli klimat będzie się dalej ocieplał, to wirusy takie jak zika dotrą także do Polski”

W ostatnich sześciu tygodniach na Wyspach odnotowano cztery przypadki zakażenia wirusem zika. – Najgroźniejszy jest dla kobiet w ciąży – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie szczepień. Przyznał, że największe zagrożenie zarażeniem jest w krajach egzotycznych. – Przynajmniej na razie. Jeśli klimat dalej będzie się ocieplał, to wirusy – takie jak zika – dotrą także do Polski – mówił Grzesiowski.

USA przed polityczną zmianą warty? Kowal: „Trump jest w tym wszystkim szalenie nieszczery”

Walka o Biały Dom jest coraz gorętsza, i jak przyznali rozmówcy Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy”, będzie coraz „brzydsza”. Przede wszystkim dlatego, że Donald Trump nie zawaha się użyć najgorszych argumentów. Jak uważa ekonomista Marek Borowskl: „Trump jest nieprzewidywalny” i zaznacza, że osobiście „chciałby, żeby wygrała Hilary”. Dodał jednak, że Trump porwał ogromne rzesze młodych ludzi. Mocną pozycję Trumpa w walce o fotel prezydenta USA podkreśla też Paweł Kowal z PAN. Mówił on, że mimo, że „Trump jest w tym wszystkim szalenie nieszczery”, to należy pamiętać, o tym, że historia rządzi się własnymi prawami, a to „jest koniec pewnego cyklu w Ameryce”.

Europa w obliczu terroryzmu – potrzebne jest społeczeństwo obywatelskie. Dziewulski: „ktoś to, do diabła, musi zacząć”

- Dawniej wyuczone schematy myślenia o zagrożeniu i procedury bezpieczeństwa nie zdają dziś egzaminu – przyznał na antenie TVN24 BiS Jerzy Dziewulski, były antyterrorysta. Jak mówi – „wszystko się zmienia” i – „powinniśmy uczyć ludzi, jak minimalizować zagrożenie”. Rację w tej kwestii przyznał mu drugi rozmówca Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy”, Krzysztof Liedel, który stwierdził, że „społeczeństwo obywatelskie jest w Polsce tylko sloganem”, co bardzo niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców naszego kraju. - Ktoś to, do diabła, musi zacząć – ostro dodał Dziewulski.

Clint Eastwood popiera Donalda Trumpa. „Dominuje u nas generacja mięczaków”

Clint Eastwood bez przekonania, ale będzie głosować na Donalda Trumpa. Legenda kina włączył się w amerykańską kampanię wyborczą, choć nie odegra w niej kluczowej roli. Cztery lata temu otwarcie popierał Mitta Romneya, w tym roku na konwencji republikanów nawet się nie pojawił. Udzielił za to wywiadu magazynowi ESQUIRE, w którym nie przebiera w słowach. „Umieram z nudów! Dominuje u nas generacja mięczaków” – narzeka aktor w wywiadzie.

Nowa fala zbrojeń atomowych między mocarstwami? „Nie ma zwycięzcy w wojnie nuklearnej”

Stany Zjednoczone zapowiedziały budowę nowej wersji bomby termojądrowej. Rosja odpowiada, że „ma czym odpowiedzieć”. - To jest element odstraszania – mówił w rozmowie z Jolantą Pieńkowską gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO. – Ta cisza, ten spokój który trwał przez lata (…) niestety ten okres spokoju minął – dodał były szef UOP gen. Gromosław Czempiński. – Nie ma zwycięzcy w tej wojnie nuklearnej i wszyscy o tym wiemy – podsumował w studiu w Krakowie w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN BiS gen. Mieczysław Bieniek – były zastępca dowódcy strategicznego NATO.

Awaryjne lądowanie samolotu w Dubaju. Co mogło być przyczyną wypadku?

Pasażerowie lotu linii Emirates przeżyli w środę prawdziwe chwile grozy. Samolot, którym podróżowali, miał awaryjne lądowanie na lotnisku w Dubaju. Maszyna później błyskawicznie stanęła w płomieniach. Na szczęście żaden z pasażerów i obsługi lotu nie ucierpiał – zmarł strażak biorący udział w akcji gaśniczej. Co mogło być przyczyną tego wypadku? – Statystyki mówią, że najwięcej katastrof ma miejsce z winy człowieka – tłumaczył w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS kapitan Marian Nowotnik, emerytowany pilot. – Przyczyny techniczne są mało prawdopodobne – wtórował mu Dominik Sipiński z centrum analitycznego Polityka Insight.

Staniszkis: powinniśmy przyjąć te 7 tysięcy uchodźców, choć sama się boję

Zdaniem socjolog prof. Jadwigi Staniszkis Polska powinna wypełnić złożone przez rząd Ewy Kopacz zobowiązanie przyjęcia 7 tysięcy uchodźców, którzy do UE dotarli z Bliskiego Wschodu. – Przyznam się, że sama się boję (…), ale wycofywanie się z tych siedmiu tysięcy byłoby czymś nieprzyzwoitym – oceniła w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

„NATO musi się bardziej przygotować na ewentualny atak Rosji”

Raport Atlantic Council wskazuje, że Polska i NATO powinny być gotowe na rosyjską inwazję. Analitycy uważają, że Kreml może „z dnia na dzień” podjąć decyzję o ataku m.in. na Polskę. – Rosja modernizuje swoje siły zbrojne, obserwujemy to, co się dzieje na Ukrainie, a także testowanie przestrzeni powietrznej przez armię rosyjską. NATO nie odpowiada na te wydarzenia, raczej biernie obserwuje. Sojusz powinien się lepiej przygotować – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” TVN24 BiS Maciej Olex-Szczytowski, współautor raportu.

Lewicki: Trump zmienia reguły polityki. Używa niedopuszczalnego dotąd języka

Zakończyły się konwencje wyborcze w USA i obie partie wręczyły oficjalne nominacje swoim kandydatom na prezydenta USA. Który z nich ma większe szanse? – Jest mniej więcej remis. Z tym, że grali w różnych momentach (…) Chaos nie przeszkadza (…) nie wszystko musi być grzecznie – tak prof. Zbigniew Lewicki, w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, podsumował rozgrywki przedwyborcze w USA. - Ze strony demokratów przewaga jest po stronie tego, co zrobił Bernie Sanders - ocenił amerykanista Tomasz Misztal w rozmowie z Piotrem Kraśką.

Marcinkiewicz: Kaczyńskiemu nie śpieszy się na fotel premiera, zadowala go bycie „naczelnikiem”

– Dziś widzę inaczej niż pół roku temu, że prezesowi PiS jednak się nie spieszy (do bycia premierem – przyp. red.) – wyznał w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński „zadowala się byciem naczelnikiem”, czyli nieformalnie wpływać na prezydenta i rząd. – Jego łechce to, że wszyscy wokoło nazywają go naczelnikiem państwa – dodał.

Angela Merkel przed Bundestagiem: zapewnimy naszym obywatelom bezpieczeństwo

Damy radę – przekonywała Angela Merkel, gdy do Niemiec docierały setki tysięcy uchodźców. W sumie dotarło sporo ponad milion ludzi. I pani kanclerz powtórzyła te słowa w czwartek. W jednym z najtrudniejszych momentów w całej jej politycznej karierze, po serii zamachów, które wstrząsnęły krajem, nie wycofuje się ze swojej polityki wobec imigrantów. Przedstawiła za to plan działania, który ma zapewnić Niemcom bezpieczeństwom.

Saramowicz: jako muzułmanin jestem w stanie potępić każdy akt terroru

We wtorek Europą wstrząsnęła informacja o tym, że dwaj dżihadyści zamordowali we Francji katolickiego księdza w czasie mszy. W środę papież Franciszek, przybywając na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, mówił z troską, że „świat jest pogrążony w wojnie”, ale „to inni chcą, żeby to była wojna religijna”. Goście „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS – Andrzej Saramowicz, muzułmanin, prezes Polskiej Fundacji Sufich i Marek Blaza, jezuita, wykładowca teologii Collegium Bobolanum – zastanawiali się, czy muzułmanie mogą coś zrobić, by przeciwstawić się terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego.

Andrzej Jonas: dla Rosji to byłby sukces, gdyby w Polsce załamała się demokracja

W środę Komisja Europejska wydała rekomendację dla Polski w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, co jest kolejnym krokiem w procedurze kontroli praworządności. – Ja wolałbym spojrzeć na to przez pryzmat wartości, a nie przez pryzmat biurokracji – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS redaktor naczelny „The Warsaw Voice” Andrzej Jonas. Jego zdaniem środowe posunięcie KE nie pozostaje bez związku z sytuacją międzynarodową. – Dla Rosji to byłby sukces, gdyby w Polsce załamała się demokracja – stwierdził. Drugi gość Piotra Kraśki, politolog Klaus Bachmann dodał, że KE nie musi dążyć do tego, by Polska została pozbawiona prawa głosu w Radzie Unii Europejskiej. – KE może uruchomić taki mechanizm, że Rada Europejska będzie obradować na każdym posiedzeniu na temat Polski i za każdym razem polski rząd będzie musiał wyjść z sali – objaśniał Bachmann, dodając, że byłoby to uciążliwe także dla przedstawicieli pozostałych rządów.

W Syrii postawić jednak na Asada? Gen. Koziej: bez tego się nie da pokonać ISIS

– Z powietrza się wojny nie wygra – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef UOP gen. Gromosław Czempiński. Jego zdaniem bombardowanie pozycji bojowników Państwa Islamskiego jest niewystarczające, by ich pokonać. – W moim odczuciu trzeba zacząć od tego, by pokonać tzw. Państwo Islamskie przez wsparcie z powietrza miejscowych sił lądowych – wyznał Czempiński. Zgodził się z nim drugi gość Piotra Kraśko, były szef BBN gen. Stanisław Koziej. – Przede wszystkim zaangażowanie miejscowych sił. Irak, także niestety armia syryjska – stwierdził były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na pytanie, czy to oznacza, że Zachód powinien jednak postawić na prezydenta Syrii Baszszara al-Asada, gen. Koziej odpowiedział: „bez tego się nie da, tym bardziej, że za Asadem jest Rosja”. Dotychczas Zachód nie wspierał prezydenta Syrii, który toczy brutalną wojnę domową z opozycją.

Trzaskowski: Europejczycy budzą się ze snu o stabilności

Terroryzm był zawsze obecny, to nie jest doświadczenie nowe – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Rafał Trzaskowski, były sekretarz stanu w MSZ. Przyznał również, że Europa była zwykle nastawiona na raczej umowy wielostronne niż na zbrojenia. Teraz jednak – zauważył polityk – myślenie się zmienia m.in. za sprawą działań Rosji czy wydarzeń na południu kontynentu. – Europejczycy budzą się z takiego snu o stabilności – podkreślił Trzaskowski.

Cztery zamachy w Niemczech w ciągu tygodnia. Rokita: patrząc z historycznym oddechem, dzisiejszy świat jest normalny

Cztery ataki w ciągu tygodnia wywołały w Niemczech falę oburzenia i strachu. Na ten temat z Piotrem Kraśko rozmawiał komentator TVN24 BiS Jan Rokita, który stwierdził, że ostatnie szokujące wydarzenia wcale nie powinny burzyć naszego obrazu świata, ponieważ, jak mówi –„patrząc z historycznym oddechem, dzisiejszy świat jest normalny”. Jak dodaje, perspektywa świata arabskiego i zachodniego jest różna i „trzeba to przyjąć”, ponieważ „pesymistyczna perspektywa w odniesieniu do świata arabskiego musi być perspektywą stałą”. Na przykładzie Turcji Jan Rokita wyjaśnia, że jako Europejczycy „nabraliśmy przekonania, że Turcja zmierza w kierunku wartości europejskich, ale to iluzja”. Gość „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS zauważył, że zachowanie najbardziej dotkniętego ostatnio dramatycznymi atakami społeczeństwa niemieckiego jest fenomenem. – Społeczeństwo niemieckie należy do społeczeństw wyjątkowych, (…) ponieważ są najbardziej pacyfistycznym i najbardziej humanitarnym narodem w dzisiejszej Europie – ocenił Rokita. Dodał jednak, że jeśli sytuacja się nie zmieni, „nie będzie można żądać” od Niemców, by tacy pozostali.

Strzelanina w Monachium. "Terroryści chcą mówić o sobie, pokazywać swoje parszywe gęby"

Po strzelaninie w centrum handlowym w Monachium, służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a w mieście wprowadzono stan wyjątkowy. Czesi zwiększyli zaś liczbę patroli policyjnych na granicy z Niemcami. Liczba ofiar strzelaniny w centrum handlowym Olympia niestety rośnie, zaś w szpitalach przebywa wielu rannych. Doniesienia sprzed godziny 23 w piątek mówią o dziewięciu osobach zabitych.

Ujazdowski: po ewentualnym wyjściu Brytyjczyków znajdziemy nową formułę egzystencji w PE

– Widać, że długo Brytyjczycy będą dyskutować rozwód z UE – stwierdził europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Komentował on konsekwencje referendum w Wielkiej Brytanii i faktu, że politycy PiS-u w Parlamencie Europejskim należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, którą tworzą głównie właśnie oni i brytyjscy konserwatyści. Kazimierz Ujazdowski wyraził opinię, że nie należy „wypychać” Wielkiej Brytanii z UE. Uspokoił, że gdyby jednak ostatecznie doszło do Brexitu i opuszczenia europarlamentu przez Brytyjczyków, to „PiS znajdzie nową formułę egzystencji w PE”.

Rio de Janeiro przed igrzyskami jak strefa wojny. Zamieszki, wojsko na ulicach i widmo epidemii

Brazylia walczy z czasem. Na blisko dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro brazylijskie miasto zaczyna przeistaczać się w fortecę. Policja i wojsko zaczynają patrolować zarówno miejscowe lotnisko, jak i obiekty olimpijskie. Informacja z ostatniej chwili mówi o 10 zatrzymanych osobach, które planowały zamach terrorystyczny w czasie igrzysk. Do tego dochodzi wirus zika, bakterie w wodzie i protesty społeczne.

Donald Trump stawia warunki członkom NATO. Od tego uzależnia pomoc USA w razie napaści

W wywiadzie dla „New York Times” Donald Trump powiedział być może najbardziej szokującą rzecz, jaką usłyszeliśmy od kandydata walczącego o Biały Dom po II wojnie światowej. Nigdy żaden z nich nie poddawał w wątpliwość sojuszniczych zobowiązań USA. A już na pewno nie robili tego republikanie. To Ronald Reagan nazwał Związek Sowiecki imperium zła i mówił w Berlinie do Gorbaczowa: "Panie, zburz pan wreszcie ten mur". Przez całą zimną wojnę amerykańskich prezydentów nazywano kapitanami wolnego świata, bo Ameryka chciała światu przewodzić i miała ku temu mocne argumenty: najpotężniejszą gospodarkę świata i najpotężniejszą armię. A jakie zdanie ma w tej sprawie Donald Trump?

Kto wygra wybory w USA? „Jeszcze nigdy nie ścierało się ze sobą dwóch tak niepopularnych kandydatów”

Donald Trump jest już oficjalnym kandydatem na prezydenta USA. Jego szanse na wygraną z Hillary Clinton nadal jednak dzielą ekspertów. – Donald Trump ma większe szanse na wygraną. Clinton obecnie ma większą przewagę, ale Trump wciąż ma linię wznoszącą popularności. Poza tym on jest kontrowersyjny, aby mobilizować złość elektoratu – tłumaczył w programie „Fakty z Zagranicy” amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

Waldemar Pawlak: najważniejszy problem Europy to pytanie „po co to wszystko?”

Zdaniem byłego premiera Unia Europejska cierpi na brak „European Dream”, czyli europejskiego odpowiednika American Dream; etosu wyrażającego aspiracje mieszkańców kontynentu i tłumaczącego sens istnienia UE. Waldemar Pawlak, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, uważa, że należy podjąć wysiłek sformułowania European Dream. – To powinien być dialog obywatelski ludzi, którzy reprezentują różne środowiska – przekonywał.

Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego Europa zapomniała, że na wschodzie Ukrainy toczy się wojna. – Ukraińcy są ofiarami własnej siły i własnego męstwa. Proszę sobie wyobrazić, gdyby front się załamywał, a wiele milionów Ukraińców zalewałoby Europę. Wtedy wszyscy by o tym mówili – uważa gubernator obwodu odeskiego, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

Borowski: kryzysy ekonomiczne zawsze wyzwalały dążenia do rządów silnej ręki

Po piątkowej próbie zamachu stanu prezydent Turcji wyszedł wzmocniony do tego stopnia, że pojawiły się obawy, że kraj zmieni się w dyktaturę. Sytuacja w Turcji i inne problemy, z którymi zmaga się obecnie świat, wynikają – jak ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS senator Marek Borowski – z dwóch głównych przyczyn. Pierwszą jest „niegasnący konflikt na Bliskim Wschodzie z dalszym ciągiem w postaci IS”, drugim kryzys ekonomiczny, który wciąż się nie skończył.

Eksperci: terroryści obecnie wywodzą się z grup przestępczych, radykalizują się więzieniu

Wielu spośród sprawców ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie to były osoby należące do grup przestępczych – zwrócił uwagę Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Zasugerował, że to nie tyle fanatyczna religijność, ile przeszłość kryminalna decyduje o tym, kto może zostać terrorystą. – To nie jest jakiś proces radykalizacji. To jest bardzo często tak, że to są przestępcy, kryminaliści, w pewnym momencie jest jakiś katalizator, sytuacja, bardzo szybko podejmują tę decyzję (o przeprowadzeniu ataku – przyp. red.) – przekonywał Krzysztof Liedel.

Amerykański senator: największym zagrożeniem dla NATO jest sam Sojusz

– Nie da się utrzymać Sojuszu, jeśli nie będzie chętnych do płacenia na obronę. Dlatego dla mnie największym zagrożeniem dla NATO jest sam Sojusz, ponieważ nie ma chętnych do wypełniania zobowiązań – stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS wpływowy amerykański senator Bob Corker. – Tylko pięć z 28 państw to czyni. To dosyć kiepski rezultat – podkreślił Corker. Jego zdaniem obywatele Stanów Zjednoczonych będą z czasem coraz bardziej oburzeni tym, że to muszą „zapewniać bezpieczeństwo innym, którzy mają być konsumentami bezpieczeństwa”. Senator Corker mówił także o zakończonym właśnie szczycie w Warszawie, polityce NATO-Rosja i zaniepokojeniu Stanów Zjednoczonych autokratycznymi tendencjami w Polsce.

Boris Johnson szefem brytyjskiej dyplomacji. Marcinkiewicz: on potrafi omotać człowieka z każdej strony

W środę nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że ministrem spraw zagranicznych będzie człowiek, którego można uznać za jedną z twarzy Brexitu – Boris Johnson. Decyzji tej dziwią się wszyscy – brytyjscy i zagraniczni politycy oraz mieszkańcy Wysp. – To niesamowite zaskoczenie – tak o nominacji dla Johnsona mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN BiS były polski premier Kazimierz Marcinkiewicz. Gość Piotra Kraśki pytany o „angielskiego Donalda Trumpa” odpowiada, że poznał go i że nowy szef brytyjskiej dyplomacji jest „pozerem”. Choć Boris Johnson obraził w przeszłości wielu polityków z różnych krajów, to jednak – jak twierdzi Marcinkiewicz, który poznał Johnsona osobiście – „on z tych problemów wybrnie (…) on potrafi omotać człowieka z każdej strony”.