Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Jesienią nastąpi negatywna kumulacja wszystkich sygnałów i sporów" z UE

Jest wielu ludzi na Zachodzie, którzy uważają, że rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku to był błąd. Wiele osób uważa, że potrzebna jest Europa dwóch prędkości - ocenił w "Faktach z Zagranicy" były europoseł dr Paweł Kowal. Jego zdaniem niechęć części Zachodu wobec nowych krajów Unii Europejskiej przyczyni się do tego, że "jesienią nastąpi negatywna kumulacja wszystkich sygnałów i sporów" między instytucjami unijnymi a Polską. Dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, zauważył z kolei, że istnieje duży problem z wizerunkiem polskiej polityki zagranicznej. - Wizerunkowo wygląda to tak, że Polacy mówią "nie". Dlaczego? "Bo nie". To jest argument dziecka - mówił odnosząc się do stanowiska polskiego rządu w sprawie relokacji uchodźców.

"Polska jest traktowana jako państwo specjalnej troski"

- To jest działanie na niekorzyść wizerunku naszego państwa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld. Skomentował w ten sposób informację o ponownym wezwaniu Donalda Tuska do prokuratury. W jego opinii wzywanie Tuska do prokuratur "już wpłynęło na traktowanie Polski jako państwa specjalnej troski".

"Jesteśmy w okresie smuty jako społeczeństwo"

Mam nadzieję, że polityka wykształci realną alternatywę dla rządów PiS - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS opozycjonista w czasach PRL-u Andrzej Celiński. Jego zdaniem rządy PiS są tak złe dla Polski, że "jesteśmy w okresie smuty jako społeczeństwo". Drugi gość programu, politolog i były polityk Marek Migalski, wyraził opinię, że rząd Beaty Szydło nie wie, jak się załatwia swoje sprawy w Brukseli. - UE to miejsce, w którym załatwia się interesy, budując większości, spełniając oczekiwania innych. (...) PiS tego nie rozumie - twierdził. Dodał jednak, że "pewnie nie wyrzucą nas z tej Unii".

"Trump jest blisko tego, żeby zakończyć prezydenturę impeachmentem"

- Myślę, że Trump jest bardzo blisko tego, żeby zakończyć swoją prezydenturę impeachmentem - mówił w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS Mirosław Oczkoś o ostatnich problemach 45. prezydenta USA. Chodzi między innymi o kontrowersje wokół wizyty szefa rosyjskiego MSZ w Białym Domu oraz odwołanie szefa FBI Jamesa Comeya. - Jest to sytuacja dość niewygodna - zgodził się Michał Kamiński i dodał, że "fatalne wrażenie zrobił sposób w jaki szef Biura dowiedział się o zwolnieniu".

Lider partii Chin "w każdej stolicy Europy Środkowej mówi dokładnie to samo"

- Inwestycje, jakie Chiny próbowały powziąć w Polsce w ostatnich latach, chociażby elektrownia Połaniec, to niestety tylko złe doświadczenia - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowany SLD Janusz Zemke komentując polsko-chińskie negocjacje gospodarcze. Polityk podkreślił jednak, że Polska powinna dbać o relacje polsko-chińskie. - Widzę uwodzenie Europy Środkowej przez Chiny. Jak przyjeżdża przewodniczący partii socjalistycznej do Europy Środkowej, to w każdej stolicy mówi dokładnie to samo i w każdej stolicy roztacza obraz wielkich pieniędzy - stwierdził natomiast były eurodeputowany PO Paweł Zalewski. - Chińczycy jeżeli gdzieś są, gdzieś inwestują, to po to, by samemu na tym zarabiać - dodał. Według Zalewskiego wizyta premier Szydło w Chinach jest dla rządu istotna, ponieważ na arenie międzynarodowej PiS pokazał, że fundusze chińskie są dla nich ważniejsze niż fundusze europejskie. - Dzisiaj stanowisko rządu polskiego jest takie, że chcemy być krajem tranzytowym - dodał Zalewski.

Sportowcy w polityce. "Dobrze się sprawdzają"

Boks nauczył mnie pokory. Trzeba poczekać na odpowiedni moment, by coś zrobić - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS była posłanka i była bokserka Iwona Guzowska. - Dobrze sprawdzają się sportowcy w polityce. Okazuje się, że są specjalistami nie tylko od sportu - przekonywała. Zgodził się z nią drugi gość programu, publicysta sportowy Andrzej Person. - (Sport - przyp. red.) to jest fantastyczna droga do kariery - ocenił.

Protasiewicz: Platforma pogubiła się w sprawie uchodźców

Podążanie za retoryką PiS-u w sprawie uchodźców jest błędem - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVn24 BiS były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz. Jego zdaniem PiS wzbudza strach przed uchodźcami. - Są populiści z PiS-u, którzy na tym żerują - ocenił. Tadeusz Iwiński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zwrócił uwagę na to, że "uchodźców jest coraz więcej". - Ciekawa jest propozycja Malty, żeby za każdego uchodźcę dać krajowi 60 tysięcy euro - mówił.

Girzyński: Z całą pewnością szef FBI powinien zostać odwołany

- Uważam, że jest coś w tych zarzutach, ale to nie o to chodzi - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Ostrowski z "Polityki", komentując zwolnienie szefa FBI przez Donalda Trumpa. - Styl Donalda Trumpa jest jeden, jedyny i niepowtarzalny. To, że on to zrobił w taki, a nie inny sposób niespecjalnie bawi się w ceregiele to jest jedna sprawa. Z całą pewnością szef FBI powinien zostać odwołany, ja nie mam co do tego wątpliwości - powiedział historyk dr Zbigniew Girzyński. - Nie mógł go odwołać od razu. Już nie mówię o 9 listopada, wtedy nie miał takich możliwości, byl wtedy prezydentem elektem. Mógł to zrobić dopiero po 20 stycznia. Natomiast gdyby to zrobił wtedy, bez przygotowanego materiału dowodowego, to zarzucono by mu pewien rewanż polityczny - dodał. - Ważniejsza jest sprawa rosyjska. Dobrze postępowała pani Clinton, źle postępowała… To jest przeszłość - stwierdził z kolei Ostrowski.

"Macron w swoim programie jest protekcjonistą w stopniu nie mniejszym niż Trump"

- Mam nasilające wrażenie, że my w Polsce, ale i nie tylko w Polsce, bardzo łatwo ulegamy narracji, opowieści nieco propagandowej, którą stworzyła jego przeciwniczka Marine Le Pen - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Jan Rokita, komentator TVN24 BiS, komentując wpływ wygranej Macrona na UE. Zdaniem Rokity Le Pen przedstawiła Macrona jako "globalistę przeciwko patriotom", ale i "zwolennika Europy przeciwko tożsamości francuskiej". - Realia w moim przekonaniu są takie, że w programie Macrona bardzo wyraźnie widać dwie rzeczy: że Macron w swoim programie jest francuskim protekcjonistą w stopniu absolutnie nie mniejszym niż Donald Trump, gdy chodzi o produkty i gospodarkę amerykańską - ocenił Rokita. - Macron wierzy w Europę bardzo, w taki sposób w jaki wierzył w nią gen. de Gaulle, tzn. on wierzy w Europę karolińską - stwierdził i dodał, że takie myślenie oznacza, że "wszystko, co się od Odry na wschód roztacza, jest problemem dla Europy". Zdaniem byłego polityka "Macron będzie próbował na różne sposoby chronić francuski przemysł", tylko pytanie to, na ile twarda będzie Komisja Europejska, ponieważ - jego zdaniem - jest "słaba politycznie".

Spisek neonazistów z Bundeswehry. Chcieli zabić m.in. Joachima Gaucka i winę zrzucić na uchodźców

Skandal związany z porucznikiem Bundeswehry Franco A., podejrzanym o przygotowywanie zamachu na niemieckich polityków, zatacza coraz szersze kręgi. We wtorek zatrzymano drugiego niemieckiego żołnierza, który zdaniem prokuratury federalnej był wspólnikiem A. Podejrzani przygotowywali zamach na życie "wysoko postawionych polityków i inne osoby życia publicznego" w Niemczech, by zaprotestować w ten sposób przeciwko błędnej - ich zdaniem - polityce niemieckiego rządu wobec uchodźców. Na liście ewentualnych celów zamachu znajdowali się m. in. były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz minister sprawiedliwości Heiko Maas - czytamy w komunikacie. Porucznik Franco A. służył ostatnio w batalionie strzelców w Illkirch we Francji. Śledztwo wykazało, że przełożeni wiedzieli o jego skrajnych poglądach, w tym o podziwie dla hitlerowskiego Wehrmachtu.

Szokująca decyzja Trumpa o zwolnieniu szefa FBI. "Jak sprawa się uspokoi, wszyscy będą mi dziękować!"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bronił w środę swojej decyzję o odwołaniu dyrektora FBI Jamesa Comeya. W jego opinii Republikanie i Demokraci będą niedługo "dziękować mu" za podjęcie takiego kroku. Biały Dom informował, że Trump zdecydował się na taki ruch po namowach ze strony prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa oraz jego zastępcy Roda Rosensteina. W środę na Twitterze amerykański prezydent ocenił, iż Comey "stracił zaufanie prawie wszystkich w Waszyngtonie, w tym Republikanów i Demokratów". Trump zapewnił też, że następca Comeya będzie osobą "bardziej nadającą się do tej pracy" i która przywróci "prestiż FBI".

Potoroczyn: Flynn mógł usunąć ślady kontaktów otoczenia Trumpa z Rosjanami

Były wielkie skandale w historii Stanów Zjednoczonych, ale różnica między nimi była taka, że wówczas powoływano specjalnych prokuratorów. Teraz tak się nie stało - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista z Uczelni Łazarskiego Artur Wróblewski, komentując sprawę generała Michaela Flynna. Paweł Potoroczyn, dyrektor generalny Uniwersytetu SWPS, stwierdził z kolei, że prawdopodobna jest hipoteza mówiąca o tym, że gen. Flynn został doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, żeby "usunąć ślady kontaktów (z Rosjanami - przyp. red.) innych członków najbliższego otoczenia Trumpa"

Członkostwo Polski w RB ONZ "nie zmniejszy izolacji w Europie"

- To jest sprawa tylko prestiżu, zwłaszcza w sytuacji osamotnienia dzisiejszego rządu w Europie i w świecie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego komentując starania Polski o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - To nie ma żadnego znaczenia, bo to nie zmniejszy izolacji w Europie, z którą niestety mamy do czynienia - dodał.

Prezydent w Etiopii, szef MSZ w Australii. Polska zabiega o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Wszystkie najważniejsze decyzje podejmowane przez ONZ zapadają w trakcie dyskusji między stałymi i niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa. USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja, jako stali członkowie, mają prawo veta. Pozostałych dziesięciu niestałych członków Rady prawa blokowania decyzji już nie posiada. Polska zabiega o to, by znaleźć się wśród niestałych członków wybieranych co dwa lata. Jakie są szanse kandydatury naszego kraju? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Chodzi o to, żeby wspólnie stanąć w wyborach samorządowych"

Sobotni "Marsz Wolności" był sukcesem i zwycięstwem - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. W programie powtórzył swój apel z marszu, by partie opozycyjne stworzyły wspólną listę. - Chodzi o to, żeby wspólnie stanąć w wyborach samorządowych - przekonywał. - Potem pójdzie łatwiej w parlamentarnych - dodał

"Zobaczymy, jak to się wszystko potoczy"

- To kwestia zdrowego rozsądku, że trzeba utrzymywać dobre relacje ze wszystkimi - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem rząd PiS powinien dążyć do zawiązania przyjaznych relacji z nową administracją we Francji, którą stworzy Emmanuel Macron. - Zobaczymy, jak to się wszystko potoczy - ocenił.

Dobre relacje Polski z Macronem? Marcinkiewicz: wątpię

Zwycięstwo Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji jest ważne dla Europy i dla Polski - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Zastrzegł jednak, że relacje polsko-francuskie jego zdaniem nie są dobre i raczej się nie poprawią - z winy PiS. - Trójkąt Weimarski kompletnie nie działa - ocenił były premier. - Wątpię, żeby udało się z nowym prezydentem odbudować dobre relacje - dodał.

Pastusiak: niektórzy byli prezydenci USA głodowali

Będąc byłym prezydentem USA zarabia się więcej niż piastując urząd - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS profesor Longin Pastusiak. Amerykanista zwrócił uwagę, że wsparcie i wysokie honoraria dla byłych prezydentów jest zjawiskiem nowym, a w historii USA zdarzało się, że wybitni przywódcy umierali w nędzy.

"Brexit jest wielkim wyzwaniem dla Europy"

Formalnie odwrót od decyzji o Brexicie jest możliwy, ale politycznie jest niewyobrażalny - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Danuta Hübner, europosłanka Platformy Obywatelskiej. Dodała, że Europa jest dobrze przygotowana do procesu negocjacji z brytyjskim rządem.

To zdjęcie stało się symbolem gigantycznego problemu USA. Opioidy zbierają śmiertelne żniwo

W ubiegłym roku 33 tysiące osób umarło w USA powodu przedawkowania opioidów. Najbardziej znanym nielegalnym opioidem jest heroina, ale te substancje znajdują się w bardzo wielu środkach przeciwbólowych, które Amerykanie przyjmują na masową skalę. Amerykańskie władze mówią o epidemii, bo liczba osób uzależnionych od opioidów przekroczyła 2 miliony. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Raport na ten temat w weekendowym Magazynie TVN24.

"Polska stała się takim Czarnym Piotrusiem"

Za sprawą władz, które odchodzą od kryteriów kopenhaski, Polska stała się dla Unii Europejskiej takim Czarnym Piotrusiem. Polska przestaje być postrzegana jako państwo prawa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem krytyczne słowa pod adresem Polski, które padają z ust przedstawicieli unijnych instytucji, a także z usta Emmanuela Macrona są sygnałem mówiącym "Unio, ogarnijmy się. Odetnijmy coś, co nie jest do końca takie same jak my". Zdaniem doktora Łukasza Pawłowskiego z "Kultury Liberalnej" w rozgrywkach z Unią Europejską Węgry zachowują się dużo rozsądniej niż polski rząd.

Michalski: Kaczyński dostarcza pretekstów do wypchnięcia Polski z UE

- Każdy pretekst do wypchnięcia nowych krajów UE ze wspólnego rynku jest dobry i Kaczyński ich dostarcza - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Cezary Michalski z "Newsweeka". Zdaniem Michalskiego politycy z Europy Zachodniej szukają takich pretekstów od czasów kryzysu finansowego, ponieważ nowe kraje UE mają bardziej konkurencyjnych pracowników niż kraje "starej UE". - To mi się u Macrona nie podoba - dodał. Zastrzegł jednak, że kandydat na prezydenta Francji "ma słuszność, że rząd Polski złamał zasady demokracji".

"Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać"

- Działania PiS tworzą obraz Polski, ohydny obraz, ale prawdziwy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS" były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec. - Emmanuel Macron uznał, że to jest moment, w którym należy przestać się cackać z tym całym dnem - stwierdził Siwiec, komentując krytyczne wypowiedzi kandydata na prezydenta Francji pod adresem Polski. - To świadczy o tym, do jakiego upadku wizerunku (Polski - przyp. red.) doprowadził nasz rząd - dodał drugi gość programu, były polityk PiS i PO, Michał Kamiński.

"W kampanii wyborczej mówi się różne rzeczy"

Jeżeli ktoś mówi o sankcjach, to na myśl od razu przychodzą sankcje gospodarcze. A takiej możliwości nie ma - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europosłanka PO Róża Thun nawiązując do gróźb Macrona pod adresem Polski. - W kampanii wyborczej mówi się różne rzeczy. Niekoniecznie powtarza się je po objęciu funkcji - zauważyła z kolei Katarzyna Piekarska, była wiceszefowa MSWiA.

Sprzeciw rządu wobec reelekcji Tuska. Czarnecki: opłacił się Polsce

- Niemcy zrozumieli, że z tą Polską trzeba się dogadać - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS europarlamentarzysta PiS Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem to pozytywny skutek sprzeciwu polskiego rządu wobec reelekcji Donalda Tuska na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej - sprzeciw, który został zignorowany w głosowaniu przez wszystkie pozostałe kraje UE. - Polski rząd pokazał, że nie można go obchodzić (szerokim łukiem - przyp. red.) - stwierdził wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Olechowski: gratulacje należą się Schetynie, ale szampana bym nie wysyłał

Prezesowi Kaczyńskiemu bym powiedział, że jest powód do zmartwienia, bo to prawie 10 punktów procentowych mniej niż w wyborach. To by wskazywało, że ludzie są rozczarowani - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski komentując najnowsze wyniki sondaży, w których na prowadzenie wychodzi PO. - I też nie ma co się dziwić. Ludzie odkryli, że (politycy PiS - przyp. red.) to nie są anioły - dodał. Zdaniem Olechowskiego gratulacje należą się Grzegorzowi Schetynie, który potrafił wyprowadzić PO z kryzysu, "ale szampana bym nie wysyłał"- Szampana bym wysłał panu Kaczyńskiemu, bo tylu byków, ile on strzelił - a mnie zależy, żeby on przegrał - nie można było się spodziewać - powiedział były szef MSZ.

Komorowski: jeżeli Berczyński nie jest konfabulantem, to jest to skandal podwójny

Albo Berczyński jest konfabulantem, który fantazjuje, ma rozbudowane ego, przecenia własne możliwości i opowiada bzdury, że miał wpływ na przetarg, albo w państwie polskim zostały zawieszone wszystkie fundamentalne zasady - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Bronisław Komorowski. - Jeżeli to nie konfabulant, to jest to skandal podwójny - dodał były prezydent.

Decydująca rozgrywka. Francja dwóch wizji

- Wszyscy boją się, że jak będzie tak dobrze, to część wyborców zostanie w domu. Ale we Francji chyba tak nie będzie. To społeczeństwo, które na wybory zwykle chodzi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Piotr Gadzinowski, redaktor naczelny dziennika "Trybuna". - Mamy w Europie dwa podziały. Na stary: lewica, prawica, który coraz bardziej słabnie i nowy podział: elity i lud - zauważył z z kolei Cezary Michalski, publicysta "Newsweeka". - Pytanie, która logika wygra we Francji, to pytanie o wynik wyborów. Jeżeli ciągle będzie trzymała ta stara logika, że na quasi faszystkę się nie głosuje, to ona wystarczy Macronowi - dodał.

"Rodzi się we Francji podział jak w Ameryce - na miasta i na prowincję"

- Świat cywilizacji zachodniej dzieli się na zwolenników otwartego świata i jego przeciwników - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz "Gazety Wyborczej" Bartosz Wieliński, komentując wybory prezydenckie we Francji. Drugi gość programu, Marek Ostrowski z "Polityki", ocenił, że to podział między lepiej wykształconymi mieszkańcami miast a gorzej wykształconymi mieszkańcami prowincji. - Rodzi się we Francji podział jak w Ameryce: na miasta i na prowincję - stwierdził Ostrowski.

Emmanuel Macron "wierzy w Europę, w pozytywne skutki migracji"

Nie tylko we Francji, ale "wszędzie jest atmosfera pesymizmu, obaw" - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar. Jego zdaniem popularność Emmanuela Macrona wynika z tego, że jest on "młody i optymistyczny". - On wierzy w Europę, w pozytywne skutki migracji - stwierdził Smolar.