"Trump ma jakiś wielki sentyment do Rosji"

06.06.2017 | Aleksander Kwaśniewski w "Faktach z Zagranicy"
06.06.2017 | Aleksander Kwaśniewski w "Faktach z Zagranicy"
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
06.06.2017 | Aleksander Kwaśniewski w "Faktach z Zagranicy"Fakty z zagranicy TVN24 BiS

- Kraj, który był ostoją pewnej przewidywalności, wartości, procedur tutaj szanowanych staje się częścią problemu, a nie częścią rozwiązania problemu - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS przebywający obecnie w Stanach Zjednoczonych były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, komentując politykę prowadzoną przez Donalda Trumpa. Mówił również o sentymencie prezydenta USA do Rosji. Kwaśniewski komentował ponadto wystąpienie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a. - Pence stara się te niedostatki czy błędy swojego szefa naprawiać - odniósł się do wypowiedzi o NATO i faktu, że użył on słów, niewypowiedzianych na szczycie NATO przez Trumpa, nawiązujących do art. 5. Traktatu Waszyngtońskiego o solidarności wszystkich członków Sojuszu.

- Kraj, który był ostoją pewnej przewidywalności, wartości, procedur tutaj szanowanych staje się częścią problemu, a nie częścią rozwiązania problemu - tak były prezydent podczas swojej wizyty transatlantyckiej ocenił politykę USA "w niezwykle skomplikowanych czasach". - To, co Trump robi, a szczególnie ta polityka tweetowa, czyli zaskakiwanie opinii publicznej - i amerykańskiej, i światowej - gdzieś tam nad ranem to jest droga do nieszczęścia - stwierdził i dodał, że "Trump jest nieprzewidywalny". Dodał też, iż w jego opinii Donald Trump ma "jakiś wielki sentyment od Rosji". - Nie bez powodu mówił w kampanii o resecie - przypomniał.

"Najważniejszy polski lobbysta"

- Zbigniew Brzeziński miał ogromny wpływ na amerykańską dyplomację - powiedział były prezydent, komentując słowa wiceprezydenta Mike'a Pence'a podczas Gali Atlantyckiej, gdzie wspominał Zbigniewa Brzezińskiego, wieloletniego stratega polityki zagranicznej USA.

- Był najważniejszym polskim lobbystą - dodał Kwaśniewski, mówiąc o pomocy, jakiej Brzeziński udzielił Polsce, gdy wchodziła w szeregi NATO. Mówiąc o Zbigniewie Brzezińskim i polityce USA były prezydent przypomniał, że Polakom udało się przelobbować przynależność Polski do NATO. - Oni wykonali tytaniczną pracę, ponieważ w Kongresie były wątpliwości, a także wpływy rosyjskie - stwierdził były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Pence prostuje Trumpa

Były prezydent stwierdził, że podczas przemówienia wiceprezydenta Mike'a Pence'a padły słowa, na które nie zdobył się sam Donald Trump. - Mówił bardzo pięknie o NATO, o przywiązaniu do artykułu 5. Użył tej formuły "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - powiedział Kwaśniewski i ocenił, że "Mike Pence stara się te niedostatki czy błędy swojego szefa naprawiać".

- Ten taniec, który się odbywa wokół NATO i artykułu piątego nie świadczy o złych intencjach, ale o świadczy na pewno o niedojrzałości lidera wielkiego państwa - ocenił Kwaśniewski.

Bez wpływu na świat

Były prezydent wraz z Marcinem Wroną rozmawiał m.in. o tym, że Polska została niestałym członkiem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Wróciliśmy na pozycje, które nam się należały. W latach 1996-1997 byliśmy niestałym członkiem - przypomniał Kwaśniewski i dodał, że "te trąby, które brzmią na rzecz tego sukcesu są bardzo przesadzone", bo jak przyznał - w tym roku, jak i w latach 90. tego głosowania nie można było przegrać. - Ta rola niestałego członka to jest trochę coś, co pomaga w strukturach wpływu ONZ, ale wpływu na dzieje świata nie ma w ogóle - skwitował.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS