Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Zemke: nie możemy być pewni, jak administracja Trumpa się zachowa

Pierwsi amerykańscy żołnierze NATO niedługo zaczną swoje misje – m.in. w Polsce, gdzie mają swoją obecnością wzmacniać wschodnią flankę. – Żołnierze płyną z USA do Europy wcześniej, niż pierwotnie planowano. Obama przyspieszył tę decyzję przed 20 stycznia (datą zaprzysiężenia prezydenta elekta Donalda Trumpa - przyp. red.) – powiedział „Faktach z Zagranicy” Janusz Zemke, eurodeputowany SLD i były wiceszef MON. Po kontrowersyjnych wypowiedziach Donalda Trumpa o NATO, dotrzymanie tego postanowienia z szczytu NATO w Warszawie, było wątpliwe. – Na 100 proc. pewnymi nie możemy być, jak administracja Donalda Trumpa się zachowa w przyszłości. Gdyby była pewność, że będzie to kontynuacja wcześniejszych ustaleń, to po co byłoby podejmować te działania szybsze? – dodał Zemke na antenie TVN24 BiS. – Ameryka, w sensie politycznym jest na takim etapie, że może się cofnąć. W (sensie – przyp. red.) wojskowym - nie – dodał drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Paweł Kowal, PAN.

Rokita: model uniwersalizmu europejskiego może się okazać nietrwały

– Stawiać na to, czy UE będzie trwała za 10 lat, czy nie, to jest hazard – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Jan Rokita komentator TVN24 BiS. Były polityk komentował zmieniające się realia Unii Europejskiej, polską politykę zagraniczną oraz oceniał realne szanse na to, że Europę opanuje populizm. – O nas się mówi często co innego, niż to, jak jest naprawdę – stwierdził na antenie TVN24 BiS.

Ford nie zainwestuje w Meksyku. „Wzięli na serio zagrożenie ze strony Trumpa”

Jak będzie wyglądała inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA i jego polityka zagraniczna? – Jego wypowiedzi wskazują, że może on sam nie wie, jaka będzie jego polityka – stwierdził prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, w programie „Fakty z Zagranicy”. – Może dojść do kryzysu nawet większego niż dziewięć lat temu – dodał.

Trzaskowski: PiS doprowadziło polską politykę zagraniczną do ruiny

– PiS doprowadziło polską politykę zagraniczną do ruiny – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Rafał Trzaskowski, były sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych PO. Gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej komentował na antenie TVN24 BiS politykę zagraniczną Polski, kryzys parlamentarny oraz kontrowersyjny wyjazd lidera opozycyjnej partii .Nowoczesna Ryszarda Petru w trakcie trwającego w Sejmie protestu.

„Trump jest produktem polityki XXI w., czyli post-prawdy, świata fikcyjnego”

– Prezydenci bywali już teflonowi – powiedział na antenie TVN24 BiS Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. „Teflonowym”, czyli takim, któremu ewentualne potknięcia wcale nie szkodzą, nazywała Ronalda Regana Patricia Schroeder. Nawiązywała do faktu, że do teflonu nic nie przylega. – Trump jest produktem polityki XXI w., czyli post-prawdy, świata fikcyjnego. Nie widzę sprawy, która może mu poważnie zaszkodzić – podkreślił na antenie TVN24 BiS amerykanista.

Były funkcjonariusz UOP: imigranci z Afryki Północnej są problemem

Profilowania rasowego po prostu nie należy robić – przekonywał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas krytykując metody stosowane przez niemiecką policję zabezpieczającą sylwestra 2016 roku, kiedy to funkcjonariusze szczególną uwagę przywiązywali do imigrantów z Afryki Północnej. – Imigranci z Afryki Północnej są jednak relatywnie problemem w porównaniu do imigrantów z innych krajów – argumentował z kolei były funkcjonariusz UOP Piotr Niemczyk.

Ostrowski: Kaczyński przyczynia się do mentalnego wychodzenia Polski z UE

– Dbanie o wizerunek kraju to jedno z naczelny zadań ekipy rządzącej, a Polska nie miała tak złej prasy od czasu Jaruzelskiego – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. – Tracimy zdolność do bycia podmiotem w Europie – stwierdził z kolei Marek Migalski komentując publikację serwisu Politico.eu, w której Jarosław Kaczyński został umieszczony jako jedna z 12 osób, które „(prawdopodobnie) zrujnują 2017 rok” – Myślę, że Jarosław Kaczyński mocno by się zdziwił, widząc się w gronie rosyjskich hakerów – dodał politolog.

Koziej: USA i Rosja toczą hybrydową zimną wojnę

Starcia w cyberprzestrzeni to główna cecha definiująca hybrydową zimną wojnę, w której obecnie pogrążone są USA i Rosja – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Stany Zjednoczone ujawniające, jakimi metodami rosyjskie służby specjalne zhakowały Partię Demokratyczną, to – jak mówił Koziej – pierwszy przypadek, w którym jedno państwo ujawniło, jak wiele wie o metodach użytych przez inne w ataku hakerskim. – Żyjemy w okresie nowej, hybrydowej zimnej wojny – stwierdził emerytowany wojskowy.

Kowal: partie populistyczne to międzynarodówka Putina

Jednoczesne wystąpienie zmian politycznych po 1989 i rozwoju mediów społecznościowych doprowadziło do sytuacji, gdzie tradycyjne partie polityczne i eksperci są niepotrzebni – przekonywał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS politolog Paweł Kowal tłumacząc wzrost popularności partii i ruchów populistycznych. Jak dodał, stanowią one obecnie „międzynarodówkę Putina” . Zdaniem Andrzeja Celińskiego z Partii Demokratycznej rozwój populizmu w polityce to „jest sytuacja nadzwyczajnie niebezpieczna dla świata, dla Polski”. – Wydaje mi się, że polskie przywództwo nie ma elementarnej wiedzy, by radzić sobie z tym nowym światem – ocenił.

„Leonard Cohen i David Bowie zaplanowali swoje pożegnanie ze światem”

– Szczególnie zapamiętałem śmierć Cohena i Bowiego, bo zaplanowali swoje pożegnanie ze światem – wyznał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS szef muzyczny Programu III Polskiego Radia Piotr Metz. – Oni pozwolili mi się uśmiechnąć – dodał w rozmowie poświęconej artystom, którzy odeszli w 2016 roku. Z kolei Anna Wendzikowska z „Dzień Dobry TVN” stwierdziła, że trudno pogodzić się ze śmiercią swoich idoli – m.in. dlatego, że jesteśmy z nimi mocno związani na poziomie emocjonalnym. – Nie jesteśmy na to przygotowani jako widzowie, fani, słuchacze – mówiła.

Elżbieta Jakubiak: mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego ws. śmierci prezydenta

– Sześć lat temu Polska miała obowiązek podjęcia prokuratorskiego śledztwa w sprawie śmierci prezydenta, niezależnie od dochodzenia w sprawie przyczyn katastrofy – przekonywała w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS była szefowa gabinetu prezydenta RP Elżbieta Jakubiak. – Nie wiemy, jak prezydent zginął tego dnia (tj. 10 kwietnia 2001 roku - przyp. red.) – podkreśliła. – Mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego w sprawie śmierci prezydenta – podkreśliła, dodając, że raport MAK jest niewiarygodny. Drugi gość programu, poseł Andrzej Halicki z PO, przypomniał, że ówczesny rząd PO-PSL zgłosił „160 uwag” do tego raportu.

Spięcia na linii Obama-Trump. „Myślałem, że to będzie płynne przekazanie władzy”

Między odchodzącym Obamą, a szykującym się do przejęcia władzy Trumpem relacje nie są najlepsze. Trump krytycznie wyrażał się o działaniach odchodzącego prezydenta, który stwierdził, że gdyby mógł ponownie kandydować, wygrałby z Trumpem. Ale nie tylko to oburza prezydenta elekta USA – oburzył się na administrację Obamy także za umożliwienie uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ krytycznej wobec Izraela rezolucji w sprawie osadnictwa żydowskiego na terenach palestyńskich. Trump uznał, że ustępująca administracja potraktowała Izrael „z totalną pogardą” i obiecał, odnosząc się do zabiegów o pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, że jego administracja „i tak do tego doprowadzi”.

Eksperci: rosyjski tupolew mógł być przeciążony

– Piętą achillesową tego samolotu (TU 154 – przyp. red.) jest wyważenie – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS emerytowany pilot kpt Marian Nowotnik komentując katastrofę, w której zginęli m.in. muzycy z Chóru Aleksandrowa. – Samolot, który nie ma nośności, nie może być sterowany – dodał kapitan. Zgodził się z nim drugi gość, ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. Jego zdaniem mogła być przekroczona masa startowa samolotu.

„Islam to religia podboju” kontra „są prądy w islamie, które są pokojowe”

– Dzisiaj Europa nie wierzy w swoje wartości i dlatego jest przedmiotem pogardy w oczach muzułmanów – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy RP. Przekonywał, że „islam to religia podboju”. Róża Thun (PO), posłanka do Parlamentu Europejskiego, powiedziała z kolei, że „społeczeństwa wielokulturowe są o wiele ciekawsze niż monokulturowe”. – Naszym zadaniem jest wzmacniać te prądy w islamie, które są pokojowe – przekonywała.

Pieńkowska: Obama wygrałby z Trumpem

Barack Obama wygrałby w cuglach z Donaldem Trumpem – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Jolanta Pieńkowska komentując słowa ustępującego prezydenta USA. Jej zdaniem Obama wraz ze swoją małżonką stworzyliby „nieprawdopodobny tandem”. – To pokazują sondaże. Odchodzący po ośmiu latach, można by powiedzieć „zużyty”, prezydent ma 60 proc. poparcia. Trump 40 procent poparcia w amerykańskim społeczeństwie – dodała Pieńkowska, która z Nowego Jorku relacjonowała amerykańską kampanię prezydencką.

Staniszkis: Trump chce sprowokować Chiny, by wprowadzić sankcje

Myślę, że Trump chce sprowokować Chiny do bardziej drastycznych ruchów, by wprowadzić sankcje – powiedziała w programie „Fakty z Zagranicy” socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Wypowiedzi Donalda Trumpa na temat relacji z Chinami i Tajwanem są jej zdaniem polityczną grą, której skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Staniszkis komentowała także sytuację na starym kontynencie i w Polsce. Jej zdaniem „Europa jest osłabiona”, a sposób prowadzenia polityki w Polsce to „spektakl, który jest w pewnym sensie żałosny”.

Marcinkiewicz: Trump będzie prowadził wojnę gospodarczą z Chinami

– Wojna gospodarcza z Chinami i z Azją; to będzie główny element polityki zagranicznej Trumpa (…) będzie też kolejny reset z Rosjanami, bo on (Trump – przyp. red.) nie może walczyć na kilku frontach – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. – My w Europie Środkowej odczujemy obecność Ameryki w regionie – dodał. W programie goście Piotra Kraśko komentowali nie tylko możliwą politykę zagraniczną Donalda Trumpa, ale i fakt, że Komisja Europejska chce wprowadzić w życie kolejne procedury wobec Polski.

Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

– To, co się wydarzyło w USA - wybór Donalda Trumpa będzie miało ogromny wpływ na życie nie tylko Amerykanów, ale także na życie nas wszystkich – powiedział na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko. W specjalnym świątecznym wydaniu „Faktów z Zagranicy” Piotr Kraśko i Jolanta Pieńkowska przypominali wydarzenia w USA z 2016 roku. Dziennikarze komentowali m.in. kampanię wyborczą, wybory, ich wynik i jego wpływ na arenę międzynarodową oraz wewnętrzne nastroje społeczne.

Wizja ważniejsza od PKB. Czarnecki: Kaczyński to najważniejszy człowiek w Polsce

– Drugie miejsce Jarosława Kaczyńskiego na liście 10 osób, które Europa powinna obserwować w 2017 roku bardzo mnie cieszy – powiedział w „Faktach z Zagranicy” wiceprzewodniczący europarlamentu i europoseł PiS Ryszard Czarnecki. – Andrzej Duda jest prezydentem RP, Jarosław Kaczyński jest najważniejszą osobą w Polsce – dodał z pełnym przekonaniem. Na antenie TVN24 BiS goście Piotra Kraśko komentowali ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla agencji Reutersa. Prezes PiS powiedział w nim, że „jest gotów zaakceptować zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego, jeżeli taka będzie cena za wdrożenie jego wizji Polski”. – A co to właściwie za wizja? – pytał drugi gość, były wiceprzewodniczący PE Marek Siwiec. – Ja jej nie widzę – skwitował dodając, że „rozumie, że można zapłacić wzrostem gospodarczym, ale trzeba wiedzieć, za co się płaci”.

Uciekał kilka dni, wpadł podczas rutynowej kontroli. „Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen”

– Trzy i pół doby to wcale nie jest czas bardzo długi czas – powiedział w „Faktach z Zagranicy”, Mariusz Sokołowski z katedry nauk o bezpieczeństwie UW. Odnosił się do faktu, że pojmanie Amisa Amri zajęło służbom cztery dni. Podejrzany o dokonanie zamachu w Berlinie – w którym zginęło 12 osób – został zastrzelony podczas rutynowej kontroli w Mediolanie. – To nie trwało długo – zgodził się drugi gość Piotra Kraśko, Krzysztof Liedl z Collegium Civitas. – Pościg nie był zbyt efektywny, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen – dodał.

Skąd się biorą terroryści? Kto i jak może ulec radykalizacji?

Anis Amri nie żyje, ale jemu podobnych może być o wiele więcej. Niemieckie służby zatrzymały dziś w Duisburgu dwóch braci z Kosowa, którzy planowali zamach w Oberstdorf. Ale pamiętajmy – groźni mogą być nie tylko ci, którzy przyjechali do Europy w ciągu ostatnich kilku miesięcy czy lat. Tak, jak to miało miejsce w stolicy Anglii – osoby odpowiedzialne za zamachy w londyńskim metrze w lipcu 2004 roku urodziły się w Wielkiej Brytanii. Mimo, że byli obywatelami tego kraju od urodzenia, nie przeszkodziło im go nienawidzić – dostatecznie mocno, by zginąć, zabijając innych. Bo bywa i tak, że zamachowcy nie mają żadnych formalnych związków z Państwem Islamskim, czy Al-Kaidą, a niektórzy nigdy nie byli na Bliskim Wschodzie. Wielu radykalnymi islamistami staje się po krótkim pobycie w więzieniu – trafiają tam jako drobni przestępcy, a wychodzą jako zdeterminowani zabójcy.

Prof. Lewicki: największą siłą Trumpa jest nieprzewidywalność

Jestem przekonany, że Trump, pomimo swoich negatywnych cech, szybko dorośnie do funkcji prezydenta – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Dodał, że w przypadku Donalda Trumpa „największą siłą jest nieprzewidywalność”, z którą – zdaniem amerykanisty – będzie musiał się liczyć nawet Władimir Putin. Odmienną opinię wyraził drugi gość programu, publicysta Marek Ostrowski – Donalda Trump jest niezrównoważony – stwierdził. – Jeśli przywódca wolnego świata mówi, że broń nuklearna to jest fajna rzecz, to także wrogowie tego świata odbiorą to zaproszenie (do jej pozyskania – przyp. red.) – tłumaczył Ostrowski.

Miller: kolejny akt terroru i Merkel jest politycznie skończona

Zamach w Berlinie to szok dla Niemców – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były premier Leszek Miller. – Jeszcze jedna czy dwie takie tragedie i Merkel jest politycznie skończona – dodał. Zdaniem byłego premiera kanclerz Niemiec Angela Merkel „zaprosiła” uchodźców do Niemiec „na zasadzie: przyjeżdżajcie do nas” i dlatego może być obarczona winą za zamachy terrorystyczne popełnianie w Niemczech przez cudzoziemców.

Politolog: rząd nie dostrzega możliwych reperkusji finansowo-gospodarczych ze strony Brukseli

Obecnie stosowana przez Komisję Europejską wobec Polski procedura ochrony praworządności to „procedura średniego szczebla” – jak określił ją adwokat Zbigniew Roman, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. – Jest tak rozpisana, że co do zasady funkcjonuje wyłącznie na dialogu – tłumaczył prawnik, dodając, że nie należy jej mylić z procedurą opisaną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, którą można pozbawić państwo członkowskie głosu w Radzie UE.

„Prawdziwą hańbą jest cała seria decyzji PiS i prezydenta Dudy”

– Nigdy do tej pory nie uchwalono w taki sposób budżetu – mówi o piątkowym głosowaniu w Sejmie prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów. – Budżet jest bardzo ważny dla całego społeczeństwa i powinien być dyskutowany w taki sposób, że ludzie mogą usłyszeć i muszą mieć pewność, że przegłosowano go w sposób nienasuwający żadnych podejrzeń – dodał gość programu „Fakty z zagranicy” w TVN24 BiS.

Niemiecka prasa okrzyknęła polskiego kierowcę ciężarówki bohaterem

Dla milionów ludzi w Niemczech polski kierowca ciężarówki stał się też bohaterem w chwili, gdy policja ujawniła, co działo się w kabinie pojazdu. Pan Łukasz był pierwszą ofiarą zamachowca, z którym, prawdopodobnie do samego końca walczył – usiłował wyrwać mu z rąk kierownicę, ratując tym samym ludzi, którzy mieli zginąć pod kołami. Właśnie wtedy został zastrzelony. Najbardziej poszukiwany teraz w Europie człowiek to Anis Amri – 24-letni Tunezyjczyk, którego służby podejrzewają o sprawstwo zamachu. Prokuratura ostrzega, że może być uzbrojony i bardzo niebezpieczny. Przebywając w Niemczech, posługiwał się dokumentami wystawionymi na sześć różnych nazwisk.

Migalski: fala populizmu będzie wzrastać, jeśli europejscy przywódcy nie nauczą się rozmawiać z wyborcami

– Przywódcy muszą się nauczyć rozmawiać ze swoimi wyborcami, bo inaczej wyborcy będą rozmawiać tylko ze sobą – powiedział w „Faktach z zagranicy” Marek Migalskim komentując niemiecką sytuację polityczną po zamachu w Berlinie. – Bo inaczej fala populizmu będzie wzrastać – dodał politolog i były eurodeputowany. Nie zgodził się z nim Andrzej Celiński, który stwierdził, że „Niemcy wydają się ostatnim bastionem tego modelu demokracji, który jest przyjazny ludziom”. Dodał, że jego zdaniem „silniejszy będzie w Niemczech impuls ochrony tych zasad” przed populizmem.

Ryszard Kalisz: celem zamachu w Ankarze mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich

– Pytanie: czy zabójca rosyjskiego ambasadora w Turcji mścił się za Aleppo, czy stała za nim jakaś organizacja – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „celem zamachu mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich”, a „niestabilność Turcji jest dla Europy bardzo niebezpieczna”. Drugi gość programu, były europoseł PO Paweł Zalewski, uspokajał, że to wydarzenie raczej nie spowoduje konfliktu między Moskwą a Ankarą.