Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Kowal: partie populistyczne to międzynarodówka Putina

Jednoczesne wystąpienie zmian politycznych po 1989 i rozwoju mediów społecznościowych doprowadziło do sytuacji, gdzie tradycyjne partie polityczne i eksperci są niepotrzebni – przekonywał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS politolog Paweł Kowal tłumacząc wzrost popularności partii i ruchów populistycznych. Jak dodał, stanowią one obecnie „międzynarodówkę Putina” . Zdaniem Andrzeja Celińskiego z Partii Demokratycznej rozwój populizmu w polityce to „jest sytuacja nadzwyczajnie niebezpieczna dla świata, dla Polski”. – Wydaje mi się, że polskie przywództwo nie ma elementarnej wiedzy, by radzić sobie z tym nowym światem – ocenił.

„Leonard Cohen i David Bowie zaplanowali swoje pożegnanie ze światem”

– Szczególnie zapamiętałem śmierć Cohena i Bowiego, bo zaplanowali swoje pożegnanie ze światem – wyznał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS szef muzyczny Programu III Polskiego Radia Piotr Metz. – Oni pozwolili mi się uśmiechnąć – dodał w rozmowie poświęconej artystom, którzy odeszli w 2016 roku. Z kolei Anna Wendzikowska z „Dzień Dobry TVN” stwierdziła, że trudno pogodzić się ze śmiercią swoich idoli – m.in. dlatego, że jesteśmy z nimi mocno związani na poziomie emocjonalnym. – Nie jesteśmy na to przygotowani jako widzowie, fani, słuchacze – mówiła.

Elżbieta Jakubiak: mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego ws. śmierci prezydenta

– Sześć lat temu Polska miała obowiązek podjęcia prokuratorskiego śledztwa w sprawie śmierci prezydenta, niezależnie od dochodzenia w sprawie przyczyn katastrofy – przekonywała w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS była szefowa gabinetu prezydenta RP Elżbieta Jakubiak. – Nie wiemy, jak prezydent zginął tego dnia (tj. 10 kwietnia 2001 roku - przyp. red.) – podkreśliła. – Mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego w sprawie śmierci prezydenta – podkreśliła, dodając, że raport MAK jest niewiarygodny. Drugi gość programu, poseł Andrzej Halicki z PO, przypomniał, że ówczesny rząd PO-PSL zgłosił „160 uwag” do tego raportu.

Spięcia na linii Obama-Trump. „Myślałem, że to będzie płynne przekazanie władzy”

Między odchodzącym Obamą, a szykującym się do przejęcia władzy Trumpem relacje nie są najlepsze. Trump krytycznie wyrażał się o działaniach odchodzącego prezydenta, który stwierdził, że gdyby mógł ponownie kandydować, wygrałby z Trumpem. Ale nie tylko to oburza prezydenta elekta USA – oburzył się na administrację Obamy także za umożliwienie uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ krytycznej wobec Izraela rezolucji w sprawie osadnictwa żydowskiego na terenach palestyńskich. Trump uznał, że ustępująca administracja potraktowała Izrael „z totalną pogardą” i obiecał, odnosząc się do zabiegów o pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, że jego administracja „i tak do tego doprowadzi”.

Eksperci: rosyjski tupolew mógł być przeciążony

– Piętą achillesową tego samolotu (TU 154 – przyp. red.) jest wyważenie – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS emerytowany pilot kpt Marian Nowotnik komentując katastrofę, w której zginęli m.in. muzycy z Chóru Aleksandrowa. – Samolot, który nie ma nośności, nie może być sterowany – dodał kapitan. Zgodził się z nim drugi gość, ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. Jego zdaniem mogła być przekroczona masa startowa samolotu.

„Islam to religia podboju” kontra „są prądy w islamie, które są pokojowe”

– Dzisiaj Europa nie wierzy w swoje wartości i dlatego jest przedmiotem pogardy w oczach muzułmanów – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy RP. Przekonywał, że „islam to religia podboju”. Róża Thun (PO), posłanka do Parlamentu Europejskiego, powiedziała z kolei, że „społeczeństwa wielokulturowe są o wiele ciekawsze niż monokulturowe”. – Naszym zadaniem jest wzmacniać te prądy w islamie, które są pokojowe – przekonywała.

Pieńkowska: Obama wygrałby z Trumpem

Barack Obama wygrałby w cuglach z Donaldem Trumpem – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Jolanta Pieńkowska komentując słowa ustępującego prezydenta USA. Jej zdaniem Obama wraz ze swoją małżonką stworzyliby „nieprawdopodobny tandem”. – To pokazują sondaże. Odchodzący po ośmiu latach, można by powiedzieć „zużyty”, prezydent ma 60 proc. poparcia. Trump 40 procent poparcia w amerykańskim społeczeństwie – dodała Pieńkowska, która z Nowego Jorku relacjonowała amerykańską kampanię prezydencką.

Staniszkis: Trump chce sprowokować Chiny, by wprowadzić sankcje

Myślę, że Trump chce sprowokować Chiny do bardziej drastycznych ruchów, by wprowadzić sankcje – powiedziała w programie „Fakty z Zagranicy” socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Wypowiedzi Donalda Trumpa na temat relacji z Chinami i Tajwanem są jej zdaniem polityczną grą, której skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Staniszkis komentowała także sytuację na starym kontynencie i w Polsce. Jej zdaniem „Europa jest osłabiona”, a sposób prowadzenia polityki w Polsce to „spektakl, który jest w pewnym sensie żałosny”.

Marcinkiewicz: Trump będzie prowadził wojnę gospodarczą z Chinami

– Wojna gospodarcza z Chinami i z Azją; to będzie główny element polityki zagranicznej Trumpa (…) będzie też kolejny reset z Rosjanami, bo on (Trump – przyp. red.) nie może walczyć na kilku frontach – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. – My w Europie Środkowej odczujemy obecność Ameryki w regionie – dodał. W programie goście Piotra Kraśko komentowali nie tylko możliwą politykę zagraniczną Donalda Trumpa, ale i fakt, że Komisja Europejska chce wprowadzić w życie kolejne procedury wobec Polski.

Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

– To, co się wydarzyło w USA - wybór Donalda Trumpa będzie miało ogromny wpływ na życie nie tylko Amerykanów, ale także na życie nas wszystkich – powiedział na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko. W specjalnym świątecznym wydaniu „Faktów z Zagranicy” Piotr Kraśko i Jolanta Pieńkowska przypominali wydarzenia w USA z 2016 roku. Dziennikarze komentowali m.in. kampanię wyborczą, wybory, ich wynik i jego wpływ na arenę międzynarodową oraz wewnętrzne nastroje społeczne.

Wizja ważniejsza od PKB. Czarnecki: Kaczyński to najważniejszy człowiek w Polsce

– Drugie miejsce Jarosława Kaczyńskiego na liście 10 osób, które Europa powinna obserwować w 2017 roku bardzo mnie cieszy – powiedział w „Faktach z Zagranicy” wiceprzewodniczący europarlamentu i europoseł PiS Ryszard Czarnecki. – Andrzej Duda jest prezydentem RP, Jarosław Kaczyński jest najważniejszą osobą w Polsce – dodał z pełnym przekonaniem. Na antenie TVN24 BiS goście Piotra Kraśko komentowali ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla agencji Reutersa. Prezes PiS powiedział w nim, że „jest gotów zaakceptować zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego, jeżeli taka będzie cena za wdrożenie jego wizji Polski”. – A co to właściwie za wizja? – pytał drugi gość, były wiceprzewodniczący PE Marek Siwiec. – Ja jej nie widzę – skwitował dodając, że „rozumie, że można zapłacić wzrostem gospodarczym, ale trzeba wiedzieć, za co się płaci”.

Uciekał kilka dni, wpadł podczas rutynowej kontroli. „Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen”

– Trzy i pół doby to wcale nie jest czas bardzo długi czas – powiedział w „Faktach z Zagranicy”, Mariusz Sokołowski z katedry nauk o bezpieczeństwie UW. Odnosił się do faktu, że pojmanie Amisa Amri zajęło służbom cztery dni. Podejrzany o dokonanie zamachu w Berlinie – w którym zginęło 12 osób – został zastrzelony podczas rutynowej kontroli w Mediolanie. – To nie trwało długo – zgodził się drugi gość Piotra Kraśko, Krzysztof Liedl z Collegium Civitas. – Pościg nie był zbyt efektywny, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen – dodał.

Skąd się biorą terroryści? Kto i jak może ulec radykalizacji?

Anis Amri nie żyje, ale jemu podobnych może być o wiele więcej. Niemieckie służby zatrzymały dziś w Duisburgu dwóch braci z Kosowa, którzy planowali zamach w Oberstdorf. Ale pamiętajmy – groźni mogą być nie tylko ci, którzy przyjechali do Europy w ciągu ostatnich kilku miesięcy czy lat. Tak, jak to miało miejsce w stolicy Anglii – osoby odpowiedzialne za zamachy w londyńskim metrze w lipcu 2004 roku urodziły się w Wielkiej Brytanii. Mimo, że byli obywatelami tego kraju od urodzenia, nie przeszkodziło im go nienawidzić – dostatecznie mocno, by zginąć, zabijając innych. Bo bywa i tak, że zamachowcy nie mają żadnych formalnych związków z Państwem Islamskim, czy Al-Kaidą, a niektórzy nigdy nie byli na Bliskim Wschodzie. Wielu radykalnymi islamistami staje się po krótkim pobycie w więzieniu – trafiają tam jako drobni przestępcy, a wychodzą jako zdeterminowani zabójcy.

Prof. Lewicki: największą siłą Trumpa jest nieprzewidywalność

Jestem przekonany, że Trump, pomimo swoich negatywnych cech, szybko dorośnie do funkcji prezydenta – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Dodał, że w przypadku Donalda Trumpa „największą siłą jest nieprzewidywalność”, z którą – zdaniem amerykanisty – będzie musiał się liczyć nawet Władimir Putin. Odmienną opinię wyraził drugi gość programu, publicysta Marek Ostrowski – Donalda Trump jest niezrównoważony – stwierdził. – Jeśli przywódca wolnego świata mówi, że broń nuklearna to jest fajna rzecz, to także wrogowie tego świata odbiorą to zaproszenie (do jej pozyskania – przyp. red.) – tłumaczył Ostrowski.

Miller: kolejny akt terroru i Merkel jest politycznie skończona

Zamach w Berlinie to szok dla Niemców – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były premier Leszek Miller. – Jeszcze jedna czy dwie takie tragedie i Merkel jest politycznie skończona – dodał. Zdaniem byłego premiera kanclerz Niemiec Angela Merkel „zaprosiła” uchodźców do Niemiec „na zasadzie: przyjeżdżajcie do nas” i dlatego może być obarczona winą za zamachy terrorystyczne popełnianie w Niemczech przez cudzoziemców.

Politolog: rząd nie dostrzega możliwych reperkusji finansowo-gospodarczych ze strony Brukseli

Obecnie stosowana przez Komisję Europejską wobec Polski procedura ochrony praworządności to „procedura średniego szczebla” – jak określił ją adwokat Zbigniew Roman, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. – Jest tak rozpisana, że co do zasady funkcjonuje wyłącznie na dialogu – tłumaczył prawnik, dodając, że nie należy jej mylić z procedurą opisaną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, którą można pozbawić państwo członkowskie głosu w Radzie UE.

„Prawdziwą hańbą jest cała seria decyzji PiS i prezydenta Dudy”

– Nigdy do tej pory nie uchwalono w taki sposób budżetu – mówi o piątkowym głosowaniu w Sejmie prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów. – Budżet jest bardzo ważny dla całego społeczeństwa i powinien być dyskutowany w taki sposób, że ludzie mogą usłyszeć i muszą mieć pewność, że przegłosowano go w sposób nienasuwający żadnych podejrzeń – dodał gość programu „Fakty z zagranicy” w TVN24 BiS.

Niemiecka prasa okrzyknęła polskiego kierowcę ciężarówki bohaterem

Dla milionów ludzi w Niemczech polski kierowca ciężarówki stał się też bohaterem w chwili, gdy policja ujawniła, co działo się w kabinie pojazdu. Pan Łukasz był pierwszą ofiarą zamachowca, z którym, prawdopodobnie do samego końca walczył – usiłował wyrwać mu z rąk kierownicę, ratując tym samym ludzi, którzy mieli zginąć pod kołami. Właśnie wtedy został zastrzelony. Najbardziej poszukiwany teraz w Europie człowiek to Anis Amri – 24-letni Tunezyjczyk, którego służby podejrzewają o sprawstwo zamachu. Prokuratura ostrzega, że może być uzbrojony i bardzo niebezpieczny. Przebywając w Niemczech, posługiwał się dokumentami wystawionymi na sześć różnych nazwisk.

Migalski: fala populizmu będzie wzrastać, jeśli europejscy przywódcy nie nauczą się rozmawiać z wyborcami

– Przywódcy muszą się nauczyć rozmawiać ze swoimi wyborcami, bo inaczej wyborcy będą rozmawiać tylko ze sobą – powiedział w „Faktach z zagranicy” Marek Migalskim komentując niemiecką sytuację polityczną po zamachu w Berlinie. – Bo inaczej fala populizmu będzie wzrastać – dodał politolog i były eurodeputowany. Nie zgodził się z nim Andrzej Celiński, który stwierdził, że „Niemcy wydają się ostatnim bastionem tego modelu demokracji, który jest przyjazny ludziom”. Dodał, że jego zdaniem „silniejszy będzie w Niemczech impuls ochrony tych zasad” przed populizmem.

Ryszard Kalisz: celem zamachu w Ankarze mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich

– Pytanie: czy zabójca rosyjskiego ambasadora w Turcji mścił się za Aleppo, czy stała za nim jakaś organizacja – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „celem zamachu mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich”, a „niestabilność Turcji jest dla Europy bardzo niebezpieczna”. Drugi gość programu, były europoseł PO Paweł Zalewski, uspokajał, że to wydarzenie raczej nie spowoduje konfliktu między Moskwą a Ankarą.

Berlin: ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku. Rozmowa z właścicielem pojazdu

Na zorganizowany w dzielnicy Berlina Charlottenburg świąteczny jarmark w poniedziałkowy wieczór przybyło wiele osób – na swoje nieszczęście. Jak relacjonował dziennik „Berliner Zeitung” duża ciężarówka, kierowana przez niezidentyfikowanego sprawcę, około godz. 20.15 wjechała nagle w tłum spacerujących po jednym z deptaków ludzi. Berlińska policja tuż po godz. 21 poinformowała, że zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 50 zostało rannych. Siły bezpieczeństwa zakładają, że był to zamach. Osoba, która według świadków prowadziła ciężarówkę, została schwytana.

„Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump”

– On bardzo chciał być sekretarzem stanu. Wszyscy mówili, że będzie – powiedział o Rudym Giulianim w „Faktach z Zagranicy” prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista. – 99 proc. wskazywało, że to Giuliani zostanie sekretarzem – dodał. Stwierdził także , że „musi być w nim sporo goryczy, bo to już chyba ostatni moment, kiedy mógłby zaistnieć w wielkiej polityce międzynarodowej”. — Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump – powiedział natomiast Marek Ostrowski, publicysta działu zagranicznego „Polityki”. Zdaniem dziennikarza „chodzi o to, że przez 18 miesięcy kampanii wyborczej Trump ani razu krytycznie nie odniósł się do Rosji, co więcej, znajdował raczej usprawiedliwienia dla rozmaitych poczynań Rosji, a ten Giuliani twierdzi, że będzie zupełnie inaczej”.

„Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”

Myślę, że polityka zagraniczna USA stanie się o wiele bardziej proaktywna, niż miało to miejsce w przeszłości – powiedział w wywiadzie dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS Rudy Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku i bliski współpracownik Donalda Trumpa.

„Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie”

– Jestem zmęczony po wielu miesiącach próbą rozmycia tej sprawy szukaniem kompromisu (w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – przyp. red.) – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński. Jego zdaniem rząd PiS i opozycja „to nie są dwie równoprawne strony, które spierają się o to, by spotkać się w połowie drogi”. – Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie – ocenił, wskazując na rząd, jako tę stronę, która dąży do bezprawia. Z kolei publicystka Janina Jankowska, stwierdziła, że „obie strony walczą na całkowite siebie zlikwidowanie”. Podkreśliła, że na problem należy umieć spojrzeć także z punktu widzenia PiS, że „rozwiązanie tego problemu musi nastąpić tu w Polsce” i że „nie służy temu język o bandytyzmie politycznym”.

„To, co robi Putin, to nieustanna polityka transakcji”

Z Władimirem Putinem należy rozmawiać tylko „z pozycji siły” – mówiła w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS autorka książki „Wowa, Wołodia, Władimir – tajemnice Rosji Putina” Krystyna Kurczab-Redlich. Wyraziła opinię, że „jest prawdopodobieństwo, że Trump biznesmen dogada się z biznesmenem Putinem”.

Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski krytycznie odniósł się do pomysłu rządu PiS, by pośmiertnie pozbawić Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. Jego zdaniem „lepiej być internowanym przez generałów, niż przez szeregowych lub cywilów”. Kwaśniewski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, wyraził również niepokój wysunięciem przez Donalda Trumpa kandydatury Rexa Tillersona na szefa amerykańskiej dyplomacji.

Smolar: stosunek obecnie rządzących do Donalda Tuska jest przejawem tej choroby, która trawi UE

Przyszłość Tuska dzieli polityków. Czy reelekcja lidera Rady Europy jest możliwa bez ewentualnego poparcia rządu ojczystego kraju? – Tak naprawdę oni nie zagłosują przeciwko Donaldowi Tuskowi – powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. W świetle ostrych zwrotów akcji na politycznych scenach świata komentator TVN24 BiS zasiał w swojej wypowiedzi ziarno zwątpienia. – Racjonalność świata, zwłaszcza polityków, jest niezmierzona; tylko cena, jaką mogliby za to zapłacić, jest bardzo wysoka – dodał gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Polityka podczas święta kina. Czy kultura ocali tożsamość Europy?

Wyrazisty głos ws. politycznych ingerencji w kulturę i podstawy demokracji zabrali artyści na gali europejskich Oscarów we Wrocławiu. Zarówno prowadzący, jak i uhonorowana nagrodą publiczności za film „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska, dali wyraz swojego sprzeciwu przeciwko szeroko pojętemu eurosceptyzmowi i upolitycznianiu kultury. – Kultura jest teraz bardzo polityczna, czy tego chcemy, czy nie – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Katarzyna Janowska, szefowa działu kultury grupy Onet. Na antenie TVN24 BiS dodała, że „oni wszyscy (artyści – przyp. red.) stają po jednej stronie”. – To jest solidarność – oceniła. Rozmówcy Katarzyny Kolendy-Zaleskiej pertraktowali o przyszłości Europy, o kryzysie wartości, z jakim się mierzy oraz o czarnych scenariuszach tego, co na jej terenie może się rozegrać.