Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Komorowski: straciliśmy przyjaciół, jeśli chodzi o państwa europejskie

Były prezydent Bronisław Komorowski bardzo pesymistycznie ocenił perspektywy polskiej polityki zagranicznej pod rządami PiS. W szczególności skrytykował oddalenie się polskiego rządu od Niemiec i położenie nacisku na relacje z Wielką Brytanią. – Zamienił stryjek siekierkę na kijek – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Bronisław Komorowski. Swoją opinię uzasadnił, podkreślając, że Wielka Brytania może wkrótce opuścić Unię Europejską. – Straciliśmy przyjaciół, jeśli chodzi o państwa europejskie, straciliśmy opinię o naszym kraju – stwierdził i dodał, że „to jest droga do tego, żebyśmy nic nie załatwili” w Europie.

Jonas: politycznej szachownicy nie da się zbudować bez Rosji

Siergiej Ławrow poinformował w czwartek, że Rosja proponuje Unii Europejskiej przeprowadzenie wspólnej „inwentaryzacji” wzajemnych stosunków. Czy to oznacza, że Rosja chce wyjścia z izolacji? – Trzeba mieć świadomość, że pomysł, że można zbudować szachownicę polityki międzynarodowej bez Rosji, jest absurdalny – komentował w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Andrzej Jonas. Redaktor naczelny „The Warsaw Voice” przekonywał też, że zdecydowana postawa Władimira Putina wobec Zachodu zadowala rosyjskie społeczeństwo, dając przeświadczenie o sile państwa. Witold Ross, były chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie uważa z kolei, że obecnie nie chodzi o znoszenie sankcji, ale o łagodzenie relacji. Zachód – jak ocenia Ross – obawia się, że jeśli Rosja całkowicie zbankrutuje, „co nie jest wcale niemożliwe”, to niewykluczone, że zabraknie pieniędzy na przykład na wypłacanie emerytur, co z kolei sprawi, że ludzie zaczną wychodzić na ulice. – Putin zagnany zupełnie do rogu może zacząć przechodzić na ścieżkę taką, której Zachód bardzo nie chce – stwierdził drugi gość Piotra Kraśki.

Gen. Koziej: światowe mocarstwa nie chcą rozwiązać problemu terroryzmu

Amerykańska wojna z terroryzmem to wojna wywiadu, a nie sił zbrojnych – uważa gen. Marek Dukaczewski. Były szef WSI zaznaczył w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, że walka z terrorystami z samozwańczego Państwa Islamskiego jest specyficzna, bo nie mamy tu do czynienia z państwem w rozumieniu takim, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, tylko z organizacją, której struktury są rozsiane po całym świecie. Drugi gość Piotra Kraśki, gen. Stanisław Koziej ocenił zaś, że terroryzm to coś więcej niż struktury, bo jest on zakorzeniony w mentalności i ideologiach. Były Szef BBN twierdzi, że rozwiązanie problemu terroryzmu należy zacząć od polityki. – Mocarstwa światowe muszą chcieć to rozwiązać (…), a na razie nie chcą – podkreślił. – Jeżeli świat nie dojdzie do konsensusu, że trzeba ten problem rozwiązać, to ani działania wywiadu, ani sił zbrojnych, ani pomoc humanitarna nic tutaj nie poradzą – podsumował gen. Koziej.

Były negocjator policyjny: jestem zwolennikiem rozszerzenia dostępu do broni

Policja nie powinna być tym organem, który jednocześnie daje pozwolenia na broń i kontroluje jej posiadaczy – uważa były negocjator policyjny Dariusz Loranty. – Jestem zwolennikiem rozszerzenia dostępu do broni. Albo przynajmniej wprowadzenia innych zasad przydzielania tej broni – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. Zgodził się z nim drugi gość Piotra Kraśki, współtwórca UOP i były wiceszef MSW, Wojciech Brochwicz. Jak zauważył były wiceminister, „jedynym decydentem” w sprawie pozwolenia na broń palną jest komendant wojewódzki policji. – To powinno ulec zmianie – ocenił.

Belka: David Cameron ma szansę zapisać się w historii jako szkodnik

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o rosnącej liczbie zwolenników Brexitu, co potęguje emocje przed referendum w Wielkiej Brytanii. – Uważam, że złym wyborem premiera Camerona było pójście na referendum – mówił w TVN24 BiS ustępujący prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. – Negatywny stosunek Brytyjczyków do UE podlewany od wielu lat przez każdą brytyjską administrację, może spowodować wynik, z punktu widzenia także premiera Camerona niekorzystny. Ma szansę David Cameron zapisać się w historii, jako jeden z największych brytyjskich szkodników – dodał gość Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy”.

W jakim stopniu dostępność broni w USA odpowiedzialna masakrze w Orlando? Czempiński i Niemczyk komentują

Po masakrze w Orlando, gdzie wyznający wierność tzw. Państwu Islamskiemu 29-latek, z zimną krwią zamordował 49 osób i ranił ponad 50, w USA powszechny jest smutek i ból. Wiele osób podkreśla to, że sprawca strzelaniny legalnie posiadał broń maszynową, choć – jak wskazują nowe informacje – nie był stabilny psychicznie. O tym, jak to możliwe i czy Amerykanie zmienią swoje przekonania co do posiadania broni, Piotr Kraśko rozmawiał w „Faktach z Zagranicy” z Gromosławem Czempińskim i Piotrem Niemczykiem.

Rzecznik PZPN: we wtorek decyzja, czy Wojciech Szczęsny zagra w meczu z Niemcami

Po niedzielnym meczu Polski z Irlandią Północną okazało się, że Wojciech Szczęsny ucierpiał w jednym ze starć. – W pierwszej połowie meczu z Irlandią Północną Wojtek ucierpiał w starciu z Kylem Laffertym. To Lafferty uderzył go kolanem w udo – powiedział w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Co usłyszy od Polski Komisja Europejska? Wroński: odpowiedź już padła – „spadajcie na drzewo”

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że do końca czerwca czeka na odpowiedź polskiego rządu na jej opinię w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Odnosząc się do tego terminu, szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że „to nie jest obligacja czasowa, która nas obowiązuje”, bo Polska jest suwerennym krajem. W kontekście tej wypowiedzi dr Anna Materska-Sosnowska z Instytutu Nauk Politycznych UW porównała Polskę do Węgier, które – kiedy KE miała zastrzeżenia wobec zmian w węgierskiej konstytucji – częściowo się z tych zmian wycofały, a Orban prowadził „bardzo umiejętną grę na dwóch fortepianach – i wewnętrzną, i unijną”. – U nas niestety jest właśnie: „nikt nam nie będzie dyktował, kiedy mamy odpowiadać” – podkreśliła Materska-Sosnowska. Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” stwierdził natomiast, że już usłyszeliśmy tę odpowiedź. – Tą odpowiedzią była wypowiedź pani premier dla portalu „Politico”, w którym ona – wyraźnie kierując to do Komisji Europejskiej – powiedziała, że KE jest oderwana od rzeczywistości (…). W mniej dyplomatycznym tonie oznacza to „spadajcie na drzewo” – ocenił drugi gość Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS. Zdaniem Wrońskiego „PiS będzie eksponowało swoją arogancką postawę wobec Brukseli w ramach polityki wstawania z kolan”. – Później będą problemy wynikające z tego, ale to przecież ta „zła Bruksela” będzie nam utrudniała życie, ponieważ ona jest „zła z natury” – podsumował dziennikarz.

Euro 2016: czy Polska wyjdzie z grupy? Jóźwiak: kiedy, jak nie teraz!

W niedzielę pierwszy mecz naszej reprezentacji na Euro 2016. Polska zmierzy się z Irlandią Północną. W „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS goście Jolanty Pieńkowskiej zgodzili się, że ten mecz będzie najtrudniejszy, ale Polacy mają szansę zajść daleko. – Na pewno wyjdziemy z grupy. Kiedy, jak nie teraz? – pytał Marek Jóźwiak, były piłkarz reprezentacji Polski, i przekonywał, że mamy mocną drużynę, która uwierzyła w siebie i może teraz sprawić wielką radość milionom Polaków. Tomasz Wołek dodawał, że trenerowi Nawałce udało się zbudować zespół „ożywiony duchem walki i zwycięstwa”. Jednocześnie publicysta przestrzegał przed „pompowaniem balonika”, żartując, że „99 proc. społeczeństwa to selekcjonerzy”, którzy na wszystkim znają się najlepiej. – Lepiej być ostrożnym, umiarkowanym, ale optymistą – radził Wołek.

Lewicki: osobisty sukces Trumpa jest dla wyborców obietnicą ich sukcesu

Jeszcze osiem lat temu Donald Trump nie mógłby zostać kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych – ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Marek Ostrowski, podkreślając, że zostałby on wykluczony jako zbyt szalony. Zdaniem publicysty „Polityki” kampania przed wyborami prezydenckimi w USA nie rozegra się – i będzie to z niekorzyścią dla Hillary Clinton – na płaszczyźnie merytorycznej, w której byłaby ona silna, ale „rozegra się na boisku Trumpa, to znaczy na pełnym inwektyw, kłamania w żywe oczy”. – Boję się, że ona na tym terenie nie jest dobra – podsumował Ostrowski. Profesor Zbigniew Lewicki zauważył natomiast, że Hillary Clinton ma zdumiewająco duży elektorat negatywny, a „fenomen Trumpa opiera się na odrzucaniu poprawności politycznej”. Co więcej, podkreślił amerykanista, „Amerykanie cenią karierę”. – Trump jest klasycznym przykładem człowieka sukcesu. (…) W związku z tym jest prosta projekcja: skoro on osiągnął tak wiele, to pod jego kierownictwem Ameryka osiągnie równie wiele i ja osiągnę wiele – wyjaśniał możliwy tok rozumowania amerykańskiego wyborcy gość Jolanty Pieńkowskiej.

Majdan: Polska ma duże szanse na sukces podczas Euro 2016

Polscy piłkarze polecieli we wtorek do Francji, gdzie za kilka dni rozegrają swój pierwszy mecz na Euro 2016. Jak ich szanse oceniają eksperci – szczególnie w kontekście umiarkowanie udanych meczów towarzyskich? - Odniosłem wrażenie, że Polacy pragnęli, żeby nareszcie wszystko już się zaczęło. Aby odciąć grubą kreską przygotowania do Euro i mecze towarzyskie. W tej drużynie jest chemia, dobra atmosfera i porozumienie – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Andrzej Person, publicysta sportowy. Zgodził się z nim drugi z zaproszonych gości – były piłkarz reprezentacji Polski Radosław Majdan. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską przyznał, że szansa na dobry wynik podczas Euro jest naprawdę olbrzymia. – Nareszcie polscy reprezentanci to nie tylko znajomi z pracy, ale przede wszystkim wydają się być dobrymi znajomymi – mówił Majdan.

Zoll: widać, że działania PiS doprowadzą Polskę do katastrofy

– Byłem bardzo zmartwiony lekceważącym sposobem potraktowania opinii Komisji Europejskiej. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można, jako przedstawiciel kraju członkowskiej UE, tak lekceważąco traktować stanowiska organu Unii. Wypowiedź szefa MSZ i rzeczniczki klubu PiS nie powinny mieć miejsca – ocenił prof. Andrzej Zoll w programie „Fakty z zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Były prezes TK dodał, że wyraźnie widać, że działania PiS, prowadzą nasz kraj do katastrofy, a Jarosław Kaczyński dąży do władzy absolutnej.

Donald Trump żerował na ludziach? Tak sugeruje Hillary Clinton

Kontrkandydatka miliardera w wyścigu do nominacji prezydenckiej zadała bardzo poważne pytanie: czy Donald Trump żerował na ludziach? Chodzi o szkołę wyższą, która tak naprawdę nie była szkołą wyższą i proponowała kurs dla pośredników nieruchomości za 35 tysięcy dolarów. Za zdobycie takich samych umiejętności – łącznie z egzaminem – płaci się 50 razy mniej. Donald Trump odpowiada natychmiast i oczywiście atakuje.

Siemoniak o opinii KE: słowa o dialogu z opozycją okazały się niewiarygodne dla Brukseli

– To wynik niszczenia demokracji w Polsce i klęska wiarygodności premier Szydło – tak środową ocenę Komisji Europejskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były minister obrony narodowej i wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. Komisja Europejska uznała, że nie ma w Polsce postępu w sprawie TK, jej zastrzeżenia dotyczą składu Trybunału, nowelizacji z 22 grudnia i poszanowania ostatnich wyroków. – Słowa o dialogu z opozycją okazały się niewiarygodne dla Brukseli – stwierdził były wicepremier. – PiS w żadnym momencie nie szukał kompromisu (z opozycją – red.) – dodał.

Prof. Rotfeld o tarczy antyrakietowej: nie jest to dla Rosji ani zaskoczenie, ani zagrożenie

– Rosja sama zaproponowała, żeby tego typu siły zbrojne, jakie NATO w tej chwili ma rozmieścić na swojej flance wschodniej, (…) były zgodne z prawem – mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS prof. Adam Daniel Rotfeld, przypominając rok 2009 i ustalenia ówczesnego posiedzenia Rady NATO-Rosja. – Rosja sama uważała, że pewien poziom obecności NATO na tym obszarze (…) jest dopuszczalny – dodał były Minister Spraw Zagranicznych Polski. Jego zdaniem budowa tarczy antyrakietowej NATO to dla Rosji „ani zaskoczenie, ani zagrożenie” – Przeciwnie: powiedziałbym, że budowa tarczy antyrakietowej, wielokrotnie to wyjaśniano, nie ma nic wspólnego z zagrożeniem dla Rosji, ale rosyjskie zbrojenia są zagrożeniem dla nas – zauważył prof. Rotfeld. Gość Jolanty Pieńkowskiej zauważył jednak, że wielu ekonomistów, w tym również z otoczenia Putina, twierdzi, że zbrojenia Rosji są nadmierne, a kraju na to nie stać.

Marcin Wrona odwiedził miejsce, gdzie ma zamieszkać Barack Obama po opuszczeniu Białego Domu

Przez ostatnie lata Biały Dom był miejscem zamieszkania całej rodziny Obamów. Wkrótce to się zmieni. Barack Obama zaczyna poważnie myśleć o przyszłości poza Białym Domem. Ameryka właśnie poznała miejsce, w którym państwo Obamowie zamieszkają niemal dokładnie za osiem miesięcy. Posiadłość, którą wskazuje się jako przyszłą rezydencję obecnego prezydenta USA, odwiedził Marcin Wrona.

UE z czasem zniesie sankcje dla Rosji? „Polityczny proces już się rozpoczął”

Uwolnienie przez Rosję pilotki Nadii Sawczenko sprawiło, że wielu komentatorów zastanawia się nad tym, czy sankcje UE dla Rosji zostaną utrzymane. Kwestia ta pojawiła się także w trakcie rozmów podczas szczytu G7, gdzie światowi przywódcy opowiedzieli się za ich pozostawieniem. Czy możliwe jest zatem zniesienie sankcji? Dyskutowali o tym goście Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

Euro 2016 zagrożone? Masowe strajki paraliżują Francję

Cztery lata temu przed Euro 2012 w Polsce martwiono się o wiele rzeczy, ale nie o to, czy uda się zatankować samochód i czy w domu będzie prąd, żeby móc w telewizji obejrzeć mecz. Tymczasem we Francji nie jest to teraz takie oczywiste. Protestują lub strajkują już niemal wszyscy. Uważają, że to idealny moment, żeby coś wymusić na rządzie, bo kiedy cały świat będzie patrzył na Francję, kraj nie może po prostu stanąć w miejscu. Jakby tego było mało, może największym zmartwieniem jest bezpieczeństwo. Bo nikt nie ma wątpliwości, że dla terrorystów taka sytuacja może być idealnym celem do ataku.

Barack Obama w Japonii. W Hiroszimie mówił o ograniczeniu arsenału nuklearnego

To była wizyta, na którą czekano 71 lat. Tyle dokładnie mija czasu od zrzucenia przez amerykańskiego B29, nazwanego Enola Gay, bomby atomowej na Hiroszimę. Zginęło wtedy 140 tysięcy osób. Barack Obama, który w piątek odwiedził Japonię, wezwał świat do ograniczenia arsenału nuklearnego. Hasło szlachetne, ale kłopot w tym, że gdyby takiej broni pozbywaliby się, powiedzmy ci „dobrzy”, wtedy ci „źli” produkowaliby jej jeszcze więcej. A my nie bylibyśmy od tego bardziej bezpieczni.

Schetyna: Polska nie jest bezludną wyspą. Politycy PiS muszą to pamiętać

Frans Timmermans spotkał się we wtorek z premier Beatą Szydło. Zgodzili się oni, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. Tego samego zdania jest lider PO Grzegorz Schetyna, który także rozmawiał z wiceszefem Komisji Europejskiej. – Zgadzamy się, że sprawa musi zostać rozwiązana w Polsce. My jesteśmy do tego gotowi jako opozycja. Wcześniej odbierałem sygnały z PiS, że jest to możliwe – mówił na antenie TVN24 BIS Schetyna w rozmowie z Piotrem Kraśką. – To co zdarzyło się w miniony piątek w Sejmie – ta agresywna retoryka i używanie ostrych słów – tylko utrudnia porozumienie. PiS musi pamiętać, że nie jesteśmy na bezludnej wyspie, jesteśmy częścią UE –podsumował Schetyna w programie „Fakty z Zagranicy”.

Rząd i prezydent prezentują XIX-wieczne myślenie? „W dodatku chcą do tego wrócić i ciągną tam za włosy 38 milionów Polaków”

– Unia jest organizmem, w którym funkcjonują inne reguły gry niż w Europie XIX-wiecznej czy XX-wiecznej, a pan prezydent Duda najwyraźniej nawiązuje do tamtej, archaicznej już wizji zwalczających się państw narodowych – mówił na antenie TVN24 BIS Tomasz Wołek. Publicysta w rozmowie z Piotrem Kraśką odniósł się do słów prezydenta, który podczas wizyty w Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo powiedział, że podstawą sprawiedliwego porządku między narodami jest równość państw wobec zobowiązań międzynarodowych. Gość „Faktów z Zagranicy” uznał ten sposób patrzenia na UE za skrajnie anachroniczny. Zgodził się z nim Maciej Stasiński z „Gazety Wyborczej”, który dodał, że „w dodatku ci strażnicy polskiej polityki chcą do tego wrócić i ciągną tam za włosy 38 milionów Polaków, co jest skrajną nieodpowiedzialnością”.

Migalski: można być państwem suwerennym i bezprawnym, można prawnym i niesuwerennym

Pojęcie suwerenności powinno być – jak uważa politolog Marek Migalski – zredefiniowane w stosunku do tego, co było w XIX czy XX wieku, „ponieważ nie ma już dzisiaj państw całkowicie suwerennych”. – Być może Korea Północna jest całkowicie wolna, swobodna w realizacji własnej woli politycznej – mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS były eurodeputowany. Jak podkreślił, „nie odbiera nam nikt w Brukseli naszej suwerenności”, a Polska jest rozliczania z łamania bądź niełamania prawa. – To są dwie zupełnie różne rzeczy: można być państwem suwerennym i bezprawnym, można być prawnym i niesuwerennym – zauważył Migalski. Jego zdaniem PiS-owi „trochę się udało przesunąć tę debatę z łamania przez polityków PiS demokracji, a przede wszystkim prawa, na pojęcie suwerenności”. Drugi gość Piotra Kraśki, mecenas Zbigniew Roman zgodził się, że nie ma współcześnie państw całkowicie suwerennych, a Polska, przystępując do Unii Europejskiej, delegowała część swoich uprawnień do Brukseli.

Suwerenność to nie samowola. Ostrowski: w Rosji decyzja o aneksji Krymu też cieszy się poparciem suwerena

Czy słuszność ma Prawo i Sprawiedliwość, kiedy podkreśla, że Bruksela nie powinna ingerować w wewnętrzne sprawy Polski, skoro suweren, czyli Polacy przekazali w wyborach prawo do rządzenia ich partii? Jak zauważa Marek Ostrowski, „racją bytu Unii jest również dbałość o państwo prawa”. Zdaniem komentatora TVN24 BiS bez tego nie mielibyśmy na przykład w polityce zagranicznej żadnego moralnego prawa wypominać Rosji aneksji Krymu, bo była to decyzja Putina, który przecież zdobył władzę w kraju ogromną większością głosów, a jego rząd cieszy się poparciem. – Wobec tego Putin może powiedzieć – na zasadzie takiego samego rozumowania, jakie prezentuje rząd polski dzisiaj – przepraszam, nie wtrącajcie się w moje sprawy – zauważył Ostrowski na antenie TVN24 BiS. Drugi gość „Faktów z Zagranicy”, Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził natomiast, że w piątkowej debacie w Sejmie „nie chodziło tak naprawdę o seminarium naukowe na temat suwerenności”, tylko „o zwykłą, codzienną politykę”.

Katastrofa Airbusa A320 EgyptAir. Eksperci zgodni: można raczej wykluczyć techniczne kłopoty maszyny

W środę późnym wieczorem z lotniska w Paryżu wystartował Airbus A320 linii EgyptAir i i miał wylądować w Kairze. W czwartek nad ranem zniknął z radarów. Pomimo wzmożonych działań poszukiwawczych nie udało się odnaleźć szczątków. Pojawiają się coraz częściej spekulacje, że mogło dojść do zamachu. – Wszystko odbyło się najpewniej nagle i załoga nie zdołała zrobić nic awaryjnego. To wszystko wskazuje, że musiało wydarzyć się coś nagle. A nagle – to najczęściej jest wybuch – tłumaczył gen. Gromosław Czempiński, były prezes Aeroklubu Polskiego w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BIS.

#WorochBrexitTour. Miejsce, gdzie jest najwięcej euroentuzjastów na Wyspach Brytyjskich

To ciekawe, bo to nie sceptyczny stosunek do imigrantów sprawia, że Brytyjczycy mają wątpliwości co do obecności w Unii Europejskiej. Brytyjczycy są akurat w pierwszej trójce państw świata, które uchodźców i imigrantów chętnie by przyjęły. To co im w takim razie przeszkadza? Wyjaśni to Maciej Woroch, który był już w Clacton-on-Sea, Dover, Birmingham, a także w mieście w Walii, którego nazwa może nastręczać problemów przy jej wymowie. To tutaj jednak mieszka najwięcej euroentuzjastów.

Zalewski: wierzę w happy end ws. TK, ponieważ Jarosław Kaczyński nie ma wyjścia

Komisja Europejska wyznaczyła Polsce ultimatum – do poniedziałku rząd ma czas na dokonanie istotnego postępu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Czy ta „żółta kartka” zadziała i uda się zażegnać kryzys? – Wierzę w happy end. Po pierwsze dlatego, że jestem optymistą. Po drugie dlatego, że Jarosław Kaczyński i PiS nie mają innego wyjścia. Muszą opublikować orzeczenia – mówił w rozmowie z Piotrem Kraśką eurodeputowany PO Paweł Zalewski.

Marcin Święcicki: robienie sojuszu przeciwko Niemcom to gra przeciwko nam

– Graliśmy w pierwszej lidze europejskiej, nawet powyżej swojej wagi (…), teraz jesteśmy outsiderem – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS poseł PO Marcin Święcicki. Skomentował w ten sposób politykę zagraniczną rządu PiS. Koncepcję Międzymorza, czyli sojuszu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, skrytykował zaś słowami „robienie sojuszu przeciwko Niemcom to gra przeciwko nam”. Negatywnie pomysł Międzymorza ocenił również były wiceminister gospodarki w rządzie PiS Paweł Poncyljusz. – Międzymorze jest tak samo romantyczną ideą jak Partnerstwo Wschodnie – stwierdził i dodał, że w obu przypadkach, między innymi ze względu na niskie zaangażowanie finansowe w oba projekty, są to „koalicje biedy”.

Cimoszewicz o pozycji Polski w świecie: to jest katastrofalny zjazd na skręcenie karku

– Gdy chodzi o politykę zagraniczną, gdy chodzi o naszą pozycję w świecie, to jest to katastrofa. Po prostu katastrofa. To jest katastrofalny zjazd na skręcenie karku – ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS były premier i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Skrytykował on w szczególności forsowaną przez rząd PiS koncepcję Międzymorza, czyli sojuszu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem Cimoszewicza „to po prostu kabaret” i „koncepcja dramatycznie błędna”. – Budowanie takiego sojuszu regionalnego jako przeciwwagi dla roli odgrywanej we wspólnocie europejskiej na przykład przez tandem Niemcy-Francja, kosztem naszego udziału w Trójkącie Weimarskim (…) jest kompletnym nieporozumieniem – ocenił gość Piotra Kraśki. Były premier negatywnie odniósł się też do innej koncepcji ministra Witolda Waszczykowskiego, czyli stawiania dobrych relacji z Londynem wyżej niż dobrych relacji z Berlinem. – Współpraca z Wielką Brytanią nie równoważy współpracy z Niemcami – uznał Cimoszewicz.

Jaka jest Europa po zamachach? Liedel: to teatr aresztowań i przeszukań. Niemczyk: już nie da się żyć normalnie

– Dzisiaj Francja, Belgia, Europa to jest potężny teatr wielu aresztowań, przeszukań. Dzisiaj terroryści w zasadzie są zaabsorbowani własnym bezpieczeństwem, a nie planowaniem zamachów – mówił, odnosząc się do ostatniego fałszywego alarmu antyterrorystycznego na Old Trafford Krzysztof Liedel z Collegium Civitas. W rozmowie z Piotrem Kraśką w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS ekspert przekonywał, że efektywne zapobieganie zamachom terrorystycznym odbywa się w fazie planowania i przygotowywania ataku i paradoksalnie wydarzenia w Belgii oraz we Francji wpływają pozytywnie na stan bezpieczeństwa podczas Euro 2016. Wtórował mu Piotr Niemczyk, były funkcjonariusz UOP, który dodał, że w Europie „nie da się już żyć normalnie”, bo zagrożenie terrorystyczne będzie, można je co najwyżej neutralizować. To jednak zawsze odbywa się kosztem prywatności obywateli.