Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Staniszkis: Trump chce sprowokować Chiny, by wprowadzić sankcje

Myślę, że Trump chce sprowokować Chiny do bardziej drastycznych ruchów, by wprowadzić sankcje – powiedziała w programie „Fakty z Zagranicy” socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Wypowiedzi Donalda Trumpa na temat relacji z Chinami i Tajwanem są jej zdaniem polityczną grą, której skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Staniszkis komentowała także sytuację na starym kontynencie i w Polsce. Jej zdaniem „Europa jest osłabiona”, a sposób prowadzenia polityki w Polsce to „spektakl, który jest w pewnym sensie żałosny”.

Marcinkiewicz: Trump będzie prowadził wojnę gospodarczą z Chinami

– Wojna gospodarcza z Chinami i z Azją; to będzie główny element polityki zagranicznej Trumpa (…) będzie też kolejny reset z Rosjanami, bo on (Trump – przyp. red.) nie może walczyć na kilku frontach – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. – My w Europie Środkowej odczujemy obecność Ameryki w regionie – dodał. W programie goście Piotra Kraśko komentowali nie tylko możliwą politykę zagraniczną Donalda Trumpa, ale i fakt, że Komisja Europejska chce wprowadzić w życie kolejne procedury wobec Polski.

Podsumowanie roku w USA. „Nastąpił koniec superpoprawności politycznej”

– To, co się wydarzyło w USA - wybór Donalda Trumpa będzie miało ogromny wpływ na życie nie tylko Amerykanów, ale także na życie nas wszystkich – powiedział na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko. W specjalnym świątecznym wydaniu „Faktów z Zagranicy” Piotr Kraśko i Jolanta Pieńkowska przypominali wydarzenia w USA z 2016 roku. Dziennikarze komentowali m.in. kampanię wyborczą, wybory, ich wynik i jego wpływ na arenę międzynarodową oraz wewnętrzne nastroje społeczne.

Wizja ważniejsza od PKB. Czarnecki: Kaczyński to najważniejszy człowiek w Polsce

– Drugie miejsce Jarosława Kaczyńskiego na liście 10 osób, które Europa powinna obserwować w 2017 roku bardzo mnie cieszy – powiedział w „Faktach z Zagranicy” wiceprzewodniczący europarlamentu i europoseł PiS Ryszard Czarnecki. – Andrzej Duda jest prezydentem RP, Jarosław Kaczyński jest najważniejszą osobą w Polsce – dodał z pełnym przekonaniem. Na antenie TVN24 BiS goście Piotra Kraśko komentowali ostatni wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla agencji Reutersa. Prezes PiS powiedział w nim, że „jest gotów zaakceptować zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego, jeżeli taka będzie cena za wdrożenie jego wizji Polski”. – A co to właściwie za wizja? – pytał drugi gość, były wiceprzewodniczący PE Marek Siwiec. – Ja jej nie widzę – skwitował dodając, że „rozumie, że można zapłacić wzrostem gospodarczym, ale trzeba wiedzieć, za co się płaci”.

Uciekał kilka dni, wpadł podczas rutynowej kontroli. „Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen”

– Trzy i pół doby to wcale nie jest czas bardzo długi czas – powiedział w „Faktach z Zagranicy”, Mariusz Sokołowski z katedry nauk o bezpieczeństwie UW. Odnosił się do faktu, że pojmanie Amisa Amri zajęło służbom cztery dni. Podejrzany o dokonanie zamachu w Berlinie – w którym zginęło 12 osób – został zastrzelony podczas rutynowej kontroli w Mediolanie. – To nie trwało długo – zgodził się drugi gość Piotra Kraśko, Krzysztof Liedl z Collegium Civitas. – Pościg nie był zbyt efektywny, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jesteśmy w strefie Schengen – dodał.

Skąd się biorą terroryści? Kto i jak może ulec radykalizacji?

Anis Amri nie żyje, ale jemu podobnych może być o wiele więcej. Niemieckie służby zatrzymały dziś w Duisburgu dwóch braci z Kosowa, którzy planowali zamach w Oberstdorf. Ale pamiętajmy – groźni mogą być nie tylko ci, którzy przyjechali do Europy w ciągu ostatnich kilku miesięcy czy lat. Tak, jak to miało miejsce w stolicy Anglii – osoby odpowiedzialne za zamachy w londyńskim metrze w lipcu 2004 roku urodziły się w Wielkiej Brytanii. Mimo, że byli obywatelami tego kraju od urodzenia, nie przeszkodziło im go nienawidzić – dostatecznie mocno, by zginąć, zabijając innych. Bo bywa i tak, że zamachowcy nie mają żadnych formalnych związków z Państwem Islamskim, czy Al-Kaidą, a niektórzy nigdy nie byli na Bliskim Wschodzie. Wielu radykalnymi islamistami staje się po krótkim pobycie w więzieniu – trafiają tam jako drobni przestępcy, a wychodzą jako zdeterminowani zabójcy.

Prof. Lewicki: największą siłą Trumpa jest nieprzewidywalność

Jestem przekonany, że Trump, pomimo swoich negatywnych cech, szybko dorośnie do funkcji prezydenta – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Dodał, że w przypadku Donalda Trumpa „największą siłą jest nieprzewidywalność”, z którą – zdaniem amerykanisty – będzie musiał się liczyć nawet Władimir Putin. Odmienną opinię wyraził drugi gość programu, publicysta Marek Ostrowski – Donalda Trump jest niezrównoważony – stwierdził. – Jeśli przywódca wolnego świata mówi, że broń nuklearna to jest fajna rzecz, to także wrogowie tego świata odbiorą to zaproszenie (do jej pozyskania – przyp. red.) – tłumaczył Ostrowski.

Miller: kolejny akt terroru i Merkel jest politycznie skończona

Zamach w Berlinie to szok dla Niemców – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były premier Leszek Miller. – Jeszcze jedna czy dwie takie tragedie i Merkel jest politycznie skończona – dodał. Zdaniem byłego premiera kanclerz Niemiec Angela Merkel „zaprosiła” uchodźców do Niemiec „na zasadzie: przyjeżdżajcie do nas” i dlatego może być obarczona winą za zamachy terrorystyczne popełnianie w Niemczech przez cudzoziemców.

Politolog: rząd nie dostrzega możliwych reperkusji finansowo-gospodarczych ze strony Brukseli

Obecnie stosowana przez Komisję Europejską wobec Polski procedura ochrony praworządności to „procedura średniego szczebla” – jak określił ją adwokat Zbigniew Roman, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. – Jest tak rozpisana, że co do zasady funkcjonuje wyłącznie na dialogu – tłumaczył prawnik, dodając, że nie należy jej mylić z procedurą opisaną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, którą można pozbawić państwo członkowskie głosu w Radzie UE.

„Prawdziwą hańbą jest cała seria decyzji PiS i prezydenta Dudy”

– Nigdy do tej pory nie uchwalono w taki sposób budżetu – mówi o piątkowym głosowaniu w Sejmie prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów. – Budżet jest bardzo ważny dla całego społeczeństwa i powinien być dyskutowany w taki sposób, że ludzie mogą usłyszeć i muszą mieć pewność, że przegłosowano go w sposób nienasuwający żadnych podejrzeń – dodał gość programu „Fakty z zagranicy” w TVN24 BiS.

Niemiecka prasa okrzyknęła polskiego kierowcę ciężarówki bohaterem

Dla milionów ludzi w Niemczech polski kierowca ciężarówki stał się też bohaterem w chwili, gdy policja ujawniła, co działo się w kabinie pojazdu. Pan Łukasz był pierwszą ofiarą zamachowca, z którym, prawdopodobnie do samego końca walczył – usiłował wyrwać mu z rąk kierownicę, ratując tym samym ludzi, którzy mieli zginąć pod kołami. Właśnie wtedy został zastrzelony. Najbardziej poszukiwany teraz w Europie człowiek to Anis Amri – 24-letni Tunezyjczyk, którego służby podejrzewają o sprawstwo zamachu. Prokuratura ostrzega, że może być uzbrojony i bardzo niebezpieczny. Przebywając w Niemczech, posługiwał się dokumentami wystawionymi na sześć różnych nazwisk.

Migalski: fala populizmu będzie wzrastać, jeśli europejscy przywódcy nie nauczą się rozmawiać z wyborcami

– Przywódcy muszą się nauczyć rozmawiać ze swoimi wyborcami, bo inaczej wyborcy będą rozmawiać tylko ze sobą – powiedział w „Faktach z zagranicy” Marek Migalskim komentując niemiecką sytuację polityczną po zamachu w Berlinie. – Bo inaczej fala populizmu będzie wzrastać – dodał politolog i były eurodeputowany. Nie zgodził się z nim Andrzej Celiński, który stwierdził, że „Niemcy wydają się ostatnim bastionem tego modelu demokracji, który jest przyjazny ludziom”. Dodał, że jego zdaniem „silniejszy będzie w Niemczech impuls ochrony tych zasad” przed populizmem.

Ryszard Kalisz: celem zamachu w Ankarze mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich

– Pytanie: czy zabójca rosyjskiego ambasadora w Turcji mścił się za Aleppo, czy stała za nim jakaś organizacja – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „celem zamachu mogło być pogorszenie stosunków turecko-rosyjskich”, a „niestabilność Turcji jest dla Europy bardzo niebezpieczna”. Drugi gość programu, były europoseł PO Paweł Zalewski, uspokajał, że to wydarzenie raczej nie spowoduje konfliktu między Moskwą a Ankarą.

Berlin: ciężarówka wjechała w tłum ludzi na jarmarku. Rozmowa z właścicielem pojazdu

Na zorganizowany w dzielnicy Berlina Charlottenburg świąteczny jarmark w poniedziałkowy wieczór przybyło wiele osób – na swoje nieszczęście. Jak relacjonował dziennik „Berliner Zeitung” duża ciężarówka, kierowana przez niezidentyfikowanego sprawcę, około godz. 20.15 wjechała nagle w tłum spacerujących po jednym z deptaków ludzi. Berlińska policja tuż po godz. 21 poinformowała, że zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 50 zostało rannych. Siły bezpieczeństwa zakładają, że był to zamach. Osoba, która według świadków prowadziła ciężarówkę, została schwytana.

„Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump”

– On bardzo chciał być sekretarzem stanu. Wszyscy mówili, że będzie – powiedział o Rudym Giulianim w „Faktach z Zagranicy” prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista. – 99 proc. wskazywało, że to Giuliani zostanie sekretarzem – dodał. Stwierdził także , że „musi być w nim sporo goryczy, bo to już chyba ostatni moment, kiedy mógłby zaistnieć w wielkiej polityce międzynarodowej”. — Widzę sprzeczność pomiędzy tym, co mówi Giuliani, a tym, co mówi Trump – powiedział natomiast Marek Ostrowski, publicysta działu zagranicznego „Polityki”. Zdaniem dziennikarza „chodzi o to, że przez 18 miesięcy kampanii wyborczej Trump ani razu krytycznie nie odniósł się do Rosji, co więcej, znajdował raczej usprawiedliwienia dla rozmaitych poczynań Rosji, a ten Giuliani twierdzi, że będzie zupełnie inaczej”.

„Szczególnie dobrze rozumiemy wagę Czech oraz Polski”

Myślę, że polityka zagraniczna USA stanie się o wiele bardziej proaktywna, niż miało to miejsce w przeszłości – powiedział w wywiadzie dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS Rudy Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku i bliski współpracownik Donalda Trumpa.

„Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie”

– Jestem zmęczony po wielu miesiącach próbą rozmycia tej sprawy szukaniem kompromisu (w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – przyp. red.) – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński. Jego zdaniem rząd PiS i opozycja „to nie są dwie równoprawne strony, które spierają się o to, by spotkać się w połowie drogi”. – Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie – ocenił, wskazując na rząd, jako tę stronę, która dąży do bezprawia. Z kolei publicystka Janina Jankowska, stwierdziła, że „obie strony walczą na całkowite siebie zlikwidowanie”. Podkreśliła, że na problem należy umieć spojrzeć także z punktu widzenia PiS, że „rozwiązanie tego problemu musi nastąpić tu w Polsce” i że „nie służy temu język o bandytyzmie politycznym”.

„To, co robi Putin, to nieustanna polityka transakcji”

Z Władimirem Putinem należy rozmawiać tylko „z pozycji siły” – mówiła w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS autorka książki „Wowa, Wołodia, Władimir – tajemnice Rosji Putina” Krystyna Kurczab-Redlich. Wyraziła opinię, że „jest prawdopodobieństwo, że Trump biznesmen dogada się z biznesmenem Putinem”.

Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski krytycznie odniósł się do pomysłu rządu PiS, by pośmiertnie pozbawić Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. Jego zdaniem „lepiej być internowanym przez generałów, niż przez szeregowych lub cywilów”. Kwaśniewski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, wyraził również niepokój wysunięciem przez Donalda Trumpa kandydatury Rexa Tillersona na szefa amerykańskiej dyplomacji.

Smolar: stosunek obecnie rządzących do Donalda Tuska jest przejawem tej choroby, która trawi UE

Przyszłość Tuska dzieli polityków. Czy reelekcja lidera Rady Europy jest możliwa bez ewentualnego poparcia rządu ojczystego kraju? – Tak naprawdę oni nie zagłosują przeciwko Donaldowi Tuskowi – powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. W świetle ostrych zwrotów akcji na politycznych scenach świata komentator TVN24 BiS zasiał w swojej wypowiedzi ziarno zwątpienia. – Racjonalność świata, zwłaszcza polityków, jest niezmierzona; tylko cena, jaką mogliby za to zapłacić, jest bardzo wysoka – dodał gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Polityka podczas święta kina. Czy kultura ocali tożsamość Europy?

Wyrazisty głos ws. politycznych ingerencji w kulturę i podstawy demokracji zabrali artyści na gali europejskich Oscarów we Wrocławiu. Zarówno prowadzący, jak i uhonorowana nagrodą publiczności za film „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska, dali wyraz swojego sprzeciwu przeciwko szeroko pojętemu eurosceptyzmowi i upolitycznianiu kultury. – Kultura jest teraz bardzo polityczna, czy tego chcemy, czy nie – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Katarzyna Janowska, szefowa działu kultury grupy Onet. Na antenie TVN24 BiS dodała, że „oni wszyscy (artyści – przyp. red.) stają po jednej stronie”. – To jest solidarność – oceniła. Rozmówcy Katarzyny Kolendy-Zaleskiej pertraktowali o przyszłości Europy, o kryzysie wartości, z jakim się mierzy oraz o czarnych scenariuszach tego, co na jej terenie może się rozegrać.

Rostowski: polityka Trumpa odbije się na rynkach

– Przed nami wiele zaskakujących decyzji Donalda Trumpa – stwierdził w „Faktach z zagranicy” Jan Rostowski. –To odbije się na rynkach – dodał były wicepremier i minister finansów. Rostowski stwierdził też, że główną przyczyną porażki Platformy Obywatelskiej w wyborach była zbytnia uległość rządu Ewy Kopacz wobec strajkujących górników.

Orban mówi o „renesansie” Europy Środkowej. Borowski: To zaklinanie rzeczywistości

Działania Viktora Orbana względem Polski są bardzo sprytne – stwierdził w programie „Fakty z Zagranicy” były eurodeputowany PiS Marek Migalski. Jego zdaniem premier Węgier „skierował światło krytyki europejskiej na Polskę”, by mieć większą swobodę działania. Senator Marek Borowski stwierdził z kolei, że mówienie przez Wiktora Orbana o renesansie Europy Środkowej to „zaklinanie rzeczywistości”.

Żegnają legendę. „Prawdziwy amerykański bohater”

Człowiek, który był, jest i będzie wielką legendą. Trudno nawet sobie wyobrazić jakim uwielbieniem był otoczony w Ameryce. Zaczęło się w kwietniu 1961. Stany były w szoku, kiedy okazało się, że to Rosjanin Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem, który poleciał w kosmos. Dla Ameryki było to wręcz upokarzające, że dała się wyprzedzić Sowietom w wielkim kosmicznym wyścigu. John Kennedy wysłanie Amerykanów w kosmos i na księżyc uznał za jedno z najważniejszych zadań całej swojej prezydentury. Tym, który poleciał jako pierwszy był płk. John Glenn – bohaterski pilot z II wojny światowej, wojny w Korei i pilot testowy samolotów ponaddźwiękowych.

Cel: zdobyć medale. Masowy doping w rosyjskim sporcie

Największy w historii skandal dopingowy. Sprawa dotyczy Rosji, której lekkoatleci byli wykluczeni z ostatnich igrzysk w Rio. Okazało się jednak, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że raz jeszcze będą przebadane próbki wszystkich 254 rosyjskich sportowców, którzy wzięli udział w zimowych igrzyskach w Soczi. Stosowanie dopingu w Rosji osiągnęło masową skalę. Chodzi w sumie o tysiąc sportowców uprawiających 30 różnych dyscyplin. Ale nawet nie to jest najbardziej szokujące. Niebywałe jest to, że wszystko działo się nie tylko z przyzwoleniem państwa, ale państwo było w cały ten proceder zaangażowane.

Tomasz Siemoniak: dojście PiS do władzy poprawiło pozycję Orbana w Europie

– Orban jest w sytuacji wieloletniego najgorszego ucznia, gdy przychodzi jeszcze gorszy uczeń – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem premier Węgier lepiej radzi sobie w Brukseli pod względem dyplomatycznym niż premier Beata Szydło. Oceniając z kolei politykę zagraniczną rządu PiS Tomasz Siemoniak wyraził opinię, że Polska powinna w kwestii bezpieczeństwa bardziej postawić na duże kraje Europy, takie jak Niemcy, Francję, Włochy i Hiszpanię, niż na kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Paweł Zalewski: ekipa Wiktora Orbana jest skorumpowana

– Węgry są krajem otwartym na schematy korupcyjne, które płyną z Rosji – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Paweł Zalewski, były europoseł PO. W jego ocenie „ekipa Orbana jest skorumpowana”, a „punktem porozumienia” między Budapesztem a Moskwą „są zyski”. Drugi gość programu, Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN, stwierdził, że „ZSRR rozpadł się jako byt prawny, ale nie rozpadła się Federacja Rosyjska”, która stanowiła „jądro ZSRR”.

Zaatakował z karabinem, bo przeczytał fałszywą informację. Do czego może doprowadzić dezinformacja?

Dezinformacja – to słowo, które pojawia się ostatnio na ustach wszystkich najważniejszych polityków na świecie. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, stwierdziła nawet, że obawia się, że fałszywe informacje mogą wpłynąć na wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Nic w tym dziwnego, bo siłę deziformacji pokazała niedawna kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych. Jedna z fałszywych informacji, która głosiła, że w pizzerii w Waszyngtonie działa siatka pedofili powiązana z Hillary Clinton, doprowadziła nawet do użycia broni.