Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Paweł Kowal: Niemcy są powściągliwi w sprawie Polski

- Dla Berlina Polska nie jest partnerem do rozwiązywania problemów, ale jest buforem - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były europoseł PO Paweł Zalewski. Drugi gość programu, Paweł Kowal z PAN, wyraził opinię, że przy okazji zapowiadanej wizyty Angeli Merkel w Polsce, kanclerz Niemiec spotka się z prezesem PiS. Jednocześnie podkreślił, że "Niemcy są powściągliwi" w krytykowaniu polskiego rządu.

Zandberg: nierówności rozsadzają społeczeństwa

Kapitał uciekł spod kontroli państw, spod kontroli społeczeństw - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Adrian Zandberg z Partii Razem. Jego zdaniem "nierówności rozsadzają społeczeństwa". Z tym, że nierówności ekonomiczne są złe, zgodził się drugi gość programu, Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego "Xelion". Zdaniem Kuczyńskiego nierówności rosną od kilku dekad, wraz z liczbą instrumentów finansowych, które pozwalają superbogaczom mnożyć majątek.

Rokita: Obama jest politykiem, który najbardziej osłabił USA od II WŚ

- Nie ma drugiego takiego polityka, który by tak zdeprecjonował pozycję USA - mówił o Baracku Obamie w "Faktach z Zagranicy" komentator TVN24 BiS Jan Rokita. Jego zdaniem odchodzący prezydent USA "myśli o polityce w kategoriach postmodernistycznych" i to, co w opinii Rokity jest porażką, w opinii Obamy - sukcesem. Były polityk podał tu przykład układu z Iranem i tzw. resetu z Rosją. - Brack Obama jest politykiem, który najbardziej osłabił USA od II Wojny Światowej - stwierdził Rokita.

Misja żołnierzy NATO. „Mają rewelacyjne nastawienie do Polski”

– Żołnierze amerykańscy są specyficzni przez to, że mają cały czas swoje procedury. Ich funkcjonowanie w jednostce na trasie było poddane rygorom, które towarzyszą armii amerykańskiej – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Dariusz Prosiecki, reporter „Faktów” TVN, który od początku relacjonuje przyjazd wojsk NATO do Polski. Reporter dodał jednak, że żołnierze NATO „mają rewelacyjne nastawienie do Polski”.

Olechowski: Tusk nie skończy kadencji. Ma poparcie dużych mocarstw

– Nie sądzę by Tusk skończył tę kadencję. On ma poparcie także dużych mocarstw – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. – Na dzisiaj dawałbym więcej niż 50 proc. na to, że zostanie – dodał i stwierdził, że „powrót Tuska do Polski byłby rodzajem porażki”. Olechowski mówił także o integracji UE, o „szkodach”, jakie Viktor Orban wyrządza na Węgrzech i w regionie oraz o tym, czy Putin i Trump zawrą swego rodzaju pakt.

„Zderzenie z rzeczywistością”. Jaka będzie administracja Trumpa?

Ameryka równoległych rzeczywistości. W jednej Donalda Trump mówi, że z Putinem się dogada, w drugiej Rex Tillerson - kandydat na sekretarza stanu - twierdzi, że Rosja to zagrożenie. Amerykańska prasa twierdzi, że przesłuchania w Kongresie ujawniły różnice poglądów między przyszłą administracją Trumpa a jego wypowiedziami z okresu kampanii prezydenckiej.

Były ambasador RP w USA: Polska może stać się elementem przetargowym

– Być może polityka zagraniczna za Donalda Trumpa będzie trochę inna niż zapowiadano – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA. Gość Michała Sznajdera w programie „Fakty z Zagranicy” rozmawiał o tym, jak będzie wyglądać polityka zagraniczna USA oraz o konsekwencjach omawianych scenariuszy – które dosięgnąć mogą również Polski. Dyskutowali również, czy kompromitujący prezydenta-elekta raport mocno nadszarpnie zaufanie, jakim darzą go Amerykanów.

Breivik narzeka na warunki odsiadki. „Więzienie ma być karą, a nie sanatorium”

– Kara ma być sprawiedliwym zadośćuczynieniem za zło, które zostało uczynione. Dawanie jakichkolwiek przywilejów jest naśmiewaniem się z ofiar i ich rodzin – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Marian Piłka z Prawicy RP. Goście Michała Sznajdera rozmawiali o tym, czym właściwie jest „nieludzkie traktowanie” oraz jak norweska i światowa opinia publiczna komentuje kolejny proces Andersa Breivika przeciwko Norwegii. – Nie ma czegoś takiego, jak bezwzględne normy zachodu. Jeżeli rodziny osób zamordowanych nie żądają dodatkowych sankcji dla Breivika, tzn., że to jest zgodne ze stanem społeczeństwa norweskiego. Dla nas może być to dziwne – zauważył na antenie TVN24 BiS były polityk i publicysta „Trybuny” Piotr Gadzinowski, drugi gość Michała Sznajdera. Publicysta dodał, że „każde ograniczenie wolności jest ciężką karą”.

Kowal: potrzebujemy prezydenta USA, który obniży napięcie z Rosją

– Donald Trump korzysta z przywileju, że jest świeży i jeszcze będzie trochę korzystał – tak politolog Paweł Kowal, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, tłumaczył, dlaczego kolejne afery nie szkodzą wizerunkowi prezydenta elekta. W tym oskarżenia o współpracę z Kremlem. – Potrzebujemy prezydenta, który obniży napięcie (z Rosją – przyp. red.) – dodał Kowal. Zastrzegł przy tym, że jednak w „temperamencie” Trumpa tkwi niebezpieczeństwo, że mógłby ostro zareagować w momencie, gdyby poczuł się oszukany przez Rosjan. Zdaniem drugiego gościa, byłego ministra obrony Bogdana Klicha, temat rzekomych powiązań Trumpa z Rosją nie ucichnie.

Szklarski: za rok niewiele zostanie z dziedzictwa Obamy

Obama będzie zapamiętany jak Carter, który mówił: nie wszystko możemy, mamy takie, a takie priorytety – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Bohdan Szklarski. Oceniając dziedzictwo 44. prezydenta USA, Szklarski stwierdził, że „za rok niewiele zostanie z (dokonań – przyp. red.) Obamy”, ale „za chęci dostaje piątkę”. Drugi gość programu, Marek Ostrowski bronił ustępującego prezydenta jeżeli chodzi o politykę zagraniczną.

Grzegorz Schetyna ustąpi miejsca Tuskowi? Dorn: nikt sam nie idzie na śmietnik historii

– Jeśli Donald Tusk wróci do polskiej polityki, to będzie próbował znaleźć sobie w niej miejsce, ale nie na siłę – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Jego zdaniem Grzegorz Schetyna nie ustąpi Tuskowi funkcji przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. – Nikt sam nie idzie śmietnik historii – tłumaczył i dodał, że w polityce „wiadomo, że trzeba kopać i być kopanym”.

Anders Breivik ma prawo skarżyć się na warunki w celi? „Nie mieści mi się to w głowie”

– Więzień ma prawo do skargi – podkreślił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS kryminolog Paweł Moczydłowski. Zaznaczył, że oceniając Norwegów pod kątem tego, jak traktują więźniów, należy wziąć po uwagę różnice kulturowe. – Społeczeństwa polskie i norweskie są różne. Nie poprawiajmy Norwegów, poradzą sobie – mówił. Swojego oburzenia na pobłażliwe traktowanie Breivika nie krył natomiast drugi gość programu, mecenas Piotr Kruszyński. – Nie mieści mi się to w głowie – podkreślił. – Wszystko ma swoje granice, te granice zdrowego rozsądku zostały przekroczone przez Norwegów – stwierdził.

Wielka polityka na wielkiej gali. Trump nazwał Streep „najbardziej przereklamowaną aktorką”

– Naśmiewanie się przez Donalda Trumpa z niepełnosprawnego dziennikarza było ohydne – stwierdziła w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Karolina Korwin-Piotrkowska z TVN Style. – Meryl Streep uderzała nie tyle w Trumpa, co przeciwko dyskryminacji – oceniła, komentując niedzielnie wystąpienie aktorki podczas gali Złotych Globów. Z kolei zdaniem drugiego gościa programu, amerykanisty prof. Zbigniewa Lewickiego, Streep nie powinna być gloryfikowana tylko dlatego, że skrytykowała prezydenta elekta USA, a nie grożą jej za to żadne konsekwencje.

Aleksander Smolar: Rosjanie liczą na szacunek, uznanie – sądzę, że Trump będzie tą monetą płacił

– To, czego obawiamy się od prezydentury Trumpa, zaczęło się za prezydentury Obamy – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, mówiąc o wycofywaniu się USA z aktywnej roli na arenie międzynarodowej. Jako przykład podał brak mocnego zaangażowania Baracka Obamy w rozwiązanie konfliktu w Syrii. W sprawie polityki wobec Rosji natomiast Aleksander Smolar spodziewa się, że Trump będzie miał do Moskwy podejście odmienne niż Obama. – Rosjanie liczą na szacunek, uznanie. Sądzę, że Trump będzie tą monetą płacił, oczekując czegoś od Putina w zamian – mówił.

Zemke: nie możemy być pewni, jak administracja Trumpa się zachowa

Pierwsi amerykańscy żołnierze NATO niedługo zaczną swoje misje – m.in. w Polsce, gdzie mają swoją obecnością wzmacniać wschodnią flankę. – Żołnierze płyną z USA do Europy wcześniej, niż pierwotnie planowano. Obama przyspieszył tę decyzję przed 20 stycznia (datą zaprzysiężenia prezydenta elekta Donalda Trumpa - przyp. red.) – powiedział „Faktach z Zagranicy” Janusz Zemke, eurodeputowany SLD i były wiceszef MON. Po kontrowersyjnych wypowiedziach Donalda Trumpa o NATO, dotrzymanie tego postanowienia z szczytu NATO w Warszawie, było wątpliwe. – Na 100 proc. pewnymi nie możemy być, jak administracja Donalda Trumpa się zachowa w przyszłości. Gdyby była pewność, że będzie to kontynuacja wcześniejszych ustaleń, to po co byłoby podejmować te działania szybsze? – dodał Zemke na antenie TVN24 BiS. – Ameryka, w sensie politycznym jest na takim etapie, że może się cofnąć. W (sensie – przyp. red.) wojskowym - nie – dodał drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Paweł Kowal, PAN.

Rokita: model uniwersalizmu europejskiego może się okazać nietrwały

– Stawiać na to, czy UE będzie trwała za 10 lat, czy nie, to jest hazard – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Jan Rokita komentator TVN24 BiS. Były polityk komentował zmieniające się realia Unii Europejskiej, polską politykę zagraniczną oraz oceniał realne szanse na to, że Europę opanuje populizm. – O nas się mówi często co innego, niż to, jak jest naprawdę – stwierdził na antenie TVN24 BiS.

Ford nie zainwestuje w Meksyku. „Wzięli na serio zagrożenie ze strony Trumpa”

Jak będzie wyglądała inauguracja Donalda Trumpa na prezydenta USA i jego polityka zagraniczna? – Jego wypowiedzi wskazują, że może on sam nie wie, jaka będzie jego polityka – stwierdził prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, w programie „Fakty z Zagranicy”. – Może dojść do kryzysu nawet większego niż dziewięć lat temu – dodał.

Trzaskowski: PiS doprowadziło polską politykę zagraniczną do ruiny

– PiS doprowadziło polską politykę zagraniczną do ruiny – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Rafał Trzaskowski, były sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych PO. Gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej komentował na antenie TVN24 BiS politykę zagraniczną Polski, kryzys parlamentarny oraz kontrowersyjny wyjazd lidera opozycyjnej partii .Nowoczesna Ryszarda Petru w trakcie trwającego w Sejmie protestu.

„Trump jest produktem polityki XXI w., czyli post-prawdy, świata fikcyjnego”

– Prezydenci bywali już teflonowi – powiedział na antenie TVN24 BiS Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. „Teflonowym”, czyli takim, któremu ewentualne potknięcia wcale nie szkodzą, nazywała Ronalda Regana Patricia Schroeder. Nawiązywała do faktu, że do teflonu nic nie przylega. – Trump jest produktem polityki XXI w., czyli post-prawdy, świata fikcyjnego. Nie widzę sprawy, która może mu poważnie zaszkodzić – podkreślił na antenie TVN24 BiS amerykanista.

Były funkcjonariusz UOP: imigranci z Afryki Północnej są problemem

Profilowania rasowego po prostu nie należy robić – przekonywał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas krytykując metody stosowane przez niemiecką policję zabezpieczającą sylwestra 2016 roku, kiedy to funkcjonariusze szczególną uwagę przywiązywali do imigrantów z Afryki Północnej. – Imigranci z Afryki Północnej są jednak relatywnie problemem w porównaniu do imigrantów z innych krajów – argumentował z kolei były funkcjonariusz UOP Piotr Niemczyk.

Ostrowski: Kaczyński przyczynia się do mentalnego wychodzenia Polski z UE

– Dbanie o wizerunek kraju to jedno z naczelny zadań ekipy rządzącej, a Polska nie miała tak złej prasy od czasu Jaruzelskiego – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. – Tracimy zdolność do bycia podmiotem w Europie – stwierdził z kolei Marek Migalski komentując publikację serwisu Politico.eu, w której Jarosław Kaczyński został umieszczony jako jedna z 12 osób, które „(prawdopodobnie) zrujnują 2017 rok” – Myślę, że Jarosław Kaczyński mocno by się zdziwił, widząc się w gronie rosyjskich hakerów – dodał politolog.

Koziej: USA i Rosja toczą hybrydową zimną wojnę

Starcia w cyberprzestrzeni to główna cecha definiująca hybrydową zimną wojnę, w której obecnie pogrążone są USA i Rosja – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. Stany Zjednoczone ujawniające, jakimi metodami rosyjskie służby specjalne zhakowały Partię Demokratyczną, to – jak mówił Koziej – pierwszy przypadek, w którym jedno państwo ujawniło, jak wiele wie o metodach użytych przez inne w ataku hakerskim. – Żyjemy w okresie nowej, hybrydowej zimnej wojny – stwierdził emerytowany wojskowy.

Kowal: partie populistyczne to międzynarodówka Putina

Jednoczesne wystąpienie zmian politycznych po 1989 i rozwoju mediów społecznościowych doprowadziło do sytuacji, gdzie tradycyjne partie polityczne i eksperci są niepotrzebni – przekonywał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS politolog Paweł Kowal tłumacząc wzrost popularności partii i ruchów populistycznych. Jak dodał, stanowią one obecnie „międzynarodówkę Putina” . Zdaniem Andrzeja Celińskiego z Partii Demokratycznej rozwój populizmu w polityce to „jest sytuacja nadzwyczajnie niebezpieczna dla świata, dla Polski”. – Wydaje mi się, że polskie przywództwo nie ma elementarnej wiedzy, by radzić sobie z tym nowym światem – ocenił.

„Leonard Cohen i David Bowie zaplanowali swoje pożegnanie ze światem”

– Szczególnie zapamiętałem śmierć Cohena i Bowiego, bo zaplanowali swoje pożegnanie ze światem – wyznał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS szef muzyczny Programu III Polskiego Radia Piotr Metz. – Oni pozwolili mi się uśmiechnąć – dodał w rozmowie poświęconej artystom, którzy odeszli w 2016 roku. Z kolei Anna Wendzikowska z „Dzień Dobry TVN” stwierdziła, że trudno pogodzić się ze śmiercią swoich idoli – m.in. dlatego, że jesteśmy z nimi mocno związani na poziomie emocjonalnym. – Nie jesteśmy na to przygotowani jako widzowie, fani, słuchacze – mówiła.

Elżbieta Jakubiak: mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego ws. śmierci prezydenta

– Sześć lat temu Polska miała obowiązek podjęcia prokuratorskiego śledztwa w sprawie śmierci prezydenta, niezależnie od dochodzenia w sprawie przyczyn katastrofy – przekonywała w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS była szefowa gabinetu prezydenta RP Elżbieta Jakubiak. – Nie wiemy, jak prezydent zginął tego dnia (tj. 10 kwietnia 2001 roku - przyp. red.) – podkreśliła. – Mieliśmy obowiązek prowadzenia śledztwa prokuratorskiego w sprawie śmierci prezydenta – podkreśliła, dodając, że raport MAK jest niewiarygodny. Drugi gość programu, poseł Andrzej Halicki z PO, przypomniał, że ówczesny rząd PO-PSL zgłosił „160 uwag” do tego raportu.

Spięcia na linii Obama-Trump. „Myślałem, że to będzie płynne przekazanie władzy”

Między odchodzącym Obamą, a szykującym się do przejęcia władzy Trumpem relacje nie są najlepsze. Trump krytycznie wyrażał się o działaniach odchodzącego prezydenta, który stwierdził, że gdyby mógł ponownie kandydować, wygrałby z Trumpem. Ale nie tylko to oburza prezydenta elekta USA – oburzył się na administrację Obamy także za umożliwienie uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ krytycznej wobec Izraela rezolucji w sprawie osadnictwa żydowskiego na terenach palestyńskich. Trump uznał, że ustępująca administracja potraktowała Izrael „z totalną pogardą” i obiecał, odnosząc się do zabiegów o pokojowe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, że jego administracja „i tak do tego doprowadzi”.

Eksperci: rosyjski tupolew mógł być przeciążony

– Piętą achillesową tego samolotu (TU 154 – przyp. red.) jest wyważenie – powiedział w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS emerytowany pilot kpt Marian Nowotnik komentując katastrofę, w której zginęli m.in. muzycy z Chóru Aleksandrowa. – Samolot, który nie ma nośności, nie może być sterowany – dodał kapitan. Zgodził się z nim drugi gość, ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński. Jego zdaniem mogła być przekroczona masa startowa samolotu.

„Islam to religia podboju” kontra „są prądy w islamie, które są pokojowe”

– Dzisiaj Europa nie wierzy w swoje wartości i dlatego jest przedmiotem pogardy w oczach muzułmanów – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy RP. Przekonywał, że „islam to religia podboju”. Róża Thun (PO), posłanka do Parlamentu Europejskiego, powiedziała z kolei, że „społeczeństwa wielokulturowe są o wiele ciekawsze niż monokulturowe”. – Naszym zadaniem jest wzmacniać te prądy w islamie, które są pokojowe – przekonywała.

Pieńkowska: Obama wygrałby z Trumpem

Barack Obama wygrałby w cuglach z Donaldem Trumpem – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Jolanta Pieńkowska komentując słowa ustępującego prezydenta USA. Jej zdaniem Obama wraz ze swoją małżonką stworzyliby „nieprawdopodobny tandem”. – To pokazują sondaże. Odchodzący po ośmiu latach, można by powiedzieć „zużyty”, prezydent ma 60 proc. poparcia. Trump 40 procent poparcia w amerykańskim społeczeństwie – dodała Pieńkowska, która z Nowego Jorku relacjonowała amerykańską kampanię prezydencką.

Staniszkis: Trump chce sprowokować Chiny, by wprowadzić sankcje

Myślę, że Trump chce sprowokować Chiny do bardziej drastycznych ruchów, by wprowadzić sankcje – powiedziała w programie „Fakty z Zagranicy” socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Wypowiedzi Donalda Trumpa na temat relacji z Chinami i Tajwanem są jej zdaniem polityczną grą, której skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Staniszkis komentowała także sytuację na starym kontynencie i w Polsce. Jej zdaniem „Europa jest osłabiona”, a sposób prowadzenia polityki w Polsce to „spektakl, który jest w pewnym sensie żałosny”.