Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Na pierwszy rzut oka ta kandydatura nie ma sensu. Sam o sobie mówił, że jest socjalistą – a są kręgi w Stanach Zjednoczonych, gdzie trudno o gorszą obelgę. Do tego, gdyby wygrał, zostałby najstarszym człowiekiem wybranym na urząd prezydenta USA w historii. Ale to tylko pozorny nonsens. Młodzi Amerykanie Berniego Sandersa szczerze pokochali, bo to człowiek, który od kilkudziesięciu lat ma jeden, jedyny cel – walkę z nierównościami społecznymi, Wall Street i establishmentem. A Polacy powinni również zwrócić na niego uwagę – Sanders jest synem polskiego imigranta.

„Rozwiązania w polskim Trybunale Konstytucyjnym są takie same, jak w wielu państwach europejskich, a zmiany w mediach publicznych wprowadzą standardy apolityczności i bezstronności” – przekonywała w europarlamencie Beata Szydło. Polska premier, występując na poświęconej Polsce debacie w Strasburgu dodała, że ataki pod adresem Warszawy wynikają z niedoinformowania i złej woli. Unijni krytycy polskiego rządu zapewnili, że Europa potrzebuje Polski – ale takiej, która przestrzega wspólnych wartości i nie oddala się na wschód.

W tradycyjnym, dorocznym wystąpieniu „State of The Union” tym razem Barack Obama być może w ogóle nie będzie przedstawiał listy zadań do wspólnego wykonania z Kongresem. Tam władzę mają Republikanie i o współpracę – zwłaszcza w roku wyborczym – po prostu trudno. Na dodatek to będzie jego ostatnie orędzie o stanie państwa i dlatego będzie wyjątkowe. Prezydent USA skupi się raczej na tym, co będzie chciał zrobić sam.

Półtora tysiąca zabitych, 70 tysięcy rannych, 12,5 miliarda dolarów strat. To roczny bilans skutków jazdy samochodem, gdy kierowca jest nie pijany, nie pod wpływem narkotyków, ale zmęczony. Ogrom strat dotyczy tylko samych Stanów Zjednoczonych. Zagrożenie płynące z jazdy w stanie zmęczenia znane jest od lat, ale teraz naukowcy publikują teraz jeszcze dokładniejsze informacje na temat tego zjawiska i koncentrują się na ludziach, którzy pracują na nocnych zmianach.

To może być tydzień przełomowych decyzji w sprawie wojny z Państwem Islamskim w Syrii. Niemcy będą wspierać walkę z dżihadystami, a Brytyjczycy są o krok od nalotów. Na dodatek pojawiają się pogłoski o planowanej ofensywie lądowej w wykonaniu... Rosji. Należy podkreślić, że to pogłoski, ale z drugiej strony jest coraz więcej opinii, że bez akcji na lądzie z terrorystami nie da się wygrać.

Strącenie przez Turcję rosyjskiego bombowca to wydarzenie, które budzi ogromne emocje i niepokoje. Z jednej strony można powiedzieć, że było to do przewidzenia, bo Ankara nie raz ostrzegała Moskwę, że jeśli ktokolwiek naruszy jej terytorium, to odpowie ona z całą stanowczością. Z drugiej strony między stwierdzeniem naruszenia granicy a zestrzeleniem samolotu jest bardzo wiele możliwości, by intruza pozbyć się bez otwierania ognia.

Świat szuka sposobu na bezpieczeństwo, ale Francja szuka czegoś jeszcze – normalności. Niecały tydzień po zamachu, którego skalę, makabrę i skutki ciągle trudno zrozumieć, w Paryżu mieszają się różne emocje. Jest smutek, jest żal, ale także niezgoda na to, by to terroryści dyktowali Paryżanom, jak ci mają żyć.

Atak na instytucje, które w demokracji powinny być niezależne. Ani słowa o Unii Europejskiej, zero solidarności ws. uchodźców – w ten sposób niemieckie media komentują i krytykują exposé Beaty Szydło. Dzień po jej wystąpieniu, Europa zauważa przede wszystkim niechęć do przyjmowania uchodźców, a Rosja o relacje z Polską jest raczej spokojna, bo gorzej być nie może.

Choć w poniedziałek zaprezentowano cały skład następnego polskiego rządu, to w światowych relacjach najczęściej padają nazwiska następnego ministra spraw zagranicznych i następnego ministra obrony narodowej. „Człowiek, który zdewastował polski wywiad wojskowy i który, wbrew wszystkim ustaleniom, twierdzi, że w Smoleńsku doszło do zamachu” – tak media piszą o Antonim Macierewiczu. „Weteran dyplomacji, któremu daleko do Moskwy i Berlina, ale bardzo blisko do Waszyngtonu” – tak z kolei pisano po nominacji Witolda Waszczykowskiego na szefa MSZ.

Był i być może dalej jest jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi świata. Ale okazuje się, że uniknie odpowiedzialności karnej. Chodzi o amerykańskiego dentystę, który zabił słynnego afrykańskiego lwa Cecila. Władze Zimbabwe, gdzie doszło do feralnego polowania, przyznają, że Walter Palmer miał wszystkie niezbędne zezwolenia. Czy to koniec tej sprawy i co dalej ze znienawidzonym myśliwym?

Miał przy sobie wino domowej produkcji – za to grozi mu 350 batów. W ten sposób za złamanie surowego prawa Arabia Saudyjska chce ukarać żyjącego tam Brytyjczyka. Jego rodzina apeluje do władz królestwa o litość. Nie tylko dlatego, że mężczyzna już spędził rok w więzieniu, ale i dlatego, że – biorąc pod uwagę jego wiek – kara chłosty może stać się karą śmierci.

Nazistowski zbrodniarz Adolf Hitler w XXI wieku – to ekranizacja głośnej książki. Niemiecki reżyser oko kamery kieruje z Hitlera na niemieckie społeczeństwo. I widzi ludzi, którym spodobałyby się radykalne pomysły na rozwiązanie współczesnych problemów. Choć to ma być satyra, jest poważne ostrzeżenie, że w Europie rodzi się popyt... na szaleńców.

„Przed nami huragan i właśnie prosto w niego płyniemy” – to fragment ostatniej wiadomości, która popłynęła z kontenerowca „El Faro”. Poszukiwania statku i załogi zostały zakończone, na jego pokładzie było pięciu Polaków. Specjalne oświadczenie w sprawie wydał Barack Obama. „Dzisiaj 28 amerykańskich rodzin – od Florydy po Maine – i pięć polskich rodzin ma złamane serca. Niech będzie dla nich pocieszeniem, choć w niewielkim stopniu, że mogą liczyć na miłość i wsparcie swoich sąsiadów, społeczności marynarzy i Amerykanów” – powiedział Obama.

Lista kandydatów do pokojowego Nobla jest długa – niczym lista konfliktów na świecie. Eksperci typują, że wyróżnienie może trafić w ręce osoby, która niesie pomoc uchodźcom. Czy będzie to Angela Merkel, która otworzyła drzwi Europy dla imigrantów? A może ksiądz z Włoch, który uchodźcom podał swój numer telefonu z przesłaniem: „Dzwońcie, jeśli potrzebujecie pomocy”?

Chiński smok pożera własny ogon. Po czarnym poniedziałku na chińskich giełdach, czarny wtorek. 90 milionów inwestorów straciło oszczędności życia. Choć Pekin interweniuje i najpewniej zahamuje spadki, to tylko kwestia czasu, kiedy pojawią się znowu. Czy gospodarka Chin, która od 30 lat zadziwiała świat swoim wzrostem, zacznie straszyć spektakularnym krachem?

Imigrantów coraz więcej – miejsca coraz mniej. Dlatego uciekinierzy z Afryki i Bliskiego Wschodu trafiają pod namioty. To nowy pomysł władz niemieckiej Brandenburgii na to, by radzić sobie z falą uchodźców. Jeden z takich obozów powstał na granicy z Polską. Materiał pochodzi z programu Fakty z Zagranicy. Od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Ostra kampania i numery godne najlepszych komików. Tak od kuchni wygląda walka o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Lindsey Graham – kontrkandydat Donalda Trumpa – spektakularnie zniszczył swoją komórkę. Zrobił to, bo miliarder podał prywatny numer senatora do publicznej wiadomości. Materiał z programu Fakty z Zagranicy. Na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00.

„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym” – słynne słowa Winstona Churchilla brzmią szczególnie w 75. rocznicę wybuchu Bitwy o Anglię. Wielka Brytania uczciła w piątek tych, którzy walczyli w starciu z hitlerowskimi Niemcami, zatrzymując ich marsz w kierunku Londynu – także Polaków ze słynnego Dywizjonu 303, o których chętnie i bardzo dobrze mówi się dziś na Wyspach.

Grecja jest technicznie bankrutem, ale nawet z bankrutami trzeba rozmawiać. Chodzi o Greków, chodzi o Unię i chodzi o dług. Cezary Grochot, Maciej Sokołowski, Wojciech Bojanowski i Paweł Blajer są w centrum wydarzeń i pytają, co o sytuacji swojego kraju sądzą Grecy, jakie plany w tej sprawie ma Unia Europejska, jakie są rokowania przed referendum i czy turyści uciekają z greckich wysp.

Niegdyś była sztandarem Południa – teraz kojarzona jest głównie jako symbol rasizmu. Flaga Konfederatów po 150 latach od zakończenia wojny secesyjnej wciąż budzi ogromne emocje i dzieli Amerykanów. Władze stanu Południowa Karolina chcą usunąć kontrowersyjny sztandar sprzed swojej siedziby po masakrze w kościele w Charleston. O szczegółach Jakub Loska. Materiał z programu Fakty z Zagranicy. Od poniedziałku do piątku o godz. 20:00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Na 51. międzynarodowym salonie lotniczym w Paryżu prezentowane są najnowocześniejsze maszyny lotnictwa cywilnego i wojskowego. A wśród nich Caracale – na takie helikoptery wielozadaniowe postawił polski resort obrony. Oto relacja Macieja Sokołowskiego z pokładu jednego z nich. Materiał z programu Fakty z Zagranicy. Od poniedziałku do piątku o godz. 20:00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

To nie panaceum, ale jest szansa, że ma mniej skutków ubocznych niż chemioterapia. To, co najbardziej się liczy – to fakt, że stan co drugiego pacjenta się poprawia, a wielu udało się pokonać raka. O immunoterapii i nadziejach Brytyjskich naukowców z Londynu Maciej Woroch.

Rosja boi się bojkotu Mundialu, ale nie chodzi już o FIFA, chodzi o Ukrainę. Brytyjczycy dowodzą, że Moskwa sfałszowała zdjęcia satelitarne, które miały być dowodem że to Ukraińcy zestrzelilli malezyjskiego Boeinga MH17. O szczegółach korespondent Faktów TVN w Moskwie Andrzej Zaucha.