Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Kuźniar: Rosjanie bombardują Aleppo tak samo jak kiedyś Czeczenię. To ich taktyka

W Brukseli po raz kolejny rozmawiano o relacjach z Rosją oraz eskalacji konfliktu w Syrii. Unijni przywódcy nie zdecydowali się jednak na kolejne sankcje. Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w czwartek, że jest zaniepokojony okrętami rosyjskiej floty, które mają płynąć w stronę Syrii. Czy wzmożona aktywność Rosji może być powodem do niepokoju? – Rosjanie mają skłonność do prężenia muskułów, kiedy Stany Zjednoczone są w stanie „między”. Ostatnie tygodnie ustępującego prezydenta, a jeszcze nie ma jego następcy. Próbują stroszyć pióra i dawać sygnał: „Bójcie się nas” – skomentował w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS prof. Roman Kuźniar. Były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego odniósł się także do nieustannych nalotów rosyjskich w samej Syrii. – Rosjanie bombardują Aleppo tak samo, jak kiedyś Czeczenię. To ich taktyka – powiedział prof. Kuźniar.

„Brudna” kampania w USA. Amerykanista: fenomen kampanii polega na tym, że w Ameryce jest dużo hipokryzji

Ostatnia debata przedwyborcza kandydatów ubiegających się o fotel amerykańskiego prezydenta jest uznawana za jedną z najbardziej wyjątkowych i równocześnie "brudnych" w historii tego kraju. - Przełomowość jest przede wszystkim w tym, że Donald Trump był w stanie tak zwieść wyborców, że nie zwracali uwagi na fakt, że nie nadaje się do bycia prezydentem – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka mediów w USA. Zawadka dodała też, że słabość Clinton wynikała głównie z tego, że „ona jedynie może prowokować Donalda Trumpa, żeby pokazał prawdziwą twarz”, ponieważ z Trumpem nie da się „wchodzić w żadną dyskusję”.

„Clinton zasugerowała Trumpowi: jak wygrasz wybory, nie będziesz prezydentem USA”

Podczas trzeciej i ostatniej debaty przedwyborczej Donald Trump wypowiedział jedno zdanie, które zdominowało globalny przekaz na temat starcia kandydatów. Trump, w kwestii uznania ważności wyborów, powiedział, że „potrzyma nas w niepewności”. – Z punktu widzenia propagandowego to zdanie Trumpa można uznać za najważniejsze w tej debacie – powiedział Jan Rokita, który był gościem Piotra Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy”. – Trump w gruncie rzeczy, nie powiedział niczego, co byłoby naganne, moim zdaniem – kontynuował Rokita. Dodał, że Trump ponieważ odwołał się w ten sposób do precedensu z 2000 roku ze stanu Floryda.

Kto wygrał ostatnią debatę? Lewicki: Trump nie pokonał Clinton, co oznacza, że nie chce i nie zostanie prezydentem

Trzecia debata kandydatów na prezydenta USA nie przyniosła – tak jak dwie poprzednie – zdecydowanego zwycięzcy. Czy mimo to starcie będzie miało wpływ na wynik wyborów? – Trump nie pokonał pani Clinton, co oznacza, że nie zostanie prezydentem (…) co utwierdza mnie w przekonaniu, że Trump prezydentem nie chce zostać – powiedział gość "Faktów z Zagranicy" amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. – Trump jest więźniem swoich ambicji, nie ma żadnego systemu wartości, o który chce walczyć w drodze zmagań politycznych – wtórował Lewickiemu na antenie TVN24 BiS Andrzej Jonas, redaktor naczelny „The Warsaw Voice”.

Czy państwo powinno wspierać przemysł zbrojeniowy?

Na ile państwa powinny angażować się we wspieranie ogromnego biznesu, jakim jest przemysł zbrojeniowy? – Dzisiaj połowa albo trzy czwarte dyplomacji to jest dyplomacja ekonomiczna. Jak pan Obama wyjeżdża z wizytą do jakiegoś kraju, to za nim ciągną watahy biznesmenów, a połowa tych spotkań odbywa się na tematy ekonomiczne. To jest normalne – odpowiedział gość Piotra Kraśki, Lejb Fogelman z Kancelarii Prawniczej Greenberg Traurig, na pytanie prowadzącego program „Fakty z Zagranicy”.

Leszek Miller o przetargu na caracale: to mogła być fikcja

– Jeśli prawdą są pogłoski, że Polska miała kupić francuskie caracale w zamian za to, żeby Francja zrezygnowała z dostarczenia Rosji mistrali, to przetarg był fikcją – uważa były premier Leszek Miller, który był gościem „Faktów w Zagranicy” TVN24 BiS.

Le Pen chce wprowadzić zakaz publicznego pokazywania symboli religijnych. „Nie można piętnować jakiejkolwiek religii”

- To, że ktoś jest wierzący, to wcale nie znaczy, że będzie dobrze rządził krajem – powiedział na antenie TVN24 BiS jezuita, ks. Marek Blaza. Przedwyborcze burze podsycane są na całym świecie kwestiami rosnącego w siłę terroryzmu i często wiązanego z nim islamu. Jeszcze większe kontrowersje i emocje w dyskusji, czy państwo powinno być laickie, wzbudziła przodująca w sondażach kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen. Zapowiedziała ona – jeśli wygra wybory – wprowadzenie zakazu pokazywania symboli religijnych w miejscach publicznych.

Olechowski: na Węgrzech "można poharcować", w Polsce nie

- Węgry i Polska. Mały kraj, duży kraj. Tam [na Węgrzech – przyp. red.] można poharcować, tu nie. Wtedy są zawiedzione nadzieje. Trudno jest znaleźć projekty, w których Węgry byłyby kluczowym uczestnikiem w skali całej Unii Europejskiej – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były szef dyplomacji i były minister finansów Andrzej Olechowski, odnosząc się do doniesień medialnych o "kurczącej się przestrzeni wolności" na Węgrzech.

Trump ostrzega swoich wyborców. „Wybory mogą być sfałszowane”

W USA trwa wielkie odliczanie do wyborów prezydenckich. Już teraz jednak Donald Trump ostrzega swoich wyborców, że wybory mogą być sfałszowane. Jednych to oburza, bo to obraźliwe dla amerykańskiej demokracji. Innych zaś to cieszy, bo to dowód na to, że Trump coraz bardziej liczy się z porażką i już teraz szuka dla niej wytłumaczenia. Co ciekawe, amerykański system wyborczy jest fascynujący i czasem rzeczywiście zastanawiający. Zdarzyło się – i to w 2000 roku – że jeden z kandydatów w wyborach faktycznie dostał więcej głosów, ale prezydentem został jego oponent.

Buzek: jesteśmy Wspólnotą. „Powinniśmy uczestniczyć w dyskusji”

Jeśli Włosi i Grecy mają problem, to i mamy problem – „bo jesteśmy Wspólnotą”, argumentował w „Faktach z Zagranicy” były premier i eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską poruszył najważniejsze dziś w Europie kwestie takie jak m.in. projekt, który miałby ustrzec Unię przed kryzysem gazowym, kryzys migracyjny, brak chęci polskiego rządu do poparcia kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego KE w kolejnej kadencji oraz sprawy polskie – obraźliwie odebrane przez Komisję Wenecką komentarze polskiego rządu i reformę oświaty.

Siemoniak: by polepszyć wizerunek Polski „wystarczy, żeby niektórzy urzędnicy tego rządu się po prostu nie odzywali”

Zakończenie negocjacji ws. caracali, ogłoszenie chęci zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk oraz niefortunna wypowiedzi wiceszefa MON, który stwierdził, że Francuzi „to ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu” – te wydarzenia sprawiły, że Polska znów znalazła się w centrum zainteresowania mediów zagranicznych. Część z nich określiły całe zamieszanie mianem „forkgate”. Tomasz Siemoniak były wicepremier i minister obrony narodowej ocenił ją jako „kategorię egzotyki” i dodał, że by polepszyć wizerunek Polski „wystarczy, żeby niektórzy urzędnicy tego rządu się po prostu nie odzywali”.

Hołdys: Dylan miał ogromny wpływ na amerykańską kulturę i historię

Pierwszy raz w historii literackiego Nobla otrzymał muzyk. Choć sam laureat preferuje mówić o sobie jako o poecie. – To jest nasz człowiek, który zmieniał świat – tak sylwetkę legendarnego muzyka przedstawił inny muzyk i kompozytor Zbigniew Hołdys. – W Akademii Noblowskiej ludzie też umierają — wreszcie weszło pokolenie, które wie kim on jest (…) wreszcie odeszło wszystko, co hamowało i wreszcie jest nasz człowiek, jest Dylan – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Hołdys.

Komorowski o aferze wokół caracali: polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie

- Najważniejsze w zakupie helikopterów dla polskiego wojska są potrzeby żołnierzy, w drugiej kolejności polskiego przemysłu zbrojeniowego – uważa były prezydent Bronisław Komorowski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dlatego zdaniem byłego prezydenta w całej aferze wokół zerwania negocjacji z Airbusem o dostarczenie caracali najbardziej poszkodowane jest wojsko. – Polskie siły zbrojne zostały potraktowane fatalnie – ocenił Komorowski.

Cimoszewicz: wielu będzie się zastanawiało, czemu Polacy się tak zachowali

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza przedstawiona w związku z umową na dostarczenie caracali dla polskiego wojska oferta offsetowa Airbusa „była bardzo korzystna dla polskiej gospodarki” . Przyznał, że nie rozumie, dlaczego polski rząd ją odrzucił. – (W Europie – przyp. red.) wielu będzie się zastanawiało, czemu Polacy się tak zachowali – powiedział były premier, gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” TVN24 BiS.

„Gra w kampanii cały czas toczy się o mobilizację przeciwników danego kandydata”

Druga telewizyjna debata Donalda Trumpa i Hillary Clinton ponownie nie przyniosła – według ekspertów – zdecydowanego zwycięzcy. Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” oraz Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, którzy byli gośćmi Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, oceniali nie tylko telewizyjne starcie kandydatów, ale także zastanawiali się nad dalszym przebiegiem kampanii. – Gra się cały czas toczy o mobilizację przeciwników danego kandydata, a nie swoich zwolenników – mówiła Dominika Wielowieyska. – Trump gra na emocjach. Daje rozwiązania, których nie da się wcielić w życie – mówił Łukasz Jasina.

Gen. Koziej o zerwaniu negocjacji ws. Caracali: polska dyplomacja kuleje

Spięcie w relacjach Polski z Francją. Prezydent Francois Hollande odwołał swoją wizytę w przyszłym tygodniu w Polsce – ma to mieć związek z zerwaniem negocjacji ws. Caracali. – Francuzi są może bardziej emocjonalni niż my – ocenił w „Faktach z Zagranicy” gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Do takiej sytuacji nie powinno było w ogóle dojść – mówił Koziej.

Wyjątkowe iPhone’y ze złotą podobizną Putina. Z okazji urodzin prezydenta Rosji

Jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie obchodzi urodziny. Prezydent Władimir Putin skończył w piątek 64 lata. Urodzin nie celebruje, bo czuje się zdecydowanie młodziej, niż wskazywałaby na to metryka, ale za to dostaje prezenty. I to nie byle jakie. Firma Caviar, która specjalizuje się w luksusowym wykończeniu smartfonów, z okazji urodzin prezydenta wypuściła limitowaną partię iPhone’ów 7, ozdobionych złotym wizerunkiem głowy państwa.

Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję

– Jarosław Kaczyński „ewidentnie” przestraszył się polskich kobiet – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem posłowie PiS, którzy w środę zagłosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego aborcji, zrobili to po tym, jak dostali „telefon z Nowogrodzkiej, że trzeba się wycofać na z góry upatrzone pozycje”.

Siennicki: prezes PiS doskonale wiedział, co działo się w spółkach Skarbu Państwa

Polski rząd nie udzieli poparcia Donaldowi Tuskowi na drugą kadencję w Radzie Europejskiej? Tak zasugerował Jarosław Kaczyński, który udzielił wywiadu dziennikowi „Polska The Times”. Na te słowa zareagował były premier Polski, który zaprosił prezesa PiS na debatę. Propozycję Kaczyński odrzucił. Goście programu „Fakty z Zagranicy” – dziennikarze Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” i Paweł Siennicki z dziennika „Polska The Times” – na antenie TVN24 BiS dyskutowali o znaczeniu słów szefa Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowo Siennicki, który jest współautorem wywiadu z Kaczyńskim, w rozmowie z Jolantą Pieńkowską zdradził inne szczegóły wywiadu, m.in. na temat wiedzy prezesa PiS o sytuacji w spółkach Skarbu Państwa i zamieszania wokół Bartłomieja Misiewicza.

Zalewski o wywiadzie Kaczyńskiego: to próba odwrócenia uwagi od ustawy aborcyjnej

„Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Polska The Times”, którego fragment został opublikowany we wtorek. – To jest próba przykrycia, przekierowania uwagi opinii publicznej z ustawy aborcyjnej na kwestie związane z Donaldem Tuskiem – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były europoseł PO Paweł Zalewski. Drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Paweł Kowal z PAN, stwierdził, że ta wypowiedź Kaczyńskiego pogłębia złe stosunki z instytucjami europejskimi, ale jest z niej „bardzo łatwo wycofać się”. – On to powiedział z uwarunkowaniem. Jak go znamy, za trzy miesiące może powiedzieć jakąś inną opinię – zauważył politolog.

Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny

Czarny Poniedziałek był kulminacją protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Solidarność Polkom okazano na Wyspach Brytyjskich, we Francji, w Izraelu, Australii, a nawet w Kenii. Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy”, skalę demonstracji określił jako „bardziej imponującą niż mógł oczekiwać”. Były prezydent wskazywał na czynniki, które mogły tę skalę znacznie osłabić, ale to się jednak nie stało. Zdaniem Kwaśniewskiego nieustający deszcz wręcz „pokazał witalność tego protestu”.

Węgry: referendum ws. przyjmowania uchodźców nieważne. Orban po raz pierwszy od dekady przegrał wybory

Aż 98 procent Węgrów zagłosowało przeciwko obowiązkowym kwotom uchodźców, którzy mieliby się osiedlić na terenie ich kraju. I chociaż frekwencja wyniosła 40 procent, co oznacza, że referendum nie jest wiążące, to Viktor Orban triumfuje i zapowiada, że zmieni konstytucję. Chce to zrobić tak, aby wynik referendum miał moc prawną. Czy to tylko początek i podobne referenda odbędą się teraz w kolejnych krajach Unii?

Psycholog: w debacie Trump-Clinton merytoryka w ogóle nie miała znaczenia

Czy debaty pomiędzy Donaldem Trumpem a Hillary Clinton w znaczący sposób wpłyną na wynik wyborów? Zdaniem specjalistów – niekoniecznie. Jak zauważył ekspert ds. wizerunku Mirosław Oczkoś, wybory w USA odbędą się parę tygodni po ostatniej zaplanowanej debacie. – Bardzo często wyborca podejmuje decyzję w ostatnim momencie – mówił. Drugi gość Piotra Kraśko, psycholog Jacek Santorski, poddał w wątpliwość, czy debata ma w ogóle sens dla współczesnych wyborców. Ocenił, że w tych wyborach „merytoryka w ogóle nie ma znaczenia”.

Smolar o karaniu kobiet za aborcję: to są normy, które nie mieszczą się w standardach europejskich

– To jest problem kultury i struktury patriarchalnej, gdzie kobiety ponoszą odpowiedzialność za dramatyczne decyzje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar. Skrytykował w ten sposób obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcji, który przewiduje kary za przerwanie ciąży także dla kobiet. – To są normy, które nie mieszczą się w standardach europejskich – dodał.

Węgry: referendum w sprawie obowiązkowych liczb osiedlania uchodźców

Fala emigrantów zalała Węgry dokładnie rok temu. Teraz mieszkańcy Węgier odniosą się do obowiązkowych kwot osiedlania imigrantów. Wszyscy obywatele będą mogli odpowiedzieć na pytanie, które brzmi. "Czy chcecie, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?". Premier Orban przekonuje, że decyzja o zamknięciu węgierskich granic w zeszłym roku uratowała nie tylko jego kraj, ale całą Europę i przekonuje, że jeśli nie podejmie się jeszcze bardziej stanowczych działań, to europejskiej cywilizacji grozi zagłada.